Νέο όνομα για το LTSP;

Ξεκίνησε από alkisg, 01 Μαρ 2019, 07:38:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Επιλέξτε νέο όνομα για το LTSP

dioscuri
liveclone
masi
syrrako
Να παραμείνει LTSP
eltsp
LEDA
Άλλο (αναφέρατε ποιο για να το προσθέσουμε)

alkisg

Υπάρχει μια σκέψη η νέα επερχόμενη έκδοση του LTSP να έχει διαφορετικό όνομα, ώστε να τονίζεται η αλλαγή κατεύθυνσης: αντί για "Linux Terminal Server Project", που υπονοεί κυρίως thin clients, η κεντρική ιδέα να είναι η συντήρηση μιας και μόνης εγκατάστασης για όλο το εργαστήριο υπολογιστών.

Το δύσκολο είναι να βρεθεί όνομα, που:

  • Να είναι κάπως εύηχο και να έχει κάποια σχέση με την κεντρική ιδέα.
  • Να μην υπάρχει ήδη ως debian project: http://packages.debian.org/name
  • Κατά προτίμηση, να μην υπάρχει ομώνυμος github χρήστης ή οργανισμός: http://github.com/name
Παραδείγματα:

  • liveclone: δείχνει ότι οι clients είναι live κλώνοι του εικονικού δίσκου. Κάπως ...ξερό; Διαθέσιμο στο github.
  • dioscuri: αρχαιοελληνικά διδυμάκια, όπως όλοι οι clients μεταξύ τους. Διαθέσιμο στο github.
  • masi: Maintain A Single Installation. Ακούγεται κάπως ...Ιταλικό, ενώ υπάρχει τέτοιος χρήστης στο github.
  • Αντίστοιχα ακρωνύμια με 4 γράμματα υπάρχουν πολλά, με παραλλαγές "desktop" ή "template" αντί του "installation", και "one" αντί του "single". Π.χ. "moda = Maintain One Desktop image for All clients". Συνήθως όλα τους είναι πιασμένα στο github (που δεν μας πειράζει και πολύ), ενώ πολλά είναι ελεύθερα στο debian.
  • Τέλος, πολλοί έχουν ξεκινήσει να χρησιμοποιούν ονόματα χωριών ή πόλεων, π.χ. wayland, weston, dracut... οπότε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί π.χ. το syrrako;
Καμιά καλή ιδέα; Ή, από τα παραπάνω, ποιο ακούγεται καλύτερο;
Τέλος, το να βρεθεί σχετικό εικονίδιο π.χ. από το freepik.com είναι πλεονέκτημα!

mitsospap

Οι εναλλακτικες ιδέες που δώσατε δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα. Μια χαρα ειναι το LTSP.
Ισως FTCS. Fat Thin Client Server ή κατι παρομοιο. Αν καταργηθουν οι thin client στο αμεσο μελλον δεν εχει νοημα οτι προτεινα.

happiness

Το LTSP χρησιμοποιείται και στο εξωτερικό. Αυτό με βοηθάει (με έχει ήδη βοηθήσει) να γκουγκλάρω το εκάστοτε πρόβλημά μου, πριν απευθυνθώ στο φόρουμ ή στο ΠΛΗΝΕΤ. Η αλλαγή του ονόματος μόνο για την Ελλάδα δεν θα βοηθήσει τους συναδέλφους που τώρα γνωρίζονται με το σύστημα αυτό να βρουν αγγλόφωνη βοήθεια στο ίντερνετ. Εκτός κι αν εννοείς ότι αλλάζει  το όνομα για όλους.

alkisg

Τα τελευταία χρόνια λίγο-πολύ αναπτύσσω μόνος μου το LTSP, οπότε ναι, το νέο project θα το χρησιμοποιήσουν και οι ξένοι.
Επειδή το νέο "LTSP" θα είναι πολύ διαφορετικό, δεν θα ισχύουν τα παλιά tutorials και θα μπερδεύουν τους χρήστες. Το νέο όνομα θα βοηθήσει και στο να διαχωριστεί η παλιά μεθοδολογία από τη νέα.
Όμως, είναι κι ένα σοβαρό αντεπιχείρημα το ότι το LTSP έχει ήδη κάποια φήμη, το ξέρει ο κόσμος, ενώ το νέο όνομα θα χρειαστεί κάποια χρόνια για να γίνει γνωστό. Η φήμη βέβαια δεν είναι μόνο θετική, π.χ. κάποιοι λένε "α, το ltsp.org έχει να ενημερωθεί από το 2013, άρα είναι πεθαμένο project" - που φυσικά αληθεύει μόνο για το website και όχι για τον κώδικα.
Δυστυχώς από τους ιδιοκτήτες του domain ltsp.org έχουμε χρόνια να ακούσουμε νέα, δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να τους βρούμε και να τους πείσουμε να μας δώσουν το domain. Οπότε και σ' αυτό η αλλαγή ονόματος θα βοηθήσει.

Ένας από τους παλιούς developers πρότεινε "eltsp", για να προφέρεται το ίδιο, με το "e" να είναι από το Ελλάδα. Μπορούμε να το βάλουμε κι αυτό στα προτεινόμενα αν αρέσει σε κάποιον.

alkisg

Παράθεση από: mitsospap στις 03 Μαρ 2019, 02:15:14 ΜΜ
Αν καταργηθουν οι thin client στο αμεσο μελλον δεν εχει νοημα οτι προτεινα.

