Ύλη

Ξεκίνησε από Kalli, 17 Νοε 2006, 02:02:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kalli

Διδάσκω το μάθημα για πρώτη φορά και δεν ξέρω πως θα σας φανεί η απορία μου.
Την ύλη του μαθήματος την έχω δει, αναφέρει συγκεκριμένες ενότητες κεφαλαίων, και εννοείται ότι στην ύλη είναι όλα όσα έχει η ενότητα που αναφέρει.
Άρα στην ύλη μας είναι και τα παραδείγματα σε Pascal και Basic που έχει το βιβλίο; Οι μαθητές οφείλουν να έχουν διαβάσει και αυτά;

petrosp13

Παράθεση από: KALLI στις 17 Νοε 2006, 02:02:22 ΜΜ
Διδάσκω το μάθημα για πρώτη φορά και δεν ξέρω πως θα σας φανεί η απορία μου.
Την ύλη του μαθήματος την έχω δει, αναφέρει συγκεκριμένες ενότητες κεφαλαίων, και εννοείται ότι στην ύλη είναι όλα όσα έχει η ενότητα που αναφέρει.
Άρα στην ύλη μας είναι και τα παραδείγματα σε Pascal και Basic που έχει το βιβλίο; Οι μαθητές οφείλουν να έχουν διαβάσει και αυτά;

Σε καμία περίπτωση
Η γλώσσα που παρουσιάζεται στο βιβλίο έχει μεγάλες ομοιότητες με την Pascal
Συνεπώς, όποιος μάθει να προγραμματίζει σε ΓΛΩΣΣΑ, ουσιαστικά ξέρει να προγραμματίζει και σε pascal

Εξάλλου, το ζητούμενο στην διδασκαλία του προγραμματισμού δεν είναι η γλώσσα, αλλά η φιλοσοφία και η μεθοδολογία πάνω στην οποία δομούμε ένα πρόγραμμα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Τα πρώτα χρόνια διδασκαλίας του μαθήματος (που υπήρχε και δεύρερο διδακτικό πακέτο για το μάθημα) γίνονταν δεκτές και οι λύσεις σε Pascal, Basic , κάτι που φαινόταν ακόμα και στις παρατηρήσεις των θεμάτων των εξετάσεων.

Τα προγράμματα στις γλώσσες αυτές στο βιβλίο είναι τόσο σημαντικά όσο τα ιστορικά σημειώματα στα βιβλία των μαθηματικών

Με εκτίμηση,

Τσιωτάκης Παναγιώτης