Εγκατάσταση iTALC

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 01 Οκτ 2009, 02:46:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί θα τρελαθώ.

Εγκατέστησα το iTALC (ΟΧΙ στο SERVER) επιτυχώς και λειτουργεί σε 10/12 μηχανήματα του εργαστηρίου. Τα υπόλοιπα 2 αντιστέκονται.

Παρατήρησα από το ψάξιμο, οτι δεν κάνει ούτε Ping το καθένα στον κύριο υπολογιστή της εγκατάστασης.

Έβαλα static ip, ξαναέβαλα dynamic, έκανα ipconfig /release, flushdns, renew

το θέμα είναι οτι ΕΧΟΥΝ ιντερνετ και κάνουν Ping ta 2 αυτά στον server.

έκανα reset το router, αλλά δεν συνέχισα προσπάθειες, γιατί είχαμε σύλλογο και ... τετραήμερο μπροστά.

Καμιά ίδέα;

alkisg

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 01 Οκτ 2009, 02:46:48 ΜΜ
Παρατήρησα από το ψάξιμο, οτι δεν κάνει ούτε Ping το καθένα στον κύριο υπολογιστή της εγκατάστασης.

Firewall?

P.Tsiotakis

Εϊχα κοιτάξει ενδεικτικά τις πρώτες μερες κάποια άλλα και ήταν Off

στο ένα από τα δυο είναι σίγουρα off

μπορεί το reset στο router, να έκανε κάτι; Αν γενικά αποδώσει κάποια στιγμή ΑΛΛΗ ip (σπάνιο βέβαια) σε κάποιο μηχάνημα, δε θα παίζει. Μήπως πρέπει όλες Static;

alkisg

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 01 Οκτ 2009, 03:52:03 ΜΜ
Αν γενικά αποδώσει κάποια στιγμή ΑΛΛΗ ip (σπάνιο βέβαια) σε κάποιο μηχάνημα, δε θα παίζει.

Γενικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα, εφόσον βέβαια στις ρυθμίσεις του iTalc δηλώνεις τους clients με hostnames, π.χ. client01, αντί για διευθύνσεις IP.

Υπάρχει όμως μια περίπτωση όπου μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα: αν οι υπολογιστές ΔΕΝ είναι σε domain, τότε ένας τυχαίος από αυτούς αναλαμβάνει τον ρόλο του master browser, δηλαδή να κρατάει την κεντρική λίστα των υπολογιστών του δικτύου. Κι αν αυτός κλείσει, τότε παίρνει άλλος το ρόλο κτλ.
Το πρόβλημα είναι ότι η υλοποίηση της MS δεν είναι και τόσο καλή, και γίνεται λίγο μπάχαλο με αυτή τη λίστα, και μπορεί τελικά να μην έχουν όλοι οι Η/Υ ενημερωμένο αντίγραφό της. Έτσι, αν ο "italc-server" είχε μια IP, και μετά από reboot πάρει άλλη, τότε μπορεί ο "προβληματικός-client-1" να μην τον βλέπει, επειδή θυμάται ακόμα την παλιά IP του.
Αυτό μπορείς εύκολα να το τσεκάρεις κάνοντας ping με την IP, ή γράφοντας \\10.160.31.123 ώστε να ανοίξει η προβολή κοινόχρηστων φακέλων του απομακρυσμένου Η/Υ.
Το χειρότερο με αυτή τη λίστα είναι ότι ακόμα κι αν κλείσεις μερικούς Η/Υ, οι υπόλοιποι θα κρατάνε αντίγραφό της - επομένως θα πρέπει να κλείσουν ΟΛΟΙ οι Η/Υ ταυτόχρονα για να ενημερωθεί άμεσα...

Νομίζω ότι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις θα είναι να βλέπουν όλοι όλους - δοκίμαζε όμως με τις IP τους κι όχι με τα hostnames ώστε να μην εμπλέκονται κι άλλα πιθανά προβλήματα.

Η πολιτική του ΠΣΔ είναι να μην βάζουμε στατικές IP εκτός από τον server - βέβαια αν κάπου ζοριστούμε, τις βάζουμε και ξεμπερδεύουμε...

Νίκος Αδαμόπουλος

Κάποια στιγμή το είχα κάνει αυτό. Είχα βάλει static ip σε καμιά 40αριά μηχανήματα στο σχολείο που ήμουν και μου λύθηκαν διάφορα προβλήματα που είχα κατά καιρούς...

Βέβαια κι εμένα μου έχει τύχει το συγκεκριμένο πρόβλημα (να μην μπορείς να κάνεις ping σε κάποιον υπολογιστή -  να μην τον βλέπεις μέσω δικτύου - ή να μην μπορείς να προσπελάσεις κάποιον κοινόχρηστο πόρο, παρόλο που είναι off το firewall) σε δίκτυο με workgroup ...

Αυτή η λίστα που αναφέρεις δεν μπορεί να γίνει reset? Δεν το έχω ψάξει ποτέ μέχρι εκεί...

alkisg

Νίκο πάνε πολλά χρόνια από τότε που είχα διαβάσει σχετικά, οπότε δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Νομίζω ότι τότε η εύκολη λύση ήταν το μαζικό κλείσιμο, δεν ξέρω αν βγήκε κανά utility στο μεταξύ ή αν κάποια από τις νεότερες εκδόσεις των Windows καλυτέρευσε τα πράγματα.

Ένα ακόμα πιθανό πρόβλημα:
μετά από cloning, πρέπει να αλλάζετε τα SID των Η/Υ γιατί αλλιώς θεωρούνται ίδια και πάλι γίνεται μπάχαλο (δηλαδή δημιουργούνται παρόμοια προβλήματα στο δίκτυο), αλλά επίσης είναι και πρόβλημα ασφάλειας: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897418.aspx

P.Tsiotakis

Ευχαριστώ, για τη βοήθεια, θα σας ενημερώσω από βδομάδα...

Δημήτρης Γκίνης

Γεια χαρά σε όλους,
Μιας και περί Italc η συζήτηση να ρωτήσω και εγώ το εξής:
1. Επειδή σκέφτομαι να το εγκαταστήσω και εγώ στο εργαστήριο μου και να απαλαγώ έτσι από την ....γκουχ γκουχ... μη απολύτως νόμιμη εγκατάσταση του Netop, έχει δοκιμάσει κανείς αν παίζουν και τα 2 πάράλληλα ( ή μήπως κατά την διάρκεια της εγκατάστασης του 2ου ανιχνεύει ότι υπάρχει εγκατεστημένο παρόμοιο λογισμικό και ζητά να απεγκατασταθεί πριν συνεχίσει ??)
Το ρωτάω αυτό γιατί θα ήθελα πρώτα βεβαιωθώ ότι μου κάνει το ITalc  πριν ξηλώσω το Netop, γλιτώνοντας την απεγκατάσταση - εγκατάσταση του Netop στην αντίθετη περίπτωση.
2. Αν κάποιος από εσάς έχει χρησιμοποιήσει και τα δύο, ποια η γνώμη του ?
Σημ: Εννοείται ότι θα προτιμούσα να έχω ένα δωρεάν λογισμικό παρά ένα σπασμένο.

Ευχαριστώ,
Δημήτρης

P.Tsiotakis

Δημήτρης, έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο (αλλά ΟΧΙ ταυτόχρονα), και συστήνω το iTALC ανεπιφύλακτα...

