Βοήθεια για επιλογή server

Ξεκίνησε από dora, 06 Νοε 2011, 09:21:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dora

Μπορείτε να μου προτείνετε ποια θα ήταν, κατά την γνώμη σας, τα ιδανικά χαρακτηριστικά ενός server για το εργαστήριο της πληροφορικής;

και ποια για client;

Ευχαριστώ :)

eara

#1
Δύσκολη ερώτηση... ειδικά το "ιδανικά"...

Ώς "ιδανικά" μιλώντας για ένα εργαστήριο (κατ' εμε) θέλω το καλύτερο εργαστήριο με ότι πιο ισχυρό και νέο κυκλοφορεί σήμερα χωρίς να πληρώσουμε φράγκο (όχι εγώ ... το κράτος)
Επίσης ο εξοπλισμός θα πρέπει να με καλύψει για όλα τα έτη του θα απασχολούμαι εκεί (χωρίς βλάβες...)
να μην απαιτεί συντήρηση και διαχείριση από μένα.... ή ίσως άντε κάτι λίγο για να δικαιολογώ και γώ την ύπαρξη μου...
Να αναναιώνεται αυτόματα με τις νέες εξελίξεις!!!
Αυτό είναι το ιδανικό... είναι όμως εφικτό;

Δεν προεξοφλώ το τι θα γίνει στο μέλλον με την περίπτωση μου, αλλά το θεωρώ μάλλον αβέβαιο να αποκτήσω ένα τέτοιο "ιδανικό" εργαστήριο...  οπότε καταφύγαμε σε λύση πιο "ρεαλιστικη" και άμεση μιας και μας "έκαιγε" το ζήτημα...

παραθέτω τις δικές μου απόπειρες μπας και βοηθήσουν στην κατάσταση...

Σε πρόσθατη προμήθεια εξοπλισμού για ένα εργαστήριο όπου τα μηχανήματα μας αρχίζαν λόγω παλαιότητας ένα ένα να αποδημούν εις ανακύκλωση.... είπαμε ότι καλό θα ήταν αντί να αντικαθιστούμε ένα ένα τα παλιά να βάλουμε κάτι παραπάνω μιας και "λεφτά υπήρχαν" και να κάνουμε μια κίνηση για συνολική αναβάθμιση του εργαστηρίου... προσδοκόντας να αντέξει τουλάχιστον όσο αντέχει και η εγγύηση τους (αν αντέξει και παραπάνω ακόμα καλύτερα)...

Η αντικατάσταση ενός μηχανήματος που χάλασε με ένα νέο, ναι μεν λυνει το πρόβλημα ότι έχεις ένα νέο καλύτερο μηχάνημα... (σε παρόμοιο άχαρο κουτι) αλλά καταλήγεις να έχεις ένα εργαστήριο με μηχάνηματα με διαφορετικη σύνθεση, που το καθένα θέλει τους δικούς του drivers, τα δικά του back-ups κ.ο.κ. άρα γίνεται λίγο "βραχνάς" η διαχείριση.

Ενώ αν όλα είναι το ίδιο, γλιτώνεις  (θεωρητικά) αρκετό χρόνο από την συντήρηση του εργαστηρίου....

Οπότε αναζητώ λύση σε client-server πρόσφατα κατέληξα στο Ubuntu 10.04 LTSP με fat-clients. Την περίπτωση με thin την δοκίμασα για ένα χρόνο, αλλά ο server δεν ήταν αρκετά δυνατός να σηκώσει απρόσκοπτα όλους τους thin clients.

Οπότε η επόμενη σκέψη ήταν η εξής:
Ένα εργαστήριο με ubuntu 10.04 LTSP με:

* Ένα switch του 1GBps με αντίστοιχες θύρες για να συνδεθούν όλοι οι υπολογιστές (το φθηνότερο τότε ήταν 120-140 euro)

* Ένα μηχάνμη που παίζει τον ρόλο του εξυπηρετητή για το LTSP (350-390 euro)

* Ένα μηχάνημα με διπλό ρόλο:
   Ρόλος Α': ως εφεδρικός εξυπηρετητής σε περίπτωση που "κλατάρει" ο πρώτος βασικός και εσύ θες να κάνεις μάθημα μέχρις ώτου αναστηθεί ο πρώτος....
   Ρόλος Β': ως σταθμός εργασίας για κάποιον μαθητή

* Και τα υπόλοιπα μηχανήματα ως σταθμοί εργασίας για τους μαθητές.

Στην λύση με τους fat-clients οι σταθμοί εργασίας δεν χρειάζονται να έχουν δίσκους, κάτι που έχει τα καλά και τα κακά του:
Καλά: Κεντρική διαχείριση αρχείων στον server,
Κακά: single-point-of-failure αν κλατάρει ο server "παπαλα" το εργαστήριο.
Το κόστος βεβαια ενός δίσκου είναι της τάξης ~30 euro/μηχάνημα οπότε μπορείς να προμηθευτείς κι ας κάθονται... δεν ξέρεις μπορεί να τους χρησιμοποιήσεις στο άμεσο μέλλον!

