Ύλη 2015 2016

Ξεκίνησε από GB, 07 Ιουν 2015, 09:07:35 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

GB

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόσφατα βγήκε ανακοίνωση ότι οι διδακτέα ύλη του μαθήματός μας, για την χρονιά που έρχεται, ορίζεται από το ΦΕΚ του 1999. Ξέρει κανείς αν αυτή θα είναι παράλληλα και η εξεταστέα ύλη;

Σπύρος Δουκάκης

Το πιο πιθανό είναι η αλλαγή της εξεταστέας.

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα

γνωρίζει κάποιος πότε θα βγαίνει συνήθως η εξεταστέα ύλη ?? βασικά αυτά που διδάσκουμε μέχρι τώρα υποθέτω θα μείνουν τα ίδια έτσι ?? δηλαδή δεν θα βγουν πχ πίνακες, υποπρογράμματα κτλ κτλ ... υποθέτουμε ότι μπορεί να προστεθούν κάποια κεφάλαια ??
ευχαριστώ

petrosp13

Σύμφωνα με τις δηλώσεις τους, πάμε για μείωση ύλης
Με το δηλωμένο 2ωρο, αποκλείεται αύξηση της ύλης
Εγώ νομίζω και εύχομαι ότι απλά θα βγει το κεφάλαιο 6 από την ζωή μας και να υπάρχει 1 ερώτηση ανάπτυξης maximum στις εξετάσεις
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

Το θέμα ειναι να δουμε ποια θα ειναι η αφετηρία και στη συνέχεια η πορεία της ύλης.

GB

Με βάση αυτά που λέει το ΦΕΚ του 1999 στην διδακτέα βάζει όλο το βιβλίο. Λογικά πρέπει να αναμένουμε να βγει ανακοίνωση για την εξεταστέα ξεχωριστά

http://www.esos.gr/arthra/38514/apofasi-anastellontai-ta-nea-programmata-spoydon-sti-g-lykeioy-tha-ishysoyn-ta

petrosp13

Το ΦΕΚ του 1999 ορίστηκε πολύ απλά για να ακυρώσει το ΦΕΚ των νέων προγραμμάτων που θα ίσχυαν για το νέο Λύκειο
Δεν αναμένονται ουσιαστικές αλλαγές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

παιδιά υπάρχει ομάδα εργασίας που ασχολείται με το ζήτημα...

Παράθεση από: aperdos στις 15 Μαΐου 2015, 09:47:16 ΠΜ
Ελπίζω ... η νέα ομάδα εργασίας να καταθέσει τις απαραίτητες διευκρινήσεις και παραδείγματα ώστε να λυθούν οι απορίες και να σταματήσουν οι παρερμηνείες.

Αναμένουμε νεώτερα!

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 07 Ιουν 2015, 02:08:14 ΜΜ
Το θέμα ειναι να δουμε ποια θα ειναι η αφετηρία και στη συνέχεια η πορεία της ύλης.

Συμφωνώ

Υπάρχουν πλέον οι προϋποθέσεις, ακόμα και στην μία ώρα της Β΄Λυκείου, το παιδί να αποκτήσει βασικές γνώσεις γύρω απο την αλγοριθμική

Για παράδειγμα, δομή επιλογής (με επίλυση προβλημάτων) και κατανόηση της λειτουργίας των δομών επανάληψης (χωρίς απαραίτητα την επίλυση προβλημάτων) θα ήταν μία πολύ ικανοποιητική υποδομή για ένα παιδί που τελειώνει την Β Λυκείου. Υποθέτω, ότι ακόμα ακόμα και με μία ώρα την εβδομάδα -που για να μην παρεξηγηθώ το θεωρώ απαράδεκτα λίγο - μπορεί να καλυφθεί αυτή η ύλη

Στη Γ Λυκείου θα  μπορούσαμε να ασχοληθούμε και με δυαδική αναζήτηση, πολυπλοκότητα αλγορίθμων, υλοποίηση αλγορίθμων με στοίβα και ουρά...


pgrontas

Παράθεση από: janag79 στις 07 Ιουν 2015, 06:31:26 ΜΜ
Στη Γ Λυκείου θα  μπορούσαμε να ασχοληθούμε και με δυαδική αναζήτηση, πολυπλοκότητα αλγορίθμων, υλοποίηση αλγορίθμων με στοίβα και ουρά...

Σωστός - συγκεκριμένα θα μπορούσε άνετα να μπει το Κεφάλαιο 4 στη νέα ύλη.
Μάλιστα αν βγει το κεφάλαιο 6  η ύλη (σε πλήθος σελίδων) μειώνεται...
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Γιάννης Αναγνωστάκης

Νομίζω ότι μπορεί να αναπτυχθεί εδώ ένα ωραίο πλαίσιο διαλόγου, να υποβάλλουμε προτάσεις προς διόρθωση και να τις στείλουμε στα μέλη της επιτροπής

ο κ. Κανίδης έτσι και αλλιώς είναι μέλος της επιτροπής αλλά συμμετέχει και στο στέκι

Για παράδειγμα

1. Μείωση θεωρίας κεφαλαίου 6 (π.χ γλώσσες προγραμματισμού, αφαίρεση της GOTO :)
2. Διευκρίνιση των ασαφειών του μαθήματος (Τι γίνεται με μηδενικό βήμα στη ΓΙΑ, πως λειτουργεί το Α_Μ, Συνάρτηση που καλεί διαδικασία, Στοίβα-Ουρά ως Στατικές/Δυναμικές δομές)

Βλέπε https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=912.0
3. Προσθήκες: Δυαδική αναζήτηση, πολυπλοκότητα αλγορίθμων, υλοποίηση αλγορίθμων με στοίβα-ουρά


....


ether

Παράθεση από: pgrontas στις 07 Ιουν 2015, 06:36:58 ΜΜ
Σωστός - συγκεκριμένα θα μπορούσε άνετα να μπει το Κεφάλαιο 4 στη νέα ύλη.
Μάλιστα αν βγει το κεφάλαιο 6  η ύλη (σε πλήθος σελίδων) μειώνεται...
Έτσι όπως είναι γραμμένο το 4ο...
Αλλά και καλογραμμένο να ήταν, θα ήθελε αρκετές ώρες για να γίνει ουσιαστική δουλειά.

Πέτρος Κ.

Χμμ... ίσως κεφάλαιο 5 ή είμαι υπερβολικός;

Diotima

Νομίζω η τάση θα είναι έμφαση στη ΓΛΩΣΣΑ και όχι στην ψευδογλώσσα που έχουν διδαχθεί τα παιδιά και στη Β' Λυκείου πλέον, λιγότερη θεωρία, τι νόημα θα είχε πάλι το 1ο κεφάλαιο; Από το 6ο θα πρέπει να υπάρχουν ίσως κάποιες βασικές ενότητες (π.χ. λειτουργία του μεταγλωττιστή και του διερμηνευτή, δομημένος προγραμματισμός).
Το 4ο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μπει, ο αλγόριθμος της δυαδικής αναζήτησης λειτουργεί αναδρομικά, είναι ένα κεφάλαιο που θα απαιτούσε πολύ χρόνο και κόπο.
Είχε μπει παλιά η εισαγωγή και την έβγαλαν, δεν είχε νόημα.
Θεωρώ πιο πιθανό το 5ο, αν και η πολυπλοκότητα  αλγορίθμων είναι δύσκολο κομμάτι. Οι πίνακες και τα υποπρογράμματα εννοείται ότι θα είναι μέσα.
Οι ιδέες για ασκήσεις σε στοίβα και ουρά είναι πολύ καλές. Ίδωμεν...
Εγώ νομίζω ότι δε θα αργήσει να βγει η εξεταστέα ύλη, τα παιδιά σε 15 μέρες θα ξεκινήσουν προετοιμασία στα φροντιστήρια, δε θα πρέπει να ξέρουν οι καθηγητές;

kpde

Δεν ξέρω κατά πόσο το κριτήριο είναι το πότε ξεκινάνε τα φροντιστήρια.  Πιο λογικό μου φαίνεται ένας θεσμικός παράγων (ΙΕΠ) να λαμβάνει υπόψη του πότε ξεκινάνε τα σχολεία.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Diotima στις 07 Ιουν 2015, 11:34:22 ΜΜ
Νομίζω η τάση θα είναι έμφαση στη ΓΛΩΣΣΑ και όχι στην ψευδογλώσσα που έχουν διδαχθεί τα παιδιά και στη Β' Λυκείου πλέον, λιγότερη θεωρία, τι νόημα θα είχε πάλι το 1ο κεφάλαιο; Από το 6ο θα πρέπει να υπάρχουν ίσως κάποιες βασικές ενότητες (π.χ. λειτουργία του μεταγλωττιστή και του διερμηνευτή, δομημένος προγραμματισμός).
Το 4ο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μπει, ο αλγόριθμος της δυαδικής αναζήτησης λειτουργεί αναδρομικά, είναι ένα κεφάλαιο που θα απαιτούσε πολύ χρόνο και κόπο.
Είχε μπει παλιά η εισαγωγή και την έβγαλαν, δεν είχε νόημα.
Θεωρώ πιο πιθανό το 5ο, αν και η πολυπλοκότητα  αλγορίθμων είναι δύσκολο κομμάτι. Οι πίνακες και τα υποπρογράμματα εννοείται ότι θα είναι μέσα.
Οι ιδέες για ασκήσεις σε στοίβα και ουρά είναι πολύ καλές. Ίδωμεν...
Εγώ νομίζω ότι δε θα αργήσει να βγει η εξεταστέα ύλη, τα παιδιά σε 15 μέρες θα ξεκινήσουν προετοιμασία στα φροντιστήρια, δε θα πρέπει να ξέρουν οι καθηγητές;


Η δυαδική αναζήτηση μπορεί να υλοποιηθεί και χωρίς αναδρομή..Θεωρώ ότι η αναδρομή δεν είναι μία χρήσιμη έννοια σε αυτό το επίπεδο

Κριτήριο δεν είναι τα φροντιστήρια, αλλά όλοι ξέρουν ότι η πλειοψηφία των μαθητών που θέλουν να δώσουν εξετάσεις ξεκινάνε προετοιμασία, μόνοι τους ή σε φροντιστήριο, απο το καλοκαίρι...

ether

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 13 Ιουν 2015, 07:45:36 ΜΜ
Η δυαδική αναζήτηση μπορεί να υλοποιηθεί και χωρίς αναδρομή..Θεωρώ ότι η αναδρομή δεν είναι μία χρήσιμη έννοια σε αυτό το επίπεδο
Όντως, τη δυαδική αναζήτηση θα μπορούσε να την έχει και υπό μορφή επαναληπτικού αλγορίθμου. Την έχει όμως έτσι γιατί την έχει ως παράδειγμα διαίρει και βασίλευε.
Για να μιλήσεις όμως σοβαρά για διαίρει και βασίλευε και δυναμικό προγραμματισμό χωρίς αναδρομή δε λέει. Άρα, για να γίνει καλά το 4ο, θα πρέπει να είναι στην ύλη και η αναδρομή.

Diotima

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 13 Ιουν 2015, 07:45:36 ΜΜ
Η δυαδική αναζήτηση μπορεί να υλοποιηθεί και χωρίς αναδρομή..Θεωρώ ότι η αναδρομή δεν είναι μία χρήσιμη έννοια σε αυτό το επίπεδο

Κριτήριο δεν είναι τα φροντιστήρια, αλλά όλοι ξέρουν ότι η πλειοψηφία των μαθητών που θέλουν να δώσουν εξετάσεις ξεκινάνε προετοιμασία, μόνοι τους ή σε φροντιστήριο, απο το καλοκαίρι...

Έχεις δίκιο, η δυαδική αναζήτηση υλοποιείται και χωρίς αναδρομή αλλά το 4ο έτσι την έχει και για να διδαχθεί ο συγκεκριμένος αλγόριθμος θα πρέπει πρώτα να διδαχθεί η αναδρομή. Δε νομίζω ότι θα τη βάζανε μέσα αλλά κανείς δεν ξέρει.
Θεωρώ απαράδεκτο για ένα μαθητή που θα πάει στη Γ' Λυκείου να μην ξέρει το καλοκαίρι σε τι ύλη θα εξεταστεί. Μπορεί να θέλει να εκμεταλλευτεί τον ελεύθερο του χρόνο για μια μικρή προετοιμασία, είτε πάει σε φροντιστήριο είτε όχι.
Και επίσης το θεωρώ απαράδεκτο και για έναν διορισμένο καθηγητή να μην ξέρει το καλοκαίρι τι ύλη θα έχει να διδάξει και την εξεταζόμενη ύλη. Μπορεί να θέλει να κάνει τον προγραμματισμό του, να φτιάξει κάποιες σημειώσεις, να ασχοληθεί με νέα κεφάλαια που μπορεί να μπουν και δεν τα δίδασκε μέχρι τώρα κ.τ.λ.


pgrontas

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (ΑΕΠΠ)

Ομάδας Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας & Πληροφορικής

Από το βιβλίο «Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον» της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου των Α. Βακάλη, Η. Γιαννόπουλου, Ν. Ιωαννίδη, Χ. Κοίλια, Κ. Μάλαμα, Ι. Μανωλόπουλου, Π. Πολίτη, έκδοση (Ι.Τ.Υ.Ε.) "Διόφαντος".

2. Βασικές Έννοιες Αλγορίθμων

2.1 Τι είναι αλγόριθμος.

2.3 Περιγραφή και αναπαράσταση αλγορίθμων.

2.4 Βασικές συνιστώσες/ εντολές ενός αλγορίθμου.

               2.4.1 Δομή ακολουθίας.

               2.4.2 Δομή Επιλογής.

2.4.3 Διαδικασίες πολλαπλών επιλογών (αφαιρείται η εντολή πολλαπλής επιλογής "Επίλεξε")

               2.4.4 Εμφωλευμένες Διαδικασίες.

               2.4.5 Δομή Επανάληψης.

3. Δομές Δεδομένων και Αλγόριθμοι

         3.2 Αλγόριθμοι + Δομές Δεδομένων =Προγράμματα

         3.3 Πίνακες

         3.4 Στοίβα

         3.5 Ουρά

         3.6 Αναζήτηση

         3.7 Ταξινόμηση

         3.9 Άλλες δομές δεδομένων

5. Ανάλυση Αλγορίθμων

         5.1 Επίδοση αλγορίθμων

5.1.1 Χειρότερη περίπτωση ενός αλγορίθμου

5.1.2 Μέγεθος εισόδου ενός αλγορίθμου

5.1.3 Χρόνος εκτέλεσης προγράμματος ενός αλγορίθμου

5.1.4 Αποδοτικότητα αλγορίθμων

         5.3 Πολυπλοκότητα αλγορίθμων

6. Εισαγωγή στον προγραμματισμό

         6.3 Φυσικές και τεχνητές γλώσσες.

         6.4 Τεχνικές σχεδίασης προγραμμάτων.

              6.4.1 Ιεραρχική σχεδίαση προγράμματος.

              6.4.2 Τμηματικός προγραμματισμός.

              6.4.3 Δομημένος προγραμματισμός.         

         6.7 Προγραμματιστικά περιβάλλοντα.

7. Βασικά στοιχεία προγραμματισμού.

7.1 Το αλφάβητο της ΓΛΩΣΣΑΣ.

7.2 Τύποι δεδομένων.

7.3 Σταθερές.

7.4 Μεταβλητές.

7.5 Αριθμητικοί τελεστές.

7.6 Συναρτήσεις.

7.7 Αριθμητικές εκφράσεις.

7.8 Εντολή εκχώρησης.

7.9 Εντολές εισόδου-εξόδου.

7.10 Δομή προγράμματος.

8. Επιλογή και επανάληψη

8.1 Εντολές Επιλογής

8.1.1 Εντολή ΑΝ

8.2 Εντολές επανάληψης

8.2.1 Εντολή ΟΣΟ...ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ

8.2.2 Εντολή ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ

8.2.3 Εντολή ΓΙΑ...ΑΠΟ...ΜΕΧΡΙ

9. Πίνακες

9.1 Μονοδιάστατοι πίνακες.

9.2 Πότε πρέπει να χρησιμοποιούνται πίνακες.

9.3 Πολυδιάστατοι πίνακες.

9.4 Τυπικές επεξεργασίες πινάκων.

10. Υποπρογράμματα

10.1 Τμηματικός προγραμματισμός.

10.2 Χαρακτηριστικά των υποπρογραμμάτων.

10.3 Πλεονεκτήματα του τμηματικού προγραμματισμού.

10.4 Παράμετροι.

10.5 Διαδικασίες και συναρτήσεις.

10.5.1 Ορισμός και κλήση συναρτήσεων.

10.5.2 Ορισμός και κλήση διαδικασιών.

10.5.3 Πραγματικές και τυπικές παράμετροι.

10.6   Εμβέλεια μεταβλητών – σταθερών

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

    Οι Αλγόριθμοι να υλοποιούνται σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον και συγκεκριμένα αυτό της ΓΛΩΣΣΑΣ.
    Επισκόπηση της έννοιας του αλγορίθμου, των χαρακτηριστικών του και των τρόπων αναπαράστασής του, και εισαγωγή στα χαρακτηριστικά των γλωσσών προγραμματισμού και ειδικά της ΓΛΩΣΣΑΣ.
    Οι βασικές αλγοριθμικές δομές του κεφαλαίου 2 (ακολουθίας, επιλογής και επανάληψης) να διδαχθούν συνοπτικά και παράλληλα με το κεφάλαιο 7 και 8 στην κατεύθυνση της κάλυψης τυχόν γνωσιακών κενών από την προηγούμενη τάξη, με τις ασκήσεις να υλοποιούνται απ' ευθείας σε ΓΛΩΣΣΑ.
    Στο κεφάλαιο 3:

○     Να προστεθούν ασκήσεις στη στοίβα και ουρά που επίσης θα υλοποιηθούν απ' ευθείας σε ΓΛΩΣΣΑ. και με την πρόσθεση της ενότητας 3.9 που θα διδαχθεί.

○     Οι δυναμικές δομές της ενότητας 3.9 (λίστες, δένδρα, γράφοι) να διδαχθούν αποκλειστικά ως θεωρία.

○     Οι πίνακες να διδαχθούν παράλληλα με το κεφάλαιο 9 με τις ασκήσεις να υλοποιούνται απ' ευθείας σε ΓΛΩΣΣΑ.

○     Εισάγονται νέοι αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης σε πίνακες.

    Στο κεφάλαιο 5 να διδαχθούν οι ενότητες 5.1 (επίδοση αλγορίθμων), και 5.3 (πολυπλοκότητα αλγορίθμων). Η έννοια της επίδοσης να εξεταστεί με αναφορά στους αλγορίθμους αναζήτησης και ταξινόμησης. Η πολυπλοκότητα αλγορίθμων θα διδαχθεί θεωρητικά με παραδείγματα και σε σύνδεση με την επίδοση χωρίς οι μαθητές να εμπλακούν σε ασκήσεις υπολογισμού της τάξης Ο ενός αλγορίθμου.

http://goo.gl/ETTxnv
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

vtsakan

επιτέλους κάτι νέο....
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

petrosp13

Πλάκα μας κάνουν μάλλον
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dg69

Τι έγινε ρε παιδιά??????

petrosp13

#22
Παρατηρήσεις

-2.4.3 πλέον περιλαμβάνει και την Επίλεξε; Με ποιο αποδεκτό συνακτικό;
-Πλέον μιλάμε μόνο για ΓΛΩΣΣΑ; Καταργείται η κωδικοποίηση σε αλγόριθμο;
-Θεωρούν πραγματικά ότι έχουν καλυφθεί οι δομές στο μάθημα της Β ώστε να καλυφθούν μόνο τα κενά;
-Να προστεθούν ασκήσεις σε στοίβα και ουρά που θα υλοποιηθούν σε ΓΛΩΣΣΑ; Ασκήσεις επεξεργασίας δηλαδή;
-Τι εννοούν "εισάγονται νέοι αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης"; Μόνο σε σχέση με την πολυπλοκότητα; Μπορούν να ζητηθούν σε 3ο-4ο;
-Τι εννοούμε ότι η πολυπλοκότητα θα διδαχτεί θεωρητικά με παραδείγματα και δεν θα ζητηθεί να υπολογίζεται από μαθητές; Ποιο το νόημα;
-Η εμβέλεια μεταβλητών στα υποπρογράμματα θα εξετάζεται μόνο ως θεωρία; Δεν υπάρχουν παραδείγματα καθολικών μεταβλητών στο βιβλίο. Ποιο το νόημα επίσης;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

Για την εντολή Επέλεξε νομίζω λέει ότι αφαιρείται

Κατερίνα Μ

Παράθεση από: petrosp13 στις 17 Ιουν 2015, 03:43:39 ΜΜ
Παρατηρήσεις

-2.4.3 πλέον περιλαμβάνει και την Επίλεξε; Με ποιο αποδεκτό συνακτικό;
-Πλέον μιλάμε μόνο για ΓΛΩΣΣΑ; Καταργείται η κωδικοποίηση σε αλγόριθμο;
-Να προστεθούν ασκήσεις σε στοίβα και ουρά που θα υλοποιηθούν σε ΓΛΩΣΣΑ; Ασκήσεις επεξεργασίας δηλαδή;
-Τι εννοούν "εισάγονται νέοι αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης"; Μόνο σε σχέση με την πολυπλοκότητα; Μπορούν να ζητηθούν σε 3ο-4ο;

"2.4.3. Διαδικασίες πολλαπλών επιλογών (αφαιρείται η εντολή πολλαπλής επιλογής"Επίλεξε")   "

Πάντως κι εγώ καταλαβαίνω πως απορρίπτεται η ψευδογλώσσα. Απορία μεγάλη "ποιοι" είναι οι νέοι αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης. Και για "ποιες" ασκήσεις σε ουρά και στοίβα.

freedomst

Ρητορική ερώτηση: Σε πόσες ώρες ακριβώς θα βγει όλη αυτή η ύλη;

Τρεχάτε ποδαράκια μας του χρόνου!!!  :D :o :-[ :o
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: mkouv στις 17 Ιουν 2015, 04:12:48 ΜΜ
Για την εντολή Επέλεξε νομίζω λέει ότι αφαιρείται

Εγώ νομίζω ότι είναι καλές οι αλλαγές
Προυποθέτει ωστόσο ότι ο μαθητής ξέρει 5 πράγματα απο την Β Λυκειου
Η Θεωρία του 1 και η μισή του 6 (αυτή με τις γλώσσες προγραμματισμού εκτός)!! - Εγώ το θεωρώ θετικό αυτό
Επίσης θα διδάσκουμε και δυαδική αναζήτηση και ταξινόμηση με επιλογή και με παρεμβολή (αυτό καταλαβαίνω)

Νομίζω ξεκάθαρα ότι πάμε για αναβάθμιση μαθήματος

και αυτό που αναφέρει για ΓΛΩΣΣΑ νομίζει δείχνει το μέλλον!!


pgrontas

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 17 Ιουν 2015, 04:31:35 ΜΜ
Εγώ νομίζω ότι είναι καλές οι αλλαγές
Προυποθέτει ωστόσο ότι ο μαθητής ξέρει 5 πράγματα απο την Β Λυκειου
Η Θεωρία του 1 και η μισή του 6 (αυτή με τις γλώσσες προγραμματισμού εκτός)!! - Εγώ το θεωρώ θετικό αυτό
Επίσης θα διδάσκουμε και δυαδική αναζήτηση και ταξινόμηση με επιλογή και με παρεμβολή (αυτό καταλαβαίνω)

Νομίζω ξεκάθαρα ότι πάμε για αναβάθμιση μαθήματος

και αυτό που αναφέρει για ΓΛΩΣΣΑ νομίζει δείχνει το μέλλον!!



