Πρόταση για e learning- Δημοτικό

Ξεκίνησε από παρις, 23 Μαρ 2020, 12:19:23 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Καταγγελία λίγο απίθανο να γίνει. Μόνο αν κάποιος γονιός θέλει να δημιουργήσει πρόβλημα, ο οποίος θα είχε ήδη δημιουργήσει
Το θέμα τώρα είναι ότι το edmodo είναι μια πλατφόρμα εκτός σχολικού δικτύου η οποία ανήκει σε κάποιον οργανισμό/εταιρία.
Όλα όσα ανεβάζεις εκεί είναι σε κάποιον server και ο admin μπορεί να τα κάνει ότι θέλει.
Επίσης ο server είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, δηλαδή για τη νομοθεσία ακόμα χειρότερα.
Αυτή τη στιγμή το edmodo είναι κλειστό και προστατευμένο, στο μέλλον δεν ξέρω.
Αυτά τα ολίγα όμως
Το χρησιμοποιούν πάρα πολλά σχολεία ακόμα και δημοτικά!

Τέλος να πω τι κάνω εγώ:
Λέω στους μαθητές ότι δεν επιτρέπεται να ανεβάζουν φωτο στο προφίλ τους. Όσες ανεβάζουν τις διαγράφω.
Άρα τα μόνα προσωπικά δεδομένα είναι τα ονόματά τους και οι εργασίες που ανεβάζουν. Αυτό είναι
Επίσης το edmodo δίνει τη δυνατότητα να συνδεθεί το account του παιδιού με το email ενός γονέα. Με αυτό τον τρόπο έχω μια άτυπη γονική συναίνεση γιατί ο γονέας ενημερώνεται για όλες τις κινήσεις και τις ανακοινώσεις.
Αυτή τη στιγμή λέω στους γονείς ότι θα ανεβάζω το υλικό μου και στο eclass. Αν δεν θέλουν edmodo τότε δεν είναι υποχρεωτικό,
ας μπαίνουν στο eclass, ... αν μπορούν .....  :D :D :D :D :D

Παράθεση από: akalest0s στις 26 Μαρ 2020, 06:14:06 ΜΜ
Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς εδώ; Τι είδους καταγγελία μπορεί να γίνει; Για το ότι υπάρχει το όνομα των παιδιών online?
Με ενδιαφέρει γιατί έχω φτιάξει όλο το σχολείο μου στο edmodo, γυμνάσιο και λύκειο (ιδιωτικό), και τώρα μου ζητάνε να φτιάξω και το δημοτικό.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά δουλεύω 2 βδομάδες 24/7, για να φέρω το σχολείο μου από το μηδέν στο είναι, από την απόλυτη ηλεκτρονική ανυπαρξία στο να μπορεί να γίνει μάθημα (και να πουλάει τη μούρη του μετά, αλλά αυτό δεν το λέμε), και στο τέλος μου λες ότι θα βρω και το μπελά μου. Αυτό μου έλειπε!

(Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει πιο πολύ εδώ ή στο παραπάνω λινκ του Άλκη, η ερώτησή μου)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

akalest0s

Ευχαριστώ πολύ, κατάλαβα.
Παράθεση από: evry στις 26 Μαρ 2020, 09:15:03 ΜΜ
Επίσης το edmodo δίνει τη δυνατότητα να συνδεθεί το account του παιδιού με το email ενός γονέα. Με αυτό τον τρόπο έχω μια άτυπη γονική συναίνεση γιατί ο γονέας ενημερώνεται για όλες τις κινήσεις και τις ανακοινώσεις.
Εμένα το λές? όλο το σχολείο έχω φτιάξει, κάθε μαθητής και από ένα λογαριασμό γονέα. Εννοείται ότι αν περίμενα να το φτιάξουν γονείς/παιδιά, θα περίμενα ακόμη.. Έχω φτιάξει κωδικούς κλπ και τους τα έχω παραδώσει. Εδώ, ακόμη και τους καθηγητές τρομάξαμε να τους πείσουμε να το χρησιμοποιούν. Το Σάββατο θα κάνω ειδική τηλεδιάσκεψη για αυτό το λόγο, αφού απ' ό,τι φαίνεται το tutorial και πλήθος μηνυμάτων/διευκρινήσεων στο βαιμπερ, δεν έφτασε. Ακόμη σαστισμένοι οι καθηγητές, πόσο μάλλον οι γονείς. Μόλις πχ έκλεισα το τηλ με μαμά που αγχωμένη δεν μπορούσε να καταλάβει πως να στείλει τις ασκήσεις των παιδιών της. Έχουν και το δίκιο τους όλοι, γιατί στο δικό μας σχολείο, όλα αυτά γίναν την τελευταία εβδομάδα, αντί εδώ και χρόνια. Και έτσι, κανείς δε νιώθει άνετα με το "διαστημικό" (και περιττό σε πολλούς) νέο αυτό μέσο.
... ζόρικος καιρός για πληροφορικούς!
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

παρις

Τζαμπα συζητηση εχετε πιασει, αν δεν δωσει το οκ ο διευθυντης για το edmodo, ειστε στον αερα. Στο δημοτικο που εχετε να κανετε με πιτσιρικια και τους γονεις απο κοντα ακομα χειροτερα.

