Απαραίτητο bandwidth στα εργαστήρια γιά multicasting

Ξεκίνησε από mandarinos, 23 Ιαν 2023, 10:38:54 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Το πρόβλημα:

Δοκίμασα να δείξω στο εργαστήριο κάποια φιλμάκια (επάνω στο μάθημα που είχαμε εκείνη τη μέρα) μέσα από ταυτόχρονη εκπομπή απο τον Επόπτη. Αλλά, δυστυχώς, στις οθόνες των τερματικών τα φιλμάκια "έσερναν". Κι αναγκαστικά "πηδούσαν" σκηνές κάθε λίγα δευτερόλεπτα. (Γιά να πιάσουν την εικόνα, που εκπεμπόταν τότε.)

Με πόσο bandwidth εξασφαλίζουμε ομαλή ροή σε φίλμ γιά δέκα (10) τερματικά - και στο μέλλον 12-13; Ξέρει κανείς; (Επίσης, γιά ταυτόχρονη προβολή -ξεχωριστά από το εργαστήριο- σε 13-14 αίθουσες, σε "μίνι" εορτές και παρουσιάσεις ειδικών θεμάτων.)

Τα switches που έχουμε, καθώς και οι κάρτες δικτύου, είναι 1 Gbps.

Ρωτάω, επειδή τώρα και ο server, και τα τερματικά συνδέονται με μονή κάρτα στο switch· αλλά, στο άμεσο μέλλον, πρόκειται να επιχειρήσω κοινή ζεύξη πολλών θυρών στο switch (τεσσάρων προς το παρόν) και θα βάλω 4πλή κάρτα Ethernet στον server. Ίσως και δύο απ' αυτές. (Χρημάτων υπαρχόντων και LTSP ...σηκώνοντος!)

Είναι κρίμα να μην αξιοποιείται ο Επόπτης στο 100% των δυνατοτήτων του!

Υγ: Η πιό φτηνή τετραπλή κάρτα δικτύου είναι της Lenovo (νά 'την: https://www.skroutz.gr/s/19032327/Lenovo-Ενσύρματη-Κάρτα-Δικτύου-Gigabit-1Gbps-Ethernet-PCI-e-7ZT7A00545.html). Κι ευτυχώς, θα έλεγα, μιά που σε πολλά σχολεία κι ο server είναι Lenovo. Πιστεύω θα συνεννοηθούν άψογα μεταξύ τους!  :D

alkisg

Ο Επόπτης ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για προβολή βίντεο.
Αυτό επειδή στέλνει πλήρεις ασυμπίεστες εικόνες.
Μια εικόνα 1920x1080x32bpp ασυμπίεστη πιάνει 8 MB, ενώ την ίδια εικόνα όταν την βλέπουμε ως μέρος ενός βίντεο πιάνει 100 φορές λιγότερο λίγο διαφορικής συμπίεσης.

Όποιος θέλει προβολή βίντεο σε όλους τους clients θα πρέπει να ρυθμίσει το VLC ή άλλο πρόγραμμα streaming και να την κάνει ανεξάρτητα από τον Επόπτη.

mandarinos


mandarinos

Επανέρχομαι γιά το VLC.

Το ζήτημα είναι διπλό:

(α) Θέλω να προβάλω από τον server μία εκπαιδευτική ταινία ταυτόχρονα σε 14 αίθουσες· άρα (όπως είπαμε παραπάνω), μέσω VLC κι όχι μέσω Επόπτη.

(β) Όμως, εντάξει, το (α) γίνεται άνετα από VLC server / VLC πολλαπλούς παραλήπτες, άρα μπορώ να ξεκινήσω με 14 τοπικούς δίσκους (αφού έχω ρυθμίσει σ' όλους -μόνιμα- την ip του server, όπου θα ψάχνει το τερματικό VLC - μόνο που, αν θυμάμαι καλά, και το VLC του server μου ζητάει στατικές ip's των παραληπτών).
Αλλά, θέλω επίσης:
    (β1) Να μπορώ να εκμεταλλευτώ τις ευκολίες του LTSP και γιά τις αίθουσες (δηλ. γιά να έχουν τις εργασίες τους διαθέσιμες από οπουδήποτε -ως users- τα άτομα του διδακτικού προσωπικού, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάνε μνημάκια usb από αίθουσα σε αίθουσα).
    (β2) Να γλυτώσω από την (αχρείαστη) συντήρηση (ακόμη) δεκατεσσάρων δίσκων με Ms-Windows. (Λούζομαι τους της γραμματείας, οπότε αναρωτιέμαι πόσες αμαρτίες έκανα, γιά να λουστώ κι άλλους!  :D  )

Συνεπώς: Γίνεται να θέσω στατικές ip's στους υπολογιστές των αιθουσών και να χρησιμοποιούν LTSP, ή λέω βλακείες;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Το έψαξα λίγο (λίγο, όμως), και βρήκα πολύ σύντομη τεκμηρίωση (manpage) εδώ: https://manpages.ubuntu.com/manpages/impish/man8/ltsp-dnsmasq.8.html
Μου λέει: The real DHCP service doesn't take effect if your IP isn't 192.168.67.x
Άρα, εφ' όσον οι υπολογιστές των αιθουσών φαίνονται ως 10.xxx.xxx.xxx κι όχι 192.168.67.xxx (δηλ. ο server τους βλέπει από την "εξωτερική" κάρτα δικτύου), είναι όντως εφικτές οι στατικές ip's μέσα στα πλαίσια του LTSP;
Εναλλακτικά: μπορώ, μήπως, να ρυθμίσω το VLC με όλους τους υπολογιστές σε DHCP πρωτόκολλο επικοινωνίας με τον server;

Υγ: Στατικές ip's (10.xxx.xxx.xxx) έδωσα στους εκτυπωτές, server και τερματικά τους βλέπουν μιά χαρά, αλλά συνήθως πετάγεται ένα παραθυράκι και μου λέει ότι "προστέθηκε ο εκτυπωτής τάδε", τη στιγμή που τον έχω ήδη καταχωρημένον στους εκτυπωτές. (Βέβαια, οι εκτυπωτές είναι άλλη περίπτωση: δεν παίρνουν image από τον server, γιά να δουλέψουν.)

alkisg

Μπορείς απλά να επιλέξεις τους clients από τον Επόπτη και να εκτελέσεις το URL του βίντεο.
Μπορεί να είναι είτε στα κοινόχρηστα, οπότε να ανοίξει με VLC,
είτε ένα URL στο Internet, οπότε να ανοίξει με browser.