Συμφωνώ. Οι αλλαγές αυτό που κάνουν στην ουσία είναι ότι δίνουν μεγαλύτερο βάρος στο μάθημα της Β.
Ας κρατήσουμε λοιπόν το θετικό - ότι μπορεί να μειώθηκαν ποσοτικά οι ώρες μας - αλλά τουλάχιστον υπάρχει έστω και μια μικρή ποιοτική αναβάθμιση.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: pgrontas στις 17 Ιουν 2015, 04:33:59 ΜΜ
Συμφωνώ. Οι αλλαγές αυτό που κάνουν στην ουσία είναι ότι δίνουν μεγαλύτερο βάρος στο μάθημα της Β.
Ας κρατήσουμε λοιπόν το θετικό - ότι μπορεί να μειώθηκαν ποσοτικά οι ώρες μας - αλλά τουλάχιστον υπάρχει έστω και μια μικρή ποιοτική αναβάθμιση.

Ακριβώς
Το παιδί κοινώς πρέπει να έρχεται απο τη Β Λυκείου και να ξέρει καλά τις αλγοριθμικές δομές (πως λειτουργούν) και υποθετω να λύνει βασικά προβλήματα με δομή επιλογής

Αυτό με τις παρατηρήσεις που λέει συνεχώς για ΓΛΩΣΣΑ, εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι όλα τα θέματα θα είναι προγραμματα και ότι ξεκινάει προφανώς μία διαδικασία να πάμε σε κανονική γλώσσα προγραμματισμού (ξέρετε αυτή με το φίδι, ΚΣΣΣΣΣΣ!!)



Eri

Και κάτι άλλο. ...
Η Αεππ της θετικής θα έχει άλλη ύλη;

Eri

Πάντως κ δεδομένης της κατάστασης του μαθήματος της Β το μάθημα θα πρέπει να είναι 3 ώρο τουλάχιστον. .

freedomst

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 17 Ιουν 2015, 04:37:09 ΜΜ
Ακριβώς
Το παιδί κοινώς πρέπει να έρχεται απο τη Β Λυκείου και να ξέρει καλά τις αλγοριθμικές δομές (πως λειτουργούν) και υποθετω να λύνει βασικά προβλήματα με δομή επιλογής


Πρέπει να έρχεται από τη Β προετοιμασμένο το παιδί αλλά...

... η φετινή εμπειρία μου απέδειξε ότι ήταν ελάχιστος ο χρόνος διδασκαλίας του μαθήματος στη Β. Τα παιδιά δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν σε αυξημένες απαιτήσεις (σχεδόν στο σύνολό τους) οπότε μείναμε στα απολύτως στοιχειώδη, ίσα που "ξύσαμε" την επιφάνεια της κάθε δομής. Αποτέλεσμα: και η ύλη της Β να μη βγει ολόκληρη (φυσικά) και στα περισσότερα παιδιά να δημιουργηθούν πολλαπλά και αλλεπάλληλα κενά.

Το βλέπω λοιπόν δύσκολο το έργο της επόμενης χρονιάς!!!
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

pvs

Υποτίθεται ότι ο στόχος του Υπουργείου ήταν η μείωση της ύλης νομίζω στο δικό μας μάθημα μαλλον το αντίθετο γίνεται. Επίσης μιλάει για εισαγωγή νέων αλγορίθμων ταξινόμησης και αναζήτησης στους πίνακες, αν δεν κάνω λάθος στο σχολικό βιβλίο οι νέοι αλγόριθμοι αναφέρονται θεωρητικά, η δυαδική αναζήτηση αναλύεται με κώδικα στο κεφάλαιο 4 το οποίο είναι εκτός ύλης. Ακόμη ζητά την προσθήκη προγραμματιστικών ασκήσεων στις δομές στοίβα και ουρά όταν το σχολικό έχει γραφτεί με ασκήσεις χωρίς κώδικα. Δεν είναι σοβαρά πράγματα. Τέλος, βγάζει εκτός την ψευδογλώσσα γιατί θεωρεί ότι στη Β' Λυκείου το παιδί έχει μάθει τις βασικές δομές, έλα όμως που η πλειοψηφία των παιδιών δεν τις έχει μάθει καθώς το μάθημα είναι 1 ώρα την εβδομάδα με ότι αυτό συνεπάγεται. Η αναβάθμιση του μαθήματος δεν γίνεται με την αλλαγή της ύλης χωρίς κατάλληλο σχολικό βιβλίο.   

smerliao

Παράθεση από: Eri στις 17 Ιουν 2015, 04:53:57 ΜΜ
Και κάτι άλλο. ...
Η Αεππ της θετικής θα έχει άλλη ύλη;

Η ύλη είναι μόνο για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα ... Στην θετική δεν εξετάζεται ... θα δούμε αν θα κάνουν αφαιρέσεις αλλά αυτά μάλλον στην αρχή της χρονιάς , με τις εκάστοτε οδηγίες ...

Ενδιαφέρουσες οι αλλάγες, κατουσίαν προσθήκες βέβαια ...

Ο χρόνος για το μάθημα της Β, είναι προφανώς λίγος για όλη την ύλη ... Για δίωρο θα ήταν μια λογική πίεση ... εγώ μόλις ακούμπησα τις δομές επανάληψης λόγω πολλών χαμένων μαθημάτων ...

Μερικές σκέψεις για του χρόνου ....

Β : Απευθείας με δομές και αλγόριθμους και αν προλάβουμε βλέπουμε για το κεφάλαια στην 3. Στην ουσία δηλαδή, 2η ενότητα ...
Γ: Ξεκινάς με επανάληψη (sic) 2,7,8 μαζί για να κάνεις μόνο γλώσσα
πας 3,9 πάλι γλώσσα, αφήνεις τα δεντρα , γράφους, κλπ
κάνεις 10, γλώσσα
και 5,6 υπολοιπο 3 θεωρία στο τέλος ...

Μείον, δεν υπάρχουν πολλές ασκήσειςσε γλώσσα για το 2 αλλά εύκολα μετατρέπονται και υλικό για τις ασκήσεις σε στοιβες ουρές.

Εκτιμώ ότι πρέπει να ξεκινήσει μια συνεργατική προσπάθεια, από τώρα ακόμα που είμαστε όλοι ακόμα στα σχολεία και να δημιουργηθεί υλικό στις νέες ενότητες αλλά και να επικαιροποιηθεί στις παλαιότερες ...
Chill

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: smerliao στις 17 Ιουν 2015, 05:43:54 ΜΜ
Η ύλη είναι μόνο για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα ... Στην θετική δεν εξετάζεται ... θα δούμε αν θα κάνουν αφαιρέσεις αλλά αυτά μάλλον στην αρχή της χρονιάς , με τις εκάστοτε οδηγίες ...

Ενδιαφέρουσες οι αλλάγες, κατουσίαν προσθήκες βέβαια ...

Ο χρόνος για το μάθημα της Β, είναι προφανώς λίγος για όλη την ύλη ... Για δίωρο θα ήταν μια λογική πίεση ... εγώ μόλις ακούμπησα τις δομές επανάληψης λόγω πολλών χαμένων μαθημάτων ...

Μερικές σκέψεις για του χρόνου ....

Β : Απευθείας με δομές και αλγόριθμους και αν προλάβουμε βλέπουμε για το κεφάλαια στην 3. Στην ουσία δηλαδή, 2η ενότητα ...
Γ: Ξεκινάς με επανάληψη (sic) 2,7,8 μαζί για να κάνεις μόνο γλώσσα
πας 3,9 πάλι γλώσσα, αφήνεις τα δεντρα , γράφους, κλπ
κάνεις 10, γλώσσα
και 5,6 υπολοιπο 3 θεωρία στο τέλος ...

Μείον, δεν υπάρχουν πολλές ασκήσειςσε γλώσσα για το 2 αλλά εύκολα μετατρέπονται και υλικό για τις ασκήσεις σε στοιβες ουρές.

Εκτιμώ ότι πρέπει να ξεκινήσει μια συνεργατική προσπάθεια, από τώρα ακόμα που είμαστε όλοι ακόμα στα σχολεία και να δημιουργηθεί υλικό στις νέες ενότητες αλλά και να επικαιροποιηθεί στις παλαιότερες ...

Πολύ καλή ιδέα!! Ίσως απλά να περιμένουμε και τις οδηγίες (νομίζω θα βγει σχετικό έγγραφο απο την ομάδα εργασίας)

petrosp13

Παράθεση από: smerliao στις 17 Ιουν 2015, 05:43:54 ΜΜ
Η ύλη είναι μόνο για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα ... Στην θετική δεν εξετάζεται ... θα δούμε αν θα κάνουν αφαιρέσεις αλλά αυτά μάλλον στην αρχή της χρονιάς , με τις εκάστοτε οδηγίες ...

Υποτίθεται ότι το μάθημα έμεινε 2ωρο για να ενώνεται το τμήμα με την Θετική
Αν το δούμε και αυτό, τότε ας πάμε στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης

Πέρα από την δυαδική αναζήτηση και την ταξινόμηση με επιλογή, έχετε βρει άλλους αλγορίθμους αναζήτησης-ταξινόμησης στο εγχειρίδιο;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης

Η ύλη έχει προσθήκες με την λογική ότι ένα μέρος της μετατοπίστηκε στη Β Λυκείου
Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά

Εδώ και χρόνια θα έπρεπε να είχε γίνει αυτό...

Η συγγραφή νέου βιβλίου (ή ακόμα και οδηγιών-διευκρινήσεων) είναι το επόμενο βήμα προς την Python...


Diotima

Αυτή η ύλη θα είναι και η εξεταστέα ή μόνο η διδασκόμενη;
Με βάση αυτό που εκτιμώ από τις οδηγίες μάλλον είναι η διδασκόμενη. Εφ' όσον όλες οι ασκήσεις θα είναι πλέον προγράμματα σε ΓΛΩΣΣΑ και το 2ο γίνεται για να καλυφθούν απλώς κενά, τι νόημα θα έχει να είναι στην εξεταστέα ύλη;
Άρα, αν είναι έτσι, βγαίνουν και τα διαγράμματα ροής και τα κριτήρια και ο Πολ/σμός αλά Ρωσικά και έχουμε μεγάλη μείωση ύλης. Τις δομές τις διδάσκουμε και απ' ευθείας σε ΓΛΩΣΣΑ, το ίδιο είναι.
Μειώνεται η ύλη της θεωρίας (1ο, μισό 6ο) αλλά δυσκολεύει και γίνεται περισσότερη η ασκησιακή ύλη. Οι επιπλέον αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης θα δυσκολέψουν το μάθημα. Εδώ με το ζόρι μαθαίνανε τη φυσσαλίδα. Και μην ξεχνάμε ότι το επίπεδο των μαθητών δε θα είναι το ίδιο, εκτός αν αλλάξει κάτι.
Στο φροντιστήριο το ξεκινάω 3ωρο το καλοκαίρι και το χειμώνα 2ωρο. Αν δω τα σκούρα θα επιμείνω για 3ωρο το χειμώνα. Και μπορεί να μπει και μία ώρα για τη Β' Λυκείου φέτος, το είχαμε συζητήσει και ήταν πολύ θετικοί. Οι 2 ώρες Χημείας που έγιναν στη Β' ήταν υπερβολικές μου είπαν με τη μείωση της ύλης που έγινε.
Θα πρέπει να περιμένουμε και άλλες οδηγίες.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Diotima στις 17 Ιουν 2015, 06:37:09 ΜΜ
Αυτή η ύλη θα είναι και η εξεταστέα ή μόνο η διδασκόμενη;
Με βάση αυτό που εκτιμώ από τις οδηγίες μάλλον είναι η διδασκόμενη. Εφ' όσον όλες οι ασκήσεις θα είναι πλέον προγράμματα σε ΓΛΩΣΣΑ και το 2ο γίνεται για να καλυφθούν απλώς κενά, τι νόημα θα έχει να είναι στην εξεταστέα ύλη;
Άρα, αν είναι έτσι, βγαίνουν και τα διαγράμματα ροής και τα κριτήρια και ο Πολ/σμός αλά Ρωσικά και έχουμε μεγάλη μείωση ύλης. Τις δομές τις διδάσκουμε και απ' ευθείας σε ΓΛΩΣΣΑ, το ίδιο είναι.
Μειώνεται η ύλη της θεωρίας (1ο, μισό 6ο) αλλά δυσκολεύει και γίνεται περισσότερη η ασκησιακή ύλη. Οι επιπλέον αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης θα δυσκολέψουν το μάθημα. Εδώ με το ζόρι μαθαίνανε τη φυσσαλίδα. Και μην ξεχνάμε ότι το επίπεδο των μαθητών δε θα είναι το ίδιο, εκτός αν αλλάξει κάτι.
Στο φροντιστήριο το ξεκινάω 3ωρο το καλοκαίρι και το χειμώνα 2ωρο. Αν δω τα σκούρα θα επιμείνω για 3ωρο το χειμώνα. Και μπορεί να μπει και μία ώρα για τη Β' Λυκείου φέτος, το είχαμε συζητήσει και ήταν πολύ θετικοί. Οι 2 ώρες Χημείας που έγιναν στη Β' ήταν υπερβολικές μου είπαν με τη μείωση της ύλης που έγινε.
Θα πρέπει να περιμένουμε και άλλες οδηγίες.

H εξεταστέα είναι
Δεν βγαίνει τπτ απο αυτα που είπες(απο ασκήσεις) , είναι μέσα κανονικά (άσχετα αν δύσκολα θα ξαναπέσει ΔΡ). Απλά θεωρούνται (άσχετα αν δεν είναι)γνωστες οι αλγοριθμικές δομές σε ψευδοκώδικα
Το σωστό (φροντιστηριακά) είναι 1 ώρα Β, και 3  ώρες Γ

twisted

Κάτι άσχετο σχετικό.... είναι πραγματικά άξιο απορίας πως το Α.Ο.Θ. με ακριβώς ίδια ύλη όπως μέχρι και φέτος να είναι 3ωρο και το δικό μας να παρέμεινε 2ωρο.... :D

petrosp13

Γιατί θα ενώνεται με το τμήμα θετικής
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

stark

Μπορούσαν να βάλουν και την αναδρομή εντός ύλης... :P..πάντως οι ΑΤΔ αν εξεταστούν και πρακτικά με την κατασκευή προγραμμάτων από τους εξεταζόμενους τότε...βοήθεια τους,αλλά με τη δομή του υπάρχοντος βιβλίου δεν το βλέπω πιθανό.

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 17 Ιουν 2015, 06:10:56 ΜΜ
[...]
Η συγγραφή νέου βιβλίου (ή ακόμα και οδηγιών-διευκρινήσεων) είναι το επόμενο βήμα προς την Python...

+1

Diotima

Αυτό θα απαιτήσω, 1 ώρα Β' και 3 ώρες Γ'. Έτσι κι αλλιώς την ύλη της Γ' εμείς την ξεκινούσαμε με 1 ώρα από το Φεβρουάριο της Β' μέχρι και το Μάιο και δύο ώρες το καλοκαίρι και το χειμώνα. Επειδή υπάρχει εμπιστοσύνη πιστεύω ότι θα γίνει αποδεκτό.Φέτος λόγω της κατάστασης δεν ξεκίνησα από Φεβρουάριο, ξεκινάω τώρα.
Αν είναι αυτή όλη η εξεταζόμενη ύλη, προφανώς το 2ωρο δε φτάνει με τίποτα.
Μπορεί να ζητήσουν τα πάντα έτσι. Τα παιδιά πρέπει να είναι προετοιμασμένα για όλα. Άσε που με αυτά που ακούω το μάθημα μάλλον θα πάει από την αρχή σχεδόν.
Μια καλή επανάληψη σίγουρα θα χρειαστεί.
Γιατί αν υπάρχει και το παραμικρό κενό δε μπορείς να προχωρήσεις.
Θα κάνω μια εκτίμηση σε κάθε τμήμα στο πρώτο μάθημα με πολύ απλές ασκησούλες να δω τι ξέρουν. Μετά θα πάω σε λίγο πιο σύνθετες κ.ο.κ. Θα καταλάβω το επίπεδο και αναλόγως ξεκινάω.

ΠαράθεσηΚάτι άσχετο σχετικό.... είναι πραγματικά άξιο απορίας πως το Α.Ο.Θ. με ακριβώς ίδια ύλη όπως μέχρι και φέτος να είναι 3ωρο και το δικό μας να παρέμεινε 2ωρο....
Δεν έχεις καταλάβει πόσο μας μισούν και θέλουν να μας δυσκολέψουν;
Φρόντισαν κάποιοι γι αυτό.

smerliao

Καλά στο φροντιστήριο αλλά στο σχολείο θα υπάρχει θέμα ...
ειδικά για αυτή τη χρονιά, όπου δεν ξέραμε την αλλαγή της ύλης, δεν ξέραμε αν θα υπάρχει καν το μάθημα ... και τα παιδιά της Β, στις περισσότερες περιπτώσεις θα έχουν αρκετά κενά ... ειδικά γιατί πολλοί - καθηγητές και μαθητές - χαλαρώσαμε μετά την παύση της τράπεζας θεμάτων ...

Θα υπάρξουν θέματα αρκετά ... χρειάζεται καλή προετοιμασία για να καλυφθεί πλήρως και η ύλη μιας και δεν έχουμε και καμία εικόνα για τα θέματα τα οποία μπορούν να ζητηθούν στις πανελλήνιες ...

Να την πω την αμαρτία μου, αν με ρωτούσε μαθητής για αυτή τη χρονιά ειδικά , θα του έλεγα να πάει στην θετική κατεύθυνση ....
Chill

gkatsion

Πάλι εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα και με δίωρο μάθημα.

Δύσκολα τα πράγματα στο σχολείο....

1. Η ύλη της Β δεν έβγαινε με τίποτα στις 20-22 στις 27-28 διδακτικές που έγιναν. Ούτε για αστείο.
2. Δομή ακολουθίας και επιλογής, κουτσά στραβά προλάβαμε. Επανάληψης μόνο τις κάναμε δεν τις κατανόησαν.
    Φάνηκε στις εξετάσεις που πατώσαν στα θέματα Β-Δ από τράπεζα θεμάτων (τα πιο γελοία και προσαρμοσμένα),
    που για Γ Τάξη τα θεωρούμε τελευταία των τελευταίων.
3. 32 στα 103 παιδιά κάτω από την βάση σε γελοία θέματα.
4. στα φροντιστήρια (όχι ότι μας πέφτει λόγος), μέχρι Δεκέμβρη που το ξανάβαλε στο προσκήνιο ο Λοβέρδος επίσημα
    με ΦΕΚ δεν διδασκόταν, και καλώς φυσικά αφού δεν θα δινόταν.
5. τα παιδιά που θα πάνε του χρόνου δεν έχουν τα περισσότερα την παραμικρή επαφή με το μάθημα.
6. στον υπολογιστή δεν υπάρχει περίπτωση να προλαβαίνουμε να τα διδάξουμε σε 2ωρο, ούτε τώρα μπορούσαμε

Γενικά καλό κουράγιο συνάδελφοι όλοι δημόσιοι και ιδιωτικοί, δύσκολα τα πράγματα.

Πάντα αναφέρομαι στα παιδιά φυσικά.
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

evry

Ταξινόμηση με εισαγωγή, αναφέρεται κάπου στο τετράδιο μαθητή όμως.
Παράθεση από: petrosp13 στις 17 Ιουν 2015, 05:50:47 ΜΜ
Πέρα από την δυαδική αναζήτηση και την ταξινόμηση με επιλογή, έχετε βρει άλλους αλγορίθμους αναζήτησης-ταξινόμησης στο εγχειρίδιο;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα

η ταξινόμηση με εισαγωγή και με επιλογή, υπάρχουν κάπου στα κεφάλαια του σχολικού ??

ether

Παράθεση από: mkouv στις 17 Ιουν 2015, 10:24:21 ΜΜ
καλησπέρα

η ταξινόμηση με εισαγωγή και με επιλογή, υπάρχουν κάπου στα κεφάλαια του σχολικού ??
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στο τετράδιο εργασιών. Ο αλγόριθμος της ευθείας εισαγωγής περιγράφεται (ας πούμε) στη ΔΣ3/κεφ.3, κι ο αλγόριθμος της επιλογής παρουσιάζεται στο παράδειγμα 1 της παραγράφου 4.2.

vistrian

Όσο αφορά τη νέα εξεταστέα ύλη οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.
Έβγαλαν έξω αρκετή θεωρία και μπήκαν επιπλέον ασκήσεις. Το θέμα όμως είναι ότι θεωρούν δεδομένο ότι οι μαθητές στη Β Λυκείου παρακολουθούσαν το μάθημα, κάτι το οποίο δεν ισχύει. Αν υπολογίσουμε ότι το μάθημα διδάσκεται και 1 ώρα (σύνολο 28 ώρες) από τις οποίες στην πραγματικότητα στην καλύτερη περίπτωση ήταν 20 ώρες, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο μέσα στο καλοκαίρι να γίνει προσαρμογή ωρών στην Β Λυκείου και το μάθημα να γίνει 2ώρο.   

Μερικές ερωτήσεις.
Οι αλγόριθμοι ταξινόμησης που πρέπει να διδαχθούν ποιοι θα είναι;


  • Ταξινόμηση φυσαλίδας
  • Ταξινόμηση με επιλογή
  • Ταξινόμηση με εισαγωγή

Οι αλγόριθμοι αναζήτησης ποιοι θα είναι;

  • Συριακή Αναζήτηση
  • Δυαδική Αναζήτηση

Θα πρέπει οι μαθητές να ξέρουν να υλοποιούν σε αλγόριθμο

  • στοίβα
  • ουρά
επίσης υπάρχει περίπτωση άσκηση (ΘΕΜΑ Γ ή Δ ) να ζητάει να υλοποιηθεί με βάση την ουρά ή την στοίβα;
VR in Computing

Αθανάσιος Πέρδος

Σελ 90, βιβλίο καθηγητή υπάρχει περιγραφή του αλγορίθμου της ταξινόμησης ευθείας εισαγωγής. Ο αλγόριθμος όμως χρειάζεται αναθεώρηση τόσο ως προς τους δείκτες του πίνακα όσο και ως προς τα όρια του πίνακα. Υπάρχει επίσης και στο http://www.gogoulos.gr/2015/02/blog-post.html στη σελίδα 52, χρειάζεται όμως και αυτός αναθεώρηση γιατί όπως είναι γραμμένος βγαίνει έξω από τα όρια του πίνακα. Η δικιά μου διδακτική πρόταση με βάση την περιγραφή του βιβλίου καθηγητή είναι η ακόλουθη:
Αλγόριθμος Ευθεία_Εισαγωγή
Δεδομένα // Ν, Α // 

!ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ ΕΥΘΕΙΑΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
Για Ι από 2 μέχρι Ν
  ΤΕΜΠ ← Α[Ι] 
  Κ ← Ι - 1
  ΣΕΙΡΑ ← Ψευδής
  Όσο Κ > 0 και ΣΕΙΡΑ = Ψευδής επανάλαβε
    ΣΕΙΡΑ ← Αληθής
    Αν ΤΕΜΠ < Α[Κ] τότε
      Α[Κ + 1] ← Α[Κ] 
      Κ ← Κ - 1
      ΣΕΙΡΑ ← Ψευδής
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  Α[Κ + 1] ← ΤΕΜΠ
Τέλος_επανάληψης

Αποτελέσματα // Α // 
Τέλος Ευθεία_Εισαγωγή



Σελ 92, βιβλίο καθηγητή υπάρχει περιγραφή του αλγορίθμου της ταξινόμησης ευθείας επιλογής. Ο αλγόριθμος υπάρχει στη σελίδα 38 του τετραδίου μαθητή (έκδοση 2014) και στο βιβλίο της Β Λυκείου http://www.iep.edu.gr/images/22-0230_Eisagogi-stis-Arxes-tis-Epistimis-ton-H-Y_B-Lyk_BM.pdf στις σελίδες 48 και 69. Επίσης υπάρχει και στο http://sepchiou.gr/docs/Intro_to_CS_book.pdf στη σελίδα 54

Σελ 39, Τετράδιο Μαθητή (έκδοση 2014) υπάρχει ο αλγόριθμος της Δυαδικής αναζήτησης. Χρειάζεται όμως αναθεώρηση (στη συνθήκη της Όσο πρέπει να προστεθεί "και found = 0" ώστε να σταματάει όταν βρεθεί το κλειδί, η αναζήτηση. Χρειάζεται ίσως και προσθήκη της θέσης για να συμβαδίζει με την σειριακή αναζήτηση). Οι παραπάνω προσθήκες υπάρχουν στο http://sepchiou.gr/docs/Intro_to_CS_book.pdf στη σελίδα 52. Μία ακόμη εκδοχή του αλγόριθμου δυαδικής αναζήτησης υπάρχει στο http://www.gogoulos.gr/2015/02/blog-post.html στη σελίδα 53.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Σίγουρα η νέα ύλη άλλαξε τα δεδομένα ως προς τον τρόπο διδασκαλίας της ΑΕΠΠ.

