ΧΗΜΕΙΑ ΜΕ ΤΟ (με το ζόρι) ... ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 06 Απρ 2016, 11:24:47 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  Σε συζήτηση με τους μαθητές μου της Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΕΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ  που τους κάνω γενική παιδεία ΑΕΠΠ  μου είπαν


Κύριε είμαστε  συνολικά 25 άτομα στο τμήμα  και δεν μπορούμε να εξηγήσουμε το εξής
Από τα 25 άτομα σύμφωνα με τις σχολές  που θα επιλέξουμε ο καθένας μας μόνο τα 8 άτομα τους ενδιαφέρει άμεσα το μάθημα της  ΧΗΜΕΙΑΣ στους υπόλοιπους  17 τους ενδιαφέρει γενικά η  ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ .
Κύριε δεν το γνωρίζαμε αυτό είναι σωστό κατά την γνώμη σας

Τι να απαντήσω στα παιδιά

καλώ όλους να γράψουν αντίστοιχες  καταστάσεις που του έχουν συμβεί για να το μάθει ο κόσμος
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

petrosp13

Βασική επιστήμη εξήγησης του κόσμου
Εσείς βάζετε τα παιδιά να παίζουν στο Ίντερνετ και το μόνο που τους μαθαίνετε είναι να βαράνε πλήκτρα  σε μια μηχανή
Σαν να βάζουν πλυντήριο
Επιστήμη είναι αυτό;
Μα τι θράσος έχετε μερικοί
Τα παιδιά θα μαθαίνουν Χημεία
ΤΕΛΟΣ
Σημαντικές και γενικές γνώσεις, όχι εξειδικευμένη Αλγοριθμική

ΥΓ.Ας απαντήσει κάποιος στα παιδιά της κατεύθυνσης μας γιατί δεν μπορούν να περάσουν στο μαθηματικό. Με 5 ώρες εβδομαδιαία και 6600 μόρια του μαθήματος
ΥΓ 2. Aς απαντήσει γιατί στα ΤΕΙ Πληροφορικής μπαίνουν παιδιά από 2 δρόμους όταν κάποιοι θα έκαναν μέχρι και απεργία πείνας για να μην υπάρχουν τέτοια φαινόμενα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: ΣΧΟΙΝΑΣ  ΚΩΣΤΑΣ στις 06 Απρ 2016, 11:24:47 ΠΜ
  Σε συζήτηση με τους μαθητές μου της Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΕΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ  που τους κάνω γενική παιδεία ΑΕΠΠ  μου είπαν


Κύριε είμαστε  συνολικά 25 άτομα στο τμήμα  και δεν μπορούμε να εξηγήσουμε το εξής
Από τα 25 άτομα σύμφωνα με τις σχολές  που θα επιλέξουμε ο καθένας μας μόνο τα 8 άτομα τους ενδιαφέρει άμεσα το μάθημα της  ΧΗΜΕΙΑΣ στους υπόλοιπους  17 τους ενδιαφέρει γενικά η  ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ .
Κύριε δεν το γνωρίζαμε αυτό είναι σωστό κατά την γνώμη σας

Τι να απαντήσω στα παιδιά


καλώ όλους να γράψουν αντίστοιχες  καταστάσεις που του έχουν συμβεί για να το μάθει ο κόσμος

To θέμα είναι αν θα μπορέσει να αξιοποιηθεί επικοινωνιακά αυτό

petrosp13

Και να αξιοποιηθεί Γιάννη, ο αντίλογος θα είναι πιο κλασικός κι από την Ακρόπολη
1. Τα παιδιά πάντα επιλέγουν και επιθυμούν το πιο εύκολο μάθημα
2. Δεν μπορεί να γίνει εκπαιδευτική πολιτική με βάση το τι θέλουν οι μαθητές, αλλά το τι είναι καλό για τους μαθητές. Άρα βασική επιστήμη και ξερό ψωμί

ph3nols reloaded που λέει κι ένα παλικάρι  ::)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pthomop

Kαι η πλειοψηφία των  δικών μου μαθητών  της Θετικής αναρωτιούνται γιατί χημεία και όχι ΑΕΠΠ αλλά οι μαθητές της Οικονομίας δεν σας έχουν ρωτήσει με οργή γιατί 3 ΩΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ;