Δίκτυα - Τετράδιο Μαθητή, Λύσεις ασκήσεων κεφ. 1-4

Ξεκίνησε από gxry, 09 Νοε 2016, 04:35:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gxry

Υποδείξεις απαντήσεων/λύσεων
στις ερωτήσεις, ασκήσεις και δραστηριότητες
του τετραδίου μαθητή, Κεφ.1 έως 4
(ΔΕΝ περιλαμβάνονται απαντήσεις στα θέματα ανάπτυξης)
by sv2dof

Κατόπιν ενστάσεων, αποσύρεται το συνημμένο

demy8

ευχαριστούμε πάρα πολύ!!
έχω κάποιες απορίες...
1) έχεις απαντήσει και σε ερωτήσεις που είναι εκτός της εξεταστέας ύλης έτσι; πχ. κεφαλαιο 3.4 άσκηση 4 ερώτηση 7.
2) στην ίδια άσκηση  στην 6 ερώτηση δεν είναι το Δ σωστό;
3) στο 3.6 ερώτηση 3. στην πέμπτη διεύθυνση 234.53.17.22 δεν είναι κλάση D; οπότε και στην επόμενη άσκηση αντίστοιχα 234.53.17.22;

gxry

@demy8

1) Σωστά
2) 6) Ποιο είναι το πλεονέκτημα χρήσης του DHCP έναντι του RARP;
      Α. Η δυνατότητα περισσότερων ρυθμίσεων εκτός από τη διεύθυνση IPv4.
      Β. Η λειτουργία του στο επίπεδο εφαρμογής.
      Γ. Η απλότητά του σε σχέση με το RARP.
      Δ. Όλα τα παραπάνω.
   Η σωστή απάντηση είναι η Α καθώς το Γ δεν ισχύει και ως εκ τούτου δε μπορεί να είναι πλεονέκτημα ώστε να ισχύει το Δ. Ούτε το Β μπορεί να θεωρηθεί πλεονέκτημα.
3) Σωστή η επισήμανσή σου. Η απάντησή μου είναι λάθος (κεκτημένη ταχύτητα) Η σωστή απάντηση είναι κλάση D και στην επόμενη (4) "Δεν υπάρχει" η έννοια της διεύθυνσης δικτύου.

Υ.Γ. Διόρθωσα και το συνημμένο του αρχικού μηνύματος.


s_nick

Καταρχάς ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις!

Μια απορία κι εγώ...
2.6 Τεστ Αυτοαξιολόγησης
Από το Σωστό-Λάθος το 9 είναι σίγουρα σωστό;
6 bytes με μηδενικά (άρα 48) δεν πρέπει να συμπληρώσουμε, αν είναι 40 bytes τα δεδομένα;
Και επίσης όταν λέει "λιγότερα απο 40 bytes", τι ακριβώς εννοεί;

gxry

@ s_nick, έχεις δίκιο.

Στις σημειώσεις/βιβλίο μαθητή αναφέρεται:
"Είναι απαίτηση του προτύπου το συνολικό μέγεθος του πλαισίου να μην είναι μικρότερο των 64 οκτάδων (18 επικεφαλίδα και 46 φορτίο). Αν συμβαίνει να είναι μικρότερο τότε συμπληρώνεται συνήθως με μηδενικά (padding) για να φτάσει στο ελάχιστο μήκος."

Συνεπώς στην 2.6, η έκφραση:
9) Εάν πρόκειται να αποσταλούν δεδομένα λιγότερα από 40 bytes θα πρέπει να συμπληρωθούν με έξι μηδενικά.
είναι ΛΑΘΟΣ.
Σωστή θα ήταν η έκφραση "Εάν πρόκειται να αποσταλούν δεδομένα λιγότερα από 40 bytes θα πρέπει να συμπληρωθούν με έξι μηδενικά."

gabrielj

στο 3.6 Τεστ Αυτοαξιολόγησης, στην άσκηση 5
η Διεύθυνση IP: 172.27.54.12 με μάσκα: 255.255.0.0 γιατι έχει Δ/νση Δικτύου: 172.16.0.0 ? και Δ/νση Εκπομπής: 172.16.255.255 ?
δεν θα έπρεπε να είναι  Δ/νση Δικτύου: 172.27.0.0 ? και Δ/νση Εκπομπής: 172.27.255.255 ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

gxry


@gabrielj
Έχεις δίκιο,

αντί
2 | 172.27.54.12 | B | 255.255.0.0 | 172.16.0.0 | 172.16.255.255

το σωστό είναι
2 | 172.27.54.12 | B | 255.255.0.0 | 172.27.0.0 | 172.27.255.255

όπως αντιλαμβάνεστε, λύνοντας τόσα πολλά θέματα σε τόσο μικρό χρόνο, είναι βέβαιο πως θα ξεφύγουν κάποια λάθη. Γι αυτό άλλωστε τέθηκαν (οι λύσεις) σε κοινή θέα.

jimkouk

Καλησπέρα και από μένα.
Καταρχάς ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις :)

Μιας και αυτή τη στιγμή κατέβασα το pdf και βρίσκομαι στην ύλη στο κεφάλαιο 4, συγκρίνοντας τις δικές μου απαντήσεις σε σχέση με του pdf έχω 2 απορίες (αν και στην ουσία βασίζονται στον αριθμό σειράς και οι 2).

Σωστό/Λάθος 2.13: Ο αρχικός αριθμός στο πεδίο "Αριθμός σειράς" είναι τυχαίος. Στο pdf αναφέρεται ως σωστό.
Τεστ Αυτοαξιολόγησης 4.6.6: Ο αριθμός σειράς κατά την εγκατάσταση μιας σύνδεσης TCP παίρνει τυχαία αρχική τιμή. Στο pdf αναφέρεται ως σωστό.

Προφανώς κάτι μου διαφεύγει εδώ, ο αρχικός αριθμός σειράς δεν είναι πάντα 0;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

gxry

Κατά την εγκατάσταση μιας σύνδεσης TCP ο αρχικός αριθμός σειράς (sequence number), από την κάθε πλευρά, είναι ΤΥΧΑΙΟΣ και επιλέγεται με οποιονδήποτε μηχανισμό παραγωγής τυχαίων αριθμών της συγκεκριμένης υλοποίησης του πρωτοκόλλου (Λειτουργικό σύστημα κλπ). Από κει και πέρα αυξάνεται προδιαγεγραμμένα.
Ενδεχομένως, αν μελετήσεις μια σύνδεση με αναλυτή πρωτοκόλλου, όπως το wireshark, ανάλογα και με τις ρυθμίσεις, να δεις ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ που είναι πιο εύκολα αναγνώσιμες. Πάντως οι πραγματικές αρχικές τιμές στους αριθμούς σειράς είναι τυχαίες.

eirinix

καλησπέρα, μήπως διαθέτει κάποιος τις λύσεις των ασκήσεων στο τετραδίο μαθητή δίκτυα?

Astromaxitis

Δεν ξέρω γτ κατέβηκε το αρχείο, ευτυχώς εγώ το έχω. Το επισυνάπτω για οποιονδήποτε το χρειάζεται.

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: gxry στις 18 Νοε 2016, 07:43:03 ΜΜ
@ s_nick, έχεις δίκιο.

Στις σημειώσεις/βιβλίο μαθητή αναφέρεται:
"Είναι απαίτηση του προτύπου το συνολικό μέγεθος του πλαισίου να μην είναι μικρότερο των 64 οκτάδων (18 επικεφαλίδα και 46 φορτίο). Αν συμβαίνει να είναι μικρότερο τότε συμπληρώνεται συνήθως με μηδενικά (padding) για να φτάσει στο ελάχιστο μήκος."