Το βασικότερο κομμάτι της ύλης, αυτό που ο μαθητής θα εισάγεται στην έννοια του προγραμματισμού μέσω αλγορίθμων, έχει μεταφερθεί στη Β λυκείου και θα θεωρείται ότι έχει διδαχθεί σε αυτήν και ότι ο μαθητής θα τα γνωρίζει όταν θα έρχεται στη Γ λυκείου. Αυτό βέβαια οδηγεί σε άλλα προβλήματα...

Σίγουρα στην έναρξη της σχολικής χρονιάς(είτε καλοκαίρι για τα φροντιστήρια, είτε φθινόπωρο για τα σχολειά) θα χρειάζεται μια επανάληψη όσων έχει ακούσει ο μαθητής στη Β λυκείου.
Όμως οι δύο ώρες αρκούν για να κάνεις μικρή επανάληψη αλλά και να καλύψεις τη νέα ύλη; Αυτό θα δούμε.

Θα αρχίσουμε και εμείς να λέμε τη γνωστή ατάκα των μαθηματικών-φυσικών κλπ, "ότι ο μαθητής έχει κενά απο τις προηγούμενες τάξεις"


Laertis

Η αλλαγή αυτή είναι θετική κατά τη γνώμη μου, και αποτελεί έναυσμα αναβάθμισης τους μαθήματος. Πλέον στο Λύκειο, με το υπάρχον σύστημα,  θεωρείται απαραίτητη η επιλογή Πληροφορικής στην Α' Λυκείου, για όσους θέλουν να πάρουν την ΑΕΠΠ στην Γ' τάξη, μιας και το μονόωρο της Β΄Λυκειου είναι ανεπαρκές για την εισαγωγή ενός μαθητή στους αλγορίθμους, και θα δημιουργούνται μεγάλα κενά στους μαθητές που δεν καλύπτονται απο το μέχρι στιγμής ωράριο στη Β και Γ Λυκείου.
Συμφωνώ με τον Καρκαμάνη, ότι πλεον δημιουργείται αλυσίδα μαθημάτων απο τάξη σε τάξη.
Θεωρώ επιτακτική ανάγκη το δίωρο στη Β' Λυκείου.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: Laertis στις 18 Ιουν 2015, 11:37:27 ΠΜ
Η αλλαγή αυτή είναι θετική κατά τη γνώμη μου, και αποτελεί έναυσμα αναβάθμισης τους μαθήματος. Πλέον στο Λύκειο, με το υπάρχον σύστημα,  θεωρείται απαραίτητη η επιλογή Πληροφορικής στην Α' Λυκείου, για όσους θέλουν να πάρουν την ΑΕΠΠ στην Γ' τάξη, μιας και το μονόωρο της Β΄Λυκειου είναι ανεπαρκές για την εισαγωγή ενός μαθητή στους αλγορίθμους, και θα δημιουργούνται μεγάλα κενά στους μαθητές που δεν καλύπτονται απο το μέχρι στιγμής ωράριο στη Β και Γ Λυκείου.
Συμφωνώ με τον Καρκαμάνη, ότι πλεον δημιουργείται αλυσίδα μαθημάτων απο τάξη σε τάξη.
Θεωρώ επιτακτική ανάγκη το δίωρο στη Β' Λυκείου.

Υπάρχει όμως μία επιφύλαξη. Το σύστημα είναι μεταβατικό. Προς το παρόν οι μαθητές της Α Λυκείου δεν γνωρίζουν σε τι και πως ακριβώς θα εξεταστούν. Επίσης το σημαντικότερο είναι η πληροφορική να γίνει εξεταζόμενο για τις θετικές και τεχνολογικές σχολές. Δυστυχώς όμως η πείρα έχει δείξει ότι δεν υπάρχει λογική στους σχεδιασμούς των εκάστοτε κυβερνώντων.


petrosp13

Η εμβέλεια των μεταβλητών στα υποπρογράμματα προφανώς θα διδαχτεί θεωρητικά μόνο;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Αθανάσιος Πέρδος

Στη ΓΛΩΣΣΑ έχουμε περιορισμένη εμβέλεια. Σελ 184 βιβλίο μαθητή. Άρα μόνο θεωρητικά.

Laertis

Παράθεση από: aperdos στις 18 Ιουν 2015, 12:34:12 ΜΜ
Υπάρχει όμως μία επιφύλαξη. Το σύστημα είναι μεταβατικό. Προς το παρόν οι μαθητές της Α Λυκείου δεν γνωρίζουν σε τι και πως ακριβώς θα εξεταστούν. Επίσης το σημαντικότερο είναι η πληροφορική να γίνει εξεταζόμενο για τις θετικές και τεχνολογικές σχολές. Δυστυχώς όμως η πείρα έχει δείξει ότι δεν υπάρχει λογική στους σχεδιασμούς των εκάστοτε κυβερνώντων.



Έχεις δίκιο , αλλά δυστυχώς έχει επίσης αποδειχτεί εμπειρικά στα θέματα παιδείας ότι "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού". Ίδωμεν ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

fan

Πρέπει όλοι μας να συνεργαστούμε.Στο ιδιωτικο τομεα μπορει να υπαρχει ευελιξια στις ωρες (πχ. να γινονται 3 ωρες την εβδομαδα) οποτε χρησιμα συμπερασματα μπορουν να προκυψουν και για το δημοσιο τομεα με πιεση για αυξηση των ωρων.
Σημαντικη παρατηση ειναι οτι αν γινει ενωση θετικης και οικονομικης κατευθυνσης στο μαθημα μας τοτε πιστευω δεν θα εχουμε μελλον.Λιγες ωρες πολλοι μαθητες (οι περισσοτεροι χωρις υποβαθρο και χωρις να το δινουν πανελλαδικα) ,οπως επισης και δουλεια σε 2 ή 3 σχολεια λογω της μειωσης των ωρων δεν δινουν και πολυ αισιοδοξια.



Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: fan στις 18 Ιουν 2015, 05:40:13 ΜΜ
Πρέπει όλοι μας να συνεργαστούμε.Στο ιδιωτικο τομεα μπορει να υπαρχει ευελιξια στις ωρες (πχ. να γινονται 3 ωρες την εβδομαδα) οποτε χρησιμα συμπερασματα μπορουν να προκυψουν και για το δημοσιο τομεα με πιεση για αυξηση των ωρων.
Σημαντικη παρατηση ειναι οτι αν γινει ενωση θετικης και οικονομικης κατευθυνσης στο μαθημα μας τοτε πιστευω δεν θα εχουμε μελλον.Λιγες ωρες πολλοι μαθητες (οι περισσοτεροι χωρις υποβαθρο και χωρις να το δινουν πανελλαδικα) ,οπως επισης και δουλεια σε 2 ή 3 σχολεια λογω της μειωσης των ωρων δεν δινουν και πολυ αισιοδοξια.

Αυτό θα γίνεται και σε άλλα εξεταζομένα μαθήματα όμως, όπως η Βιολογία, Τα Μαθηματικά, το ΑΟΘ (και εκεί θα υπάρχουν τμήματα με μαθητές που άλλοι θα απλά θα παρακολοθούν και άλλοι θα εξεταζόνται)


Λαμπράκης Μανώλης

Ένα παράδειγμα υλοποίησης στοίβας - ουράς που έχει το τετράδιο του μαθητή είναι οι Δραστηριότητες ΔΤ3 και ΔΤ4 οι οποίοι ζητούν υλοποίηση των λειτουργιών εισαγωγή/εξαγωγή και ώθηση/απώθηση ... ίσως είναι τα αρχικά που μπορούμε να στηρικτούμε για ασκήσεις στο κομμάτι αυτό ... για παράδειγμα ένα θέμα συμπλήρωσης κενού που πέφτει συχνά θέμα β τελευταία μίας από αυτές τις λειτουργίες ... θεωρώ σαν πρώτο βήμα ίσως δεν θα ζητήσουν αυτούσια υλοποίηση, αλλά κάτι σε στυλ θεωρίας ή συμπλήρωσης κενού


karaberis

Μερικές σκέψεις πάνω στη νέα ύλη της ΑΕΠΠ (πολλά έχουν ήδη αναφερθεί, απλά εδώ γίνεται μια προσπάθεια ταξινόμησης των διαφοροποιήσεων ανά κεφάλαιο και αποτύπωσης του χρονικού κόστους των αλλαγών):

Κεφ./Θέμα/Μείωση-Αύξηση σε ώρες διδασκαλίας

1ο   Συζητήσιμη η αφαίρεση του 1ου Κεφαλαίου με το σκεπτικό ότι οι έννοιες που διαπραγματεύεται έχουν διδαχθεί στη Β' Λυκείου (αφενός διότι δεν είναι γνωστό το ΠΩΣ διδάχθηκαν στην προηγούμενη τάξη και αφετέρου διότι χρησιμοποιείται διαφοροποιημένη ορολογία μεταξύ των βιβλίων των δύο τάξεων, πχ βήματα επίλυσης προβλήματος).
   -4 ώρες

2ο   Το κεφάλαιο πρέπει να διδαχθεί οπωσδήποτε ΞΑΝΑ, διότι οι μαθητές/ακροατές  παρακολουθούν διαφορετικά ένα μάθημα για πάνε στην επόμενη τάξη και διαφορετικά ένα μάθημα που εξετάζεται στις πανελλήνιες εξετάσεις (ποιός διδάσκων θα αναλάβει την ευθύνη να κάνει πασαλείμματα στο συγκεκριμένο (από τα σημαντικότερα) κεφάλαιο?)
   -

2ο   Σχετικά με τα Διαγράμματα Ροής, δεν αναφέρεται πουθενά στις οδηγίες ότι δεν θα ζητηθούν, συνεπώς θέλουμε δεν θέλουμε είναι εντός ύλης, αφού υπάρχουν μέσα στο σχολικό βιβλίο. Αν οι συντάκτες των οδηγιών δεν έχουν σκοπό να τα εξετάσουν  θα πρέπει να το διευκρινήσουν για να μην παιδεύονται μαθητές/καθηγητές και να δοθεί βαρύτητα σε πιο ενδιαφέροντα και σημαντικά θέματα!
   
2ο   Η εντολή επίλεξε παραμένει εκτός ύλης.
   
2ο   Η δημιουργία ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝ παραμένει εντός ύλης. Συνεπώς, νομίζω ότι παρεξηγήθηκε από μερικούς θαμώνες η διατύπωση «...σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον...» οι οποίοι σχεδόν αυθόρμητα θεώρησαν ότι θα γράφουμε ΜΟΝΟ προγράμματα! Μπορεί το περιβάλλον της Γλωσσομάθειας να υποστηρίζει τη δημιουργία ΜΟΝΟ προγραμμάτων, αλλά το αντίστοιχο περιβάλλον της Γλώσσας υποστηρίζει «... σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον...» τη δημιουργία και αλγορίθμων και προγραμμάτων. Σε κάθε περίπτωση, αν οι συντάκτες των οδηγιών εννοούν κάτι διαφορετικό (μόνο προγράμματα) θα πρέπει να το διευκρινήσουν!
   
3ο   Θετική η αφαίρεση της παραγράφου 3.1 με ανούσιες πληροφορίες για ένα μαθητή που στερείται της απαραίτητης πείρας για να κατανοήσει τα όσα αναφέρονται στις σκοπιές θεώρησης των δεδομένων.
   
3ο   Εισαγωγή νέων αλγόριθμων αναζήτησης και ταξινόμησης. Για την αναζήτηση υπάρχει αναφορά στα επόμενα. Σχετικά με την ταξινόμηση τίθενται τα εξής ερωτήματα: α) Ποιες μέθοδοι (ή παραλλαγές τους) θα είναι εντός ύλης; (ήδη αναφέρθηκαν δύο άλλες μέθοδοι, μόνο αυτές ή και άλλες πιθανώς; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει σαφής αναφορά, του τύπου «... η μέθοδος τάδε και η μέθοδος δείνα...» και β) Οι περισσότεροι (άντε καλά ας πούμε πολλοί) μαθητές δυσκολεύονται να κατανοήσουν την «εύκολη» φυσαλίδα, θα τους ζητάμε τώρα να υλοποιήσουν τις υπόλοιπες; Κρίνετε ότι θα είναι ικανοί να ανταποκριθούν όλοι; Διότι μην ξεχνάτε ότι εξετάζουμε μαθητές και όχι φοιτητές. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ζητηθεί στη συνέχεια από τους μαθητές να αναλύσουν τους αλγόριθμους και να βρουν και ποιος είναι πιο αποδοτικός; Ή μήπως εκεί το πάμε σιγά-σιγά, σε συνδυασμό με το κεφάλαιο 5;
   +4 ώρες

3ο   Προσθήκη ασκήσεων για τη στοίβα και την ουρά: Μάλλον άσκοπη/άστοχη η προσθήκη αυτών των ασκήσεων, ειδικά για την ουρά, όπου δεν γίνεται καμία νύξη για τον τρόπο υλοποίησης της σε αλγόριθμο/πρόγραμμα στο βιβλίο του μαθητή και μόνο στο τετράδιο υπάρχουν ΑΛΥΤΕΣ ασκήσεις υλοποίησης αλγορίθμων εισαγωγής/εξαγωγής στοιχείων σε στοίβες και ουρές. Οι απαντήσεις αυτών δίνονται στο βιβλίο του καθηγητή. Μπορούμε έτσι να θεωρήσουμε ότι ΟΛΟΙ οι μαθητές (άσχετα αν πάνε σε καλό ή κακό σχολείο ή κάνουν φροντιστήριο ή ιδιαίτερο) θα έχουν πρόσβαση σε αυτό το υλικό για να το αφομοιώσουν; Και αν ναι, σε ποιο βαθμό και βάθος; Υπάρχουν παραλλαγές υλοποιήσεων; Θα μπορούν αυτές να είναι ζητούμενα σε ασκήσεις; Ή θα αρκεστούμε όπως μέχρι τώρα για ταξινόμηση να χρησιμοποιούμε μόνο τη φυσαλίδα, αντίστοιχα να χρησιμοποιούμε ένα συγκεκριμένο αλγόριθμο για κάθε λειτουργία (που δεν υπάρχει όμως στο σχολικό βιβλίο);

Ίσως θα μπορούσαν να διδαχθούν σε συνδυασμό με τα υποπρογράμματα (δημιουργία αντίστοιχων διαδικασιών και χρήση από ένα κεντρικό πρόγραμμα με τη βοήθεια κατάλληλου μενού επιλογών, αλλά θεωρώ ότι θα ήταν πολύ εκτενής και δύσκολη μια παρόμοια άσκηση στα πλαίσια του μαθήματος και ακόμα περισσότερο στα πλαίσια των γραπτών εξετάσεων του Ιουνίου). Πάντως, θεωρώ ότι ανοίγει πολύ το είδος των ασκήσεων που μπορούν να δοθούν, σε σημείο που (πάντα κατά τη γνώμη μου) ξεπερνά το επίπεδο μαθητών Γ Λυκείου και δεν καλύπτεται από τα βιβλία που έχουν στα χέρια τους.
   Τουλάχιστον +2 ώρες

3ο   Προσθήκη των δυναμικών δομών δεδομένων (θεωρητικά): Άσκοπη προσθήκη ύλης/εννοιών με τις οποίες δεν έχουν καμία προηγούμενη εμπειρία οι μαθητές. Το τετράδιο δεν έχει επιπλέον υλικό στο θέμα αυτό, ενώ διάφορα σχετικά θέματα αναφέρονται στο βιβλίο του καθηγητή ως επιπλέον υλικό, που δεν μπορεί όμως να θεωρηθεί εξεταστέα ύλη!
   +1 ώρα

4ο   Δεν είναι εντός ύλης, άρα δεν είναι εντός ύλης και η δυαδική αναζήτηση! Άρα ποιάν άλλη μέθοδο αναζήτησης, εκτός της σειριακής, θα μάθουν τα παιδιά και σε ποιο κεφάλαιο βρίσκεται αυτή; Ή θα διδαχθεί με πρωτοβουλία των διδασκόντων ένα εκτός ύλης θέμα;
   +/- ??????

5ο   Εδώ πέσαμε σε βαθιά νερά! Ήδη αναφέρθηκε από άλλους ότι αυτά συνδυάζονται με την αναζήτηση/ταξινόμηση. Η οδηγία λέει ότι η πολυπλοκότητα θα διδαχθεί θεωρητικά (με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό). Άρα εξάγεται το συμπέρασμα ότι η επίδοση θα εξετάζεται και με ασκήσεις! Το βιβλίο του μαθητή έχει δύο παραδείγματα, το τετράδιο του μαθητή έχει 3 λυμένα και 8 άλυτες ασκήσεις  (με τις απαντήσεις και πάλι στο βιβλίο του καθηγητή). Άρα, αν δεν τις διδαχθεί και με όποιον καλό ή κακό τρόπο από τον καθηγητή του, πως ο μαθητής θα αποκτήσει πρόσβαση σε αυτές; Και εν τέλει, τι θα πρέπει να περιμένει στις εξετάσεις;

Επίσης τίθεται ένα θέμα με το «κόστος» των διαφόρων πράξεων του υπολογιστή για τον υπολογισμό της επίδοσης των αλγορίθμων. Μέσα από τα παραδείγματα του βιβλίου του μαθητή  μπορούν να εξαχθούν κάποιες από τις τιμές κόστους ορισμένων πράξεων/λειτουργιών, αλλά θα έπρεπε να δίνονται με σαφήνεια και πληρότητα όλες (τουλάχιστον έτσι πρέπει να κάνουν όσοι ετοιμάσουν δικές τους ασκήσεις).

Π.χ. εκχώρηση = 1
Είσοδος/έξοδος μιας μεταβλητής = 1
Συνθήκη (απλή ή σύνθετη?) = ....
Υπολογισμός (απλός ή σύνθετος?) = ...
Κλήση υποπρογράμματος = ...
Κλπ...

Εδώ θα πρέπει να δοθούν οδηγίες από τους συντάκτες.
   +4 ώρες (νομίζω ότι τελικά θα δαπανηθούν περισσότερες ώρες στο θέμα αυτό)

6ο   Θετική η αφαίρεση μικρής ωφέλειας τμημάτων θεωρίας (Είδη γλωσσών, ιστορικά στοιχεία γλωσσών). Βέβαια, αφαιρέθηκαν και οι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ έννοιες: γλώσσα μηχανής, συμβολική γλώσσα, γλώσσα υψηλού επιπέδου, που είναι απαραίτητες για την τελευταία παράγραφο του κεφαλαίου! Θα βοηθήσει ιδιαίτερα μαθητές που δεν θέλουν/μπορούν να αποστηθίσουν μεγάλα τμήματα θεωρίας.
   -1 ώρα

10ο   Εμβέλεια μεταβλητών: Αμφίβολης αξίας προσθήκη, δύσκολη έννοια που απαιτεί μεγάλη προγραμματιστική εμπειρία για να γίνουν κατανοητές και να αξιοποιηθούν οι δυνατότητες που προσφέρει (σίγουρα οι μαθητές δεν διαθέτουν αυτήν την εμπειρία).
   +0,25 ώρες

   Σύνολο επιπλέον απαιτούμενων ωρών:   Κατ'ελάχιστο +7

Σημείωση: Οι απαιτούμενες ώρες αντλήθηκαν από το βιβλίο του καθηγητή. Στις ώρες αυτές πρέπει να προστεθούν οι "κρυφές" ώρες διαβάσματος του μαθητή, που θα πρέπει να κάνει επιπλέον ασκήσεις για όλα αυτά τα νέα θέματα που προστέθηκαν. Δηλαδή, αφαιρέθηκαν τμήματα κυρίως θεωρίας (που απαιτούν ώρες παπαγαλίας) και προστέθηκαν ώρες ασκήσεων. Μένει σε σας να κρίνεται αν με τον τρόπο αυτό επιβαρύνεται ή όχι ο μαθητής.

Ελπίζω να μη σας κούρασα...

petrosp13

Παράθεση από: karaberis στις 18 Ιουν 2015, 07:39:54 ΜΜ
   
2ο   Η δημιουργία ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝ παραμένει εντός ύλης. Συνεπώς, νομίζω ότι παρεξηγήθηκε από μερικούς θαμώνες η διατύπωση «...σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον...» οι οποίοι σχεδόν αυθόρμητα θεώρησαν ότι θα γράφουμε ΜΟΝΟ προγράμματα! Μπορεί το περιβάλλον της Γλωσσομάθειας να υποστηρίζει τη δημιουργία ΜΟΝΟ προγραμμάτων, αλλά το αντίστοιχο περιβάλλον της Γλώσσας υποστηρίζει «... σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον...» τη δημιουργία και αλγορίθμων και προγραμμάτων. Σε κάθε περίπτωση, αν οι συντάκτες των οδηγιών εννοούν κάτι διαφορετικό (μόνο προγράμματα) θα πρέπει να το διευκρινήσουν!


"Οι Αλγόριθμοι να υλοποιούνται σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον και συγκεκριμένα αυτό της ΓΛΩΣΣΑΣ."

Νομίζω ότι είναι σαφές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

Παιδιά είναι χρήσιμο να ξεκαθαρίσουμε όλοι το ακόλουθο:

Η εκφώνηση:
Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος

παρείχε το δικαίωμα ανάπτυξης με οποιοδήποτε από τους 4 τρόπους αναπαράστασης αλγορίθμων.
Άρα η ανάπτυξη αλγορίθμου μπορούσε να γίνει α) με ψευδογλώσσα ή με πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ, β) με διάγραμμα ροής (αφήνω πίσω το ελεύθερο κείμενο, τη φυσική γλώσσα με βήματα και την υλοποίηση σε Pascal ή Basic).

Εμείς είχαμε συσχετίσει την ανάπτυξη αλγορίθμων με την ψευδογλώσσα...

Αυτό που λέει η ύλη, είναι ότι τώρα η ανάπτυξη αλγορίθμων θα γίνεται αποκλειστικά με ΓΛΩΣΣΑ.

Παράθεση από: aperdos στις 15 Μαΐου 2015, 09:47:16 ΠΜ
Ελπίζω ...  η νέα ομάδα εργασίας να καταθέσει τις απαραίτητες διευκρινήσεις και παραδείγματα ώστε να λυθούν οι απορίες και να σταματήσουν οι παρερμηνείες.   

karaberis

Δηλαδή, για να καταλάβω: Όλα τα παραδείγματα του 2ου, του 3ου και του 5ου κεφαλαίου του βιβλίου θα διδαχθούν με τη μορφή προγράμματος? Παρομοίως και όλες οι λυμένες και άλυτες ασκήσεις των ιδίων κεφαλαίων του τετραδίου?

Δεν θα μας ρωτήσουν οι μαθητές: "Καλά και γιατί στο βιβλίο είναι γραμμένα σε ψευδογλώσσα? Γιατί έχουν την ψευδογλώσσα στο βιβλίο και μας ζαλίζουν αφού δεν μας την ζητάνε?" Και άλλα παρόμοια και απολύτως λογικά...

Νομίζω ότι απαιτείται επειγόντως διευκρίνιση στο θέμα αυτό (όπως και σε αρκετά άλλα). Ίσως θα ήταν καλύτερη μια διατύπωση π.χ. της μορφής: "...Προτείνεται η χρήση προγραμμάτων για τη διατύπωση της πλειονότητας των αλγορίθμων/ασκήσεων..." ή "...για τη διατύπωση των λύσεων των προβλημάτων να δοθεί έμφαση στη δημιουργία προγραμμάτων και όχι ψευδογλώσσας...".

petrosp13

Υποτίθεται ότι την ψευδογλώσσα των αλγορίθμων την έχουν διδαχθεί στην Β' Λυκείου, οπότε ξεκινώντας την διδασκαλία από το κεφάλαιο 7, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα στην κατανόηση των αλγορίθμων των κεφαλαίων 2-3-5 σε μορφή προγράμματος
Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι το τμήμα δηλώσεων που αφομοιώνεται γρήγορα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsak

Παράθεση από: karaberis στις 18 Ιουν 2015, 07:39:54 ΜΜ
Η δημιουργία ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝ παραμένει εντός ύλης. Συνεπώς, νομίζω ότι παρεξηγήθηκε από μερικούς θαμώνες η διατύπωση «...σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον...» οι οποίοι σχεδόν αυθόρμητα θεώρησαν ότι θα γράφουμε ΜΟΝΟ προγράμματα! Μπορεί το περιβάλλον της Γλωσσομάθειας να υποστηρίζει τη δημιουργία ΜΟΝΟ προγραμμάτων, αλλά το αντίστοιχο περιβάλλον της Γλώσσας υποστηρίζει «... σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον...» τη δημιουργία και αλγορίθμων και προγραμμάτων. Σε κάθε περίπτωση, αν οι συντάκτες των οδηγιών εννοούν κάτι διαφορετικό (μόνο προγράμματα) θα πρέπει να το διευκρινήσουν!


Νομίζω τουλάχιστον ως προς αυτό η οδηγία είναι σαφής: " Οι Αλγόριθμοι να υλοποιούνται σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον και συγκεκριμένα αυτό της ΓΛΩΣΣΑΣ".
Δεν είναι εκτός ύλης οι αλγόριθμοι, αλλά πλέον τονίζεται η "υποχρέωση" επίλυσης σε ΓΛΩΣΣΑ.

petrosp13

Και αυτό είναι θετικό για να έχουμε τουλάχιστον ένα κοινό τόπο γραφής των λύσεων και να μην αναλωνόμαστε σε ανοησίες του τύπου Εμφάνισε-ΓΡΑΨΕ κτλ
Η ΓΛΩΣΣΑ έχει συγκεκριμένους και σχετικά αυστηρούς κανόνες
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

GB

Παράθεση από: karaberis στις 18 Ιουν 2015, 08:37:59 ΜΜ
Δεν θα μας ρωτήσουν οι μαθητές: "Καλά και γιατί στο βιβλίο είναι γραμμένα σε ψευδογλώσσα? Γιατί έχουν την ψευδογλώσσα στο βιβλίο και μας ζαλίζουν αφού δεν μας την ζητάνε?" Και άλλα παρόμοια και απολύτως λογικά...

Εκεί απαντάς ότι δεν φταις εσύ που μέσα σε μια χρονιά 3 υπουργοί κατάφεραν να τα κάνουν μαντάρα με την ύλη και το διδακτικό πακέτο.

Όπως το σκέφτομαι η ψευδογλώσσα θα χρησιμεύσει για τα πρώτα μαθήματα, ώστε να φρεσκάρουμε τις αλγοριθμικές δομές στους μαθητές και μετά βουρ στο πρόγραμμα. Έτσι και αλλιώς έχω ακούσει από συναδέλφους, όλα αυτά τα χρόνια, να πηγαίνουν από την αρχή την διδασκαλία τους με  ψευδογλώσσα-πρόγραμμα ταυτόχρονα.

Η απορία μου είναι: πλέον 3ο -4ο θέμα θα εξετάζονται αποκλειστικά με πρόγραμμα?

tsak

Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Ιουν 2015, 08:50:03 ΜΜ
Και αυτό είναι θετικό για να έχουμε τουλάχιστον ένα κοινό τόπο γραφής των λύσεων και να μην αναλωνόμαστε σε ανοησίες του τύπου Εμφάνισε-ΓΡΑΨΕ κτλ
Η ΓΛΩΣΣΑ έχει συγκεκριμένους και σχετικά αυστηρούς κανόνες

Συμφωνώ, αν και αυξάνεται ο χρόνος σχολιασμού και συγγραφής των λύσεων λόγω του τμήματος των δηλώσεων. Επίσης η εμπειρία έδειξε ότι το τελευταίο είναι μια "κουραστική" διαδικασία για όλους μας. Όπως και να χει αυτό δεν είναι πρόβλημα. Ερωτηματικά υπάρχουν για την ώρα στα υπόλοιπα που προστέθηκαν και εύλογα προβληματιζόμαστε και για την ανάγκη ή μη προσθήκης επιπλέον ώρας στο μάθημα. Θα δείξει...Πάντως μερικές διευκρινίσεις είναι απαραίτητες.

Diotima

#68
Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Ιουν 2015, 08:50:03 ΜΜ
Και αυτό είναι θετικό για να έχουμε τουλάχιστον ένα κοινό τόπο γραφής των λύσεων και να μην αναλωνόμαστε σε ανοησίες του τύπου Εμφάνισε-ΓΡΑΨΕ κτλ
Η ΓΛΩΣΣΑ έχει συγκεκριμένους και σχετικά αυστηρούς κανόνες
Συμφωνώ απόλυτα, αυτό το πράγμα μου είχε σπάσει τα νεύρα, όπως και τα μονά-διπλά εισαγωγικά. Εγώ και στην ψευδογλώσσα χρησιμοποιούσα τη Γράψε για να συνηθίζουν τα παιδιά το συντακτικό της ΓΛΩΣΣΑΣ γιατί μετά όταν έγραφαν προγράμματα μόνο (κυρίως στα υποπρογράμματα) άντε να ξεσυνηθίσουν το Εμφάνισε ή Εκτύπωσε. Μερικοί καθηγητές το έπαιρναν λάθος και φώναζαν.
Στο βιβλίο της Β' επιτέλους το διόρθωσαν, αλλά η Μέχρις_ότου έχει άλλο συντακτικό στο βιβλίο της Β' και άλλο στο βιβλίο της Γ'. Επίσης αν μπορείς να γράφεις τις εντολές της ΓΛΩΣΣΑΣ με το πρώτο γράμμα κεφαλαίο και τα άλλα μικρά. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να μη μπορείς. Είχαν δοθεί πολλά προγράμματα σε θέματα εξετάσεων με αυτή τη μορφή. Και το βιβλίο μπορεί να είχε τις εντολές μόνο με κεφαλαία αλλά πουθενά δεν έλεγε ότι δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν μικρά. Ξέρετε αν σε αυτό έχει δοθεί ποτέ κάποια οδηγία εκτός από αυτές που υπάρχουν σε κάποια θέματα εξετάσεων; Αν δεν έχει δοθεί θα πρέπει να δώσουν τώρα.

petrosp13

Υποτίθεται ότι περιμένουμε εντός Ιουνίου τις οδηγίες της ομάδας εργασίας;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Diotima

Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Ιουν 2015, 10:51:08 ΜΜ
Υποτίθεται ότι περιμένουμε εντός Ιουνίου τις οδηγίες της ομάδας εργασίας;
Νομίζω πως ναι, πρέπει να περιμένουμε τις οδηγίες αυτές για να ξεκαθαριστούν τα πράγματα και να λυθούν οι απορίες μας.
Οι παρατηρήσεις του δελτίου τύπου αφήνουν αόριστα πολλά πράγματα που πρέπει να αποσαφηνιστούν.

chzisi

Παράθεση5.3 Πολυπλοκότητα αλγορίθμων
Δηλαδή το 5.3 μονό ειναι εντός? ή και το 5.3.1 - 5.3.2 ?

gpapargi

Πολύ θετική η είσοδος του κεφαλαίου 5 στην ύλη. Νομίζω ότι είναι το πιο βασικό από όλα καθώς βάζει το μάθημα στη σωστή του βάση. Κρίμα που το έχασαν τα γνήσια θετικά μυαλά που θα πάνε θετική. 

Σχετικά με τις άλλες μεθόδους ταξινόμησης... ελπίζω να μην καταντήσουν παπαγαλία όπως η φυσαλίδα. Πχ όταν έκατσα να πρωτογράψω φυσαλίδα στα πλαίσια του μαθήματος είχα τους δείκτες διαφορετικά από ότι στο βιβλίο. Θα φοβόμουν όμως να διδάξω κάτι τέτοιο μην τυχόν και ο βαθμολογητής απλά συγκρίνει τη λύση με αυτή του βιβλίου. Οι μαθητές τη γράφουν μηχανικά και οι καθηγητές συνήθως την ελέγχουν μηχανικά. Ελπίζω στις άλλες ταξινομήσεις ο μαθητής να είναι ελεύθερος να γράψει ότι θέλει διατηρώντας τη λογική της συγκεκριμένης μεθόδου.

Το πιο μεγάλο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουμε νομίζω ότι θα είναι τα κενά από τη Β λυκείου. Αυτά θα τα βρούμε μπροστά μας στη Γ.

petrosp13

Παράθεση από: chzisi στις 19 Ιουν 2015, 10:39:48 ΠΜ
Δηλαδή το 5.3 μονό ειναι εντός? ή και το 5.3.1 - 5.3.2 ?

Ακόμα και εκτός ύλης να είναι, νομίζω ότι όλοι θα έχουμε αυτά τα παραδείγματα
Ειδικά την σύγκριση σειριακής-δυαδικής
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gpapargi

Πολλά πράγματα είναι εκτός ύλης, αλλά τα θίγεις για καλύτερη κατανόηση. Πχ η εμβέλεια φαίνεται να μπαίνει τώρα. Λίγο πολύ όμως έχουμε πει ότι αν έχω 2 μεταβλητές με ίδιο όνομα σε πρόγραμμα και υποπρόγραμμα, το καθένα εννοεί τη δική του. Αυτή είναι η βασική ιδέα της εμβέλειας. Επίσης σε κάποιους δυνατούς μαθητές που ήθελαν να ξέρουν γιατί μπορείς να έχεις και ίδια αλλά και διαφορετικά ονόματα σε τυπικές και πραγματικές παραμέτρους, μοιραία θα θίξεις έννοιες όπως η ανεξαρτησία. Για να εξηγηθεί η φιλοσοφία του τμηματικού προγραμματισμού πρέπει να μπεις έτσι κι αλλιώς σε έννοιες της 10.6. Τα ίδια και στο κεφάλαιο 5. Για καλύτερη κατανόηση, μια ανάλυση των βημάτων της φυσαλίδας θα την κάνεις. Γίνεται και αλγεβρικά και γεωμετρικά. Θα τα συζητήσουμε μέσα στη χρονιά όταν θα έρθει η ώρα. Η είσοδος νέων κομματιών στην ύλη θα δώσει πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο στέκι... όπως γινόταν και παλιά.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Φέτος θα είναι μια δοκιμαστική χρονιά για όλους μας, ως προς τον τρόπο προσέγγισης της διδασκαλίας και πολλά θα εξαρτηθούν από τα θέματα των πανελλαδικών 2016. Εκεί θα φανεί  το είδος των θεμάτων (τι και πως ζητάνε τη διατύπωση των λύσεων των θεμάτων).

Με μπούσουλα τα θέματα θα μπορούμε να βγάλουμε ένα ενδεικτικό συμπέρασμα για το πως θα διδάσκουμε.

Επίσης κάτι άλλο που θα βελτιωθεί με τα χρόνια θα είναι  η στάση των μαθητών ως προς το μάθημα του προγραμματισμού. Με το καιρό θα καταλάβουν  (όσοι  επιλέξουν σπουδές οικονομίας και πληροφορικής) ότι πλέον στο μάθημα της Β λυκείου θα πρέπει να δίνουν βαρύτητα καθώς θα τους βοηθήσει στη συνέχεια στη Γ τάξη.







Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: gpapargi στις 19 Ιουν 2015, 10:49:19 ΠΜ
Σχετικά με τις άλλες μεθόδους ταξινόμησης... ελπίζω να μην καταντήσουν παπαγαλία όπως η φυσαλίδα. Πχ όταν έκατσα να πρωτογράψω φυσαλίδα στα πλαίσια του μαθήματος είχα τους δείκτες διαφορετικά από ότι στο βιβλίο. Θα φοβόμουν όμως να διδάξω κάτι τέτοιο μην τυχόν και ο βαθμολογητής απλά συγκρίνει τη λύση με αυτή του βιβλίου. Οι μαθητές τη γράφουν μηχανικά και οι καθηγητές συνήθως την ελέγχουν μηχανικά.
Ελπίζω στις άλλες ταξινομήσεις ο μαθητής να είναι ελεύθερος να γράψει ότι θέλει διατηρώντας τη λογική της συγκεκριμένης μεθόδου.
Εντάξει μετά το θέμα του 2010 δεν ισχύει αυτό. Ακόμη και αν συνέβαινε πρωτύτερα (η δική μου πείρα λέει ότι οι συνάδερφοι ξέρουν πως δουλεύει η φυσαλίδα), αναγκάστηκαν όλοι να ψαχτούνε.


Παράθεση από: gpapargi στις 19 Ιουν 2015, 10:49:19 ΠΜ
Ελπίζω στις άλλες ταξινομήσεις ο μαθητής να είναι ελεύθερος να γράψει ότι θέλει διατηρώντας τη λογική της συγκεκριμένης μεθόδου.
Για αυτό χρειάζεται να γίνεται αναφορά σε πηγές όπως παρέθεσα στο alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6289.msg73418#msg73418

nikolasmer

Ορισμένοι από μας (ιδιώτες) είχαν ξεκινήσει με πρώτο κεφάλαιο θεωρία πριν ανακοινωθεί η ύλη. (Υπάρχουν θερινά μαθήματα αυτή την περίοδο). Οκ αυτό τέλος.
Προχωρώντας λίγο στο 2ο κεφάλαιο και αφού ειπώθηκαν τα πρώτα θεωρητικά κομμάτια, υπάρχει δυσκολια από πλευράς μαθητών να κατανοήσουν απλές πράξεις με αριθμητικούε και συγκριτικούς τελεστές. Αυτό που θέλω να πώ είναι, τουλάχιστον φέτος, πως το επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό. Που να προχωρήσουμε σε αναζήτηση δυαδική και σειριακή, που να προχωρήσουμε σε bubble sort, insersion sort, selction sort κλπ. Σε καμία περίπτωση σε εβδομαδιαία βάση δεν επαρκούν 3 ώρες. Και να γίνονταν πάλι θα είχαμε πρόβλημα κατανόησης.  :-X
Πού να αναφερθούμε σε πολυπλοκότητες και ανάλυση αλγορίθμων που προφανώς αφού είναι εντός ύλης πλέον για την εύρεση του max σε πλειάδα δεδομένων δεν θα γίνεται αποδεκτή λύση με ταξινόμηση.
Αν υπάρχει αποτυχία φέτος ίσως να διώξει και επιλέον κόσμο από την κατεύθυνση. Σου λέει ας βαδίσουμε στα γνωστά νερά χωρίς και χωρίς μιγαδικούς και τα μισά όρια.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

gpapargi

Παράθεση από: Αθανάσιος Πέρδος στις 19 Ιουν 2015, 12:54:50 ΜΜ
Για αυτό χρειάζεται να γίνεται αναφορά σε πηγές όπως παρέθεσα στο alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6289.msg73418#msg73418


Το θέμα είναι, αν κάποιος βγάλει τη λύση εντελώς μόνος του, χωρίς να είναι ίδια με τη λύση κάποιας πηγής (φυσικά διατηρώντας τη λογική της μεθόδου),  να μην έχει πρόβλημα. Δυστυχώς ξέρω καθηγητές, που αν αλλάξει κάτι από τη λύση που έχουν υπόψη τους, δεν είναι σε θέση να δουν το σωστό. Υπήρξε μαθητής (που είναι τώρα στους ηλεκρολόγους του Μετσόβιου) που δεν μπορούσε να πείσει την καθηγήτρια ότι η λύση του σε διαγώνισμα είναι σωστή.
Αυτούς έχω στο νου μου την ώρα που εξέφρασα ανησυχίες για τα κενά από τη Β λυκείου.

GB

Παράθεση από: nikolasmer στις 19 Ιουν 2015, 01:23:05 ΜΜ
Πού να αναφερθούμε σε πολυπλοκότητες και ανάλυση αλγορίθμων που προφανώς αφού είναι εντός ύλης πλέον για την εύρεση του max σε πλειάδα δεδομένων δεν θα γίνεται αποδεκτή λύση με ταξινόμηση.



Παράθεση
Η πολυπλοκότητα αλγορίθμων θα διδαχθεί θεωρητικά με παραδείγματα και σε σύνδεση με την επίδοση χωρίς οι μαθητές να εμπλακούν σε ασκήσεις υπολογισμού της τάξης Ο ενός αλγορίθμου.

Εγώ έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι πως θα μελετάμε την πολυπλοκότητα θεωρητικά, θα προτρέπουμε τους μαθητές να ακολουθούν την καλύτερη δυνατή λύση, αλλά θα δεχόμαστε και οποιαδήποτε άλλη λύση που δεν είναι η βέλτιστη.

Αν είναι όπως το λες, τότε θα πρέπει το 5ο κεφάλαιο να διδαχτεί από την αρχή του έτους και να "διαπερνά" όλα τα παραδείγματα που θα διδάξουμε. Επίσης δεν ξέρω πόσο νόημα θα έχει πλέον το  ποίημα "Οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση...."

nikolasmer

Παράθεση από: GB στις 19 Ιουν 2015, 01:52:34 ΜΜ


Εγώ έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι πως θα μελετάμε την πολυπλοκότητα θεωρητικά, θα προτρέπουμε τους μαθητές να ακολουθούν την καλύτερη δυνατή λύση, αλλά θα δεχόμαστε και οποιαδήποτε άλλη λύση που δεν είναι η βέλτιστη.

Αν είναι όπως το λες, τότε θα πρέπει το 5ο κεφάλαιο να διδαχτεί από την αρχή του έτους και να "διαπερνά" όλα τα παραδείγματα που θα διδάξουμε. Επίσης δεν ξέρω πόσο νόημα θα έχει πλέον το  ποίημα "Οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση...."
+1
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

petrosp13

H άποψη μου για την πολυπλοκότητα είναι η εξής:

Αφού διδάξουμε τα θεωρητικά κομμάτια της, θα ασχοληθούμε με το πρακτικό κομμάτι, δηλαδή να δείξουμε την σημασία της με παραδείγματα
ΠΧ
Διαφορά πολυπλοκότητας εύρεσης μεγίστου με σάρωση και με ταξινόμηση. Για 10 αριθμούς, για 100 και για 1 εκατομμύριο
Διαφορά πολυπλοκότητας σειριακής αναζήτησης και δυαδικής. Για 10 ονόματα, για 100 και για 1 εκατομμύριο
5-6 τέτοια παραδείγματα φτάνουν

Αρκεί να μην δούμε κάποιο εξωπραγματικό θέμα κάποια στιγμή
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

din_os

Subreddit (/r/aepp) και σχετικό link στο reddit: http://redd.it/3ae2tr για όσους ενδιαφέρονται.

nikolasmer

Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Ιουν 2015, 10:51:08 ΜΜ
Υποτίθεται ότι περιμένουμε εντός Ιουνίου τις οδηγίες της ομάδας εργασίας;
Αυτή η ομάδα εργασίας τί είναι , από ποιούς αποτελείται και τί τελικά θα ανακοινώσει; Θα αποτελεί η ανακοίνωσή τους μπούσουλα για το πού θα πρέπει να κινηθούμε στη διδασκαλία όλη τη χρονια;
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

gpapargi

Η πολυπλοκότητα θα βάλει στη θέση τους πολλά πράγματα. Ενδεικτικά αναφέρω τη σχετική συζήτηση του 2007
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=988.0

nikolasmer

Τολμώ να πώ, από τα παιδία που παρακολουθούν την κατεύθυνση ΠΛΗΡ-ΟΙ, μόνο ένα 10% φέτος έχει άποψη και γνώσεις για την ύλη του μαθήματος Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ. Χτές ορισμένα λύκεια το έγραφαν τελευταίο σαν μάθημα. Μόνο το παραπάνω ποσοστό γνώριζε για Δ.Ρ , για ψευδογλώσσα και μεταβλητές, σε μια νύξη που έκανα.
Οι υπόλοιποι βαρούσαν μύγες. Ένας μάλιστα μου ανέφερε το need for speed (ή κάποιο παρόμοιο παιχνίδι....δεν ασχολούμαι και δεν γνωρίζω τα του αθλήματος!) το οποίο μονοπωλούσε τις ώρες του εργαστηρίου καθώς και οι επισκέψεις στο facebook.

Αυτή είναι η προετοιμασία και η προϋπηρεσία των περισσότερων μαθητών στο μάθημα. Με αυτή την πρώτη ύλη, chat, facebook και διαδικτυακά παιχνίδια, θα τρέχω (με όσα παιδιά έμειναν) να βγάλω βέλτιστους αλγόριθμους που εκμεταλλεύονται αποδοτικότερα την μνήμη του υπολογιστή κλπ.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Diotima

Παράθεση από: nikolasmer στις 19 Ιουν 2015, 02:53:04 ΜΜ
Αυτή η ομάδα εργασίας τί είναι , από ποιούς αποτελείται και τί τελικά θα ανακοινώσει; Θα αποτελεί η ανακοίνωσή τους μπούσουλα για το πού θα πρέπει να κινηθούμε στη διδασκαλία όλη τη χρονια;
Για την ομάδα εργασίας δες εδώ: https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A98%CE%A85%CE%9F%CE%9E%CE%9B%CE%94-%CE%91%CE%975

Όσο για τη φυσαλίδα εγώ ζωγραφίζω έναν μικρό πίνακα (με 6 ή 7 στοιχεία) στον πίνακα της τάξης, στο εισαγωγικό μάθημα, και εκτελώ τον αλγόριθμο πάνω σε αυτόν τον πίνακα. Δεν επιτρέπω στα παιδιά να γράφουν αυτήν την ώρα για να παρακολουθούν την εκτέλεση και να καταλάβουν τι κάνει ο αλγόριθμος. Μετά εξηγώ όλα τα συμπεράσματα που βγαίνουν από τον αλγόριθμο αυτό (τι κάνει ο εσωτερικός βρόχος, τι κάνει ο εξωτερικός βρόχος, για τις αρχικές και τελικές τιμές τους κ.τ.λ.)
Μετά ρωτάω τα παιδιά ερωτήσεις (π.χ. τι θα αλλάζαμε αν κάναμε φθίνουσα ταξινόμηση, πόσες προσπελάσεις γίνονται στον πίνακα κ.τ.λ.). Πλέον έχουν καταλάβει και απαντούν σωστά. Φροντίζω ο πίνακας να είναι κατάλληλος και να έχει ταξινομηθεί σε λιγότερες προσπελάσεις από αυτές που κάνει η φυσαλίδα για να δείξω ότι θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί.
Η εκτέλεση ενός αλγορίθμου μου έχει δείξει ότι τα παιδιά  κατανοούν τη λειτουργία του σε βάθος. Την ίδια μέθοδο θα ακολουθήσω και στους επόμενους αλγορίθμους ταξινόμησης και αναζήτησης που θα εισαχθούν. Μπορεί να παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο αλλά αξίζει τον κόπο.

nikolasmer

Παράθεση από: Diotima στις 19 Ιουν 2015, 05:13:54 ΜΜ
Για την ομάδα εργασίας δες εδώ: https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A98%CE%A85%CE%9F%CE%9E%CE%9B%CE%94-%CE%91%CE%975

Όσο για τη φυσαλίδα εγώ ζωγραφίζω έναν μικρό πίνακα (με 6 ή 7 στοιχεία) στον πίνακα της τάξης, στο εισαγωγικό μάθημα, και εκτελώ τον αλγόριθμο πάνω σε αυτόν τον πίνακα. Δεν επιτρέπω στα παιδιά να γράφουν αυτήν την ώρα για να παρακολουθούν την εκτέλεση και να καταλάβουν τι κάνει ο αλγόριθμος. Μετά εξηγώ όλα τα συμπεράσματα που βγαίνουν από τον αλγόριθμο αυτό (τι κάνει ο εσωτερικός βρόχος, τι κάνει ο εξωτερικός βρόχος, για τις αρχικές και τελικές τιμές τους κ.τ.λ.)
Μετά ρωτάω τα παιδιά ερωτήσεις (π.χ. τι θα αλλάζαμε αν κάναμε φθίνουσα ταξινόμηση, πόσες προσπελάσεις γίνονται στον πίνακα κ.τ.λ.). Πλέον έχουν καταλάβει και απαντούν σωστά. Φροντίζω ο πίνακας να είναι κατάλληλος και να έχει ταξινομηθεί σε λιγότερες προσπελάσεις από αυτές που κάνει η φυσαλίδα για να δείξω ότι θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί.
Η εκτέλεση ενός αλγορίθμου μου έχει δείξει ότι τα παιδιά  κατανοούν τη λειτουργία του σε βάθος. Την ίδια μέθοδο θα ακολουθήσω και στους επόμενους αλγορίθμους ταξινόμησης και αναζήτησης που θα εισαχθούν. Μπορεί να παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο αλλά αξίζει τον κόπο.
Ευχαριστώ για την επισήμανση Diotima.
Απλά αυτό που θέλω να επισημάνω είναι τα εν μέρη αχαρτογράφητα νερά που έχουμε φέτος και στα καινούρια δεδομένα με τα οποία έχουμε να δουλέψουμε. Όλη αυτή η προσπάθεια προς τις πανελλαδικές πρέπει να έχει γερά θεμέλια και όπως έγραψα σε άλλο post πριν από λίγο, τα θεμέλια αυτά ( η προετοιμασία των μαθητών στην Β λυκείου) είναι σαθρά.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Diotima

Νομίζω ότι το 5ο κεφάλαιο μας δημιούργησε αρκετό άγχος γιατί όντως δεν ξέρουμε μέχρι που πρέπει να το πάμε. Τα συμπεράσματα που έχω καταλάβει εγώ με βάση αυτές τις λίγες οδηγίες που έχουμε προς το παρόν είναι:
1. Δε νομίζω ότι το πράγμα οδηγείται στο να γράφουν τα παιδιά τον πιο optimized αλγόριθμο που μπορούν. Θα έπρεπε το μάθημα να διδάσκεται 3 χρόνια και αυτό που σταματάει; Δεν το ξέρουμε πάντα.
2. Μπορούμε να το εφαρμόσουμε σε βασικά πράγματα. Για παράδειγμα:
Έτσι κι αλλιώς πάντα δίναμε συμβουλές να μη χρησιμοποιούν π.χ. φυσαλίδα για εύρεση μέγιστου ή ελάχιστου, τώρα θα μπορούμε να τους το εξηγήσουμε γιατί το λέμε με βάση το 5ο και να το εμπεδώνουν και να μην το κάνουν (εμένα είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου σ' αυτό, αργός αλγόριθμος, επικίνδυνη η φυσαλίδα, χάνετε και παραλληλίες που μπορεί να μην τις έχετε δει κ.τ.λ.) Ή όταν μιλάγαμε για αναζήτηση σε ταξινομημένο πίνακα, που δε δίνει λάθος ο αλγόριθμος του σχολικού βιβλίου, όμως τους δείχναμε τι αλλαγές πρέπει να υποστεί για να μην κάνει περιττές προσπελάσεις, όταν δεν υπάρχει το στοιχείο που ψάχνουμε στον πίνακα.
3. Νομίζω επίσης ότι μεγαλύτερη σημασία θα πρέπει να δοθεί στην παράγραφο 5.1 παρά στην 5.3 με βάση τις οδηγίες. Ναι, θα μπορεί να είναι θέμα εξετάσεων να εξετάσουν τα παιδιά την επίδοση δύο αλγορίθμων με βάση το χρόνο εκτέλεσης του κάθε ενός που θα πρέπει να υπολογίσουν (παρ. 5.1.3. σχολικού). Οι οδηγίες λένε "η έννοια της επίδοσης να εξεταστεί με αναφορά στους αλγορίθμους αναζήτησης και ταξινόμησης" και θεωρητικά μετά θα αναφερόμαστε και στην πολυπλοκότητα, χωρίς όμως υπολογισμούς της.
4. Μέχρι να φτάσουμε εκεί, το θέμα είναι να καταλάβουν τα παιδιά τη βάση του μαθήματος και να καλυφτούν τα κενά της Β'. Αυτά θα εκτιμήσω στο φροντιστήριο στο πρώτο μάθημα την επόμενη εβδομάδα. Ίσως ξεκινήσω από το 7ο κατ' ευθείαν καλύπτοντας παράλληλα όλα τα κενά που μπορεί να ξεκινάνε και από το τι είναι μεταβλητή στη χειρότερη περίπτωση. Αυτό δεν το ξέρω ακόμα.
Ήταν αναμενόμενο ότι το μάθημα θα δυσκόλευε, μειώνεται η θεωρητική αλλά αυξάνεται και αναβαθμίζεται η ασκησιακή του ύλη, λόγω της Β' και λόγω του ότι έχει φάει πάρα πολύ λάσπη, εντελώς άδικα βέβαια, από διάφορες άσχετες ειδικότητες τα τελευταία χρόνια με τον πόλεμο που μας έχουν κάνει και συνεχίζουν ακάθεκτοι.
Το σχολικό δίωρο είναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!!! Και πάντα ήταν!!!

nikolasmer

Παράθεση από: Diotima στις 19 Ιουν 2015, 07:56:41 ΜΜ
4. Μέχρι να φτάσουμε εκεί, το θέμα είναι να καταλάβουν τα παιδιά τη βάση του μαθήματος και να καλυφτούν τα κενά της Β'. Αυτά θα εκτιμήσω στο φροντιστήριο στο πρώτο μάθημα την επόμενη εβδομάδα. Ίσως ξεκινήσω από το 7ο κατ' ευθείαν καλύπτοντας παράλληλα όλα τα κενά που μπορεί να ξεκινάνε και από το τι είναι μεταβλητή στη χειρότερη περίπτωση. Αυτό δεν το ξέρω ακόμα.

Θέλω τις παρατηρήσεις σου Diotima

Παράθεση από: Diotima στις 19 Ιουν 2015, 07:56:41 ΜΜ
Ήταν αναμενόμενο ότι το μάθημα θα δυσκόλευε, μειώνεται η θεωρητική αλλά αυξάνεται και αναβαθμίζεται η ασκησιακή του ύλη, λόγω της Β' και λόγω του ότι έχει φάει πάρα πολύ λάσπη, εντελώς άδικα βέβαια, από διάφορες άσχετες ειδικότητες τα τελευταία χρόνια με τον πόλεμο που μας έχουν κάνει και συνεχίζουν ακάθεκτοι.
Το σχολικό δίωρο είναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!!! Και πάντα ήταν!!!
+1
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Diotima

Εννοείται ότι θα τις έχεις τις εκτιμήσεις μου, το είχα σκοπό.
Και το πόσα παιδιά θα έχω φέτος, σε σχέση με πέρσι.....

evry

Δεν είναι δυνατόν να μπει στις πανελλήνιες θέμα που να ζητάει έτσι αόριστα τον βέλτιστο αλγόριθμο για δυο λόγους κατά τη γνώμη μου.
1ον γιατί θα πρέπει να αποδείξεις ότι είναι ο βέλτιστος, άρα η πολυπλοκότητά του είναι κοντά στην πολυπλοκότητα του προβλήματος. Για παράδειγμα έχει αποδειχθεί ότι η ταξινόμηση δεν μπορεί να γίνει Καλύτερα από O(nlogn).
http://www.bowdoin.edu/~ltoma/teaching/cs231/fall07/Lectures/sortLB.pdf
2ον ζητώντας τον βέλτιστο αλγόριθμο γενικά και αόριστα μπορείς να πάρεις πολλές μη αναμενόμενες απαντήσεις κάτι το οποίο είναι καταστροφικό για την βαθμολόγηση των γραπτών και την ίση αντιμετώπιση των υποψηφίων.

Κατά τη γνώμη μου ο παρακάτω τύπος άσκησης θα μπορούσε να μπει (εφόσον ο συμβολισμός big-O είναι μέσα στην ύλη)
1) Να γράψετε αλγόριθμο αναζήτησης σε ταξινομημένο πίνακα με πολυπλοκότητα O(logn)
2) Τα στοιχεία ενός πίνακα Ν θέσεων μπορεί να είναι 1 ή 2 ή 3. Να σχεδιάσετε αλγορίθμο ταξινόμησης πολυπλοκότητας O(n)

Επίσης ένα ερώτημα που κατά τη γνώμη μου έχει ενδιαφέρον.
Πέφτει το θέμα:
Ο αλγόριθμος της γρήγορης ταξινόμησης (quicksort) έχει πολυπλοκότητα
α. O(nlogn)
β. O(n2)
γ. O(nn)
δ. O(en)
Ποια ή ποιες από τις παραπάνω συνιστούν σωστές απαντήσεις;

Το παραπάνω θέμα αναδεικνύει και ένα σοβαρό πρόβλημα του συμβολισμού Ο (big-O) ο οποίος δεν ενδείκνυται για πανελλήνιες εξετάσεις
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Παράθεση από: evry στις 19 Ιουν 2015, 11:26:40 ΜΜ

Κατά τη γνώμη μου ο παρακάτω τύπος άσκησης θα μπορούσε να μπει (εφόσον ο συμβολισμός big-O είναι μέσα στην ύλη)
1) Να γράψετε αλγόριθμο αναζήτησης σε ταξινομημένο πίνακα με πολυπλοκότητα O(logn)
2) Τα στοιχεία ενός πίνακα Ν θέσεων μπορεί να είναι 1 ή 2 ή 3. Να σχεδιάσετε αλγορίθμο ταξινόμησης πολυπλοκότητας O(n)


Ευρυπίδη, για ποιους μαθητές μιλάμε;
...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Για τους μαθητές που ξέρουν ότι η πολυπλοκότητα της δυαδικής αναζήτησης που είναι εντός ύλης είναι O(nlogn)
Όπως είπα και πριν αυτά που είπα ισχύουν εφόσον ο συμβολισμός Big-O είναι εντός ύλης, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Πάντως το 2ο θέμα είναι ουσιαστικά το προπέρσινο θέμα Β με τις λογικές τιμές. Για όσους θυμούνται είναι ο αλγόριθμος ταξινόμησης που τελικά δεν ήταν... αλγόριθμος ταξινόμησης
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Απλά θεωρώ ότι είναι too much το να ζητήσεις μέσα σε 3ωρη εξέταση από μαθητή την υλοποίηση αλγορίθμου με συγκεκριμένη πολυπλοκότητα
Μέχρι συγκεκριμένη πολυπλοκότητα να το καταλάβω, αλλά και πάλι πάμε μακριά
Πόσοι φοιτητές πληροφορικής μπορούν να ανταπεξέλθουν στο ερώτημα;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pgrontas στις 17 Ιουν 2015, 03:13:16 ΜΜ
Η πολυπλοκότητα αλγορίθμων θα διδαχθεί θεωρητικά με παραδείγματα και σε σύνδεση με την επίδοση χωρίς οι μαθητές να εμπλακούν σε ασκήσεις υπολογισμού της τάξης Ο ενός αλγορίθμου.

evry

Ακριβώς, για αυτό ανέφερα ότι αυτά παίζουν μόνο αν επιτραπεί ο συμβολισμός big-O , ο υπολογισμός της πολυπλοκότητας κλπ.
Το οποίο λογικά κάποια στιγμή θα γίνει γιατί δεν είναι δυνατόν η συγκεκριμένη παράγραφος να είναι μέσα μόνο θεωρητικά
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ether

Παράθεση από: evry στις 19 Ιουν 2015, 11:26:40 ΜΜ
Επίσης ένα ερώτημα που κατά τη γνώμη μου έχει ενδιαφέρον.
Πέφτει το θέμα:
Ο αλγόριθμος της γρήγορης ταξινόμησης (quicksort) έχει πολυπλοκότητα
α. O(nlogn)
β. O(n2)
γ. O(nn)
δ. O(en)
Ποια ή ποιες από τις παραπάνω συνιστούν σωστές απαντήσεις;

Το παραπάνω θέμα αναδεικνύει και ένα σοβαρό πρόβλημα του συμβολισμού Ο (big-O) ο οποίος δεν ενδείκνυται για πανελλήνιες εξετάσεις
Αν ο αλγόριθμος είχε παρουσιαστεί και αναλυθεί σωστά στο βιβλίο, οπότε θα αναφερόταν και η πολυπλοκότητά του (χειρότερης (worst) και μέσης (average/expected) περίπτωσης) για τη συγκεκριμένη υλοποίηση και το ερώτημα είχε τεθεί σαφώς (δηλαδή διευκρίνιζε ότι αφορά στη συγκεκριμένη υλοποίηση που θα είχε παρουσιαστεί στο βιβλίο και ξεκαθάριζε ρητά αν ζητούσε πολυπλοκότητα χειρότερης ή μέσης περίπτωσης), τι πρόβλημα θα υπήρχε με το συμβολισμό big-O;

evry

Συνήθως όταν χρησιμοποιούμε τον συμβολισμό big-O χωρίς να διευκρινίζουμε τι είναι εννοούμε την πολυπλοκότητα χειρότερης περίπτωσης.
Το πρόβλημα με τον συμβολισμό big-O είναι ότι στο παράδειγμα που δίνω τα β, γ, δ είναι και τα τρία σωστά διότι όταν γράφουμε f(n)=O(g(n)) εννοούμε ότι η g(n) είναι ένα άνω όριο για την f(n) και όχι το ελάχιστο άνω όριο, δηλαδή το supremum του συνόλου. (Λέω σύνολο γιατί το = το χρησιμοποιούμε καταχρηστικά, κανονικά εκεί ήθελε το σύμβολο του ανήκει).

τες πα, η ουσία είναι ότι γενικά όταν μιλάμε για πολυπλοκότητα Ο(n) εννοούμε ουσιαστικά Θ(n), αλλά δυστυχώς δεν το γράφουμε γιατί έχει επικρατήσει το Ο έναντι του Θ.
Στις εξετάσεις όμως που τα πάντα πρέπει να είναι ξεκάθαρα, νομίζω ότι ο συμβολισμός Ο θα δημιουργούσε πρόβλημα για το λόγο που προανέφερα.

δες π.χ. πως στο επόμενο έγγραφο αποδεικνύει πως ένα πολυώνυμο δευτέρου βαθμού είναι O(n3)
http://www.math.uvic.ca/faculty/gmacgill/guide/big-O.pdf
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ether

Παράθεση από: evry στις 20 Ιουν 2015, 03:26:12 ΜΜ
Συνήθως όταν χρησιμοποιούμε τον συμβολισμό big-O χωρίς να διευκρινίζουμε τι είναι εννοούμε την πολυπλοκότητα χειρότερης περίπτωσης.
Το πρόβλημα με τον συμβολισμό big-O είναι ότι στο παράδειγμα που δίνω τα β, γ, δ είναι και τα τρία σωστά διότι όταν γράφουμε f(n)=O(g(n)) εννοούμε ότι η g(n) είναι ένα άνω όριο για την f(n) και όχι το ελάχιστο άνω όριο, δηλαδή το supremum του συνόλου. (Λέω σύνολο γιατί το = το χρησιμοποιούμε καταχρηστικά, κανονικά εκεί ήθελε το σύμβολο του ανήκει).

τες πα, η ουσία είναι ότι γενικά όταν μιλάμε για πολυπλοκότητα Ο(n) εννοούμε ουσιαστικά Θ(n), αλλά δυστυχώς δεν το γράφουμε γιατί έχει επικρατήσει το Ο έναντι του Θ.
Στις εξετάσεις όμως που τα πάντα πρέπει να είναι ξεκάθαρα, νομίζω ότι ο συμβολισμός Ο θα δημιουργούσε πρόβλημα για το λόγο που προανέφερα.

δες π.χ. πως στο επόμενο έγγραφο αποδεικνύει πως ένα πολυώνυμο δευτέρου βαθμού είναι O(n3)
http://www.math.uvic.ca/faculty/gmacgill/guide/big-O.pdf
Στην περίπτωση πιθανοτικών αλγορίθμων, συνήθως ξεκαθαρίζουμε αν αναφερόμαστε σε worst case ή average/expected. Άρα, αν μιλάμε για πιθανοτική Quicksort, θα έπρεπε να ξεκαθαρίζει το ερώτημα για τι μιλάει.

Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες, ότι ισχύουν και τα τρία β, γ, δ (θα μπορούσε να ισχύει και το α, για expected κάποιας πιθανοτικής ή για worst κάποιας συγκεκριμένης ντετερμινιστικής υλοποίησης της Quicksort), αφού ο συμβολισμός big-O αφορά σε άνω φράγμα και όχι σε ελάχιστο άνω φράγμα. Ουσιαστικά το ερώτημα τσεκάρει και τη γνώση για την πολυπλοκότητα της Quicksort και την κατανόηση του συμβολισμού big-O.

Αν αυτός που θέτει το ερώτημα ήθελε να ελέγξει μόνο τη γνώση της πολυπλοκότητας της Quicksort, θα μπορούσε πολύ απλά να προσθέσει στην εκφώνηση τη διευκρίνιση "επιλέξτε το χαμηλότερο όριο που ισχύει", εφόσον δεν έχει γίνει κατά τη διδασκαλία αναφορά στο συμβολισμό Θ, κι έτσι γλιτώνεται το μπλέξιμο.

Εξαρτάται λοιπόν τι θέλει κανείς να ελέγξει με το ερώτημα.

AEPP2106

Καλησπέρα σε όλους!
Επειδή αύριο ξεκινούν τα φροντιστήρια για πολλούς από εμάς, μπορείτε να προτείνετε έναν "μπούσουλα" σχετικά με την ύλη που πρέπει να ακολουθηθεί; Ας πούμε πόσο χρόνο να αφιερώσουμε σε αλγορίθμους; κλπ. κλπ. Και με αυτό το 5ο κεφάλαιο τι πρέπει να γίνει????? Οι παράγραφοι 5.3.1 και 5.3.2 είναι εντός ύλης??
Ευχαριστώ :)

ako

Καλησπέρα. Ένας μπούσουλας που κατέληξα για τον τρόπο που θα διδάξω την ύλη (τουλάχιστον στην αρχή) για το φροντιστήριο: ξεκινώ κανονικά με δομή ακολουθίας κάνοντας ένα-δυο παραδείγματα αλγορίθμων (ίσως και 2-3 ασκήσεις) μόνο και μόνο για και για να μπορέσω να πω την αντίστοιχη θεωρία του 2ου κεφαλαίου (αλγόριθμοι  και δομή ακολουθίας μόνο).  Επίσης θα κάνω και ένα διάγραμμα ροής και τέλος. Στην συνέχεια θα το γυρίσω σε ΓΛΩΣΣΑ και θα συνεχίσω με την θεωρία του 7ου κεφαλαίου. Από ασκήσεις εξαιρώντας τις 2-3 παραπάνω  που σκοπεύω να τις ζητήσω σε αλγόριθμο (μη δίνοντας και μεγάλη σημασία σε λάθη) ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες θα πάνε με πρόγραμμα.

Κάτι άλλο: νομίζω ότι το μάθημα θέλει πια 3 ώρες στο φροντιστήριο και πιθανώς περισσότερες στο σχολείο (αφού εκεί τα τμήματα έχουν πολύ περισσότερους μαθητές):
(α) είναι πια πολύ χαμηλό το επίπεδο των μαθητών (σε σχέση με πέρυσι) και πρέπει να κάνουμε περισσότερες ασκήσεις σε κάθε ενότητα ώστε να μπορούν να εξοικειωθούν,
(β) βγάλανε μια θεωρία ανύπαρκτη (1ο)  και μπήκε το 5ο που θες περισσότερο χρόνο να εξηγήσεις γράφοντας και παραδείγματα στον πίνακα
(γ) ήδη ήμασταν μέχρι φέτος  στο όριο με την ύλη: αφού αυτά που πριν από 5-10 χρόνια διδάσκονταν «επιφανειακά», τον τελευταίο καιρό ήμασταν αναγκασμένοι με τα θέματα που έμπαιναν να εμβαθύνουμε και να τρώμε απίστευτα πολλές εργατοώρες  μην τύχει και μπει το άπιαστο  θέμα και δεν το έχουμε διδάξει.  Πόσο μάλλον τώρα που μπαίνει αναζήτηση,  ταξινόμηση, ουρές και στοίβες.
(δ) για κάθε άσκηση που λύνουμε στον πίνακα θέλουμε και κάποιο χρόνο να γράφουμε (και κυρίως να εξηγούμε) τις μεταβλητές.

Δημήτρης Αρ.

Μέχρι σήμερα το μεγαλύτερο ποσοστό των ασκήσεων το κάναμε σε αλγορίθμους και ήταν σε θέση να αντιμετωπίσουν και αλγορίθμους και προγράμματα στις πανελλήνιες. Από κάποιο σημείο και μετά άλλωστε τα παιδιά έβλεπαν σαν αγγαρεία το να δηλώσουν τις μεταβλητές. Με κάποιες μετατροπές (π.χ. να συνηθίσουν το γραψε) νομίζω μπορούμε να συνεχίσουμε να κάνουμε αλγορίθμους και για εξοικονόμηση χρόνου.

tsak

Παράθεση από: ako στις 21 Ιουν 2015, 08:05:58 ΜΜ
Καλησπέρα. Ένας μπούσουλας που κατέληξα για τον τρόπο που θα διδάξω την ύλη (τουλάχιστον στην αρχή) για το φροντιστήριο: ξεκινώ κανονικά με δομή ακολουθίας κάνοντας ένα-δυο παραδείγματα αλγορίθμων (ίσως και 2-3 ασκήσεις) μόνο και μόνο για και για να μπορέσω να πω την αντίστοιχη θεωρία του 2ου κεφαλαίου (αλγόριθμοι  και δομή ακολουθίας μόνο).  Επίσης θα κάνω και ένα διάγραμμα ροής και τέλος. Στην συνέχεια θα το γυρίσω σε ΓΛΩΣΣΑ και θα συνεχίσω με την θεωρία του 7ου κεφαλαίου. Από ασκήσεις εξαιρώντας τις 2-3 παραπάνω  που σκοπεύω να τις ζητήσω σε αλγόριθμο (μη δίνοντας και μεγάλη σημασία σε λάθη) ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες θα πάνε με πρόγραμμα.

Κάτι άλλο: νομίζω ότι το μάθημα θέλει πια 3 ώρες στο φροντιστήριο και πιθανώς περισσότερες στο σχολείο (αφού εκεί τα τμήματα έχουν πολύ περισσότερους μαθητές):
(α) είναι πια πολύ χαμηλό το επίπεδο των μαθητών (σε σχέση με πέρυσι) και πρέπει να κάνουμε περισσότερες ασκήσεις σε κάθε ενότητα ώστε να μπορούν να εξοικειωθούν,
(β) βγάλανε μια θεωρία ανύπαρκτη (1ο)  και μπήκε το 5ο που θες περισσότερο χρόνο να εξηγήσεις γράφοντας και παραδείγματα στον πίνακα
(γ) ήδη ήμασταν μέχρι φέτος  στο όριο με την ύλη: αφού αυτά που πριν από 5-10 χρόνια διδάσκονταν «επιφανειακά», τον τελευταίο καιρό ήμασταν αναγκασμένοι με τα θέματα που έμπαιναν να εμβαθύνουμε και να τρώμε απίστευτα πολλές εργατοώρες  μην τύχει και μπει το άπιαστο  θέμα και δεν το έχουμε διδάξει.  Πόσο μάλλον τώρα που μπαίνει αναζήτηση,  ταξινόμηση, ουρές και στοίβες.
(δ) για κάθε άσκηση που λύνουμε στον πίνακα θέλουμε και κάποιο χρόνο να γράφουμε (και κυρίως να εξηγούμε) τις μεταβλητές.


Συμφωνώ στα περισσότερα. Ειδικά με τα όσα λέει ο συνάδελφος για το 5ο. Εκεί πρέπει να εξηγήσεις, ενώ στο πρώτο προσωπικά έλεγα στα παιδιά "διαβάστε το μόνοι σας" και συμπληρωτικά σχολίαζα μερικά παραδείγματα για κατηγορίες προβλημάτων και τέλος.

Εγώ καταρχήν μετέτρεψα όλες τις ασκήσεις μου σε ΓΛΩΣΣΑ. Θα αρχίσω όπως κάθε χρόνο (βασικές έννοιες, ακολουθία κλπ), απλά θα λύνουμε απευθείας σε ΓΛΩΣΣΑ. Δεν είναι πρόβλημα αυτό, αλλά θα χάνουμε περισσότερο χρόνο στις μεταβλητές.
Αύριο όμως  πολλοί ξεκινάμε και κάποιοι θέλουν να δώσουν ολοκληρωμένα τις σημειώσεις τους (όπως κι εγώ). Αλλά φέτος πρέπει να γίνουν αρκετές άλλες αναθεωρήσεις στο υλικό που θα δώσουμε και επειδή θα προκύψουν φαντάζομαι διευκρινίσεις στην πορεία από το Υπουργείο, σκέφτηκα ότι μια λύση είναι τα καινούρια κομμάτια της ύλης να τα καλύψω στο τέλος και αφού έχω ολοκληρώσει αυτά που έκανα κάθε χρόνο. Απλά θα δώσω στο τελειώματα της ύλης (αν δεν προλάβω μέχρι Αύγουστο) ένα συμπληρωματικό φυλλάδιο με ασκήσεις και σχόλια στα καινούρια της ύλης.

petrosp13

Παράθεση από: tsak στις 21 Ιουν 2015, 09:55:35 ΜΜ
Αύριο όμως  πολλοί ξεκινάμε και κάποιοι θέλουν να δώσουν ολοκληρωμένα τις σημειώσεις τους (όπως κι εγώ). Αλλά φέτος πρέπει να γίνουν αρκετές άλλες αναθεωρήσεις στο υλικό που θα δώσουμε και επειδή θα προκύψουν φαντάζομαι διευκρινίσεις στην πορεία από το Υπουργείο, σκέφτηκα ότι μια λύση είναι τα καινούρια κομμάτια της ύλης να τα καλύψω στο τέλος και αφού έχω ολοκληρώσει αυτά που έκανα κάθε χρόνο. Απλά θα δώσω στο τελειώματα της ύλης (αν δεν προλάβω μέχρι Αύγουστο) ένα συμπληρωματικό φυλλάδιο με ασκήσεις και σχόλια στα καινούρια της ύλης.

Ή μπορείς να δώσεις τα πρώτα κομμάτια της ύλης που είναι βέβαια και να δώσεις ολόκληρο το πακέτο των σημειώσεων τον Αύγουστο, οπότε ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ότι θα έχουν δοθεί κάποιες παραπάνω διευκρινίσεις (αλγόριθμοι αναζήτησης-ταξινόμησης, ασκήσεις ουράς-στοίβας, πολυπλοκότητα)
Αν αυτό δεν γίνει μέχρι τον Αύγουστο, τότε θα έχουμε πραγματικά πρόβλημα με τις σημειώσεις
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsak

Παράθεση από: petrosp13 στις 21 Ιουν 2015, 11:41:21 ΜΜ
Ή μπορείς να δώσεις τα πρώτα κομμάτια της ύλης που είναι βέβαια και να δώσεις ολόκληρο το πακέτο των σημειώσεων τον Αύγουστο, οπότε ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ότι θα έχουν δοθεί κάποιες παραπάνω διευκρινίσεις (αλγόριθμοι αναζήτησης-ταξινόμησης, ασκήσεις ουράς-στοίβας, πολυπλοκότητα)
Αν αυτό δεν γίνει μέχρι τον Αύγουστο, τότε θα έχουμε πραγματικά πρόβλημα με τις σημειώσεις

Όυσιαστικα το ιδιο λεω και εγω.Αρα ξεκιναμε με τα βασικα και περιμενω νεοτερα μεχρι τον Αυγουστο μηπως και ξεκαθαρισει το τοπιο με διευκρινισεις.Παντως βλεπω το σεναριο να δινουμε συμπληρωματικες σημειωσεις πιο πιθανο γιατι πρεπει να ετοιμαστουν και θεματα με ουρα, στοιβα, δυαδικη αναζητηση κλπ που θελει μελετη ισως και μεσα στη χρονια
Τελος ο προβληματισμος για 2 η 3 ωρες φροντιστηριου ολοενα και μεγαλωνει..


GB

Εγώ στο πρόγραμμα έμπαινα μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων με το σκεπτικό ότι τα υποπρογράμματα τα δουλεύουμε μόνο με πρόγραμμα, άρα και ο μαθητής θέλοντας και μη θα το δουλέψει αρκετά. Οι μαθητές δεν είχαν κανένα πρόβλημα να προσαρμοστούν και να συντάσσουν σωστά πρόγραμμα το τελευταίο τετράμηνο. Οι πιο τσαπατσούληδες κιόλας, βαριόντουσαν και άφηναν την περιοχή δηλώσεων κενή.

Οπότε σκέφτομαι τη μορφή του αλγορίθμου να την χρησιμοποιήσω αρκετά, ειδικά όταν θέλω να δείξω μια συγκεκριμένη μεθοδολογία σε άσκηση.  Παράλληλα όμως σε κάθε μάθημα θα λύνω σίγουρα και μια άσκηση με πρόγραμμα. Οι ασκήσεις των σημειώσεων που δίνω, όπως είπε και ο συνάδελφος, έχουν αλλάξει όλες και προϋποθέτουν λύση με πρόγραμμα αποκλειστικά.

Δυστυχώς για τα νέα κεφάλαια ο χρόνος είναι πολύ μικρός για να βγει ολοκληρωμένη γκάμα ασκήσεων. Νομίζω το συμπληρωματικό φυλλάδιο τα Χριστούγεννα θα είναι απαραίτητο.

Γιάννης Αναγνωστάκης

To καλό με το νέα κομμάτια της ύλης είναι ότι σίγουρα πριν το Δεκέμβρη δεν θα χρειαστεί να ασχοληθούμε με αυτά.
Εγω θα έλεγα στους συναδέλφους να μην βιάζονται να φτιάξουν σημειώσεις..Σίγουρα αυτό το διάστημα θα αναπτυχθεί εδώ ένα πλαίσιο συζήτησης με ασκήσεις κτλ

Εγώ τουλάχιστον προτίθεμαι να δώσω ένα πρόσθετο φυλλάδιο με το νέο υλικό κοντά στα Χριστούγεννα..

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα

και εγώ σμφωνώ ότι σημειώσεις στα νέα κεφάλαια ρπος το παρόν ίσως να μην είναι τόσο αναγκαίες ... ίσως δωθούν και κάποιες αδηγίες ως προς το που να κινηθούμε με τα νέα κομμάτια ... έτσι κ αλλιώς υποθέτω προς το τέλος θα γίνει πχ το κεφάλαιο 5 με ην πολυπλοκότητα .. μέχρι τότε θα έχουμε μαζέψει υλικό ..
Τώρα σχετικά με το θέμα της ΓΛΩΣΣΑΣ, προσωπικά τουλάχιστον δεν μου φαίνεται τόσο μεγάλο το πρόβλημα ... η λύση μιας άσκησης είτε σε αλγόριθμο είτε σε πρόγραμμα ή ίδια είναι στο μεγαλύτερο έστω κομμάτι ..εγώ τα δύο κομμάτια τα διδάσκω "τελείως παράλληλα".. παραπάνω χρόνο σίγουρα έχει η δεσμευση μεταβλητών, αλλά όχι τόσο ώστε να μας απασχολεί τόσο πολύ ... στην τελική εγώ πέρυσι αν ήθελα να κάνω κάτι παραπάνω, τις μεταβλητές δεν τις δηλώναμε όλες, κανα δυο ενδεικτικά και τις υπόλοιπες έλεγα στους μαθητές να τις συμπληρώσουν αυτοί ( καλά δε αχωνόνταν κιόλας να τις δηλώσουν   >:D :angel: :police:)  ....

και μία ιδέα για το καλοκαίρι ως προς την ύλη ... συνήθως έχουμε 6 εβδομάδες μάθημα ... μέχρι τώρα αυτό που έκανα - με τις 22 ώρες του μαθήματος ήταν το εξής:

2 μαθήματα αλγόριθμοι (βασικές έννοιες, ακολουθία, ιεραρχιά πράξεων, είδη μεταβλητών, εντολές εισόδου εξόδου κάποιες βασικές ασκήσεις πχ με ποσοστά, εκτπώσεις, μέσους όρους κτλ)

2 μαθήματα δομές επιλογής (θεωρία και ασκήσεις,διαγράμματα ροής)

2 μαθήματα ΓΛΩΣΣΑ (θεωρία από μεταγλωττιστές και το κεφάλαιο 6 έτσι στα γρήγορα, συντακτικό και ασκήσεις ΓΛΩΣΣΑ)

συνήθως ήθελα να έχω κάποιες ώρες παραπάνω για ασκήσεις ... επίσης τα παραπάνω κομμάτια εννοείται είχαν κοινά στοιχεία, πχ στην ΓΛΩΣΣΑ ξανά ασκήσεις από δομές επιλογής, πχ εγώ εκεί δίδασκα την κλιμακωτή επεξεργασία ...

τώρα με τις 3 ώρες μάθημα, έκανα μία σκέψη μήπως να κάνω κάποια εισαγωγή στις δομές επανάληψης (πχ βασική λειτουργία και κάποια παραδείγματα με πίνακες τιμών), όμως δεν νομίζω να φτάσει ο χρόνος, πάλι στριμωγμένα θα είναι ... οπότε θα κάνω έξτρα ασκήσεις για καλύτερη κατανόηση, αυτό τουλάχιστον έχω στο νου .... θα ήθελα να ακούσω διαφορετικές προσσεγγίσεις που καολουθεί κάποιος, να κάνω μία σύγκριση

ευχαριστώ

tasospap

Για να καταλάβω..... Οι φροντηστηριάδες αποφασίσανε να κάνουν τρίωρο το μάθημα; Συμβαίνει σε πολλά φροντιστήρια αυτό;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: tasospap στις 22 Ιουν 2015, 12:00:31 ΜΜ
Για να καταλάβω..... Οι φροντηστηριάδες αποφασίσανε να κάνουν τρίωρο το μάθημα; Συμβαίνει σε πολλά φροντιστήρια αυτό;

Όχι όλοι, αλλά αρκετοι...Δεν θα έπρεπε?

meteo_xampos

Το μάθημα δεν βγαίνει με 2 ώρες τη βδομάδα... Με τίποτα... Και από το καλοκαίρι με 2 ώρες τη βδομάδα να το κάνεις πάλι με τίποτα δεν βγαίνει... Ούτως ή άλλως αυτό το κάνουνε και οι Μαθηματικοί και οι Φυσικοί (1-2 ώρες παραπάνω από το μάθημα στο σχολείο)... Πρέπει όλοι μαζί να διεκδικήσουμε 3 ώρες στην Γ Λυκείου, και 2ωρο στην Β Λυκείου, γιατί στο σχολείο και με τα παιδιά της Θετικής που δε θα ενδιαφέρονται, εκεί είναι που δεν πρόκειται να βγαίνει η ύλη με τίποτα!!! Και σαφώς αναβάθμιση του κλάδου μη τα ξαναλέμε αυτά!!! Και δεν υπάρχουν φροντιστηριάδες και δημοσιάδες... Υπάρχουν καθηγητές πληροφορικής!!! Που σε λίγο καιρό αν δεν ενωθούν όλοι θα οδηγηθούν πολλοί στην ανεργία!!!

fan


AEPP2106

Πάντως από μια πρώτη εικόνα σε 5-6 φροντιστήρια νομίζω ότι η "θετική" κατεύθυνση έχει τραβήξει την πλειοψηφία των μαθητών σε σημείο ανησυχητικό μάλιστα.. δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί αυτό και τι συνέπειες θα υπάρξουν...

Επίσης, με διαγράμματα ροής τι κάνουμε;;;;;; Τα διδάσκουμε κανονικά;

Αθανάσιος Πέρδος

#114
Παράθεση από: AEPP2106 στις 22 Ιουν 2015, 10:09:44 ΜΜ
Επίσης, με διαγράμματα ροής τι κάνουμε;;;;;; Τα διδάσκουμε κανονικά;

Παράθεση
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
    Οι Αλγόριθμοι να υλοποιούνται σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον και συγκεκριμένα αυτό της ΓΛΩΣΣΑΣ.
    Επισκόπηση της έννοιας του αλγορίθμου, των χαρακτηριστικών του και των τρόπων αναπαράστασής του, και εισαγωγή στα χαρακτηριστικά των γλωσσών προγραμματισμού και ειδικά της ΓΛΩΣΣΑΣ.
    Οι βασικές αλγοριθμικές δομές του κεφαλαίου 2 (ακολουθίας, επιλογής και επανάληψης) να διδαχθούν συνοπτικά και παράλληλα με το κεφάλαιο 7 και 8 στην κατεύθυνση της κάλυψης τυχόν γνωσιακών κενών από την προηγούμενη τάξη, με τις ασκήσεις να υλοποιούνται απ' ευθείας σε ΓΛΩΣΣΑ.

Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι η μόνη μορφή αναπαράστασης αλγορίθμων για την οποία θα γίνει αναλυτική παρουσίαση και στην οποία θα εξεταστούν οι μαθητές θα είναι η ΓΛΩΣΣΑ.

Μιας και μέλη της ομάδας εργασίας παρακολουθούν τις συζητήσεις καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί και αυτό όσο πιο σύντομα γίνεται.


Παράθεση από: gpapargi στις 19 Ιουν 2015, 01:34:33 ΜΜ
Το θέμα είναι, αν κάποιος βγάλει τη λύση εντελώς μόνος του, χωρίς να είναι ίδια με τη λύση κάποιας πηγής (φυσικά διατηρώντας τη λογική της μεθόδου),  να μην έχει πρόβλημα. Δυστυχώς ξέρω καθηγητές, που αν αλλάξει κάτι από τη λύση που έχουν υπόψη τους, δεν είναι σε θέση να δουν το σωστό. Υπήρξε μαθητής (που είναι τώρα στους ηλεκρολόγους του Μετσόβιου) που δεν μπορούσε να πείσει την καθηγήτρια ότι η λύση του σε διαγώνισμα είναι σωστή.
Αυτούς έχω στο νου μου την ώρα που εξέφρασα ανησυχίες για τα κενά από τη Β λυκείου.
Εκτιμώ ότι η σειριακή αναζήτηση (μία φορά, ένα κλειδί) και η ταξινόμηση δεν διδάχθηκαν σε κανένα τμήμα της Β Λυκείου τόσο λόγω του περιορισμένου χρόνου όσο και της κατεύθυνσης που έδωσε η τράπεζα θεμάτων. Οπότε η διδασκαλία τους δεν έχει καμία σχέση με τη Β Λυκείου. Πρώτη φορά θα έρθουν οι μαθητές σε επαφή στην ΑΕΠΠ.
Εκτιμώ επίσης ότι οι καθηγητές στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι σε θέση να διαβάσουν και να αξιολογήσουν σωστά κώδικα που δεν υπάρχει μέσα στο σχολικό. Η συγκεκριμένη καθηγήτρια που αναφέρεσαι μάλλον αποτελεί εξαίρεση.

petrosp13

Δεν υπάρχει ούτε ένας συνάδελφος που να γνωρίζει τον χρονικό ορίζοντα των διευκρινίσεων;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Diotima

Οι εκτιμήσεις μου όσον αφορά το επίπεδο των παιδιών στα 3 από τα 4 τμήματα που έκανα εχθές: Τα παιδιά προέρχονται από διαφορετικά σχολεία σε κοντινές περιοχές.
Όσον αφορά την ύλη οι περισσότεροι άγγιξαν μέχρι και τη δομή επανάληψης, λίγα πράγματα όμως. Έβαλα να γράψουν έναν αλγόριθμο που θα διαβάζει το ονομ/μο και τους βαθμούς σε δύο τετράμηνα ενός μαθητή σε ένα μάθημα και θα υπολογίζει και εμφανίζει το ονομ/μο και το μέσο όρο, σαν πρώτη άσκηση εκτίμησης.
Ερωτήσεις παιδιών:
Κυρία να βάλω το δικό μου ονομ/μο ή άλλο; Κυρία να βάλω τους δικούς μου βαθμούς ή άλλους; Να γράψω τους αριθμούς; Μόνο το πρώτο τμήμα, που είναι και το καλύτερο, μπόρεσε να γράψει τη λύση, όχι ολόσωστα αλλά υποφερτά. Ένας την έγραψε ολόσωστη. Δυστυχώς σε αυτό το τμήμα υπάρχει μαθητής που όλο το χρόνο ο μόνος τύπος άσκησης που έκανε στη Β' ήταν εκτέλεση αλγορίθμου (πίνακας τιμών) οπότε δεν έγραψε τίποτα, τον ενθάρρυνα να μην αγχώνεται.
Στα άλλα τμήματα δε θα αναφερθώ...καταλαβαίνετε (Μία από τις λύσεις ήταν η γραφή των αριθμών 1, 2, 3, ..., 20 γραμμένοι κάθετα). Υπάρχουν και εδώ παιδιά του ίδιου σχολείου με τον παραπάνω μαθητή που ανέφερα.
Στο πρώτο τμήμα έβαλα 2η άσκηση με υπολογισμό ποσοστού και έναν σύνθετο Αν.
Κάποιοι κάτι θυμούνταν αλλά έκαναν λάθος στο ποσοστό όλοι.
Ξεκινάω το μάθημα από την αρχή σε όλα τα τμήματα.
Στο πρώτο τμήμα θα το τρέξω λίγο, όσο με παίρνει, λόγω του ότι έχω εκεί και το παιδί που σας είπα και είναι καλός μαθητής. Υπάρχουν και εκεί κενά.
Θα τους βάζω να γράφουν εξ' αρχής σε ΓΛΩΣΣΑ.
Για να βγει σχετικά άνετα το μάθημα, να καλυφθεί η ύλη και να φτάσει στο επιθυμητό βάθος εκτιμώ ότι χρειάζομαι όχι 3 ώρες το χειμώνα αλλά 4.
Και κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι ότι αν φέτος το μάθημα πατώσει στις Πανελλαδικές τότε μπορεί να χάσουμε κι άλλους μαθητές. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε συμφωνώ με την αναβάθμιση που έγινε. Θα διεκδικήσω όμως τις ώρες που χρειάζομαι για να ανταπεξέλθω κι εγώ και τα παιδιά.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Diotima στις 23 Ιουν 2015, 05:17:12 ΜΜ
Οι εκτιμήσεις μου όσον αφορά το επίπεδο των παιδιών στα 3 από τα 4 τμήματα που έκανα εχθές: Τα παιδιά προέρχονται από διαφορετικά σχολεία σε κοντινές περιοχές.
Όσον αφορά την ύλη οι περισσότεροι άγγιξαν μέχρι και τη δομή επανάληψης, λίγα πράγματα όμως. Έβαλα να γράψουν έναν αλγόριθμο που θα διαβάζει το ονομ/μο και τους βαθμούς σε δύο τετράμηνα ενός μαθητή σε ένα μάθημα και θα υπολογίζει και εμφανίζει το ονομ/μο και το μέσο όρο, σαν πρώτη άσκηση εκτίμησης.
Ερωτήσεις παιδιών:
Κυρία να βάλω το δικό μου ονομ/μο ή άλλο; Κυρία να βάλω τους δικούς μου βαθμούς ή άλλους; Να γράψω τους αριθμούς; Μόνο το πρώτο τμήμα, που είναι και το καλύτερο, μπόρεσε να γράψει τη λύση, όχι ολόσωστα αλλά υποφερτά. Ένας την έγραψε ολόσωστη. Δυστυχώς σε αυτό το τμήμα υπάρχει μαθητής που όλο το χρόνο ο μόνος τύπος άσκησης που έκανε στη Β' ήταν εκτέλεση αλγορίθμου (πίνακας τιμών) οπότε δεν έγραψε τίποτα, τον ενθάρρυνα να μην αγχώνεται.
Στα άλλα τμήματα δε θα αναφερθώ...καταλαβαίνετε (Μία από τις λύσεις ήταν η γραφή των αριθμών 1, 2, 3, ..., 20 γραμμένοι κάθετα). Υπάρχουν και εδώ παιδιά του ίδιου σχολείου με τον παραπάνω μαθητή που ανέφερα.
Στο πρώτο τμήμα έβαλα 2η άσκηση με υπολογισμό ποσοστού και έναν σύνθετο Αν.
Κάποιοι κάτι θυμούνταν αλλά έκαναν λάθος στο ποσοστό όλοι.
Ξεκινάω το μάθημα από την αρχή σε όλα τα τμήματα.
Στο πρώτο τμήμα θα το τρέξω λίγο, όσο με παίρνει, λόγω του ότι έχω εκεί και το παιδί που σας είπα και είναι καλός μαθητής. Υπάρχουν και εκεί κενά.
Θα τους βάζω να γράφουν εξ' αρχής σε ΓΛΩΣΣΑ.
Για να βγει σχετικά άνετα το μάθημα, να καλυφθεί η ύλη και να φτάσει στο επιθυμητό βάθος εκτιμώ ότι χρειάζομαι όχι 3 ώρες το χειμώνα αλλά 4.
Και κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι ότι αν φέτος το μάθημα πατώσει στις Πανελλαδικές τότε μπορεί να χάσουμε κι άλλους μαθητές. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε συμφωνώ με την αναβάθμιση που έγινε. Θα διεκδικήσω όμως τις ώρες που χρειάζομαι για να ανταπεξέλθω κι εγώ και τα παιδιά.

Εγώ ξεκινάω κανονικά, απο το 0, γιατί όπως ανέφερες δεν έχουν μάθει όλοι τα ίδια

Απλά θα εμφαθύνω περισσότερο στη ΓΛΩΣΣΑ..Δεν πρέπει να βιαστείτε στην αρχή...


makisele

Η ύλη αυτή αφορά τα παιδιά που θα πάνε στην 3η λυκείου...ερώτηση: ένα παιδί που θα ξαναδώσει και θα επιλέξει το παλιό σύστημα θα ισχύει η νέα ύλη ή αυτή στην οποία εξετάστηκε φέτος;;;; help

petrosp13

Λογικά η παλιά
Δεν διδάχτηκε το μάθημα της Β
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: petrosp13 στις 23 Ιουν 2015, 10:35:59 ΜΜ
Λογικά η παλιά
Δεν διδάχτηκε το μάθημα της Β

Εγώ θα έλεγα με την καινούρια, με βάση αυτό

http://360pedia.gr/deyterh-eykairia-gia-tous-efetinous-ypopsifious/   (ίδια θέματα...)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Η λογική λέει ότι παλιοί  μαθητές θα εξεταστούν με το παλιό σύστημα αλλά με τη νέα ύλη.