Τι άλλες προδιαγραφές θέλουμε για τα μηχανήματα αυτά;
Να είναι "συμβατά" με το Ubuntu 10.04. Μια έρευνα για το π.χ. αν το ubuntu αναγνωρίζει τις κάρτες ήχου, γραφικών, δικτύου κ.ο.κ. το οποίο ίσως μπορεί να βοηθήσει και ο όποιος προμηθευτής του hardware, χωρίς αυτό να είναι πάντα ... σίγουρο.

Μνήμη για το server (8GB πάνε μέχρι στιγμής καλά και υπάρχουν ελεύθερες υποδοχές στγην μητρική για αν χρειαστεί πρόσθετη)
2 δίσκοι στους server για mirroring (software raid-1 υποστηρίζει το ubuntu) έτσι ώστε αν χτυπήσει ένας δίσκος στον server έχεις κάποιες πιθανότητες να λειτουργεί ο άλλος δίσκος και να πάρεις τα πολύτιμα δεδομενα....

Κάρτες δικτύου του 1GBps απαραίτητα στους 2 server για να σηκώνουν τον φόρτο των fat-client.
Επεξεργαστής στους server δεν χρειάζεται να είναι τελευταίας λέξης της τεχνολογίας μιας και στην ουσία λειτουργεί ως file-server ενώ η επεξεργασία γίνεται στους fat-clients.

Τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά;

1. Να είναι γενικά όχι τελευταίας "λέξης" της τεχνολογίας μιας και αυτή την πληρώνεις πάντα "βαπορίσια" αλλά να παρουσιάζουν νεοτερότητες που σίγουρα θα χρειαστούν στο μέλλον...
2. Να είναι σχεδόν τα ίδια για όλα τα μηχανήματα για να γλιτώσεις διαχεριστικό χρόνο....

π.χ.

SATA-2 ή SATA-3?
  Πανω κάτω δεν θα δεις διαφορές τρομερές στις αποδόσεις εκτός αν βάλεις solid state δίσκους (που είναι "αλμυροί" σήμερα) διότι ναι μεν ειναι πιο γρήγορος δίαυλος, αλλά αν ο δίσκος δεν είναι τότε είναι αναξιοποίητος ..... πάντως βρήκα μητρικές που υποστηρίζουν SATA-3 και πηγα εκεί.

Μητρικές με RAID?
Πολλές υποστηρίζουν αλλά από ότι διάβασα τελικά δεν μπορείς να πολυβασιστείς (ειδικά στις μητρικές) ... μιας και αν χαλάσει η μητρική ποιος σου εγγυάται ότι η νέα μητρική θα δεί τους δίσκους με την πατέντα που έκανε η παλιά μητρική... μετά από λίγες δοκιμές τελικά δεν το χρησιμοποίησα και έβαλα software raid-1 από το ubuntu.

USB-3?
Ένα νέο standard που υπόσχεται γρηγορότερες ταχύτητες στην μεταφορά μεγάλων αρχείων, π.χ. βίντεο. Βρήκα μητρικές "φθηνές" που το υποστήριζαν... αν νομίζεις ότι δεν θα σου χρειαστεί για τα επόμενα 3-5 χρόνια γείωσε το.... εγώ το επέλεξα...
κ.ο.κ.

κάρτα γραφικών?
Μία "φθηνή" κάρτα εξωτερική που να υποστηρίζεται από το ubuntu!!!
Εξωτερική γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις, καλύτερη υποστήριξη σε drivers και forums κ.ο.κ.  από ότι οι περισσότερες on-board
ελάχιστο κόστος;  ~30 euro εκτός αν έχεις απαιτήσεις για επεξεργασία βίντεο, παιχνίδια στο εργαστήριο.
Π.χ. κάτι σε nvidia, ati από 30 euro και να βεβαιωθείς ότι υποστηρίζει στο ubuntu 10.04!

Κάρτα ήχου?
Μια ενσωματωμένη στην μητρική κάνει την δουλειά αρκεί να την βλέπει το ubuntu....

Επεξεργαστής;
Οι μονοπύρηνοι έχουν πλέον εκλείψει... φτάσαμε στους 6 και 8 πυρήνες με τρέχον κορυφαίο μέχρι σήμερις τον i7, και καλύτερη τιμή υπολογιστικής ισχύος/κόστους... αλλά τιμή "βαπορίσια".. Εμείς προτιμήσαμε κάτι 3-πυρηνους της AMD που είναι σχεδόν οι φθηνότεροι ~70 euro ανά cpu... Η απόφαση εδώ είναι με βάση τα βαλάντια νομίζω... αν σηκώνει η τσέπη βάλε κάτι καλύτερο... αλλά αυτοί μέχρι στιγμής φαίνεται να κάνουν την δουλειά (τρέχουμε π.χ. visual basic στα windows-xp μέσα από virtual box πάνω στο ubuntu 10.04 στους fat clients όχι χωρίς καθυστέρηση, αλλά μπορείς σήμερα να δουλέψεις για μάθημα... αύριο δεν ξέρω)

Μνήμη:
Βαλε ότι μπορείς στα τερματικά ... 2Gb-4Gb είναι πολύ καλά σήμερα, και βοηθήνε σημαντικά στις επιδόσεις.... Ειδικά στον server ακόμα παραπάνω... (π.χ. 8Gb)

Δίσκοι:
Οι σταθμοί εργασίας τυπικά δεν χρειάζονται και δεν τους θέλουμε άμεσα μιας και χρησιμοποιούν τους δίσκους του server και γλιτώνουμε με την διαχείριση τους, αλλά καλά θα είναι να έχεις από έναν "φθηνό" μέ ένα λειτουργικό πάνω για ώρα ανάγκης ώς κάλυψη για απρόβλεπτες καταστάσεις όπως π.χ. Καταρεύσει το δίκτυο, ή κλατάρουν και οι 2 server, ή θες να κάνεις κάποιες δοκιμές σε ένα νέο λειτουργικό και δεν θες να πειράξεις τους server κ.ο.κ. Η ακόμα καλύτερα θες να δείξεις στους μαθητές πως θα κάνουν format και εγκατάσταση σε έναν υπολογιστή!

Τροφοδοτικό:
Δεν ξέρω τι παίζει επίσημα... προσωπικά προτιμώ κάτι φθηνό που να σηκώνει την όλη σύνθεση... Έχω ακούσει και αρκετά για καμένες μητρικές και "ακριβά" τροφοδοτικά... πρόσφατα το δικό μου αξίας ούτε 20 ευρώπουλα τα τίναξε επειδή η σκόνη είχε γίνει χαλί να το πατάς στις θύρες εξαερισμού.... αλλά μητρική άθικτη....

Πληκτρολόγια, ποντίκια, κουτιά....
Κάτι φθηνό που να αντέχει.... π.χ. όχι κουτιά με πλασικά καπάκια που ανοιγοκλείνουν για ομορφιά.... και στο πρώτο σκάλισμα από τους μαθητές σου μένουν στα χέρια....

Εγγύηση:
Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο... π.χ 3 έτη? 5 έτη ?

Τιμή:
Η μικρότερη δυνατή.... Ενδεικτικά αναφέρω π.χ. τα παραπάνω τα βρήκα με 320-390 euro ανά μηχάνημα.... και σίγουρα υπάρχουν και φθηνότερες και ακριβώτερες λύσεις... Οι καλύτερες θα φανούν στην πράξη...

Κλείνοντας την φλυαρία αυτή.... να σημειώσω ότι τα παραπάνω δεν αποτελούν την "ιδανική" λύση, αλλά ίσως την φθηνότερη σε σχέση με αυτά που πιστεύω ότι χρειαζόμαστε στο εργαστήριο σήμερα και θα χρειαστούμε στα επόμενα 3-5 χρόνια με βάση την εμπειρία μου...
σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις.... αρκεί να διατυπωθούν....

koslibpro

Παράθεση από: dora στις 06 Νοε 2011, 09:21:20 ΜΜ
Μπορείτε να μου προτείνετε ποια θα ήταν, κατά την γνώμη σας, τα ιδανικά χαρακτηριστικά ενός server για το εργαστήριο της πληροφορικής;

και ποια για client;

Ευχαριστώ :)
δεν ξερω αν εχεις βρει λυση,υστερα απο τοσο καιρο,απλα Just for the record λεω κι εγω την αποψη μου για τον επομενο ενδιαφερομενο.

Λοιπον,δεδομενου οτι τα μηχανακια στα σχολεια δεν ειναι και υπερσυγχρονα-καθε αλλο-ιδανικο εγω καταλαβαινω το εργαστηριο που τρεχει απροβληματιστα στις αναγκες των μαθητων.
Με αλλα λογια,ο υπολογιστης (για client αρχικα) που τρεχει κατι "ελαφρυ",χωρις την αναγκη για πολλους πορους.Και κανει τα παντα.Μιλαμε παντα για linux διανομη..
Οσον αφορα τον διακομιστη,θελουμε ενα μηχανακι που να ειναι σαφως καλυτερο απο τα προηγουμενα(ενα ειναι,φανταζομαι θα βρεθουν καποια λιγα χρηματα για αυτη την αναγκη),οπου και αυτος θα τρεχει κατι ελαφρυ αλλα αξιοπιστο,που δεν θα κολλαει και θα διαχειριζεται οσο καλυτερα γινεται τους πορους του.

Με αυτα και με αυτα,προτινω ως διανομη για server και client το Arch Linux.
Για client-side,απλα στηνεις σε γραμμη εντολων τη διανομη και βαζεις και τα απολυτως απαραιτητα ωστε να ειναι ευκολη η χρηση για ολους(με ενα openbox GUI φανταζομαι ολα θα ειναι οκ).Ουτε μεγεθος στον δισκο μεγαλο θελει,ελαφρυ,παναλαφρο,ειναι,οποτε νομιζω ειμαστε ενταξει εδω.

Server-side,και παλι arch ή cloudlinux.Ετσι,θα αξιοποιηθει αξιοκρατικα κατανεμημενα η ισχυς του διακομιστη στους πελατες.

Ελπιζω να βοηθησα..