Επαγγελματικά δικαιώματα ( ? )

Ξεκίνησε από pad07, 29 Ιουλ 2015, 07:07:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pad07

Όπως είναι γνωστό , υπάρχει η  " απλη " πληροφορικη , οπου καποιος μπορει να εισαχθει σε ενα πανεπιστημιο πληροφορικης απο το 4ο πεδιο ( οικονομια και πληροφορικη ) . Όμως , υπάρχει και η μηχανικη πληροφορικη , η οποια με βαση τα σημερινα δεδομενα , ειναι προσβασιμη απο την θετικη κατευθυνση..... Το ερώτημά μου είναι το εξής : Θα έχω ίσα επαγγελματικά δικαιώματα εαν επιλέξω να γίνω πληροφορικός σε σχέση με έναν άλλον που είναι μηχανικός πληροφορικός? Γιατι έχω ακούσει ότι οι μηχανικοι πληροφορικοι " κρατουν τα σκυπτρα " , και ότι σε περίπτωση που αναπτύξω ένα πρόγραμμα , δεν θα έχω το δικαίωμα να το υπογράψω εγω ως πληροφορικος , αλλα θα πρέπει να το υπογράψει κάποιος ανώτερος...... Έχω σκεφτεί , αν αληθεύουν αυτά που έγραψα , να σπουδάσω σε πανεπιστήμιο πληροφορικής και να κανω μεταπτυχιακο σε μηχανικη υπολογιστών . Δεν ξέρω ομως αν αυτη η τακτικη ειναι καλη , ή είναι εντελώς άχρηστη. Ειλικρινά έχω αναστατωθεί πολύ τελευταία και σκέφτηκα να ακούσω και μια τριτη γνωμη....

PS. Ενδιαφέρομαι κυρίως για software παρα για hardware , αλλα η μηχανικη πληροφορικη τα εχει και τα δυο....

itt

Τι να υπογράψεις στο πρόγραμμα; Αυτόγραφο; Είσαι εξαιρετικά misinformed στο όλο θέμα, δεν υπάρχει καν ειδικότητα μηχανικών που να αφορά το software στο ΤΕΕ, οι ΗΜΜΥ και τα συναφή εγγράφονται ως ηλεκτρονικοί εαν θυμάμαι καλά. Έαν λοιπόν δεν σε απασχολεί να έχεις δικαιώματα μηχανικού, που δεν έχουν απολύτως καμια σχέση με software developing, προφανώς και δεν υπάρχει κάνενας λόγος να σπουδάσεις σε σχολή μηχανικών.

Επίσης δεν υπάρχει "μηχανική πληροφορική".

pad07

Οταν λεω να το υπογραψεις , εννοω οτι δεν το κατοχυρωνω. Ειλικρινα πες μου , αν ημουν πληρως ενημερωμενος για το συγκεκριμενο θεμα θα ζητουσα την γνωμη σου ή τη γνωμη οποιουδηποτε?
Δεν μπορω να καταλβω αυτην την επιθετικοτητα. Αφου ειμαι misinformed , κανε με να καταλαβω τι εννοεις, και ασε τις ειρωνιες...

Εχω διαβασει οτι η μηχανικη ηλεκτρονικων υπολογιστων ( δικιο εχεις δεν υπαρχει μηχανικη πληροφορικη  :P ) , καλυπτει το software κομματι και επεκτεινεται και στο hardware.     
Είπα ότι επικεντρωνομαι περισσοτερο στο software , χωρις ομως να αγνοω παντελως το hardware. Αυτο που θελω να ξερω , και δεν μου εχεις απαντησει ακομα , ειναι αν θα εχω ισα επαγγελματικα δικαιωματα ως πληροφορικος σε σχεση με καποιον αλλο που εχει τελειωσει μηχανικη Η/Υ.