Η διαφορετική ύλη συνεπάγεται και διαφορετικά θέματα στις πανελλαδικές,δηλαδή την ίδια ημέρα θα πρέπει να βγαίνουν δύο διαφορετικά θέματα για τους νέους και παλιούς εξεταζόμενους. Δεν είναι και εύκολο αυτό.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Σχετικά με το 3ωρη διδασκαλία, καλό είναι να πιέσουν οι συνάδελφοι καθηγητές πληροφορικής των φροντιστηρίων να διδάσκεται το μάθημα 3 ώρες την εβδομάδα. Είναι μια καλή συγκυρία να το πετύχουμε αυτό χρησιμοποιώντας και ορισμένα επιχειρήματα.

Diotima

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 24 Ιουν 2015, 12:11:56 ΠΜ
Η λογική λέει ότι παλιοί  μαθητές θα εξεταστούν με το παλιό σύστημα αλλά με τη νέα ύλη.

Η διαφορετική ύλη συνεπάγεται και διαφορετικά θέματα στις πανελλαδικές,δηλαδή την ίδια ημέρα θα πρέπει να βγαίνουν δύο διαφορετικά θέματα για τους νέους και παλιούς εξεταζόμενους. Δεν είναι και εύκολο αυτό.
Λέει όμως κι αυτό:

Ως προς την επιβάρυνση του εξεταστικού προγράμματος, πηγές του υπουργείου Παιδείας διαβεβαιώνουν ότι δεν θα χρειαστεί παρά προσθήκη τριών ή τεσσάρων  ημερών κάτι που δεν θα επιβαρύνει ιδιαίτερα ούτε το πρόγραμμα ούτε το κόστος των εξετάσεων. Ο λόγος είναι ότι οι υποψήφιοι και των δύο κατηγοριών θα εξεταστούν στα ίδια θέματα τις ίδιες ημέρες και στα περισσότερα μαθήματα αφού ή ύλη είναι η ίδια ή μικρότερη σε όγκο και τα βιβλία δεν αλλάζουν.

Λέτε να κατατάξουν το μάθημα σε αυτήν την περίπτωση μαθημάτων; Αυτά δεν ισχύουν βέβαια για το δικό μας μάθημα.

ako

Παράθεση από: AEPP2106 στις 22 Ιουν 2015, 10:09:44 ΜΜ
Πάντως από μια πρώτη εικόνα σε 5-6 φροντιστήρια νομίζω ότι η "θετική" κατεύθυνση έχει τραβήξει την πλειοψηφία των μαθητών σε σημείο ανησυχητικό μάλιστα.. δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί αυτό και τι συνέπειες θα υπάρξουν...

στα περισσότερα φροντιστήρια  πράγματι προσπαθούν να τραβήξουν με κάθε μέσο τους μαθητές να πάνε θετική (πιάνουν τα ίδια, τους φίλους τους, τους γονείς τους) με το επιχείρημα ότι έχουν περισσότερες επιλογές ενώ τονίζουν συνεχώς πως δεν θα έχουν πρόσβαση σε στρατιωτικές σχολές.  Αυτό είναι κάτι που όλα τα χρόνια που δουλεύω συνέβαινε και μάλιστα ξεκινούσε από την α λυκείου, μην ξεχνάτε ότι  κανείς (μάλλον) ιδιοκτήτης φροντιστηρίου δεν είναι της πληροφορικής . Αυτό μπορεί να αποτελούσε πρόβλημα σε μας αλλά όχι στους μαθητές οπότε και δεν μπορούσες να κάνεις κάτι.
Τώρα όμως αυτή η στάση όσων φροντιστηρίων  συνεχίσουν να την κρατούν είναι επικίνδυνη και θα οδηγήσει σε τεράστιες αποτυχίες τους μαθητές που θεωρούνται αδύναμοι. Αν κάποιος δώσει από την δική μας ομάδα θα εξασφαλίσει πιο εύκολα π.χ. 15000 μόρια με το να πάει στην θετική όπου με δυσκολία θα βγάλει π.χ. 10000 (θα δώσει ΑΕΠΠ και ΑΟΘ, αντί φυσικής, χημείας). Με το να τάζουν ιατρικές και πολυτεχνία σε κόσμο που δεν μπορεί να γράψει ούτε το όνομά του απλά τους παίρνουν στο λαιμό τους.
Καλώς η κακώς μας δόθηκε να διδάξουμε τους πιο αδύναμους μαθητές, τουλάχιστον να μην τους χάσουμε κι αυτούς (μέχρι να κυλίσει κι αυτή η χρονιά).

tasospap

Η προσωπική μου εμπειρία μετά το χθεσινό πρώτο μάθημα.....

Μετά την πρώτη γνωριμία, και ρωτώντας τα παιδιά πως επιλέξανε το πεδίο μας, έλαβα την εξής εκπληκτική απάντηση από αρκετούς.

"Εμείς πέρσι πηγαίναμε στην θεωρητική λόγω χαμηλών επιδόσεων και γιατί θέλαμε να αποφύγουμε τα μαθηματικά. Τώρα όμως μας έβαλαν στην Γ' Λυκείου και Λατινικά που δεν έχουμε διδαχθεί καθόλου! Στα μαθηματικά θα κάνουμε έστω μια πράξη, από Λατινικά δεν ξέρουμε τίποτα!!! Οπότε καλώς μας βρήκατε στο πεδίο Οικονομικών-Πληροφορικής!"

Εννοείτε ότι το πρώτο μάθημα ήταν μια τραγική εμπειρία για όλους λόγω του χαμηλότατου επιπέδου. Έχουμε μαζέψει όλη την πλέμπα της Θεωρητικής και της Τεχνολογικής..... Πως θα ασχοληθούν αυτά τα παιδιά με πολυπλοκότητα αλγορίθμων; Ανέβηκε το επίπεδο του μαθήματος και το επίπεδο των μαθητών έγινε  :D :D :D

pvs

Οι δικές μου εντυπώσεις μετά το πρώτο μάθημα (δουλεύω σε φροντιστήριο στην επαρχία και το μάθημα θα είναι 3ωρο όλη τη χρονιά).
Τα περισσότερα παιδιά έχουν βασικά κενά. Στα περισσότερα λύκεια έφτασαν μέχρι και δομή επανάληψης επιφανειακά (λογικό για 1ωρο μάθημα). Επίσης η εντύπωση που υπάρχει είναι ότι το μάθημα είναι δύσκολο και υπάρχει μια προκατάληψη. Ακόμη τα περισσότερα παιδιά που ρώτησα μου είπαν ότι πρώτη επιλογή θέλουν τα οικονομικά και όχι την πληροφορική (προσωπικά με εξέπληξε). Όπως γράφτηκε και παραπάνω δυστυχώς υπάρχει πλύση εγκεφάλου για τη θετική από φροντιστήρια και μόνιμους (μεγαλύτερη πίεση την ασκούν οι φυσικοί παρά οι χημικοί  :D).
Σε ότι αφορά τη διδασκαλία καθώς όλοι μας καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε κάτι νέο. Ξεκίνησα από την αρχή (βέβαια όχι τόσο αναλυτικά όσο μέχρι και πέρυσι), για τη γλώσσα έκανα ένα-δύο παραδείγματα απλών αλγορίθμων και ως επόμενο βήμα έδειξα στα παιδιά τη μετατροπή τους σε γλώσσα με στόχο να καταλάβουν ότι ουσιαστικά δεν είναι κάτι δύσκολο. Από τα επόμενα μαθήματα θα δουλέψω μόνο με γλώσσα. Τέλος για το 5ο κεφάλαιο και για τους πρόσθετους αλγορίθμους ταξινόμησης και αναζήτησης νομίζω ότι προς το παρόν ας μην αγχωνόμαστε καθώς θεωρώ ότι θα αργήσουμε ακόμη να τα διδάξουμε. Μέχρι τότε θα υπάρξουν οι απαραίτητες διευκρινίσεις.
Να ευχηθώ καλή προετοιμασία σε όσους ξεκίνησαν και καλή δύναμη να έχουμε.

pvs

Παράθεση από: ako στις 24 Ιουν 2015, 08:09:27 ΠΜ
στα περισσότερα φροντιστήρια  πράγματι προσπαθούν να τραβήξουν με κάθε μέσο τους μαθητές να πάνε θετική (πιάνουν τα ίδια, τους φίλους τους, τους γονείς τους) με το επιχείρημα ότι έχουν περισσότερες επιλογές ενώ τονίζουν συνεχώς πως δεν θα έχουν πρόσβαση σε στρατιωτικές σχολές.  Αυτό είναι κάτι που όλα τα χρόνια που δουλεύω συνέβαινε και μάλιστα ξεκινούσε από την α λυκείου, μην ξεχνάτε ότι  κανείς (μάλλον) ιδιοκτήτης φροντιστηρίου δεν είναι της πληροφορικής . Αυτό μπορεί να αποτελούσε πρόβλημα σε μας αλλά όχι στους μαθητές οπότε και δεν μπορούσες να κάνεις κάτι.
Τώρα όμως αυτή η στάση όσων φροντιστηρίων  συνεχίσουν να την κρατούν είναι επικίνδυνη και θα οδηγήσει σε τεράστιες αποτυχίες τους μαθητές που θεωρούνται αδύναμοι. Αν κάποιος δώσει από την δική μας ομάδα θα εξασφαλίσει πιο εύκολα π.χ. 15000 μόρια με το να πάει στην θετική όπου με δυσκολία θα βγάλει π.χ. 10000 (θα δώσει ΑΕΠΠ και ΑΟΘ, αντί φυσικής, χημείας). Με το να τάζουν ιατρικές και πολυτεχνία σε κόσμο που δεν μπορεί να γράψει ούτε το όνομά του απλά τους παίρνουν στο λαιμό τους.
Καλώς η κακώς μας δόθηκε να διδάξουμε τους πιο αδύναμους μαθητές, τουλάχιστον να μην τους χάσουμε κι αυτούς (μέχρι να κυλίσει κι αυτή η χρονιά).
Ήταν αναμενόμενο ότι θα γινόταν καθώς οι περισσότεροι φροντιστές είναι συνεργαζόμενοι φυσικομαθηματικοί. Επίσης, αυτή η χρονιά είναι μεταβατική σε πολλά μέτωπα. Για να δούμε τι πραγματικά θα γίνει κριτήριο θα αποτελέσει το ερχόμενο καλοκαίρι και τα αποτελέσματα των πανελληνίων, τότε τα πράγματα θα αρχίσουν να "στρώνουν". Το όλο σκηνικό θυμίζει δέσμες όπου η πλειοψηφία πήγαινε Α γιατί θεωρούσαν τη Δ β' κατηγορίας αλλά με τον καιρό η Δ' έφτασε σε σημείο να έχει και πολλά παιδιά αλλά και καλούς μαθητές. Επίσης μην ξεχνάς ότι τα φροντιστήρια είναι business και αν δεν υπάρχει διαφήμιση με επιτυχόντες τότε πάνε περίπατο πολλά...

fan

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 24 Ιουν 2015, 12:21:12 ΠΜ
Σχετικά με το 3ωρη διδασκαλία, καλό είναι να πιέσουν οι συνάδελφοι καθηγητές πληροφορικής των φροντιστηρίων να διδάσκεται το μάθημα 3 ώρες την εβδομάδα. Είναι μια καλή συγκυρία να το πετύχουμε αυτό χρησιμοποιώντας και ορισμένα επιχειρήματα.

Πιθανον θα μπορούσε αυτο να δωσει τη δυνατοτητα να γινει και 3ωρο και στο Λυκειο.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Diotima στις 24 Ιουν 2015, 12:26:59 ΠΜ
Λέει όμως κι αυτό:

Ως προς την επιβάρυνση του εξεταστικού προγράμματος, πηγές του υπουργείου Παιδείας διαβεβαιώνουν ότι δεν θα χρειαστεί παρά προσθήκη τριών ή τεσσάρων  ημερών κάτι που δεν θα επιβαρύνει ιδιαίτερα ούτε το πρόγραμμα ούτε το κόστος των εξετάσεων. Ο λόγος είναι ότι οι υποψήφιοι και των δύο κατηγοριών θα εξεταστούν στα ίδια θέματα τις ίδιες ημέρες και στα περισσότερα μαθήματα αφού ή ύλη είναι η ίδια ή μικρότερη σε όγκο και τα βιβλία δεν αλλάζουν.

Λέτε να κατατάξουν το μάθημα σε αυτήν την περίπτωση μαθημάτων; Αυτά δεν ισχύουν βέβαια για το δικό μας μάθημα.

Το θέμα είναι και το άλλο

Αν εγώ ξανα-δώσω φέτος με το παλιό σύστημα, ποια επιστημονικά πεδία (από τα 5 καινούρια) θα ξεκλειδώνει η τεχνολογική;

Επίσης θα έχω τις ίδιες βάσεις με αυτές του νέου συστήματος;; θα πρέπει να δώσω ΑΟΘ για να μπω Πληροφορική ΟΠΑ ή Πειραιά π.x;;;

Τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους..




Diotima

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 25 Ιουν 2015, 05:09:34 ΜΜ
Το θέμα είναι και το άλλο

Αν εγώ ξανα-δώσω φέτος με το παλιό σύστημα, ποια επιστημονικά πεδία (από τα 5 καινούρια) θα ξεκλειδώνει η τεχνολογική;

Επίσης θα έχω τις ίδιες βάσεις με αυτές του νέου συστήματος;; θα πρέπει να δώσω ΑΟΘ για να μπω Πληροφορική ΟΠΑ ή Πειραιά π.x;;;

Τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους..
Νομίζω ότι απάντηση σε αυτό δίνει αυτή η παράγραφος:

"Οι υποψήφιοι που θα επιλέξουν να κάνουν χρήση της μεταβατικής διατήρησης του παλιού συστήματος για ένα χρόνο, θα  συμπληρώσουν το παλιό μηχανογραφικό. Πρακτικά δηλαδή θα υπάρχουν διαθέσιμα του χρόνου δύο μηχανογραφικά."

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Diotima στις 25 Ιουν 2015, 05:19:40 ΜΜ
Νομίζω ότι απάντηση σε αυτό δίνει αυτή η παράγραφος:

"Οι υποψήφιοι που θα επιλέξουν να κάνουν χρήση της μεταβατικής διατήρησης του παλιού συστήματος για ένα χρόνο, θα  συμπληρώσουν το παλιό μηχανογραφικό. Πρακτικά δηλαδή θα υπάρχουν διαθέσιμα του χρόνου δύο μηχανογραφικά."


Θέλω να τους δω πως θα βγάλουν βάσεις π.χ για την Πληροφορική ΕΚΠΑ, όταν θα υπάρχουν υποψήφιοι απο την παλιά ΘΕΤΙΚΗ, την παλιά ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ, την νέα ΘΕΤΙΚΗ και την Οικονομία-Πληροφορικής...


Diotima

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 25 Ιουν 2015, 05:21:52 ΜΜ

Θέλω να τους δω πως θα βγάλουν βάσεις π.χ για την Πληροφορική ΕΚΠΑ, όταν θα υπάρχουν υποψήφιοι απο την παλιά ΘΕΤΙΚΗ, την παλιά ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ, την νέα ΘΕΤΙΚΗ και την Οικονομία-Πληροφορικής...
Εκεί θα ζητήσουν τη βοήθεια των προγραμματιστών που θα γράφουν queries να τους τσουβαλιάζουν όλους μαζί για να βγει η βάση. Η μπορεί να φτιάξουν μια ενιαία βάση δεδομένων με όλους μαζί.
Πάντως θα χρειαστούν τη βοήθεια της "μη βασικής κατά τη γνώμη τους" επιστήμης της Πληροφορικής. Βρίσιμο που το θέλουνε........

petrosp13

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 25 Ιουν 2015, 05:21:52 ΜΜ

Θέλω να τους δω πως θα βγάλουν βάσεις π.χ για την Πληροφορική ΕΚΠΑ, όταν θα υπάρχουν υποψήφιοι απο την παλιά ΘΕΤΙΚΗ, την παλιά ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ, την νέα ΘΕΤΙΚΗ και την Οικονομία-Πληροφορικής...



2 βάσεις θα βγουν ρε Γιάννη
Όπως ήταν οι δέσμες το 2000-2002
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

imark

Καλή σας ημέρα,

Στη νέα ύλη 2015 - 2016 αναφέρεται το εξής:
Εισάγονται νέοι αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης σε πίνακες.


  • Ποιοι ακριβώς είναι αυτοί που θα πρέπει να μάθουμε στα παιδιά; (Στο βιβλίο αναφέρει τους "Με επιλογή", "Με παρεμβολή" και τη "Γρήγορη ταξινόμηση")
  • Στο βιβλίο, οι παραπάνω αλγόριθμοι, δε περιγράφονται - αναλύονται (μήπως κάνω λάθος;;;;;; ).
  • Θα πρέπει να του διδάξουμε και αν ναι πως (δηλαδή ολοκληρωμένα και για ασκήσεις όπως ο bubblesort;;;; );

Σας παρακαλώ βοηθήστε με αν μπορείτε.

Ευχαριστώ

Rathaniel

Παράθεση από: imark στις 27 Ιουν 2015, 09:00:44 ΠΜ
Καλή σας ημέρα,

Στη νέα ύλη 2015 - 2016 αναφέρεται το εξής:
Εισάγονται νέοι αλγόριθμοι αναζήτησης και ταξινόμησης σε πίνακες.


  • Ποιοι ακριβώς είναι αυτοί που θα πρέπει να μάθουμε στα παιδιά; (Στο βιβλίο αναφέρει τους "Με επιλογή", "Με παρεμβολή" και τη "Γρήγορη ταξινόμηση")
  • Στο βιβλίο, οι παραπάνω αλγόριθμοι, δε περιγράφονται - αναλύονται (μήπως κάνω λάθος;;;;;; ).
  • Θα πρέπει να του διδάξουμε και αν ναι πως (δηλαδή ολοκληρωμένα και για ασκήσεις όπως ο bubblesort;;;; );

Σας παρακαλώ βοηθήστε με αν μπορείτε.

Ευχαριστώ

Νομίζω ότι μία πρώτη προσέγγιση στις ερωτήσεις σου είναι το βιβλίο του καθηγητή που έχει τους "νέους" αλγορίθμους .Βέβαια θα χρειαστούν μετατροπή σε πρόγραμμα, σύμφωνα με την οδηγία για την ύλη. Ρίξε εκεί μια ματιά.
Εγώ πάντως έχω αρχίσει να φτιάχνω ασκήσεις-προβλήματα με στοίβα. Θα χρειαστούν πάντως διευκρινίσεις.
Ελπίζω να βοήθησα στο μέτρο του δυνατού.
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα σε όλους

να ρωτήσω τη γνώμη σας, την καλοκαιρινή περίοδο (6 εβδομάδες ας υποθέσουμε) ποια κομμάτια της ύλης σκοπεύετε να διδάξετε ??  εγώ είχα σκοπό δομή ακολουθίας  (με ανάλυση βασικών εντολών, πράξεων, μεταβλητών κτλ), δομή επιλογής (όλες τις περιπτώσεις - απλή, σύνθετη κτλ, διαγράμματα ροής), και ΓΛΩΣΣΑ (ανάλυση της δομής και των χαρακτηριστικών της και επανάληψη όλα τα προηγούμενα)  ... φέτος με τις 3 ώρες, δύο ενδεχόμενα σκέφτομαι .... ή παραπάνω ασκήσεις - παραδείγματα ή μια μικρή εισαγωγή 2 μαθήματα στις δομές επανάληψης (μόνο ποιες είναι και πως λειτουργούν έτσι πολύ γενικά, με πίνακες τιμών και διαγράμματα ροής, όχι ασκήσεις) ... αν μπω όμως στις δομές επανάληψης μάλλον θα είναι κάπως βιαστικό ...  τι λέτε ???

Obelix

Μάλλον είναι βιαστικό όντως....

Diotima

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 01 Ιουλ 2015, 09:55:15 ΠΜ
καλημέρα σε όλους

να ρωτήσω τη γνώμη σας, την καλοκαιρινή περίοδο (6 εβδομάδες ας υποθέσουμε) ποια κομμάτια της ύλης σκοπεύετε να διδάξετε ??  εγώ είχα σκοπό δομή ακολουθίας  (με ανάλυση βασικών εντολών, πράξεων, μεταβλητών κτλ), δομή επιλογής (όλες τις περιπτώσεις - απλή, σύνθετη κτλ, διαγράμματα ροής), και ΓΛΩΣΣΑ (ανάλυση της δομής και των χαρακτηριστικών της και επανάληψη όλα τα προηγούμενα)  ... φέτος με τις 3 ώρες, δύο ενδεχόμενα σκέφτομαι .... ή παραπάνω ασκήσεις - παραδείγματα ή μια μικρή εισαγωγή 2 μαθήματα στις δομές επανάληψης (μόνο ποιες είναι και πως λειτουργούν έτσι πολύ γενικά, με πίνακες τιμών και διαγράμματα ροής, όχι ασκήσεις) ... αν μπω όμως στις δομές επανάληψης μάλλον θα είναι κάπως βιαστικό ...  τι λέτε ???
Το μέχρι πού θα μπορέσουμε να φτάσουμε εξαρτάται και από το επίπεδο των παιδιών. Έχω κι εγώ 3ωρο και η διαφορά μου με εσένα είναι ότι δε σκοπεύω να κάνω διαγράμματα ροής τώρα, σκέφτομαι μήπως τελικά με τις οδηγίες που περιμένουμε να έρθουν βγουν εκτός ή δοθεί καμία άλλη διευκρίνηση όσον αφορά την εξεταστέα ύλη.
Δε θέλω να χάσω ούτε δέκατο του δευτερολέπτου από το χρόνο που έχω.
Οπότε τα αφήνω για αργότερα και τις ασκήσεις τις κάνω μόνο σε ΓΛΩΣΣΑ που είναι ο βασικός τρόπος αναπαράστασης αλγορίθμων με βάση τις οδηγίες. Μου παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο το τμήμα των μεταβλητών αλλά σκέφτομαι ότι τα παιδιά θα έχουν να εμπεδώσουν τόσα πράγματα με την καινούργια ύλη, οπότε  προτιμώ να συνηθίσουν από τώρα το συντακτικό της ΓΛΩΣΣΑΣ.
Ο τρόπος που δουλεύω εγώ είναι να καλύπτω τα πάντα σε κάθε ενότητα που διδάσκω και μετά πηγαίνω παρακάτω. Δε θέλω να μένει το παραμικρό κενό. Οπότε στην αρχή πάω πολύ αργά και πολύ αναλυτικά κι όταν απ' τις ασκήσεις που βάζω καταλάβω ότι τα παιδιά εμπέδωσαν τα πάντα τότε προχωράω. Ίσως άλλοι συνάδελφοι δουλεύουν αλλιώς. Ρώτησα τις εντυπώσεις των παιδιών για το μάθημα της Β' στο πρώτο μάθημα και υπήρξαν παιδιά που μου είπαν ότι τους ήταν αδιάφορο ή ότι δεν το κατάλαβαν και δεν ασχολήθηκαν. Αυτή τη στιγμή δεν έχω αδιάφορους, όλοι ασχολούνται και ενδιαφέρονται. Ήθελα το μάθημα να κερδίσει τα παιδιά και σε αυτό βοηθάει ο αργός και αναλυτικός ρυθμός στο αρχικό στάδιο. Αποκτούν σιγά σιγά εμπιστοσύνη στον εαυτό τους λόγω του ότι κατανοούν, κάποιοι ήταν λίγο φοβισμένοι απ' τη Β'. Πιστεύω ότι θα καλύψω στα περισσότερα τμήματα μέχρι και δομή επιλογής με αρκετές ασκήσεις. Αν καλύψω πλήρως και κλιμακωτή και εμφωλευμένα Αν θα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Στη δομή επανάληψης δε νομίζω να φτάσω παρά μόνο ίσως στο ένα πολύ καλό τμήμα που έχω κι αυτό πολύ χλωμό το βλέπω. Θα δείξει.
Όπως το θέτεις εγώ θα προτιμούσα τις περισσότερες ασκήσεις από την εισαγωγή στη δομή επανάληψης, εκτός αν δεις ότι καλύφτηκε πλήρως η δομή επιλογής.


tdrivas

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 01 Ιουλ 2015, 09:55:15 ΠΜ
καλημέρα σε όλους

να ρωτήσω τη γνώμη σας, την καλοκαιρινή περίοδο (6 εβδομάδες ας υποθέσουμε) ποια κομμάτια της ύλης σκοπεύετε να διδάξετε ??  εγώ είχα σκοπό δομή ακολουθίας  (με ανάλυση βασικών εντολών, πράξεων, μεταβλητών κτλ), δομή επιλογής (όλες τις περιπτώσεις - απλή, σύνθετη κτλ, διαγράμματα ροής), και ΓΛΩΣΣΑ (ανάλυση της δομής και των χαρακτηριστικών της και επανάληψη όλα τα προηγούμενα)  ... φέτος με τις 3 ώρες, δύο ενδεχόμενα σκέφτομαι .... ή παραπάνω ασκήσεις - παραδείγματα ή μια μικρή εισαγωγή 2 μαθήματα στις δομές επανάληψης (μόνο ποιες είναι και πως λειτουργούν έτσι πολύ γενικά, με πίνακες τιμών και διαγράμματα ροής, όχι ασκήσεις) ... αν μπω όμως στις δομές επανάληψης μάλλον θα είναι κάπως βιαστικό ...  τι λέτε ???

