Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mour

Σημερα είχα απάντηση
============================================================================
Το χχχχχχχχχχχχχχχ   είναι γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις. Αυτό σημαίνει πως αν στήσετε το eschool με το αρχείο παραμετροποίησης του σχολείου αυτού, θα έχετε στην επιλογή Διαχείριση->Σχολική Μονάδα την δυνατότητα να διαλέξετε μεταξύ Λυκείου η Γυμνασίου κάθε φορά που μπαίνετε στο eschool. Απλά κατα τον συγχρονισμό και ανάλογα με την σχολική μονάδα που έχετε διαλέξει, θα πρέπει να βάζετε τους ανάλογους κωδικούς του ΠΣΔ.
============================================================================


Και όντως έχει αυτή την επιλογή  :)
Το θέμα που ψάχνω τώρα είναι με ποιον κωδικό θα γίνεται ο συγχρονισμός για το Λύκειο. Δοκιμασα να βάλω τον κωδικό του Γυμνασίου και έδειξε να συγχρονίζει κάτι, αλλά η Βάση είναι ακόμα άδεια για το Λύκειο και δεν ξέρω αν πραγματικά δουλεύει. Η υποστήριξη του ΕΠΑΦΟΥ μου υποδεικνύει ότι πρέπει να έχω κι άλλο κωδικό. Τα φώτα σας παρακαλώ.
============================================================================
Για το γυμνάσιο βάζετε το κωδικό του ΠΣΔ για το γυμνάσιο, και για το λύκειο βάζετε το κωδικό ΠΣΔ για το λύκειο. Θα πρέπει να υπάρχουν 2 κωδικοί, οπότε αν δεν έχετε θα πρέπει να ζητήσετε απο το ΠΣΔ να σας βγάλουν ένα κωδικό για το λύκειο
============================================================================

PS τα τηλέφωνα "υποστήριξης" είναι δυστυχώς κατεβασμένα... (Δοκίμαζα να πάρω 11 το βράδυ και ...μίλαγε, 7 το πρωί πάλι ...μίλαγε)

mour

Παράθεση από: poursali στις 16 Ιουν 2010, 12:45:13 ΜΜ
φέτος στο σχολείο μας ήρθαν 2 μαθητές με μετεγγραφή. μια μαθήτρια στην Α' τάξη και ένας στη Β' (Γυμνάσιο).
ενώ η μαθήτρια έχει διασταυρωθεί και βγαίνει με πράσινο, δεν συμβαίνει το ίδιο με τον μαθητή της Β΄τάξης.
τι μπορεί να φταίει?

Έχεις ελέγξει αν είναι περασμένοι σωστά οι τίτλοι εγγραφής, αριθμός δημοτολογίου κλπ?

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: poursali στις 16 Ιουν 2010, 12:45:13 ΜΜ
φέτος στο σχολείο μας ήρθαν 2 μαθητές με μετεγγραφή. μια μαθήτρια στην Α' τάξη και ένας στη Β' (Γυμνάσιο).
ενώ η μαθήτρια έχει διασταυρωθεί και βγαίνει με πράσινο, δεν συμβαίνει το ίδιο με τον μαθητή της Β΄τάξης.
τι μπορεί να φταίει?

Νομίζω ότι θα πρέπει και στο σχολείο προέλευσης του μαθητή να έχει διασταυρωθεί, και να έχει δηλωθεί ότι έχει πάρει μεταγραφή στο σωστό σχολείο...

poursali

έλειπαν κάποια στοιχεία, αλλά πάλι τα ίδια. έκανα και συγχρονισμό με ΚΒΔ.
μήπως το σχολείο προέλευσης πρέπει να τον δηλώσει ότι έφυγε από εκεί? παίζει να έχει σχέση με μια ενέργεια που πρέπει να κάνει το προηφούμενο σχολείο του?

edit: ευχαριστώ Νίκο. ίσως να είναι εκεί το ζήτημα. θα τηλεφωνήσω. ευχαριστώ.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

geonipap

Σε έναν μαθητή ενώ έχω δηλώσει ότι έχει απαλλαγή σε ένα μάθημα στα αποτελέσματα μου βγάζει ότι παραπέμπεται για το Σεπτέμβριο στο συγκεκριμένο μάθημα. Έχετε διαπιστώσει κάτι ανάλογο; Τι πρέπει να γίνει;

mour

Επειδή τρομοκρατήθηκα σήμερα αναφέρω ότι αν γίνει συγχρονισμός με την  ΚΒΔ από σήμερα 18/6, γυρνάει ΑΥΤΟΜΑΤΑ τη χρονιά στο 2010-2011 και προφανώς δε δείχνει ούτε μαθητές ούτε τμήματα κλπ. κλπ.
Πρέπει όσο ασχολούμαστε με τη φετινή χρονιά να το γυρίζουμε πίσω στο 2009-2010.


