e-ticketing

Ξεκίνησε από iliasthes, 27 Μαρ 2011, 10:01:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Καλησπέρα συνάδελφοι,
με αφορμή έναν προβληματισμό που έχω για τις διαδικασίες ενημέρωσης και "κατοχύρωσης" της διεκπεραίωσης διοικητικών εργασιών που ζητούνται κατά καιρούν από διάφορες αρχές σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποια open source καλή εφαρμογή e-ticketing, αν και αυτό που έχω στο μυαλό μου ξεφεύγει από αυτά τα όρια.

Συγκεκριμένα πιστεύω πως η μέθοδος του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου πλέον ως εργαλείο αποστολής εγκυκλίων και αντίστοιχης απάντησης των σχολείων, αλλά και άλλων διοικητικών μονάδων πάσχει. Επειδή φέτος δεν διδάσκω, αλλά εκτελώ αποκλειστικά διοικητικές εργασίες σκεφτόμουν πως μια διασκευή ενός συστήματος e-ticketing θα ήταν το ιδανικό να αντικαταστήσει ένα μεγάλο μέρος της επικοινωνίας μεταξύ κεντρικότερων προϊστάμενων αρχών και  σχολικών μονάδων η ΙΕΚ, που υπηρετώ εγώ φέτος. Αν γνωρίζετε κάποια σχετική εφαρμογή θα με βοηθούσατε.

Δημήτρης Κανάς

Συμφωνώ μαζί σου...

Βασικά θα ήθελα να είχα για ένα διάστημα διοικητική θέση για να (προτείνω) εφαρμόσω κάποιες ιδέες ως προς την οργάνωση... Τέτοιες εφαρμογές βρήκα αρκετές... με καλύτερη (από το λίγο που είδα) αυτή. Δε ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο...
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

iliasthes

Ναι κάτι τέτοιο, αλλα με αρκετές επιπλέον λειτουργίες. Γι' αυτό μίλησα για Open-Source, ώστε να κάνω μια προσπάθεια συντονισμού με κάποιους συναδέλφους που βρίσκονται στην ίδια μοίρα με μένα να το αναπτύξουμε και να το προτείνουμε σε αντικατάσταση της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

Στην ουσία δεν θα τίθενται απλά ερωτήματα. Δεν θα λειτουργεί δηλαδή ως εσωτερικό HelpDesk απλώς, αλλά και ως ένα σύστημα συντονισμού διάφορων εσωτερικών διοικητικών εργασιών. πχ η εποπτεύουσα υπηρεσία θα θέτει  κάποια εργασία στις διοικητικές μονάδες ευθύνης της όπως Συγκέντρωση Στατιστικών στοιχείων, η κάθε διοικητική μονάδα θα στέλνει μέσω του συστήματος το σχετικό αρχείο και θα απεικονίζεται εύκολα και συγκεντρωτικά για την διοικητική μονάδα, ποιες ανοιχτές εργασίες έχει και τις οδηγίες για κάθε μία, ενώ για την εποπτέυουσα αρχή θα υπάρχει επίσης συγκεντρωτική απεικόνιση ποιες μονάδες έχουν σε εκκρεμότητα ποιες εργασίες. Έτσι θα γίνεται πιο εύκολος έλεγχος των εκκρεμοτήτων και καλύτερος συντονισμός.  Μέσα στη βδομάδα θα εγκαταστήσω και θα δοκιμάσω όσα βρήκα, ανάμεσά τους και αυτό που πρότεινες και στη συνέχεια βλέπουμε...


Δημήτρης Κανάς

Νομίζω πως αυτό χρειαζόμαστε... Είναι ενεργό project (Ενημέρωση Φεβρουάριος 2011). Λεπτομέρειες για μετάφραση εδώ.

Να ξεκινήσουμε τη μετάφραση του περιβάλλοντος χρήσης;
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Να μιλήσεις και με το κεπληνετ έβρου. είχαν φτιάξει μια δική τους πλατφόρμα e-ticketing εσωτερικά για το νομό, γιατί δεν τους άρεσε αυτή του πσδ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Κανάς

Αυτό είναι θαυμάσιο Λάμπρο... Χρειάζονται τέτοιες πρωτοβουλίες...

Μακάρι όμως να ήταν ανοιχτού κώδικα με ανάλογα δικαιώματα...
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

nikos33

Παράθεση από: Δημήτρης 1980 στις 28 Μαρ 2011, 08:48:15 ΜΜ
Νομίζω πως αυτό χρειαζόμαστε... Είναι ενεργό project (Ενημέρωση Φεβρουάριος 2011). Λεπτομέρειες για μετάφραση εδώ.