Δημήτρης Γκίνης

ΟΚ, ευχαριστώ Παναγιώτη, μόλις βρω λίγο χρόνο θα το βάλω (είχα ρίξη μια γρήγορη ματιά στο Manual του και αν θυμάμαι καλά δεν υποστηρίζει την λειτουργία distribute/collect files που έχει το Netop - πολύ χρήσιμη για να μοιράζεις αρχεία, πχ ασκήσεις και να μαζέυεις τις απαντήσεις - αλλά κάποιο από τα παιδιά του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ηλέιας - ας με συγχωρέσει που δεν αναφέρω το όνομά του, απλά δεν το θυμάμαι -  έχει φτιάξει μια αυτόνομη εφαρμογή που κάνει αυτή τη δουλιά)
Δημήτρης

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δημήτρη, υπάρχει περίπτωση αυτήν την εφαρμογή να την αξιοποιήσουμε και εμείς;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 12 Οκτ 2009, 10:16:44 ΜΜ
... αλλά κάποιο από τα παιδιά του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ηλέιας - ας με συγχωρέσει που δεν αναφέρω το όνομά του, απλά δεν το θυμάμαι -  έχει φτιάξει μια αυτόνομη εφαρμογή που κάνει αυτή τη δουλιά)
Δημήτρης

;)

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 14 Οκτ 2009, 08:53:49 ΠΜ
Δημήτρη, υπάρχει περίπτωση αυτήν την εφαρμογή να την αξιοποιήσουμε και εμείς;

http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/tech/pushnpop.php

Καρκαμάνης Γεώργιος


Δημήτρης Γκίνης

1) Νίκο έστω και καθυστερημένα έχεις τις ευχαριστίες μου (και την συγνώμη μου) ;)
2) Σχετικά με το italc:
Το έβαλα στο εργαστήριο, αλλά έχω κανά δύο προβληματάκια:
α)Όταν επιλέγω τερματισμό κάποιου client, ξεκινά η διαδικασία του shutdown, αλλά το Pc δεν κλείνει τελείως, παρά εμφανίζεται εκείνο το ενοχλητικό μήνυμα των Win 95: It's now safe to turn off your comptuter και πρέπει να σηκωθείς και να κλείσεις το pc από τον διακόπτη  >:(
β)Όταν προσπαθώ να συνθεθώ μέσω του Italc σε κάποιον client δίνοντας username (πχ administrator), password και domain το login αποτυχαίνει (από ότι βλέπω το password που βάζει έχει πολλαπλάσιο μήκος του σωστού)
Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο από τα παραπάνω??
Δημήτρης

Δημήτρης Γκίνης

#15
1) Νίκο έστω και καθυστερημένα έχεις τις ευχαριστίες μου (και την συγνώμη μου) ;)
2) Σχετικά με το italc:
Το έβαλα στο εργαστήριο, αλλά έχω κανά δύο προβληματάκια:
α) Όταν επιλέγω τερματισμό κάποιου client, ξεκινά η διαδικασία του shutdown, αλλά το Pc δεν κλείνει τελείως, παρά εμφανίζεται εκείνο το ενοχλητικό μήνυμα των Win 95: It's now safe to turn off your comptuter και πρέπει να σηκωθείς και να κλείσεις το pc από τον διακόπτη  >:( (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό θα δημιουργεί προβλημα και στην εκκίνηση των clients μέσω του Italc, αφφού όταν ο τερματισμός δεν γίνει σωστά μετά δεν δουλεύει και το Wake On lan. Ας σημειωθεί ότι στο Netop η συγκεκριμένη λειτουργία δούλευε καλά που σημαίνει ότι μάλλον δεν φταίνε οι ρυθμίσεις του Advanced Power Managment του Bios )

β) Όταν προσπαθώ να συνθεθώ μέσω του Italc σε κάποιον client δίνοντας username (πχ administrator), password και domain το login αποτυχαίνει (από ότι βλέπω το password που βάζει έχει πολλαπλάσιο μήκος του σωστού, αλλά και το username δεν το περνάει σωστά αφού κρατάει το τελευταίο username με το οποίο έγινε login)

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο από τα παραπάνω??
Δημήτρης

alkisg

Οδηγίες εγκατάστασης του iTalc, και σε Windows και σε Ubuntu και σε μεικτά εργαστήρια, από την Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΗΥ:
http://ts.sch.gr/ts/downloadsDetails.do?action=downloadsDetails&itemId=332674