xdinola

Γνωρίζει κανείς
1. αν μπορούν να διαγραφούν και πως απουσίες μιας συγκεριμένης ημέρας για ένα μαθητή;
2. άν μπορεί να αλλάξει η βαθμολογία και οι απουσίες μετά τον συγχρονισμό αν έχει γίνει λάθος καταχώρηση;

vivit

Καλησπέρα σε όλους! Εγώ έχω το εξής πρόβλημα. έχω δύο μαθητές οι οποίοι είναι κατ' ιδίαν διδαχθέντες. εχω επιλέξει την αντίστοιχη επιλογή στην καρτέλα με τα στοιχεία μαθητή (πεδίο: Ειδικός κανόνας υπολογισμού αποτελεσμάτων). Έτσι οι μαθητές δεν εμφανίζονται με το υπόλοιπο τμήμα τους στην καταχώρηση βαθμολογίας κατα τμήμα. Από την βαθμολογία ανα μαθητή εμφανίζεται μόνο η προφορική βαθμολογία (εξετάστηκαν προφορικά σε όλα τα μαθήματα στις εξετάσεις του Ιουνίου). Μέχρι εδώ όλα καλά. Όταν όμως κάνω ενημέρωση φοίτησης μου εμφανίζει ότι οι μαθητές αυτοί μένουν στην ίδια τάξη. Φυσικά οι βαθμοί τους είναι όλοι πάνω απ' τη βάση και δεν υπάρχουν καταχωρημένες απουσίες. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει καμιά ιδέα γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Επιλέον έχω βαρεθεί να κάνω συνέχεια συγχρονισμό για κάθε αλλαγή που δοκίμαζα προσπαθώντας να το κάνω να δουλέψει.

olga_kar

#23
Παράθεση από: geonipap στις 17 Ιουν 2010, 06:06:02 ΜΜ
Σε έναν μαθητή ενώ έχω δηλώσει ότι έχει απαλλαγή σε ένα μάθημα στα αποτελέσματα μου βγάζει ότι παραπέμπεται για το Σεπτέμβριο στο συγκεκριμένο μάθημα. Έχετε διαπιστώσει κάτι ανάλογο; Τι πρέπει να γίνει;
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. και πρέπει αύριο να τελειώνω με τα αποτελέσματα. επίσης και ένα μάθημα που δεν το διδάχτηκαν καθόλου (οικιακή οικονομια- δεν ειχαμε καθηγητη) ενώ στα τρίμηνα δεν δημιουργουσε προβλημα διοτι δεν συνοπολογιζοταν στον μεσο ορο, τωρα συνοπολογιζεται. για να μη το κανει πρεπει να μπω στην καρτελα του καθε μαθητη και να τσεκαρω να μην συνοπολογιζεται (ενω στην δ-βαση το εκανες για ολα τα παιδια με μια κινηση) και ακομα και ετσι συνεχιζει να ειναι προβλημα επειδη, ενω δεν το υπολογιζει πλεον για το μεσο ορο του μαθητη,στον μεσο ορο του μαθηματος το κραταει σαν 0 και αν ο μαθητης εχει κοπει και σε αλλα μαθηματα ( αν φτασουν τα 3 μαζι μ'αυτο δηλαδη) τον παραπεμπει για το σεπτεμβριο. ελεος! καθομαι και βριζω απο την παρασκευη...
ουσιαστικα παιρνει την παυλα των τριμηνων του συγκεκρ. μαθηματος (που λογικα μεσα στη βαση πρεπει να ειναι αποθηκευμενη ως Null or something like this, φανταζομαι εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο...) και αφου τις αθροισει, τις παυλες δηλαδη, βγαζει το συμπερασμα οτι ο μεσος όρος απο τις παυλες μας κανει 0.
(- + - + -)/3 = 0...  η αν θελετε (null+null+null)/3=0
very very nice...
και τωρα τι κανουμε????
η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβα να το ψαξω περισσοτερο το θεμα την παρασκευη. ισως καπου κατι μου εχει ξεφυγει ,αν και δεν το νομιζω. με τοσα bugs που μαθαινω οτι εχει γενικοτερα.

geonipap

Παράθεση από: olga_kar στις 20 Ιουν 2010, 12:07:39 ΜΜ
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. και πρέπει αύριο να τελειώνω με τα αποτελέσματα. επίσης και ένα μάθημα που δεν το διδάχτηκαν καθόλου (οικιακή οικονομια- δεν ειχαμε καθηγητη) ενώ στα τρίμηνα δεν δημιουργουσε προβλημα διοτι δεν συνοπολογιζοταν στον μεσο ορο, τωρα συνοπολογιζεται. για να μη το κανει πρεπει να μπω στην καρτελα του καθε μαθητη και να τσεκαρω να μην συνοπολογιζεται (ενω στην δ-βαση το εκανες για ολα τα παιδια με μια κινηση) και ακομα και ετσι συνεχιζει να ειναι προβλημα επειδη, ενω δεν το υπολογιζει πλεον για το μεσο ορο του μαθητη,στον μεσο ορο του μαθηματος το κραταει σαν 0 και αν ο μαθητης εχει κοπει και σε αλλα μαθηματα ( αν φτασουν τα 3 μαζι μ'αυτο δηλαδη) τον παραπεμπει για το σεπτεμβριο. ελεος! καθομαι και βριζω απο την παρασκευη...
ουσιαστικα παιρνει την παυλα των τριμηνων του συγκεκρ. μαθηματος (που λογικα μεσα στη βαση πρεπει να ειναι αποθηκευμενη ως Null or something like this, φανταζομαι εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο...) και αφου τις αθροισει, τις παυλες δηλαδη, βγαζει το συμπερασμα οτι ο μεσος όρος απο τις παυλες μας κανει 0.
(- + - + -)/3 = 0...  η αν θελετε (null+null+null)/3=0
very very nice...
και τωρα τι κανουμε????
η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβα να το ψαξω περισσοτερο το θεμα την παρασκευη. ισως καπου κατι μου εχει ξεφυγει ,αν και δεν το νομιζω. με τοσα bugs που μαθαινω οτι εχει γενικοτερα.

