Χορηγίες - Δωρεές στην ιστοσελίδα του σχολείου

Ξεκίνησε από merlin, 26 Απρ 2010, 08:22:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

merlin

Συνάδελφοι εδώ και αρκετό καιρό με απασχολεί το εξής:
Μιας και κοντεύω να τελειώσω την ιστοσελίδα του σχολείου, είμαι προβληματισμένος για το αν θα πρέπει να αναφέρω την λίστα με τις τοπικές επιχειρήσεις που έδωσαν λεφτά στο σχολείο το σχ. έτος 2008-2009 για να προμηθευτούμε ρομπότ, εργαλεία κλπ.

Τότε που πήγαινα πόρτα - πόρτα (ναι, ναι, σαν τον πλασιέ) τους είχα υποσχεθεί ότι θα αναφέρω το όνομα της επιχείρησης και το ποσό που έδωσαν (φυσικά όχι τηλέφωνα, στοιχεία επικοινωνίας, ιστοσελίδες, link κλπ που ξέρω ότι απαγορεύονται). Τώρα όμως που τα πράγματα έχουν έρθει τόσο άσχημα σε όλους τους τομείς, φοβάμαι μήπως αυτή η προσπάθεια που έκανα τότε (και δεν έχω καμία διάθεση να ξανακάνω) δημιουργήσει προηγούμενο και περιμένουν όλοι να τρέχουμε να ψάχνουμε για λεφτά για να μην παγώσουμε το χειμώνα από το κρύο.

Δεν λέω όχι στην προσωπική προσπάθεια του καθενός από εμάς (άλλωστε τα υλικά που πήραμε δεν υπήρχε περίπτωση να καταφέρουμε να τα αγοράσουμε με την κλασική επιχορήγηση), αλλά όχι να γίνει και κανόνας...

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Βέβαια το ότι έχω υποσχεθεί την δημοσίευση νομίζω ότι με δεσμεύει αρκετά...
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Άκη,

σε παλαιότερη συζήτηση επί του θέματος, που είχαμε μαζί, σου είχα αναπτύξει την πολιτική του ΠΣΔ. Η φιλοξενεία σχολικών ιστοσελίδων υποστηρίζεται από το ΕΑΙΤΥ, όμως το σχολείο είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τηρούνται ορισμένοι αυτονόητοι κανόνες (π.χ. μη ανήθικο περιεχόμενο). Η διαφήμιση επιτρέπεται μόνο στην περίπτωση κατά την οποία δεν μπλέκει οικονομικός παράγοντας. Σε περίπτωση που οι τεχνικοί του ΕΑΙΤΥ διαπιστώσουν παράβαση, έχουν το δικαίωμα να κατεβάσουν τη σελίδα.

Αυτό πρακτικά σημαίνει το εξής: μπορείς να ευχαριστήσεις τους χορηγούς μέσα από τη σχολική σελίδα, αλλά όχι να τους διαφημίσεις. Το πώς θα συνδυαστούν αυτά τα δύο, είναι δικό σου θέμα...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

merlin

Δεν σκοπεύω να τους διαφημίσω. Δεν υποσχέθηκα αυτό. Απλά είπα ότι θα αναφέρω το όνομα της εταιρίας και το ποσό που έδωσε, νομίζω ότι αυτό είναι απλά ενημερωτικό. Βέβαια θα τους ευχαριστήσω γιατί τόσα λεφτά δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε από τον Δήμο και τα project που έχουμε βγάλει μέχρι τώρα με κάνουν να νοιώθω δικαιωμένος για την τότε απόφασή μου να γίνω ζητιάνος...
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Νομίζω ότι έτσι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Και μη νοιώθεις ζητιάνος. Αν όχι όλοι, πολλοί έχουμε γίνει "ζητιάνοι" στο παρελθόν. Η αγάπη μας για τη δουλειά μας και για τα παιδιά είναι αρκετή για να μη χρησιμοποιούμε τέτοιες λέξεις. Δε χάνει ποτέ την αξιοπρέπειά του όποιος ζητάει για τους άλλους. Κι επειδή είμαι μάρτυρας της δουλειάς σου, είμαι σίγουρος ότι εργάζεσαι πρωτίστως για το καλό της τοπικής κοινωνίας.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

merlin

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 26 Απρ 2010, 09:14:04 ΜΜ
Δε χάνει ποτέ την αξιοπρέπειά του όποιος ζητάει για τους άλλους.

Συμφωνώ, απλά τότε το έκανα οικειοθελώς, τώρα νομίζω ότι μας λένε να το κάνουμε με το ζόρι...
Ευτυχώς που πρόλαβα και πήρα ότι πήρα (αν και γλυκοκοιτάζω κάτι καινούριους αισθητήρες...) γιατί δεν μας βλέπω να βγάζουμε ούτε το χαρτί του εκτυπωτή (μην πω της τουαλέτας)...
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Vangelis

Μπορείς να έχεις σε ξεχωριστό σημείο μια ευχαριστήρια "επιστολή" του τύπου "Το σχολείο ευχαριστεί τις επιχειρήσεις ...... για την προσφορά τους στον εξοπλισμότους σχολείου"   Μπορείς να γράψεις λίγο περισσότρα σχετικά με το τι έγιναν τα λεφτά που πρόσφεραν.

Νομίζω ότι όχι μόνο δεν είναι κακό αλλά σου αξίζουν συγχαρητήρια.  Αν κάποιος περιμένει να πάρει αισθητήρες κ.λπ απο την τρέχουσα χρηματοδότηση του σχολείου απλά θα περιμένει πολύ...