παρις

Παράθεση από: akalest0s στις 26 Μαρ 2020, 09:43:38 ΜΜ
Ευχαριστώ πολύ, κατάλαβα.Εμένα το λές? όλο το σχολείο έχω φτιαξει
Εκατσες και εκανες 200 account ενα ενα;

evry

Εεε και αν δώσει το οκ ο διευθυντής πάλι στον αέρα
είσαι εκτός και αν σου υπογράψει ένα χαρτί ότι αναλαμβάνει την ευθύνη, και πάλι μην το ψάχνεις
Παράθεση από: παρις στις 26 Μαρ 2020, 10:57:02 ΜΜ
Τζαμπα συζητηση εχετε πιασει, αν δεν δωσει το οκ ο διευθυντης για το edmodo, ειστε στον αερα. Στο δημοτικο που εχετε να κανετε με πιτσιρικια και τους γονεις απο κοντα ακομα χειροτερα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

akalest0s

Ο διευθυντής δεν έχει ιδέα από «λεπτομέρειες», οπότε το οκ το έχει δώσει ελαφρά τη καρδία, αρκεί να βγει η δουλειά.
Ναι, έχω φτιάξει πολύ πάνω από 200 accounts ενα ένα. Έχω πάρει και άδεια για admin account, όπου μπορείς με csv να κόψεις μαζικά accounts, αλλά παραμένει scheduled και δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία. Υποθέτω λόγω φόρτου ημερών? Δεν ξέρω.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

παρις

Παράθεση από: akalest0s στις 27 Μαρ 2020, 09:55:28 ΠΜ
Ο διευθυντής δεν έχει ιδέα από «λεπτομέρειες», οπότε το οκ το έχει δώσει ελαφρά τη καρδία, αρκεί να βγει η δουλειά.
Ναι, έχω φτιάξει πολύ πάνω από 200 accounts ενα ένα. Έχω πάρει και άδεια για admin account, όπου μπορείς με csv να κόψεις μαζικά accounts, αλλά παραμένει scheduled και δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία. Υποθέτω λόγω φόρτου ημερών? Δεν ξέρω.
Στειλε ενα μαιλ στην στηριξη της σελιδας. Bug ειναι.

akalest0s

Δυστυχώς δεν είναι bug. Είναι πολιτική, για τον λόγο που είπα:
ΠαράθεσηHi there,

Thank you for alerting us the option to bulk upload is no longer available. At this time, Edmodo does not support bulk uploads due to the high daily demand we are receiving. We are very sorry for the inconvenience this causes.

In the meantime, we recommend all users to create their own accounts and join classes through the class code or join URL sent to them by their teacher.

Thank you for your understanding and please let us know if we can assist in any way in the meantime.

Best,
Sarah

Teacher Advocate - Edmodo Support
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

παρις

Ναι αλλα απαντησε της οτι αγορασα full account για αυτο το feature. Αν δεν το εχετε τελικα, γιατι πληρωσα;

akalest0s

Δεν έχω αγοράσει full account. Κάνεις ένα αίτημα για admin tools, και σου το εγκρίνουν ή όχι. Αν στο εγκρίνουν, τα admin tools "κολλάνε" στο account που ήδη έχεις, στην περίπτωσή μου ένα free teacher.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

evry

Μήπως λέω μήπως θα έπρεπε το υπουργείο να ετοιμάσει μια εγκύκλιο η οποία θα ορίζει ένα πρωτόκολλο αναφορικά με το πως θα γίνονται οι τηλεδιασκέψεις? Ακούω από δασκάλους ότι ζητάνε από μαθητές να έχουν κάμερα!!
Μήπως θα έπρεπε μέσα από το webex όπως έχει απενεργοποιηθεί η λειτουργία εγγραφής να απενεργοποιηθεί και η χρήση κάμερας από μαθητές ειδικά στο δημοτικό?
Είναι σημαντικό και από πλευράς προσωπικών δεδομένων αλλά και από πλευράς bandwidth?

Από την άλλη για τα μικρά παιδιά η χρήση κάμερα και το να βλέπουν τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους λειτουργεί θετικά από ψυχολογικής άποψης.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Γιώργο/arliba/mirtilo/fupat/rafoc/κλπ σταμάτα να κάνεις πολλαπλούς λογαριασμούς. Απλά θα χάνουμε χρόνο, εσύ να γράφεσαι κι εγώ να βελτιώνω το bot που θα σε κάνει αυτόματα ban και θα σου σβήνει τα μηνύματα. Ας αξιοποιήσουμε τον χρόνο μας καλύτερα, τα σχολεία έχουν ένα σωρό ανάγκες, αν θες να τα βοηθήσεις σταμάτα τα λόγια και ξεκίνα τα έργα.

evry

Δεν ξέρω, δεν είμαι δάσκαλος ούτε παιδοψυχολόγος.
Υπάρχουν παιδιά που το σχολείο είναι καλύτερο περιβάλλον από το σπίτι τους.
Θα νιώσουν καλά να δουν τους συμμαθητές τους.