dkontos

Καλησπέρα,
λάθος (itt) που δημιουργήθηκε κάποια ένταση για θέμα πληροφόρησης που κάποιος μελλοντικός συνάδερφος ζητά.
Πρώτα από όλα (pad07) δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει πληροφορική για να κατοχυρώσεις την πατρότητα ενός λογισμικού. Δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα π.χ. αντίστοιχα με του Πολιτικού Μηχανικού για τον στατικό σχεδιασμό μιας οικοδομής. Οι Μηχανικοί Υπολογιστών στο ΤΕΕ εγγράφονται πολύ σωστά στους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς για τους οποίους δεν απαιτείται άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
Οι ΗΜΜΥ (εκτός από αυτούς του Πολυτεχνείου Κρήτης που είναι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί και όχι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί) έχουν διπλά επαγγελματικά δικαιώματα. Εκτός του Ηλεκτρονικού Μηχανικού έχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, τα οποία για την Ελλάδα είναι άκρως σημαντικά αλλά εκτός της επιστήμης της Πληροφορικής.
Σαφώς και πρέπει να σε προβληματίζει το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά περισσότερο θα σε συμβούλευα να σε προβληματίζει η επιστήμη που θέλεις να σπουδάσεις και η σωστή επιλογή του ιδρύματος βάση των προγραμμάτων σπουδών.
Καταλαβαίνω ότι αν σε ενδιαφέρει πρωτίστως το λογισμικό, οι τετραετείς πανεπιστημιακές σχολές που υπάρχουν σε καλύπτουν πλήρως για το αντικείμενο γνώσης που σε ενδιαφέρει και θεωρώ ότι δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα που σου παρέχουν σε σχέση με τα αντίστοιχα των Μηχανικών Υπολογιστών.
Ένα μεγάλο ανοικτό θέμα που υπάρχει στην χώρα μας, είναι η ΜΗ ΎΠΑΡΞΗ ενός επιμελητηρίου επιστημόνων Πληροφορικής όπου μέσω αυτού θα μπορούσαν να δημιουργηθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου. Όπως είπα και στην αρχή ακόμη και κάποιος που έχει σπουδάσει θεωρητικές επιστήμες (π.χ. θεολόγος ή φιλόλογος κλπ) ή ακόμη και κάποιος που δεν έχει σπουδές ανώτατης εκπαίδευσης και του αρέσει ο προγραμματισμός μπορεί να έχει την ιδιοκτησία και την εκμετάλλευση λογισμικού προς εμπορική χρήση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ελπίζω να σου έδωσα κάποια απάντηση στο προβληματισμό σου!!!

itt

Παράθεση από: pad07 στις 29 Ιουλ 2015, 07:50:06 ΜΜ
Οταν λεω να το υπογραψεις , εννοω οτι δεν το κατοχυρωνω. Ειλικρινα πες μου , αν ημουν πληρως ενημερωμενος για το συγκεκριμενο θεμα θα ζητουσα την γνωμη σου ή τη γνωμη οποιουδηποτε?
Δεν μπορω να καταλβω αυτην την επιθετικοτητα. Αφου ειμαι misinformed , κανε με να καταλαβω τι εννοεις, και ασε τις ειρωνιες...

Δεν υπάρχει καμια επιθετικότητα,  αυτό που έγραψες απλούστατα δεν έβγαζε κανένα νόημα.

Παράθεση από: pad07 στις 29 Ιουλ 2015, 07:50:06 ΜΜ
Εχω διαβασει οτι η μηχανικη ηλεκτρονικων υπολογιστων ( δικιο εχεις δεν υπαρχει μηχανικη πληροφορικη  :P ) , καλυπτει το software κομματι και επεκτεινεται και στο hardware.     
Είπα ότι επικεντρωνομαι περισσοτερο στο software , χωρις ομως να αγνοω παντελως το hardware. Αυτο που θελω να ξερω , και δεν μου εχεις απαντησει ακομα , ειναι αν θα εχω ισα επαγγελματικα δικαιωματα ως πληροφορικος σε σχεση με καποιον αλλο που εχει τελειωσει μηχανικη Η/Υ.

Μια χαρά σου απάντησα. Δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα που να απορρέει από την ιδιότητα του μηχανικού και να αφορά την κατασκευή software.

pad07

Παράθεση από: dkontos στις 29 Ιουλ 2015, 10:56:47 ΜΜ
Καλησπέρα,
λάθος (itt) που δημιουργήθηκε κάποια ένταση για θέμα πληροφόρησης που κάποιος μελλοντικός συνάδερφος ζητά.
Πρώτα από όλα (pad07) δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει πληροφορική για να κατοχυρώσεις την πατρότητα ενός λογισμικού. Δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα π.χ. αντίστοιχα με του Πολιτικού Μηχανικού για τον στατικό σχεδιασμό μιας οικοδομής. Οι Μηχανικοί Υπολογιστών στο ΤΕΕ εγγράφονται πολύ σωστά στους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς για τους οποίους δεν απαιτείται άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
Οι ΗΜΜΥ (εκτός από αυτούς του Πολυτεχνείου Κρήτης που είναι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί και όχι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί) έχουν διπλά επαγγελματικά δικαιώματα. Εκτός του Ηλεκτρονικού Μηχανικού έχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, τα οποία για την Ελλάδα είναι άκρως σημαντικά αλλά εκτός της επιστήμης της Πληροφορικής.
Σαφώς και πρέπει να σε προβληματίζει το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά περισσότερο θα σε συμβούλευα να σε προβληματίζει η επιστήμη που θέλεις να σπουδάσεις και η σωστή επιλογή του ιδρύματος βάση των προγραμμάτων σπουδών.
Καταλαβαίνω ότι αν σε ενδιαφέρει πρωτίστως το λογισμικό, οι τετραετείς πανεπιστημιακές σχολές που υπάρχουν σε καλύπτουν πλήρως για το αντικείμενο γνώσης που σε ενδιαφέρει και θεωρώ ότι δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα που σου παρέχουν σε σχέση με τα αντίστοιχα των Μηχανικών Υπολογιστών.
Ένα μεγάλο ανοικτό θέμα που υπάρχει στην χώρα μας, είναι η ΜΗ ΎΠΑΡΞΗ ενός επιμελητηρίου επιστημόνων Πληροφορικής όπου μέσω αυτού θα μπορούσαν να δημιουργηθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου. Όπως είπα και στην αρχή ακόμη και κάποιος που έχει σπουδάσει θεωρητικές επιστήμες (π.χ. θεολόγος ή φιλόλογος κλπ) ή ακόμη και κάποιος που δεν έχει σπουδές ανώτατης εκπαίδευσης και του αρέσει ο προγραμματισμός μπορεί να έχει την ιδιοκτησία και την εκμετάλλευση λογισμικού προς εμπορική χρήση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ελπίζω να σου έδωσα κάποια απάντηση στο προβληματισμό σου!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!  Σκέφτομαι να στραφώ στην Πληροφορική  εφόσον , οπως ειπες , με καλυπτει πληρως ( οσο αναφορα την αναπτυξη προγραμματων κλπ... )  :)

dkonetas

Αν και η απάντηση από τον dkontos είναι κατατοπιστική να συμπληρώσω ότι:

Οι σχολές Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής (κυρίως της Πάτρας) ασχολούνται εξίσου με λογισμικό και υλικό.

Όσο αφορά την παραπλανητική απάντηση "Δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα που να απορρέει από την ιδιότητα του μηχανικού και να αφορά την κατασκευή software."  Προφανώς ισχύει αλλά αφορά στη μισή αλήθεια καθώς επί της ουσίας δυστυχώς απορρέουν τα ίδια δικαιώματα σε software και hardware ... πρακτικά μηδενικά δηλαδή! Οι αιτίες πολλές και ξεφεύγουν από το πνεύμα του συγκεκριμένου νήματος συζήτησης αλλά θα είχαν - νομίζω - αποφευχθεί αν είχε δημιουργηθεί Εθνικό Επιμελητήριο Πληροφορικής...

εν κατακλείδι καλείσαι δυστυχώς να κάνεις μία επιλογή η οποία επιστημονικά δεν έχει την παραμικρή τεκμηρίωση. Απλά αποτελεί μπακαλίστικη προσπάθεια του Υπουργείου να εξυπηρετήσει συμφέροντα συντεχνιών και μάλιστα σε ιδιωτικό επίπεδο - φροντιστηρίων και ιδιαιτέρων (χημικών στη συγκεκριμένη περίπτωση) εις βάρος των συμφερόντων των μαθητών και της κοινής λογικής...

και ένα επιπλέον σχόλιο:
Αν και ο χωρισμός σε 2 επιστημονικά πεδία δεν έχει καμία σχέση με  χωρισμό sw έναντι hw να τονίσω ότι όσο κανείς εντρυφεί στην επιστήμη της πληροφορικής, ξεφεύγοντας από την λανθασμένη ταύτιση με την (απλή ή και σύνθετη) χρήση υπολογιστών αντιλαμβάνεται ότι ΔΕΝ είναι τόσο ευδιάκριτη η διαφοροποίηση software από hardware...

ΔΚ :-)

Rathaniel

Υπάρχει και το παρακάτω για υποψηφίους. Δεν ξέρω αν συνδέεται άμεσα αλλά μπορεί να βοηθήσει.

http://review.epe.org.gr/odigos/
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

dpa2006

Παράθεση από: dkontos στις 29 Ιουλ 2015, 10:56:47 ΜΜ
Καλησπέρα,
λάθος (itt) που δημιουργήθηκε κάποια ένταση για θέμα πληροφόρησης που κάποιος μελλοντικός συνάδερφος ζητά.
Πρώτα από όλα (pad07) δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει πληροφορική για να κατοχυρώσεις την πατρότητα ενός λογισμικού. Δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα π.χ. αντίστοιχα με του Πολιτικού Μηχανικού για τον στατικό σχεδιασμό μιας οικοδομής. Οι Μηχανικοί Υπολογιστών στο ΤΕΕ εγγράφονται πολύ σωστά στους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς για τους οποίους δεν απαιτείται άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
Οι ΗΜΜΥ (εκτός από αυτούς του Πολυτεχνείου Κρήτης που είναι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί και όχι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί) έχουν διπλά επαγγελματικά δικαιώματα. Εκτός του Ηλεκτρονικού Μηχανικού έχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, τα οποία για την Ελλάδα είναι άκρως σημαντικά αλλά εκτός της επιστήμης της Πληροφορικής.
Σαφώς και πρέπει να σε προβληματίζει το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά περισσότερο θα σε συμβούλευα να σε προβληματίζει η επιστήμη που θέλεις να σπουδάσεις και η σωστή επιλογή του ιδρύματος βάση των προγραμμάτων σπουδών.
Καταλαβαίνω ότι αν σε ενδιαφέρει πρωτίστως το λογισμικό, οι τετραετείς πανεπιστημιακές σχολές που υπάρχουν σε καλύπτουν πλήρως για το αντικείμενο γνώσης που σε ενδιαφέρει και θεωρώ ότι δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα που σου παρέχουν σε σχέση με τα αντίστοιχα των Μηχανικών Υπολογιστών.
Ένα μεγάλο ανοικτό θέμα που υπάρχει στην χώρα μας, είναι η ΜΗ ΎΠΑΡΞΗ ενός επιμελητηρίου επιστημόνων Πληροφορικής όπου μέσω αυτού θα μπορούσαν να δημιουργηθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου. Όπως είπα και στην αρχή ακόμη και κάποιος που έχει σπουδάσει θεωρητικές επιστήμες (π.χ. θεολόγος ή φιλόλογος κλπ) ή ακόμη και κάποιος που δεν έχει σπουδές ανώτατης εκπαίδευσης και του αρέσει ο προγραμματισμός μπορεί να έχει την ιδιοκτησία και την εκμετάλλευση λογισμικού προς εμπορική χρήση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ελπίζω να σου έδωσα κάποια απάντηση στο προβληματισμό σου!!!
Σωστή τοποθέτηση,
έχω γνωστό αστυνομικό (μεγάλης ηλικίας) ο οποίος προγραμματίζει από την εποχή της Basic (Visual Basic πλέον) και έχει δώσει αρκετές εφαρμογές σε εταιρίες...
Ας μην ξεχνάμε πως το Software Engineering ανήκει (και) στο IEEE:
http://ieeexplore.ieee.org/xpl/RecentIssue.jsp?reload=true&punumber=32
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science