Παίζει το Microworlds Pro στο Wine ???

Ξεκίνησε από Wizard, 08 Απρ 2008, 02:51:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Δοκίμασα το Microworlds Pro στο Wine του Ubuntu 7.10 και μετά από 2 ή 3 εντολές για τη χελώνα, έκλεινε όλη η εφαρμογή μόνη της! Είχε κάποιος άλλος καλύτερα αποτελέσματα;

alkisg

Με Ubuntu hardy beta 4 και wine 0.9.58 δεν μου κόλλησε πουθενά.

Όμως, τα έτοιμα παραδείγματα που έχει στο C:\Program Files\...κτλ, μου δούλευαν με προβλήματα, π.χ. ξεκίναγε να τρέχει και σταμάταγε με "I don't know anything for about". Δεν τα έχω δοκιμάσει όμως στα Windows για να δω αν παίζουν τουλάχιστον εκεί.
Σε δικά μου παραδείγματα δεν εντόπισα πρόβλημα.

Wizard

Άρα υπάρχει ελπίδα!  :)  Όταn το εγκατέστησα μέσα από το Wine, o installer έβγαζε "κινέζικα". Είδα ελληνικά όταν γύρισα το locale του Ubuntu από αγγλικό utf-8 σε ελληνικό utf-8. Θα περιμένω την τελική έκδοση του hardy για να το δοκιμάσω.

alkisg

Δεν πρέπει να παίζει ρόλο η έκδοση του Ubuntu, μάλλον η έκδοση/ρυθμίσεις του wine είναι το θέμα.
Ο installer κι εμένα δεν μου έδειξε ελληνικά (δεν είχα τη γραμματοσειρά που ήθελε - δε νομίζω ότι έφταιγε το locale), αλλά δεν ασχολήθηκα να τα διορθώσω, με 3-4 enter εγκαταστάθηκε χωρίς προβλήματα.

Δεν δοκιμάζεις να εγκαταστήσεις το wine 0.9.58;
Με wine --version βλέπεις ποια έχεις,
και αν τυχόν δεν έχεις την τελευταία, οδηγίες εγκατάστασης υπάρχουν στο
http://www.winehq.org/site/download-deb

Υ.Γ. και φυσικά υπάρχει το kturtle που έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά.

alkisg

Τελικά το πρόβλημα με τα έτοιμα παραδείγματα είναι ότι είναι στα αγγλικά, δεν παίζουν ούτε στα Windows.
Αντίθετα, το kturtle μεταφράζει αυτόματα τα προγράμματα στη γλώσσα του χρήστη, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είχαν γραφεί αρχικά!!! :)
Εντωμεταξύ υπάρχει και πρόβλημα με τις άδειες χρήσης του Microworlds Pro, μόνο 350 υπάρχουν για σχολεία β/θμιας, ενώ για α/βαθμιας υπάρχουν 3500 και δεν τις χρησιμοποιούν καν...

Άντε να δούμε πότε θα αρχίσει να ζητάει open source στις προκυρήξεις έργων το υπουργείο!!!  ;D  ;D  ;D

Wizard

Λοιπόν, έβαλα το Wine 0.9.58 και το Microworlds Pro δεν κρασάρει, αλλά όποτε πατάω Enter στο κέντρο εντολών, εκτελούνται ΟΛΕΣ οι εντολές που υπάρχουν εκείνη τη στιγμή και όχι μόνο αυτή για την οποία πατάω το Enter! Θα τρελαθώ!  >:(

alkisg

#6
Λογικά κάποια συνάρτηση του Wine είναι χαλασμένη, π.χ. η υλοποίηση του μηνύματος WM_GETTEXT για τα edit boxes μπορεί να επιστρέφει το κείμενο με Unix Line Feeds (0x0A) αντί για Windows Carriage Returns/Line Feeds (0x0D 0x0A), οπότε το Microworlds να μπλέκεται και να νομίζει ότι είναι μία και μόνη γραμμή αντί για πολλές.

Μόλις ευκαιρέσω θα κάνω λίγο debugging.