Το αρχικό LTSP βασίζονταν στο "remote xorg", απομακρυσμένα γραφικά. Αλλά το xorg αντικαθίσταται από το wayland που δεν υποστηρίζει εγγενώς απομακρυσμένα γραφικά. Έτσι η νέα υλοποίηση δεν θα μπορεί να υποστηρίζει thin clients όπως η παλιά. Θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποιο από τα άλλα πρωτόκολλα όπως RDP ή VNC. Επομένως δεν μιλάμε πια για thin clients αλλά για "netbooted clients που τρέχουν αυτόματα ένα πρόγραμμα remote desktop". Άρα δε νομίζω ότι θα πρέπει να αναφέρεται η λέξη "thin" κάπου στην ονομασία.

happiness

Σε αυτή την περίπτωση, εμένα μου φαίνεται λογικό το όνομα να περιέχει κάτι που να υποδεικνύει την κεντρικοποιημένη λογική του συστήματος αυτού. Δηλαδή ότι "τα κάνεις όλα από τον server". Centralized ... κάτι. Ένα άλλο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "One for all"  επίσης.

btw.. γιατί Συρράκο; Έχεις καταγωγή;

lycourgus

Καλές οι προτάσεις, αν και όχι τόσο εύηχες. Μου αρέσει πιο πολύ το dioscuri, αλλά αμφιβάλλω αν κατά πόσο είναι εύκολο στο άκουσμα στα Αγγλικά.
Bασισμένος σε αυτή την ιδέα, προτείνω:
<b>LEDA </b>: από τη Λήδα τη μητέρα των διόσκουρων (υποτίθεται την τεχνολογία ονομάζουμε που γεννά  διόσκουρους). Απλό, εύηχο, εύκολο στην απομνημόνευση κλπ. (δεν ξέρω τη διαθεσιμότητά του).
Μπορούμε εύκολα νομίζω να το μετατρέψουμε σε ακρωνύμιο κιόλας, πχ Linux E..(ducation) D.... Administration

alkisg

Όντως είναι πιο εύηχο και είναι διαθέσιμο στο debian, αλλά όχι στο github ούτε στο gitlab. Τι να κάνουμε το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του.
Merci, το πρόσθεσα στην ψηφοφορία.

kontiki


richard

Εγώ θα έλεγα ltsp6 που κρατάει η φίρμα και να δείχνει ότι προχωράει.

Richard

alkisg

Νομίζω ότι δεν βολεύει να υπάρχει ο αριθμός της έκδοσης στο όνομα των projects.
Μετά θα πρέπει σε κάθε νέα έκδοση να αλλάζει το domain ή η σχετική σελίδα στο github, να γίνεται νέο "intent to package" στο debian, το νέο πακέτο να φροντίζει να κάνει confict/remove με όλα τα προηγούμενα πακέτα, να αντικαθίστανται οι παλιοί bug trackers, mailing lists, forums κλπ κλπ...

Είναι δουλειά μηνών, δεν μπορεί να γίνεται κάθε φορά που αλλάζει η major έκδοση ενός προγράμματος...

mitsospap

Παράθεση από: alkisg στις 03 Μαρ 2019, 10:59:36 ΜΜ
Τα τελευταία χρόνια λίγο-πολύ αναπτύσσω μόνος μου το LTSP, οπότε ναι, το νέο project θα το χρησιμοποιήσουν και οι ξένοι.
Επειδή το νέο "LTSP" θα είναι πολύ διαφορετικό, δεν θα ισχύουν τα παλιά tutorials και θα μπερδεύουν τους χρήστες. Το νέο όνομα θα βοηθήσει και στο να διαχωριστεί η παλιά μεθοδολογία από τη νέα.
Όμως, είναι κι ένα σοβαρό αντεπιχείρημα το ότι το LTSP έχει ήδη κάποια φήμη, το ξέρει ο κόσμος, ενώ το νέο όνομα θα χρειαστεί κάποια χρόνια για να γίνει γνωστό. Η φήμη βέβαια δεν είναι μόνο θετική, π.χ. κάποιοι λένε "α, το ltsp.org έχει να ενημερωθεί από το 2013, άρα είναι πεθαμένο project" - που φυσικά αληθεύει μόνο για το website και όχι για τον κώδικα.
Δυστυχώς από τους ιδιοκτήτες του domain ltsp.org έχουμε χρόνια να ακούσουμε νέα, δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να τους βρούμε και να τους πείσουμε να μας δώσουν το domain. Οπότε και σ' αυτό η αλλαγή ονόματος θα βοηθήσει.

Ένας από τους παλιούς developers πρότεινε "eltsp", για να προφέρεται το ίδιο, με το "e" να είναι από το Ελλάδα. Μπορούμε να το βάλουμε κι αυτό στα προτεινόμενα αν αρέσει σε κάποιον.
Η σελιδα ltsp.org εχει link σε social media. Αν μιλησετε με καποιους μπορειτε να φτασετε και στους διαχειριστες. Ισως ειναι χρονοβορο αλλα ισως αποδωσει.
Επισης το LTSP.gr ειναι κενο...
Πως μπορειτε να στηριζετε ενα τετοιο project μονος...λογικα χρειαζονται και αλλα ατομα.

alkisg

Μήτσο δεν είναι θέμα ότι δεν τους ξέρουμε, έχουμε βρεθεί και από κοντά σε διάφορες περιπτώσεις. Διάφορα προβλήματα τους έχουν κάνει να απέχουν και από το ltsp.org και από τα κοινωνικά δίκτυα και από τα emails τους. Αλλά το ltsp είναι trademark, δεν μπορεί κάποιος να το συνεχίσει σαν ξεχωριστό project, έστω και διάδοχο, χωρίς έγκριση. Στα trademarks δεν παίζει ρόλο ποιος γράφει τον κώδικα.

alkisg

ΟΚ τελικά έδωσαν έγκριση, οπότε συνεχίζουμε με το όνομα LTSP.