Να ξεκινήσουμε τη μετάφραση του περιβάλλοντος χρήσης;

λοιπόν αυτό το έχω δει σαν χρήστης και μου άρεσε, μάλιστα πήγα νωρίτερα στην εταιρεία που το χρησιμοποιεί αλλά είδα ότι δεν είναι Free οπότε το άφησα !!

mour

Βασικά ότι γίνει πρέπει να καλύπτει τη λειτουργία ΟΛΩΝ των σχολείων. Αν ο καθένας έχει το "δικό του" τέλειωσε το θέμα...
Καταλληλότερο σημείο να γίνει αυτό είναι η ενσωμάτωση αυτής της λειτουργικότητας στο ... e-school   (ντομάτες βλέπω να πετούν προς το μέρος μου...  :D)

Και για να ταιριάζει με το "επίπεδο" των σχολείων κατά τη γνώμη μου ένα User Interface σαν κι αυτό θα βόλευε http://www.newfreedownloads.com/Business/Project-Management/GoalEnforcer.html

iliasthes

Καλημέρα.
Δημήτρη ευχαριστώ για το λινκ.  Με την πρώτη ευκαιρία θα του αφιερώσω χρόνο. Νίκο μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν από όσο κοίταξα, αυτό που πουλάνε (αν το χρειάζεσαι) είναι η υποστήριξη στην ουσία. Αν δηλαδή δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις, να το παραμετροποιήσεις και ακόμα να διαχειριστείς και κάποια προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Μουρ  αν και δεν είμαι σε σχολείο φέτος, σίγουρα είναι απαραίτητο για το σχολείο, αλλά δεν ξέρω πόσο θετικό, αλλά και εφικτό θα είναι μια τέτοια λειτουργία να ενσωματωθεί στο e-school. Μιλάμε για εφαρμογή με πνευματικά δικαιώματα, χωρίς δυνατότητα πρόσβασης στον κώδικα από το οποίο εισπράττει έσοδα μία εταιρεία. Μόνο οι ίδιοι θα μπορούσαν να πουλήσουν κάτι σχετικό στο υπουργείο ως επιπρόσθετη λειτουργία, αλλά για μένα το θέμα είναι να ξεφύγουμε από τον εθνικό προθηθευτή διοικητικού λογισμικού στο υπουργείο μας.

Λάμπρο θα το έχω υπ' όψιν μου.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

να επισημάνω κάτι: θεωρώ ότι θα πρέπει να αναζητά κανείς κάποια υπηρεσία e-ticketing ΜΟΝΟ για εσωτερική χρήση.

διότι πιο γενικά, η υπηρεσία helpdesk του ΠΣΔ λειτουργεί πολύ καλά.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

iliasthes

Λάμπρο στην ουσία αυτό που σκέφτομαι δεν είναι ακριβώς e-ticketing, αλλά κάτι ανάμεσα σε e-ticketing και Project management. Το ανέφερα ως e-ticketing, γιατί κάποια σχετικά εργαλεία που έχω χρησιμοποιήσει εκτιμώ οτι πιο εύκολα θα μπορούσαν να τροποποιηθούν σε αυτό, το οποίο έχω στο μυαλό μου και σε πρώτη φάση δεν αφορά τα σχολεία, αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σε αυτά. Στην ουσία πρόκειται για μια μίξη των δύο κατηγοριών εφαρμογών, τις οποίες ανεφερα.Τέλος πάντων, δυστυχώς αυτές τις μέρες έχουν προτεραιότητα κάποιες άλλες εργασίες. Ευχαριστώ πάντως για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

nikos33

παλιά αν θυμάμαι καλά είχα δοκιμάσει λίγο αυτό
http://www.snapfiles.com/get/desknow.html

για κοίτα μήπως και σε βοηθήσει !

Δημήτρης Κανάς

θεωρητικά για τις σχέσεις μεταξύ σχολικών μονάδων ενός γραφείου ή διεύθυνση... αλλά υπάρχει το ερώτημα... Πού θα το κάνεις εγκατάσταση; Στο Sch.gr; Νομίζω πως αν γίνει αυτό τότε τα προβλήματα (πρόσβασης) θα μεγαλώσουν παρά θα λυθούν... Νίκο... φαίνεται καλό το πρόγραμμα!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

έχει συζητηθεί παλαιότερα το θέμα μεταξύ των πληνέτ   
ένα τέτοιο σύστημα θα είχε περισσότερο νόημα για εσωτερική διαχείριση π.χ. σε μια μεγάλη διεύθυνση. για τις άλλες περιπτώσεις, θεωρώ ότι καλυπτόμαστε μια χαρά από το helpdesk του ΠΣΔ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...