Ύλη ΑΕΠΠ - Αύξηση των ωρών διδασκαλίας

Ξεκίνησε από athinabel, 07 Νοε 2011, 09:38:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

athinabel

Έχω οργανική στο Λύκειο που υπηρετώ, αλλά είμαι με άδεια ανατροφής μέχρι 1 Δεκέμβρη. Μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί κανείς πληροφορικός με αποτέλεσμα να χάνονται οι ώρες του ΑΕΠΠ (και της Τεχνολογίας Επικοινωνιών). Ακόμα και τώρα να αναλάβει κάποιος τις ώρες μου θεωρώ ότι έχουν χαθεί αρκετά μαθήματα.
Ερώτηση: Όταν επιστρεψω στο σχολείο μου, μπορώ να ζητήσω να κάνω 3 ώρες ΑΕΠΠ, ώστε να μπορέσω να βγάλω την ύλη? και φυσικά αυτές οι ώρες να μπουν στο ωράριο μου (όχι υπερωριακά)??
Προσωπικά το ξέρω ότι και φέτος θα πάω σε 3 ή 4 ή 5 σχολεία όταν επιστρέψω, απλά δε θέλω να έχω άγχος για το μάθημα της κατεύθυνσης.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητή athinabel,
βεβαίως και μπορείς να ζητήσεις να κάνεις κάποιες ώρες επιπλέον ώστε να καλυφθεί το κενό που δημιουργήθηκε. Επίσης μπορείς να "πάρεις" ώρες  από άλλα μαθήματα μετά από συνεννόηση με συναδέλφους, και να διδάξεις ΑΕΠΠ. Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος να σου αρνηθεί.

Απορώ όμως γιατί δεν έστειλαν καθηγητή Πληροφορικής. Υπάρχει τόση μεγάλη έλλειψη;

athinabel

Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν πήγε ακόμα καθηγητής. Το "αστείο" είναι ότι έπρεπε να δηλώσω την άδεια από 1 Αυγούστου, ώστε να την πάρω από 1 Σεπτέμβρη εως 30 Νοέμβρη (είναι τρίμηνη άδεια ανατροφής) και να διατηρηθεί η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Την δήλωσα στις 20 Ιουλίου. Από τότε γνωρίζουν ότι στο σχολείο δεν υπάρχει πληροφορικός. Υποθέτω πώς δεν πάει κανείς γιατί απλούστατα θα πρέπει να φύγει την 1 Δεκέμβρη που θα επιστρέψω. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι κάθε μήνα δηλώνουμε την ύλη και δε θα μπορέσω να τη  βγάλω και ....???? αγχώνομαι! :o :o :o :o :o :o
Τις επιπλέον ώρες μπορώ να τις πάρω και επίσημα; 'Η μπορώ να τις κάνω μόνο ανεπίσημα; προβλέπεται κάτι από το νόμο, ή γίνεται σε συνεννόηση μόνο με το σύλλογο; Θέλω να πω.... αν π.χ. την ώρα κάποιου άλλου μαθήματος κάνω ΑΕΠΠ θα βρω τον μπελά μου και από πάνω ή μια προφορική - γραπτή συνεννόηση με το σύλλογο με καλύπτει;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αναλόγως το πόσο επίσημα πρέπει να γίνει: Ο Διευθυντής μπορεί να το μάθει και να μην αντιδράσει καθώς ζητάς κάτι λογικό. Για πιο πάνω , δεν ξέρω τι γίνεται, αν και δεν χρειάζεται να το προχωρήσεις τόσο.