Στο μεταξύ μπορείς να δοκιμάσεις να αντικαταστήσεις κάποια από τα .dll του Wine με τα αντίστοιχα των Windows, δεν θυμάμαι απ' έξω σε ποιο .dll είναι, μπορεί να είναι στο comctl32.dll.

edit: Λύνεται το πρόβλημα ως εξής:
Τελικά χρησιμοποιεί richedit, όχι edit box. Πρέπει να αντικατασταθεί το αρχείο ~/.wine/drive_c/windows/system32/riched20.dll με αυτό των Windows. Το δοκίμασα με το αντίστοιχο από τα Vista μου και έπαιξε μια χαρά.
Πρέπει όμως να δηλώσεις και το override, δηλαδή
Μενού Εφαρμογές του gnome > wine > configure wine > καρτέλα Libraries > προσθέτεις το riched20.

Wizard

Άλκη, θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Το Kturtle δουλεύει επίσης με τον ίδιο τρόπο, όλες οι εντολές εκτελούνται μαζί.

alkisg

Στο kturtle είναι στη φιλοσοφία του να γράφεις πρόγραμμα και να το εκτελεί όλο μαζί, δεν έχει "γραμμή εντολών" όπως το  Microworlds. Στο Microworlds όμως είναι bug του Wine, δεν είναι θέμα σχεδιασμού του προγράμματος... Δοκίμασέ το, εμένα μου έπαιξε κανονικά μετά την αλλαγή του .dll.

Wizard

Λοιπόν, το Microworlds έπαιξε κανονικά με τις οδηγίες σου!  :)
Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως ήταν καλύτερα με το bug γιατί το Microworlds δεν έχει undo στις εντολές και πάρα πολλές φορές τα παιδιά δίνουν μια λάθος εντολή με αποτέλεσμα να πρέπει να τις ξαναδώσουν όλες μία-μία! Τουλάχιστον με το bug, μπορούσες να βάλεις ένα σβγ στην αρχή και να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα  ;D (αν και θα υπήρχε πρόβλημα με εντολές εμφάνισης, π.χ. δείξε, ανακοίνωση, δεν θα τις έβγαζε όλες μαζί;  ??? )

skaranik

Συνάδελφοι χαιρετώ,

καταρχάς να συγχαρώ κι εγώ με την σειρά μου την προσπάθεια που γίνεται για την εισαγωγή του ανοικτού λογισμικού στα σχολεία

Εχουμε εγκαταστήσει LTSP στο σχολείο μας το οποίο είναι Γυμνάσιο.
Όταν προσπαθήσουμε να τρέξουμε το Microworlds Pro μέσω του πακέτου microworlds του αποθετηρίου Τεχνικής Υποστήριξης αυτό τρέχει στο παρασκήνιο χωρίς ποτε να εμφανίσει UI.
Μήπως έχει συμβεί το ίδιο στην εγκατάσταση κάποιου συναδέλφου κι αν ξέρει κάνεις πως μπορεί να αντιμετωπιστεί?

Ευχαριστώ,

Σωτήρης Καρανίκας


teacher

Για την εγκατάσταση του Microworlds Pro σε Ubuntu εμένα με βοήθησε πολύ το παρακάτω:
http://tinyurl.com/2w55uqw

skaranik

Παράθεση από: teacher στις 11 Οκτ 2009, 03:38:03 ΜΜ
Για την εγκατάσταση του Microworlds Pro σε Ubuntu εμένα με βοήθησε πολύ το παρακάτω:
http://tinyurl.com/ylr2tww

Στο link δείχνει στην έκδοση 1.07-12_i386. Στο σχολείο έχω εγκαταστήσει ήδη το https://launchpad.net/~ts.sch.gr/+archive/ppa/+build/1162289/+files/microworlds_1.07-2_amd64.deb
από το Αποθετήριο Τεχνικής Στήριξης ΣΕΠΕΗΥ. Υποθέτω ότι αυτό που μου επισημαίνεις είναι πιο καινούρια έκδοση. Αν ισχύει το τελευταίο που μπορώ να βρω 64 bit έκδοση?
Και κάτι γενικότερο. Στο εργαστήριο ο server είναι Quad Core στα 2.8 GHZ με 8GB Μνήμης και 11 clients. Από την μέχρι τώρα εμπειρία σας θα "σηκώσει" ο server το microworlds από wine?

Σωτήρης Καρανίκας



alkisg

Σωτήρη αν έχεις 64bit έκδοση Linux, μπορεί να φταίει αυτό για τα προβλήματα που βλέπεις. Λόγω wine, flash player, κάποιων drivers και μερικών άλλων closed source προγραμμάτων είναι που προτείνουμε (ακόμα) 32bit έκδοση Ubuntu στα σχολεία.

Για να εκμεταλλευτείς τα 8 Gb του server με την 32bit έκδοση του Ubuntu αρκεί να κάνεις
  sudo apt-get install linux-server
Αυτό απλά εγκαθιστά μια λίγο διαφορετική έκδοση του kernel η οποία περιέχει υποστήριξη PAE για να δει όλη τη μνήμη.

Επίσης, με αυτή τη μέθοδο, αν κάποιος έχει 32bit clients, δεν χρειάζεται να ασχολείται με τις παραμέτρους --arch i386 κτλ του ltsp-build-client και ltsp-update-image, αλλά παίζουν όλα αυτόματα με τα sch-scripts όπως τα περιγράφει ο οδηγός.

Με Core 2 duo στα 2 Ghz, 3 Gb RAM και μεικτό gigabit/100 Mbps δίκτυο, το Microworlds πήγαινε μια χαρά σε μια δοκιμή που έκανα με 8 clients, αν και σε μικρότερη ταχύτητα. Μικρό το κακό, απλά στις ασκήσεις χρειάζεται μεγαλύτερο "βήμα" στη χελώνα. Η cpu του server σου υποθέτω ότι θα σήκωνε άνετα πάνω από 20 clients! :)

Αν θες να ρίξω μια ματιά απομακρυσμένα μήπως τυχόν φταίει κάτι άλλο, στείλε μου PM ή έλα από το http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-gr να σου πω λεπτομέρειες.

alkisg

Σωτήρη δεν είχαν αντιγραφεί καλά τα αρχεία του Microworlds, τα έβαλα στη θέση τους και παίζει ΟΚ τώρα. Το παλιό το άφησα στη θέση /usr/share/microworlds-bad, ενώ έκανα κι ένα αντίγραφο του νέου στα έγγραφά σου.

Νομίζω ότι το εμπορικό Microworlds και το μη δικαίωμα αναδιανομής του έχει σπάσει τα νεύρα πολλών συναδέλφων...

Με την πρώτη ευκαιρία λοιπόν θα φτιάξω ένα άλλο script, στο οποίο θα του δίνουμε το αρχείο
http://data.e-yliko.gr/schoolSoftware/No82_MICROWORLDSPROI/microworldsproi.zip
(χρειάζεται εγγραφή στο e-yliko.gr πρώτα με το λογαριασμό της σχολικής μονάδας)
και αυτόματα θα μας βγάζει ένα microworlds.deb μεγέθους 60Mb, το οποίο θα εγκαθίσταται κανονικά χωρίς να υποχρεώνει τον χρήστη να μετακινεί με το χέρι αρχεία κτλ...

Έτσι ο κάθε πληροφορικός θα μπορεί να έχει "ολόκληρο" το Microworlds στο σχολείο του, χωρίς βέβαια δικαίωμα αναδιανομής αλλά τουλάχιστον θα μπορεί να το εγκαθιστά άνετα στο εξής.

Άσχετο, αν αντιμετώπισες προβλήματα στα sch-scripts και στη μέθοδο εγκατάστασης με την amd64 αρχιτεκτονική, μπορείς να ανοίξεις ένα άλλο θέμα και να τα αναφέρεις, για να αρχίσουμε από την 10.04 να την υποστηρίζουμε κι αυτή;

skaranik

Άλκη,
είμαι υπόχρεος
σ' ευχαριστώ πολύ.   :)

Wizard

Απαγορεύτηκε η λήψη του Microworlds Pro?
Στη σελίδα του στο e-yliko.gr αναφέρει:
Σχόλια: Το συγκεκριμένο λογισμικό δεν διατίθεται για μεταμόρφωση
DownLoad Status: Όχι
Άδεια Μεταφόρτωσης: Όχι

poursali

#17
εγω εγκατεστησα την microworlds κανονικα απο wine (εκδοση 1.1.40) .. δεν χρειαστηκε να αλλαξω καποιο dll, επαιξε κανονικα χωρις την εκτελεση ολων των εντολων που ανεφερε ο wizard.
το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν λειτουργει το control+enter για να προσθετω κενες γραμμες για να γραψω αναμεσα απο δυο υπαρχουσες εντολες μια νεα εντολη

επισης σε μενου οπως π.χ. Αρχειο -> Ανοιγμα βγαζει κινεζικα αντι για ελληνικα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