Δήλωσες ότι το μάθημα οικιακή οικονομία δε διδάσκεται;
...α) Τα στατιστικά σας τα βγάζει σωστά; Γιατί έγω και εκεί έχω πρόβλημα
   β) Στον έλεγχο προόδου όταν βάζεις εμφάνιση μαθημάτων με κλάδους γιατί τις ξένες γλώσσες τις εμφανίζει 2 φορές
   

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: poursali στις 16 Ιουν 2010, 12:45:13 ΜΜ
φέτος στο σχολείο μας ήρθαν 2 μαθητές με μετεγγραφή. μια μαθήτρια στην Α' τάξη και ένας στη Β' (Γυμνάσιο).
ενώ η μαθήτρια έχει διασταυρωθεί και βγαίνει με πράσινο, δεν συμβαίνει το ίδιο με τον μαθητή της Β΄τάξης.
τι μπορεί να φταίει?

Κατά την μεταγραφή  ενός μαθητή πρέπει να υπάρχει ταύτιση στοιχείων στην καταχώρηση του από το σχολείο που έφυγε με την αντίστοιχη καταχώρηση στο νέο σχολείο.
Επειδή το ίδιο πρόβλημα συνάντησα και εγώ, επικοινώνησα με το σχολείο από το οποίο ήρθε ο μαθητής και καταχωρήσαμε τα ίδια στοιχεία στο eschool(κάπου δεν υπήρχε αντιστοιχία στους αριθμούς μητρώου αν θυμάμαι)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: xdinola στις 18 Ιουν 2010, 02:20:51 ΜΜ
Γνωρίζει κανείς
1. αν μπορούν να διαγραφούν και πως απουσίες μιας συγκεριμένης ημέρας για ένα μαθητή;
2. άν μπορεί να αλλάξει η βαθμολογία και οι απουσίες μετά τον συγχρονισμό αν έχει γίνει λάθος καταχώρηση;


Μπορούν να γίνουν όσες αλλαγές επιθυμεί ο καθένας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό.

cristosx

Tο μαγικό eschool μετά την τελευταία (21/6/2010) ενημέρωση και συγχρονισμό αρχισε να εξαφανίζει μαθητές διασταυρωμένους από τα τμήματα. Μετατρέπεται σε μία διαστημική e-school-ηκότρυπα και τους ρουφάει για να εμφανιστούν σε ένα παράλληλο σύμπαν. Ένα θα πώ για όσους παρέλαβαν τέτοιο σύστημα και υποχρέωσαν όλα τα σχολεία να το χρησιμοποιούν. ΑΙΣΧΟΣ !!!! >:(

poursali

Παράθεση από: cristosx στις 21 Ιουν 2010, 09:46:56 ΠΜ
Tο μαγικό eschool μετά την τελευταία (21/6/2010) ενημέρωση και συγχρονισμό αρχισε να εξαφανίζει μαθητές διασταυρωμένους από τα τμήματα. Μετατρέπεται σε μία διαστημική e-school-ηκότρυπα και τους ρουφάει για να εμφανιστούν σε ένα παράλληλο σύμπαν. Ένα θα πώ για όσους παρέλαβαν τέτοιο σύστημα και υποχρέωσαν όλα τα σχολεία να το χρησιμοποιούν. ΑΙΣΧΟΣ !!!! >:(

βασικά κάθε φορά που ξεκινάει πλέον η εφαρμογή μπαίνει μόνη της στο σχολ. έτος 2010-2011. πρέπει να το αλλάζεις μόνος σου.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

xdinola



Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 21 Ιουν 2010, 12:55:47 ΠΜ
Μπορούν να γίνουν όσες αλλαγές επιθυμεί ο καθένας και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό.

Συγνώμη που επανέρχομαι
αλλά ...
πώς μπορούν να διαγραφούν όλες οι απουσίες μιας συγκεριμένης ημέρας για ένα μαθητή;
Αν τις μηδενίσω το e-school βγάζει μήνυμα λάθους.

Ευχαριστώ.