Βέβαια είσαι και μία ειδική περίπτωση που χρειάζεται αντιμετώπιση. Εσύ ζήτα από κάποιον συνάδελφο τις ώρες

bagelis

Το να πάρεις παραπάνω ώρες είναι διαδικασία που προβλέπεται.
Ο επίσημος τρόπος είναι ο ακόλουθος:
Ο Σύμβουλος Πληροφορικής βλέποντας ότι η ύλη είναι πίσω μπορεί να κάνει χαρτί στο σχολείο με κοινοποίηση στη ΔΔΕ και να ζητά να γίνουν παραπάνω ώρες στο συγκεκριμένο μάθημα της Γ΄ Λυκείου.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι οι ώρες αυτές συνήθως δεν μετριούνται στο υποχρεωτικό ωράριο. Εκεί πρέπει να μιλήσει ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας με την ΔΔΕ για να λάβουν υπόψιν τους το θέμα πριν σε διαθέσουν σε άλλες σχολικές μονάδες.

Vangelis

Καλά σε ποιά περιοχή είσαι και έμειναν παιδιά της Γ Λυκείου χωρίς να κάνουν μάθημα κατεύθυνσης;
Απαράδεκτο 
Φαντάζομαι ότι αρκετοί απο την περιοχή σας πήγαν σε Δημοτικά σχολεία.   
Μίλησες καθόλου με τον σύμβουλο πληροφορικής της περιοχής σου;

athinabel

Ακόμα δε μίλησα με τον σύμβουλο. Λέω να το κάνω από βδομάδα, άλλωστε αυτές είναι μέρες άδειας  :)  και τρεξίματος για τα παιδιά τα δικά μου. Άλλωστε και ότι δεν έχει πάει άλλος στη θέση μου, τυχαία το έμαθα επειδή πήγα στο σχολείο να τους φτιάξω μια ΑΠΔ για το ΙΚΑ  και το ΤΣΜΕΔΕ  μου.
Επίσης μου φαίνεται ότι μόνο εγώ και τα παιδιά του σχολείου αγχώνονται και κανείς άλλος!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

arliba

Παράθεση από: athinabel στις 19 Νοε 2011, 08:34:49 ΜΜ
να τους φτιάξω μια ΑΠΔ για το ΙΚΑ  και το ΤΣΜΕΔΕ  μου.

Κάνεις εσύ ΑΠΔ για το ΙΚΑ ή το ΤΣΜΕΔΕ στο σχολείο σου;

Από όσο ξέρω, η μισθοδοσία έχει φύγει από τα σχολεία και έχει περάσει στα γραφεία, αυτοί είναι οι εκαθαριστές πια.

Οπότε αυτοί υποχρεούνται να κάνουν τα ΙΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ, και όχι το σχολείο.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον αριθμό του νόμου , όμως ψάχτο λίγο μήπως και δεν είναι σωστό  να τις κάνεις εσύ.

"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

athinabel

το ξέρω ότι έχουνε φύγει... απλά μετά από ελέγχους βγήκε ότι τα είχανε στείλει λάθος και πήγα για διορθώσεις... όσο για το τσμεδε πάντα το ελέγχω για να είμαι σίγουρη.

arliba

Παράθεση από: athinabel στις 19 Νοε 2011, 11:00:03 ΜΜ
το ξέρω ότι έχουνε φύγει... απλά μετά από ελέγχους βγήκε ότι τα είχανε στείλει λάθος και πήγα για διορθώσεις... όσο για το τσμεδε πάντα το ελέγχω για να είμαι σίγουρη.


πήγες για διορθώσεις ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ στο σχολείο;
Στο γραφείο έπρεπε να πάς, το σχολείο δεν νομίζω πια ότι είναι αρμόδιο να στέλνει ΑΠΔ ή ειδοποιητήρια ΤΣΜΕΔΕ.
Κατά συνέπεια είναι άκυρα ότι κάνεις μέσω σχολείου, πρέπει να πας στο γραφείο και να τους πιέσεις να τα κάνει το γραφείο.

Εκτός και δεν μπορείς να πάς στο γραφείο λόγω που είναι μακριά, και πήγες για να στείλεις μέσω σχολείου ενημερωτικό στο γραφείο, για να κάνουν σωστά τις δηλώσεις.

Ψάχνω να βρω τον νόμο που λέει αυτά που υποστηρίζω παραπάνω, αλλά δεν τον θυμάμαι!
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.