Συνεπώς στην 2.6, η έκφραση:
9) Εάν πρόκειται να αποσταλούν δεδομένα λιγότερα από 40 bytes θα πρέπει να συμπληρωθούν με έξι μηδενικά.
είναι ΛΑΘΟΣ.
Σωστή θα ήταν η έκφραση "Εάν πρόκειται να αποσταλούν δεδομένα λιγότερα από 40 bytes θα πρέπει να συμπληρωθούν με έξι μηδενικά."


Παράθεση από: s_nick στις 18 Νοε 2016, 04:59:37 ΜΜ
Καταρχάς ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις!

Μια απορία κι εγώ...
2.6 Τεστ Αυτοαξιολόγησης
Από το Σωστό-Λάθος το 9 είναι σίγουρα σωστό;
6 bytes με μηδενικά (άρα 48) δεν πρέπει να συμπληρώσουμε, αν είναι 40 bytes τα δεδομένα;
Και επίσης όταν λέει "λιγότερα απο 40 bytes", τι ακριβώς εννοεί;
Καλημέρα .... να ρωτήσω και εγώ, τα 6 μηδενικά δεν θα έπρεπε κάπως να ξεκαθαρίζει τι μηδενικά είναι αυτά ?? δηλαδή, αν είναι να μεταφέρουμε 40 Bytes δεδομένων (και όχι λιγότερα σωστά), λείπουν σωστά 6 bytes δεδομένων .... αν είναι μηδενικά σε δυαδικά χρειαζόμαστε 6Χ8=48, θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο .. δεν ξέρω κάπου δεν μου αρέσει η έκφραση

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: gxry στις 12 Ιαν 2017, 06:47:30 ΜΜ
Κατά την εγκατάσταση μιας σύνδεσης TCP ο αρχικός αριθμός σειράς (sequence number), από την κάθε πλευρά, είναι ΤΥΧΑΙΟΣ και επιλέγεται με οποιονδήποτε μηχανισμό παραγωγής τυχαίων αριθμών της συγκεκριμένης υλοποίησης του πρωτοκόλλου (Λειτουργικό σύστημα κλπ). Από κει και πέρα αυξάνεται προδιαγεγραμμένα.
Ενδεχομένως, αν μελετήσεις μια σύνδεση με αναλυτή πρωτοκόλλου, όπως το wireshark, ανάλογα και με τις ρυθμίσεις, να δεις ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ που είναι πιο εύκολα αναγνώσιμες. Πάντως οι πραγματικές αρχικές τιμές στους αριθμούς σειράς είναι τυχαίες.

Καλημέρα σε όλους ... συνάδελφε σύμφωνα με το βιβλίο και εγώ θα έλεγα πως ο αρχικός αριθμός σειράς είναι 0 ... υπάρχει κάπου στο σχολικό κάποια αναφορά σε αυτό ??

gxry

Για τα μηδενικά, παραπέμπω στην Απάντηση #4
...
Συνεπώς στην 2.6, η έκφραση:
9) Εάν πρόκειται να αποσταλούν δεδομένα λιγότερα από 40 bytes θα πρέπει να συμπληρωθούν με έξι μηδενικά.
είναι ΛΑΘΟΣ.
Σωστή θα ήταν η έκφραση "Εάν πρόκειται να αποσταλούν δεδομένα <διαγραφή>λιγότερα από</διαγραφή> 40 bytes θα πρέπει να συμπληρωθούν με έξι μηδενικά."
...
και αφού αναφέρονται bytes, εννοείται έξι μηδενικά bytes

όσο για τον αρχικό αριθμό σειράς :

4.3 Συνδέσεις TCP - Έναρξη/τερματισμός σύνδεσης σελ. 127
...
Ο τερματικός κόμβος (host) A ενεργοποιεί τη σύνδεση στέλνοντας ένα Τμήμα Συγχρονι-
σμού
TCP με το πεδίο SYN σε τιμή ΟΝ και ένα αρχικό τυχαίο αριθμό στο πεδίο Αριθμό
Σειράς
(Initial Sequence Number) έστω ο ISN A = x στα αντίστοιχα πεδία της επικεφαλίδας.
...