ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΜΟΡΙΩΝ - ΒΑΘΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ

Ξεκίνησε από distmani, 20 Ιαν 2009, 10:45:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

distmani

Κάποιος γνωστός μου ανακάλυψε και μου έστειλε το παρακάτω
(μάλλον αφορά μόνον όσους διδάσκουν σε Γενικά Λύκεια)

http://www.savefile.com/files/1974625

Την δοκίμασα και η εφαρμογή κάνει το εξής : παίρνει από την βάση του Νέστωρα (nestor.mdb) τους βαθμούς (προφορικά και γραπτά) για κάθε υποψήφιο και είτε:
α) δημιουργεί μια συνοπτική συγκεντρωτική (για όλους του υποψηφίους δηλαδή) αναφορά σε ένα αρχείο του excel (για την ακρίβεια πρόκειται για ένα ascii αρχείο οριοθετημένο με tab σωσμένο με την κατάληξη xls) είτε
β) δημιουργεί για τον κάθε υποψήφιο μια αναλυτκήα αναφορά σε html σελίδα

Εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμο, γιατί κάθε χρόνο προς τα τέλη Ιουνίου, όταν το Υπουργείο στέλνει τα σχολεία τις βαθμολογίες των παιδίων στα Πανελληνίως εξεταζόμενα μαθήματα, επικρατεί στο γραφείο καθηγητών το αδιαχώρητο από αγχωμένα παιδιά που παρακαλούν να τους υπολογίσεις τα μόρια και τον βαθμό πρόσβασης (και πως να το αρνηθείς...).

Κυκλοφορούν κάποια excel - όφυλλα για το σκοπό αυτό, τα οποία όμως απαιτούν την manual είσαγωγή τόσο των προφορικών όσο και των γραπτών βαθμών του υποψηφίου (αρκετά χρονοβόρα διαδικασία όταν πρέπει να την επαναλάβεις για όλους σχεδόν τους υποψηφίους του σχολείου)
>:D

P.Tsiotakis

Σπουδαία πληροφορία για κάποιον που θέλει να βοηθήσει τα παιδιά χωρίς να πληρώσει.
Η εταιρεία που διαθέτει το πρόγραμμα μηχανογράφησης στα σχολεία, το Νέστορα (και φυσικά πληρώνεται για αυτό), έχει κλειδωμένη τη βάση, οκ μέχρι εδώ.
Ωστόσο, διαθέτει επι πληρωμή συμπληρωματικό λογισμικό διαθέτοντας συγκριτικό πλεονέκτημα, τη γνώση της βάσης δεδομένων. Δεν το σχολιάζω.

Αυτό το λογισμικό (που δεν προτείνω να χρησιμοποιηθεί αφού είναι πειρατικό  >:D ), θα μπορούσε να βοηθήσει αν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί νόμιμα   8)   :D

Ωστόσο, τώρα με το e-school και τη SQL-Server βάση (αν κατάλαβα καλά), θα χρειαστεί αναβάθμιση και αυτό...

distmani

Κατά τη γνώμη μου η "πειρατεία" (αν και δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι έιναι) περιορίζεται στο γεγονός στο ότι ο δημιουργός της εφαρμογής βρήκε με κάποιο "μαγικό" (λέμε τώρα..) τρόπο το password της κλειδωμένης βάσης του Νέστωρ.
Γιατί κατά τα άλλα, τα δεδομένα που υπάρχουν εκεί "ανήκουν" στο σχολείο και όχι στην κατασκευάστρια εταιρία, έτσι δεν είναι??
Από την άλλη θα συμφωνήσω στον.... μη σχολιασμό του γεγονότος ότι η εταιρία αυτή (που κατά τη γνώμη μου λυμαίνεται το Υπουργείο παιδείας) πουλάει εφαρμογή που κάνει την ίδια δουλειά
Τώρα όσον αφορά το eschool και την βάση σε sql server που χρησιμοποιεί........θα δούμε.


