Διαδικασιές -συναρτήσεις

Ξεκίνησε από theoni, 17 Μαΐου 2017, 10:57:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theoni

Καλημέρα σας μπορει να μου πει καποιος επιγραμματικα διαφορές συναρτησης διαδικασίας?????κοιταω και το παραρτημα που τις εχει μαζεμενες αλλα δεν αναφερει πουθενα τον διαφορετικο τροπο κλησης και συνταξης.....

ozorgnax


marvic

Μία σημαντική απορία.. Η συνάρτηση μπορεί να υπολογίζει πολλές τιμές και επιστρέφει μόνο μία!! Σωστά;
Αντίθετα στο βιβλίο αναφέρει πως υπολογίζει μόνο μία και υην επιστρέφει.. τί γίνεται;

Sergio

Υπολογίζει και επιστρέφει ΜΟΝΟ ΜΙΑ.

Αν, τώρα, για τον υπολογισμό αυτής της ΜΙΑς (που επιστρέφει, δηλαδή της τιμής εξόδου - του αποτελέσματος του αλγόριθμου), χρειαστεί να γίνουν κάποιοι επιπλέον υπολογισμοί τιμών, αυτό είναι σύνηθες στον προγραμματισμό και συχνά επιβάλλεται από την ανάλυση που έχει προηγηθεί. 

Δεν υπάρχει εδώ κάποια αντίφαση ούτε λόγος να προβληματίζει.
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

marvic

Συμφωνώ με όσα μ είπατε, απλά αν μπει σαν Σ-Λ..
Η Συνάρτηση υπολογίζει μία μόνο τιμή και την επιστρέφει!;;

dimvavas

Σχετική ερώτηση..

Στο βοήθημα Ντζιος-Κοψίνης, αναφέρεται ότι: "...κατά την κλήση της συνάρτησης μπορούμε να χρησιμοποιούμε μαθηματικές εκφράσεις, σταθερές τιμές ή μεταβλητές ως πραγματικές παραμέτρους, ενώ στη διαδικασία μόνο μεταβλητές."

Ουσιαστικά μας λέει ότι οι πραγματικές παράμετροι των διαδικασιών δεν μπορούν να περιλαμβάνουν σταθερές, εκφράσεις κτλ, παρά μόνο μεταβλητές.
Στους κανόνες του διερμηνευτή της ΓΛΩΣΣΑΣ, αναφέρεται ότι και στις διαδικασίες και στις συναρτήσεις μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στις πραγματικές παραμέτρους μαθηματικές εκφράσεις, σταθερές τιμές ή μεταβλητές, δηλ. τα πάντα όλα.

Τελικά τί ισχυεί;

Sergio

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Sergio

Παράθεση από: marvic στις 11 Ιουν 2017, 01:24:34 ΜΜ
.. αν μπει σαν Σ-Λ..
Η Συνάρτηση υπολογίζει μία μόνο τιμή και την επιστρέφει!;;

ΣΩΣΤΟ

Αν και, μια καλύτερη διατύπωση θα ήταν "Η Συνάρτηση επιστρέφει μία μόνο τιμή"
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

dimvavas

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

marvic

Ευχαριστώ πολύ!!
Μακάρι να αλλάξει το βιβλίο!