Το θέμα όμως είναι ότι το δίκτυο δεν θα αντέξει όλο αυτό τον φόρτο και ότι οποιοσδήποτε μπορεί να βιντεοσκοπήσει μια τέτοια συνεδρία.
Για αυτό είπα ότι το επίσημο όργανο που είναι το υπουργείο θα πρέπει να βγάλει έναν οδηγό για το πως κάνουμε σωστή τηλεδιάσκεψη με κανόνες γιατί αυτή τη στιγμή εκπαιδευτικοί και δάσκαλοι που δεν έχουν κάνει ούτε μια φορά μάθημα, εξ αποστάσεως, δεν είχαν ποτέ χρησιμοποιήσει σύγχρονη η ασύγχρονη εκπαίδευση είναι έτοιμοι να ανοίξουν το κουτί της Πανδώρας.

Αυτό όμως είναι δουλειά του υπουργείου και των ειδικών συμβούλων των δασκάλων.
Όταν ζητάνε με πιστοποίηση Β' επιπέδου να διδάσκουν ΤΠΕ στο δημοτικό είναι καλά. Τώρα ζητάνε από τους πληροφορικούς να τα κάνουν όλα.
Θα πρέπει οι σχολικοί σύμβουλοι (των δασκάλων) να αναλάβουν τις ευθύνες τους και η καθοδήγηση να μην μείνει μόνο σε τεχνικό επίπεδο τύπου helpdesk.
Θα πρέπει ο καθένας και η καθεμία να αναλάβει τις ευθύνες που του αναλογούν από τη θέση που βρίσκεται.
Και όσο πιο ψηλά βρίσκεσαι τόσο πιο πολλές ευθύνες έχεις.
Για αυτό τελευταία μας έχουν πρήξει με την "ατομική ευθύνη".

Παράθεση από: seceta στις 01 Απρ 2020, 10:32:56 ΠΜ
Και τι είναι περισσότερο σημαντικό;
Η ασφάλεια των παιδιών, ή να αισθάνονται καλά;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

akalest0s

Παράθεση από: evry στις 01 Απρ 2020, 09:43:58 ΠΜ
Μήπως λέω μήπως θα έπρεπε το υπουργείο να ετοιμάσει μια εγκύκλιο η οποία θα ορίζει ένα πρωτόκολλο αναφορικά με το πως θα γίνονται οι τηλεδιασκέψεις? Ακούω από δασκάλους ότι ζητάνε από μαθητές να έχουν κάμερα!!
Μήπως θα έπρεπε μέσα από το webex όπως έχει απενεργοποιηθεί η λειτουργία εγγραφής να απενεργοποιηθεί και η χρήση κάμερας από μαθητές ειδικά στο δημοτικό?
Είναι σημαντικό και από πλευράς προσωπικών δεδομένων αλλά και από πλευράς bandwidth?

Από την άλλη για τα μικρά παιδιά η χρήση κάμερα και το να βλέπουν τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους λειτουργεί θετικά από ψυχολογικής άποψης.

Έχοντας δουλέψει αυτές τις μέρες, έχεις δίκιο στο θέμα bandwidth, αλλά όταν διδάσκεις, το να μην βλέπεις τους μαθητές, είναι πρόβλημα. Το πιο απλό που μπορείς να πεις είναι ότι ενώ εσύ κάνεις μάθημα, αυτοί χαζεύουν οπουδήποτε, κινητό, ίντερνετ, κλπ.
Η προστασία προσωπικών δεδομένων είναι σίγουρα θέμα. Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό:
Παράθεση18. Τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών πως διαφυλάσσονται;
Οι διαδικασίες που ακολουθεί το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για τους χρήστες του ΠΣΔ είναι πλήρως εναρμονισμένες με όσα προβλέπονται από τον Νέο Ευρωπαϊκό Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και τις διατάξεις του νόμου 4624/2019 σε σχέση με την προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.
.. το οποίο δεν ξέρω αν είναι αρκετό. Εμάς πάντως η διευθύντρια επέμενε να τους ζητάμε επίμονα αν χρειαστεί, να ανοίξουν την κάμερα, και πως, αν ένας γονιός ή μαθητής το απαιτήσει να μείνει κλειστή, δεν έχει το δικαίωμα.
Στη πράξη, το πράγμα είναι περίπου 50-50 ανοιχτές-κλειστές κάμερες, και αν προτρέψεις τα παιδιά, συνήθως ανοίγουν πολλές από τις υπόλοιπες.
Από διδακτικής πλευράς, το θεωρώ μακράν καλύτερο. Από νομικής είναι το θέμα αν σε καλύπτει, και βέβαια τεχνικά μένει το bandwidth, πράγματα δηλαδή καθόλου ασήμαντα.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK