Βοηθεια

Ξεκίνησε από staurulinos, 29 Μαρ 2014, 06:13:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

staurulinos

Γεια σας, ειμαι ο Σταυρος και παω 3η λυκειου.Θελω να περασω στην επαρχια και να παρω μεταγραφη για αθηνα(αν περασει αυτο που λενε) αλλα δεν εχω ιδεα για τα μαθηματα της σχολης η το σε ποια σχολη θα μπορεσω να παρω μεταγραφη αφου απο οσο ξερψ η Αθηνα εχει 3 σχολες.

dkontos

Καλησπέρα, εννοείς για σχολή Πληροφορικής σε πανεπιστήμιο γύρω από την Αθήνα;

staurulinos

#2
Ψαχνοντας στο google μου λυθηκαν αρκετες αποριες.Αυτο που δεν ξερω ομως ειναι αν τα μαθηματικα και η φυσικη που διδασκεται στο Καποδιστριακο και τμήμα πληροφορικής του πανεπιστήμιο Πειραιώς στο ειναι πολυ δυσκολα και θα μου ειναι χρησιμα στο μελλον?

dkontos

Σταύρο καλησπέρα, τα αντίστοιχα τμήματα Πληροφορικής που υπάρχουν σε πανεπιστήμια του λεκανοπεδίου Αττικής είναι 4: (i)ΕΚΠΑ, (ii)ΟΠΑ, (iii)ΠαΠει & (iv)Χαροκόπειο.
Η σειρά με την οποία στα έδωσα δεν είναι τυχαία.
Τα μαθηματικά είναι η βάση για την Πληροφορική, δεν σπουδάζεις Πληροφορική χωρίς να μάθεις μαθηματικά.
Η φυσική είναι ένα από τα μαθήματα γενικής παιδείας σχεδόν σε όλες τις σχολές θετικών επιστημών και δεν θεωρώ ότι θα σταθεί εμπόδιο στις σπουδές σου.

staurulinos

Τα μαθηματικα που διδασκουνται ομως τι επιπεδου ειναι?
Αμα καποιος που ειναι μετριος σε αυτα θα μπορει να τα βγαλει περα?

evry

Έχεις βρει κάποιο τμήμα πληροφορικής στο οποίο δεν διδάσκονται μαθηματικά?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Πληροφορική και μαθηματικά πάνε μαζί.
Αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά καλύτερα να ασχοληθείς με κάποια άλλη επιστήμη και όχι την πληροφορική.

staurulinos

Δεν εχω προβλημα με τα μαθηματικα αρκει να μην ειναι παλουκια.