ΥΓ. ΘΑ ήθελα και εγώ από την μεριά μου να δηλώσω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε λογισμικό τέτοιου είδους γιατί είναι παράνομο, ανήθικο, αμαρτωλό και φωτιά να πέσει να κάψει σε όποιον ασχολείται με αυτά τα πράματα.... :angel:

Καρκαμάνης Γεώργιος


distmani

 :(
Η εφαρμογή για τον υπολογισμό των μορίων της οποίας το link έχω ανεβάσει παλιότερα (βλέπε παράθεση)
Παράθεση από: distmani στις 20 Ιαν 2009, 10:45:35 ΜΜ
Κάποιος γνωστός μου ανακάλυψε και μου έστειλε το παρακάτω
(μάλλον αφορά μόνον όσους διδάσκουν σε Γενικά Λύκεια)

http://www.savefile.com/files/1974625

Την δοκίμασα και η εφαρμογή κάνει το εξής : παίρνει από την βάση του Νέστωρα (nestor.mdb) τους βαθμούς (προφορικά και γραπτά) για κάθε υποψήφιο και είτε:
α) δημιουργεί μια συνοπτική συγκεντρωτική (για όλους του υποψηφίους δηλαδή) αναφορά σε ένα αρχείο του excel (για την ακρίβεια πρόκειται για ένα ascii αρχείο οριοθετημένο με tab σωσμένο με την κατάληξη xls) είτε
β) δημιουργεί για τον κάθε υποψήφιο μια αναλυτκήα αναφορά σε html σελίδα

Εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμο, γιατί κάθε χρόνο προς τα τέλη Ιουνίου, όταν το Υπουργείο στέλνει τα σχολεία τις βαθμολογίες των παιδίων στα Πανελληνίως εξεταζόμενα μαθήματα, επικρατεί στο γραφείο καθηγητών το αδιαχώρητο από αγχωμένα παιδιά που παρακαλούν να τους υπολογίσεις τα μόρια και τον βαθμό πρόσβασης (και πως να το αρνηθείς...).

Κυκλοφορούν κάποια excel - όφυλλα για το σκοπό αυτό, τα οποία όμως απαιτούν την manual είσαγωγή τόσο των προφορικών όσο και των γραπτών βαθμών του υποψηφίου (αρκετά χρονοβόρα διαδικασία όταν πρέπει να την επαναλάβεις για όλους σχεδόν τους υποψηφίους του σχολείου)
>:D

έχει ένα bug: στην περίπτωση αποφοίτου που ενώ έχει δηλώσει ότι θα προσέλθει στις εξετάσεις (διατηρώντας φυσικά την προφορική βαθμολογία του) τελικά δεν προσέρχεται, το πρόγραμμα αντί να βγάζει ΔΕΝ ΠΡΟΣΗΛΘΕ εμφανίζει τους βαθμούς και τα μόρια του αμέσως προηγούμενου υποψηφίου :D.
Αν και δεν είναι τόσο σημαντικό (μιας και αυτοί οι υποψήφιου δεν ενδιαφέρονται για τα μόριά τους) παρακαλείται ο δημιουργός του  >:D να το διορθώσει.

distmani

Έχει ένα bug: στην περίπτωση αποφοίτου που ενώ έχει δηλώσει ότι θα προσέλθει στις εξετάσεις (διατηρώντας φυσικά την προφορική βαθμολογία του) τελικά δεν προσέρχεται, το πρόγραμμα αντί να βγάζει ΔΕΝ ΠΡΟΣΗΛΘΕ εμφανίζει τους βαθμούς και τα μόρια του αμέσως προηγούμενου υποψηφίου :D.
Αν και δεν είναι τόσο σημαντικό (μιας και αυτοί οι υποψήφιου δεν ενδιαφέρονται για τα μόριά τους) παρακαλείται ο δημιουργός του  >:D να το διορθώσει.

P.Tsiotakis

Θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήριά μου σε αυτόν που έφτιαξε αυτήν την -παράνομη- εφαρμογή (που εγώ δεν πρόκειται επουδενι να χρησιμοποιήσω).

Μακάρι να υπήρχε τρόπος να τη χρησιμοποιήσουμε δωρεάν.


moria_creator

#8
ΟΚ, βρήκα το λάθος, μην βαράτε.
Η νέα διορθωμένη έκδοση βρίσκεται εδώ:
http://www.savefile.com/files/2120170
Για την τρέχουσα χρονιά,  για να δουλέψει σωστά, θα πρέπει πρώτα:
1) να έχει ολοκληρωθεί η καταχώρηση των γραπτών στα ενδοσχολικά και να γίνει ενημέρωση φοίτησης (ή όπως αλλίώς λέγεται)
2) όταν έρθουν οι βαθμοί στα σχολεία από τα βαθμολογικά να εισαχθούν αυτοί στο Νεστωρ
Προσοχή:Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή αυτή παραβιάζετε το νόμο (δεν θυμάμαι ποιον...) >:D >:D >:D
ΥΓ:Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις προλάβει να καταχωρήσεις τα ενδοσχολικά, είναι το εξής:
1.    κράτα ένα αντίγραφο του nestor.mdb σε ασφαλή τοποθεσία (πχ C:\temp), και μετά μέσα απο το ΝΕΣΤΩΡ καταχώρησε στα ενδοσχολικά ότι σου κατέβει στο κεφάλι (πχ 1 (μονάδα) σε όλα τα ενδοσχολικά μαθήματα, για όλους τους μαθητές)
2.   Κάνε ενημέρωση φοίτησης.
3.   Κλείσε το ΝΕΣΤΩΡ
3.   Μετονόμασε το nestor.mdb σε fake_nestor.mdb.
4.   Επανέφερε από το C:\temp το αρχικό nestor.mdb στο C:\nestor
5.  Τρέξε το moria.exe δίνοντας σαν βάση το fake_nestor.mdb

moria_creator

#9
 :-\ :-\ :-\
Sorry παίδες, αλλά η υποτιθέμενη τελευταία έκδοση για την οποία γράφω στο τελευταίο μου post έχει και αυτή με τη σειρά της λάθος.
Ελπίζω αυτή ανα είναι εντάξει:
http://www.savefile.com/files/2122216
Καλού κακού, δοκιμάστε τη στα σχολεία σας με πραγματικά δεδομένα παλαιοτέρων ετών για να βεβαιωθέιτε ότι είναι ΟΚ.
Αν κάτι δεν πάει καλά ρίψατε σημείωμα.

moria_creator

#10
 :D
Γεια χαρά σε όλους,
Στο http://www.savefile.com/files/2131721 υπάρχει η τελευταία έκδοση της εφαρμογής η οποία πλέον εμφανίζει για κάθε υποψήφιο και τις σχολές στις οποίες εισάγεται με τα μόρια που συγκεντρώνει σε κάθε πεδίο σε σχέση με τις βάσεις του 2008 (για να παίρνει μια ιδέα στο που βρίσκεται).
Όσοι το χρησιμοποιούν πρώτη φορά και βαριούνται να διαβάσουν τα προηγούμενα replies του post ας διαβάσουν πρώτα το σχετικό readme.pdf που περιέχεται στο rar αρχείο που θα κατεβάσουν

P.Tsiotakis

Ακούραστος ο Moria_creator
μακάρι να επιτρεπόταν να χρησιμοποιήσουμε το λογισμικό του  :D

moria_creator

Εν'όψη της αποστολής των βαθμολογιών στα σχολεία αύριο Παρασκεύη 18/6, θυμίζω σε όποιους θελήσουν να χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή αυτή ότι:
πρέπει να έχουν κάνει ενημέρωση φοίτησης, διαφορετικά η εφαρμογή θα τους εμφανίζει το μήνυμα: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΞΑΤΕ ή αν υπάρχουν απόφοιτοι παλαιοτέρων ετών που ξανάδωσαν, θα εμφανίζει μόνο αυτούς και δίπλα την ένδειξη ΔΕΝ ΠΡΟΣΗΛΘΕ
Η λύση σε αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε προηγούμενη απάντηση στο ίδιο θέμα
Παράθεση από: moria_creator στις 29 Μαΐου 2009, 09:45:14 ΜΜ