προσωπικά ακολουθώ το εξής μοτίβο:
- μεγάλη έμφαση αρχικά σε εντολές εισόδου/εξόδου (πώς λειτουργούν, παραδείγματα από την καθημερινή ζωή κτλ)
- διαχωρισμό δεδομένων - ζητούμενων και τρόπος σκέψης για επίλυση άσκησης (π.χ βάζουμε πολλά τυχαία παραδείγματα να βρούμε πρώτα το πως λύνεται στο μυαλό μας)
- τύποι δεδομένων
- πολλές ασκήσεις σε δομή ακολουθίας ώστε ο μαθητής να συνηθίσει αυτόν τον τρόπο σκέψης.
- Σταδιακά, βάζεις στο παιχνίδι όλο και περισσότερα π.χ. συγκρίσεις, λογικές εκφράσεις, κόλπα με div mod ώστε να έχεις μια ομαλή μετάβαση στη δομή επιλογής.
- Πολλές θεωρητικές ασκήσεις.

Αυτά, λοιπόν, απαιτούν όλη την καλοκαιρινή προετοιμασία.. Δομή επανάληψης από τέλη Σεπτέμβρη κατ' εμέ. Ανάλογα φυσικά και με το επίπεδο..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Κανένας

Οι παράγραφοι 5.3.1 και 5.3.2 σελ 97-98 είναι εντός ή εκτός;
Νικηφόρος Μανδηλαράς
ΓΕΛ Νάξου "Μανώλης Γλέζος"
https://blogs.sch.gr/nobody/

nikolasmer

Διαγράμματα ροής και πίνακες τιμών θα έχουμε στην ύλη;
Με αλγορίθμους και με προγράμματα ή μόνο με προγράμματα ή τίποτε από τα 2;
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

snipereps

Παράθεση από: Κανένας στις 06 Ιουλ 2015, 03:14:40 ΜΜ
Οι παράγραφοι 5.3.1 και 5.3.2 σελ 97-98 είναι εντός ή εκτός;
Και εγω θα ηθελα να το ξερω αυτο. Γενικα οπου δεν εχει γραμμενες τις υποπαραγραφους, δεν ειναι μεσα στην υλη?....

fan

Ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο το μάθημα έγινε 3ωρο φροντιστηριακό(είτε ομαδικό ειτε ατομικό), υπάρχει υπαρκτός λόγος;

tdrivas

Παράθεση από: fan στις 19 Αυγ 2015, 11:34:12 ΠΜ
Ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο το μάθημα έγινε 3ωρο φροντιστηριακό(είτε ομαδικό ειτε ατομικό), υπάρχει υπαρκτός λόγος;

κοιτά τα στατιστικά των μαθητών με την περυσινή ύλη. Επιπροσθέτως, η ύλη είναι διαφορετική φέτος. Δεν θεωρείς ότι ο συνδυασμός αυτός απαιτεί επιπλέον ώρες;
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

tasospap

Καλησπέρα,

Όσοι ξεκινήσατε φροντιστήρια, θα δείξετε τελικά διαγράμματα ροής και πίνακες τιμών;

fan

Παράθεση από: morfeus στις 19 Αυγ 2015, 03:12:22 ΜΜ
κοιτά τα στατιστικά των μαθητών με την περυσινή ύλη. Επιπροσθέτως, η ύλη είναι διαφορετική φέτος. Δεν θεωρείς ότι ο συνδυασμός αυτός απαιτεί επιπλέον ώρες;
Αυτή είναι και η απορία μου, η καινούργια ύλη (τα καινούργια πράγματα της οποίας είναι απλές εννοιολογικές αναφορές) είναι ικανή να ωθήσει το μάθημα σε 3ωρο; Σαφέστατα περισσότερες ώρες είναι το ιδανικό ακόμα και με την περσινή ύλη.

Rathaniel

To μάθημα δεν έχει απλά νέες εννοιολογικές αναφορές. Έχει πρόσθετες ασκήσεις-προβλήματα σε στοίβα-ουρά, ένα κεφάλαιο που έχει δύσκολες έννοιες (το 5ο) και κάποιες περίεργες ασκήσεις ανάλυσης αλγορίθμων(βλέπε σχολικό και τετ.μαθητή). Επιπρόσθετα δεν ξέρουμε μέχρι που θα τραβήξουν το σκοινί με τους νέους αλγορίθμους. Γι'αυτό και πιστεύω ότι πρέπει με κάθε τρόπο να έχουμε φυλλαγμένο το κ.....ρακι μας .

Όσον αφορά τους πίνακες τιμών και τα δ.ροής, τα έχω δείξει μέχρι και την δομή ακολουθίας.
Δεν νομίζω ότι μπορούν να καταλάβουν αλγορίθμους τα παιδια χώρίς πίνακες τιμών άλλωστε.

Τα δ.ροής είναι εντός ύλης.Προσωπικά άλλαξα τις σημειώσεις μου να πηγαίνουν με προγράμματα, αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο.

Αυτό που δοκίμασα αυτή τη χρονιά ήταν να διδάξω το 6ο (ναι, είμαι από αυτούς που παραδίδουν θεωρία) παράλληλα με την εισαγωγή στα προγράμματα. Νομίζω είναι απαραίτητο, αφού αν προσέξετε το βιβλίο στο 5ο κεφάλαιο αναφέρεται σε όρους όπως "μεταφραστής", χωρίς να τους έχει εξηγήσει.
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

tdrivas

Παράθεση από: fan στις 19 Αυγ 2015, 06:54:27 ΜΜ
Αυτή είναι και η απορία μου, η καινούργια ύλη (τα καινούργια πράγματα της οποίας είναι απλές εννοιολογικές αναφορές) είναι ικανή να ωθήσει το μάθημα σε 3ωρο; Σαφέστατα περισσότερες ώρες είναι το ιδανικό ακόμα και με την περσινή ύλη.

Φυσικά και ναι. Επιπρόσθετες δομές δεδομένων+αλγόριθμοι ταξινόμησης = περισσότερες ώρες. Αν σε αυτό προσθέσεις ότι χρειάζεσαι και περισσότερο χρόνο στην επανάληψη τότε καταλαβαίνεις ότι το 2ωρο δεν επαρκεί επουδενί. 
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

tasospap

Για ποιούς αλγόριθμους ταξινόμησης μιλάμε τελικά;

petrosp13

Δεν θα μάθεις ποτέεεεε

:D :D
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

fan

Για αυτό είπα ότι απλά μας αναφέρουν έννοιες και μας αφήνουν εμάς να χαράξουμε την διδασκαλία και ανάλογα και την ύλη. Συγκεκριμένα πράγματα στην καινούργια ύλη υπάρχουν;(δηλαδή 4 ώρες αυτή η ύλη , 3 ώρες αυτές οι ασκήσεις...); Αν ναι θα τα δούμε στα καινούργια βοηθήματα

petrosp13

Αν περιμένουμε τα βοηθήματα για να χαράξουμε την ύλη τότε καήκαμε
Οι λεπτομέρειες θα έπρεπε να υπάρχουν από τον Ιούνιο για να τραβήξει ο καθένας τον δρόμο του
Και με την ανοργανωσιά που έχει σε όλα το ελληνικό κράτος, χαλαρά δεν θα έχουμε απαντήσεις μέχρι τον Νοέμβρη
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

kar

Καλησπέρα,

Αυτός ο πίνακας 5.2 στην παράγραφο 5.1.3 με τους χρόνους εκτέλεσης αλγορίθμου βγαίνει από τον προηγούμενο αλγόριθμο της ίδιας παραγράφου? Κάτι δεν μου κάθεται και δεν τον καταλαβαίνω. Πως βγήκαν αυτά τα 42 μsec?

Γιάννης Αναγνωστάκης

Αν και δεν σχετίζεται άμεσα αλλά έμμεσα, γνωρίζει κανείς στη Β' Λυκείου τι θα ισχύσει φέτος; Εννοώ μέχρι πιο επίπεδο θα φτάσει η ύλη;

Diotima

#155
Παράθεση από: kar στις 23 Αυγ 2015, 03:19:23 ΜΜ
Καλησπέρα,

Αυτός ο πίνακας 5.2 στην παράγραφο 5.1.3 με τους χρόνους εκτέλεσης αλγορίθμου βγαίνει από τον προηγούμενο αλγόριθμο της ίδιας παραγράφου? Κάτι δεν μου κάθεται και δεν τον καταλαβαίνω. Πως βγήκαν αυτά τα 42 μsec?

Ναι, βγαίνει από τον προηγούμενο αλγόριθμο, αν υποθέσουμε ότι ο ίδιος αλγόριθμος εκτελεί Ν φορές την εντολή Για, και ο πίνακας 5.2 δίνει το συνολικό χρόνο που χρειάζεται η εκτέλεσή του για Ν=5, Ν=10, Ν=100, Ν=1.000.000.

Κατ' αρχήν υποθέτει ότι για κάθε πράξη που είναι: εντολή εκχώρησης, αύξηση της μεταβλητής i, έλεγχος συνθήκης, εντολή εμφάνισης τιμής χρειάζεται 1 μικροδευτερόλεπτο (μs).
Για την εκτέλεση όμως της εντολής z <-- x*y χρειάζονται 2μs (υποθέτω 1μs για να γίνει η πράξη x*y και άλλο 1μs για να γίνει η εκχώρηση στη z).

Έστω λοιπόν ότι η εντολή επανάληψης είναι: Για i από 0 μέχρι Ν-1 και θέλουμε να υπολογίσουμε το χρόνο εκτέλεσης του αλγορίθμου.

1. Για τις εντολές x<-- 123, y<-- 234, Εκτύπωσε x, Εκτύπωσε y, Εκτύπωσε z χρειάζονται: 1*5=5 μs (αφού εκτελούνται μία φορά η κάθε μία).

Ο βρόχος: Για i από 0 μέχρι Ν-1 εκτελείται Ν φορές (για i=0, 1, 2,...,N-1)
οπότε οι εντολές μέσα στο βρόχο εκτελούνται Ν φορές. Άρα:

2. Η εντολή Εκτύπωσε i χρειάζεται 1μs και η z <-- x*y χρειάζεται 2μs άρα μία εκτέλεση τους=3μs. Συνολικά χρειάζονται: Ν*3=3Ν μs (αφού αυτές οι εντολές εκτελούνται Ν φορές).

3. Για την εντολή Για i από 0 μέχρι Ν-1 γίνονται Ν+1 αναθέσεις στη μεταβλητή i (i=0,1,2,...,N-1, N) άρα χρειάζονται: (Ν+1)*1=Ν+1 μs.
Επίσης γίνονται Ν+1 έλεγχοι της συνθήκης i<=N-1 (για κάθε τιμή i=0,1,2,...,N-1,N) άρα χρειάζονται: (Ν+1)*1=Ν+1 μs.

Συνολικά λοιπόν έχουμε: 5+3Ν+Ν+1+N+1=5Ν+7 μs.

Πίνακας 5.2
Για Ν=5 είναι: 5*5+7=32 μs
Για Ν=10 είναι: 5*10+7=57 μs
Για Ν=100 είναι: 5*100+7=507 μs
Για Ν=1.000.000 είναι: 5*1.000.000+7=5.000.007μs, περίπου 5sec (όπως λέει και το βιβλίο, αφού 1sec=1.000.000μs).

Επειδή η παράγραφος 5.1.3 είναι εντός ύλης και υπάρχει και το παράδειγμα, υποθέτω ότι θα μπορούσε να ζητηθεί ανάλογη άσκηση υπολογισμού του χρόνου εκτέλεσης στις εξετάσεις. Αν κάποιος συνάδελφος διαφωνεί με την εξήγηση που έδωσα θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη του.

AEPP2106

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως ξέρει κανείς αν έχει βγει κάποιο βοήθημα με την καινούρια ύλη; Αλλιώς, υπάρχει κάποια πηγή για να μελετήσουμε πολυπλοκότητες και γενικά το κεφάλαιο ανάλυσης αλγορίθμου;
Επίσης, σε ποια φάση της ύλης σκοπεύετε να τα διδάξετε αυτά;
Στο φροντιστήριο που εργάζομαι μου ζητούν σημειώσεις για να βγάλουν βιβλίο και η αλήθεια είναι ότι έχω πρόβλημα με το καινούριο κομμάτι της ύλης.. Έχετε καμία ιδέα; Να προτείνετε κάτι; :'( :-[

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Εγώ προσωπικά σκοπεύω τις παραγράφους της νέας ύλης να τις διδαξω γύρω στα μισά της ύλης και εφόσον έχω κάνει μονοδιάστατους πίνακες ,ταξινόμηση και αναζήτηση. Δηλαδή σχεδόν με το νέο έτος. Όπου το τοπίο έχει ξεκαθαρίσει. (Πιθανές διευκρινήσεις του υπουργείου).
Επίσης  νομίζω ότι πρέπει να σταθούμε σε βασικά πράγματα ,θεωρία από το σχολικό βιβλίο και τις απλές και μέτριες ασκήσεις που υπάρχουν στο ΣΤΕΚΙ.
ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ !
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

mariakath

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια την πολυπλοκότητα αλγορίθμου???Δεν καταλαβαίνω τίποτα από τον τρόπο που την εξηγεί το βιβλίο...

Ευχαριστώ πολύ!

dpa2006

Παράθεση από: mariakath στις 04 Σεπ 2015, 11:43:06 ΠΜ
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια την πολυπλοκότητα αλγορίθμου???Δεν καταλαβαίνω τίποτα από τον τρόπο που την εξηγεί το βιβλίο...

Ευχαριστώ πολύ!

Ρίξε μια ματιά εδώ και αν σε δυσκολέψει και αυτό πες μου:
http://www.cs.ucy.ac.cy/~mavronic/Classes/cs232/Notes/notes1.pdf
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Kixer

Εγινε η εξεταστέα ύλη στα εσπερινά ακριβώς ίδια με τα ημερήσια για την αεππ;

Γιώργος Π

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Αν σκεφτούμε ότι οι μαθητές της φετινής Δ´ Εσπερινού δεν έχουν διδαχθεί το μάθημα Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης Η/Υ (επειδή έγινε πρώτη φορά πέρσι στην Β´ Τάξη Εσπερινού) φαίνεται να είναι αρκετή η ύλη που πρέπει να καλύψουμε.

SPY

Παράθεση από: Diotima στις 25 Αυγ 2015, 03:13:26 ΜΜ
Ναι, βγαίνει από τον προηγούμενο αλγόριθμο, αν υποθέσουμε ότι ο ίδιος αλγόριθμος εκτελεί Ν φορές την εντολή Για, και ο πίνακας 5.2 δίνει το συνολικό χρόνο που χρειάζεται η εκτέλεσή του για Ν=4, Ν=10, Ν=100, Ν=1.000.000.

Κατ' αρχήν υποθέτει ότι για κάθε πράξη που είναι: εντολή εκχώρησης, αύξηση της μεταβλητής i, έλεγχος συνθήκης, εντολή εμφάνισης τιμής χρειάζεται 1 μικροδευτερόλεπτο (μs).
Για την εκτέλεση όμως της εντολής z <-- x*y χρειάζονται 2μs (υποθέτω 1μs για να γίνει η πράξη x*y και άλλο 1μs για να γίνει η εκχώρηση στη z).

Έστω λοιπόν ότι η εντολή επανάληψης είναι: Για i από 0 μέχρι Ν και θέλουμε να υπολογίσουμε το χρόνο εκτέλεσης του αλγορίθμου.

......
Ο βρόχος: Για i από 0 μέχρι Ν εκτελείται Ν+1 φορές (για i=0, 1, 2,...,N)
οπότε οι εντολές μέσα στο βρόχο εκτελούνται Ν+1 φορές. Άρα:

2. Η εντολή Εκτύπωσε i χρειάζεται 1μs και η z <-- x*y χρειάζεται 2μs άρα μία εκτέλεση τους=3μs. Συνολικά χρειάζονται: (Ν+1)*3=3Ν+3 μs (αφού αυτές οι εντολές εκτελούνται Ν+1 φορές).

3. Για την εντολή Για i από 0 μέχρι Ν γίνονται Ν+2 αναθέσεις στη μεταβλητή i (i=0,1,2,...,N,N+1) άρα χρειάζονται: (Ν+2)*1=Ν+2 μs.
Επίσης γίνονται Ν+2 έλεγχοι της συνθήκης i<=N (για κάθε τιμή i=0,1,2,...N, N+1) άρα χρειάζονται:(Ν+2)*1=Ν+2 μs.

Συνολικά λοιπόν έχουμε: 5+3Ν+3+Ν+2+Ν+2=5Ν+12 μs.

Πίνακας 5.2
Για Ν=4 είναι: 5*4+12=32μs (που συμφωνεί ακριβώς με το παράδειγμα του βιβλίου).
Για Ν=10 είναι: 5*10+12=62μs (το βιβλίο λέει 57μs, λιγότερο κατά 5μs).
Για Ν=100 είναι: 5*100+12=512μs (το βιβλίο λέει 507μs, λιγότερο κατά 5μs).
Για Ν=1.000.000 είναι: 5*1.000.000+12=5.000.012μs, περίπου 5sec (όπως λέει και το βιβλίο, αφού 1sec=1.000.000μs).

Η εξήγηση που δίνω εγώ για τη διαφορά  των 5μs με το βιβλίο, που μου βγαίνει για τις περιπτώσεις Ν=10 και Ν=100, είναι ότι μάλλον υπολόγισαν τον χρόνο από την εκτέλεση της Για και ξέχασαν να προσθέσουν τα 5μs που χρειάζονται για τις αρχικές εντολές εκχώρησης και για τις εντολές εκτύπωσης στο τέλος, εκτός του βρόχου.

Επειδή η παράγραφος 5.1.3 είναι εντός ύλης και υπάρχει και το παράδειγμα, υποθέτω ότι θα μπορούσε να ζητηθεί ανάλογη άσκηση υπολογισμού του χρόνου εκτέλεσης στις εξετάσεις. Αν κάποιος συνάδελφος διαφωνεί με την εξήγηση που έδωσα θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη του.

Φίλε Diotima,
μιας και το πιάσαμε το θέμα, στον πίνακα 5.2 όταν γράφουν οι συγγραφείς "μέγεθος n" εννοούν
"Για i από 0 μέχρι n-1".
Έτσι οι υπολογισμοί σου γίνονται (αντί για n+2 βάζουμε n+1): 5n+7 που δίνει τις τιμές του πίνακα 5.2
Βέβαια επιμένω στην ένσταση μου για την αύξηση του i που δίνει 6n+7.


Diotima

Παράθεση από: SPY στις 12 Οκτ 2015, 07:43:33 ΜΜ
Φίλε Diotima,
μιας και το πιάσαμε το θέμα, στον πίνακα 5.2 όταν γράφουν οι συγγραφείς "μέγεθος n" εννοούν
"Για i από 0 μέχρι n-1".
Έτσι οι υπολογισμοί σου γίνονται (αντί για n+2 βάζουμε n+1): 5n+7 που δίνει τις τιμές του πίνακα 5.2
Βέβαια επιμένω στην ένσταση μου για την αύξηση του i που δίνει 6n+7.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ SPY, είχα πάρει λάθος τη Για i από 0 μέχρι n αντί για n-1.
Διόρθωσα την ανάλυση με βάση την πολύ σωστή παρατήρηση σου για να μη μπερδευτεί κανείς και κάνει το λάθος που έκανα, οπότε είναι σωστός ο πίνακας 5.2.
Συμφωνώ με την ένσταση σου για την αύξηση του i. Αν μετατρέπαμε τη Για σε Όσο και γράφαμε την εντολή i <-- i+1 πριν κλείσει ο βρόχος δε θα μετρούσαμε 2 πράξεις;

petrosp13

Είναι απλά αδιανόητο να έκατσαν 5 άνθρωποι τον Ιούνιο και να αποφάσισαν ότι θα διδαχθούν κι άλλοι αλγόριθμοι ταξινόμησης, ότι θα διδαχθούν ασκήσεις σε στοίβα και ουρά και ότι η πολυπλοκότητα αλγορίθμων θα είναι εντός ύλης και σήμερα, 4 μήνες μετά και 1 μήνα μετά τον αγιασμό, γνωρίζουμε ακριβώς τα ίδια πάνω στο θέμα με εκείνη την μέρα του Ιουνίου, δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δυστυχώς τα άτομα που κατέχουν κρίσιμες για  τον κλάδο μας,  θέσεις, τελικά δεν ενδιαφέρονται όσο θα έπρεπε για το καλό της πληροφορικής παιδείας. Γι' αυτό και ο κλάδος τραβάει αυτά που τραβάει.

Δεν είναι δυνατόν να βγήκαν αυτές οι αοριστίες για νέους αλγορίθμους αναζήτησης-ταξινόμησης στη νέα ύλη, αλλά και να κυκλοφορούν τα νέα βιβλια ΙΕΠ ....

Αθανάσιος Πέρδος

Σήμερα οι καθηγητές των ΓΕΛ είχαμε ενημέρωση από τη σύμβουλο μας.
Τέθηκαν πολλές ερωτήσεις από αρκετούς συναδέρφους, έγινε συζήτηση και δόθηκαν συγκεκριμένες απαντήσεις όχι μόνο από τη σύμβουλο αλλά και από συναδέρφους. Κάποιοι μάλιστα ήταν και επόπτες σε βαθμολογικά. Θα προσπαθήσω να μεταφέρω όσο πιο πιστά γίνεται, αφού υπάρχει και η περίπτωση κάτι να μην κατάλαβα σωστά, τα πιο σημαντικά από τη συζήτηση.
Έχουμε και λέμε λοιπόν με βάση την ύλη που έχει δοθεί.

Ερώτηση: Θα διδάξουμε Ψευδογλώσσα.
Απάντηση: Θα γράφετε στον πίνακα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και θα υλοποιούνται οι αλγόριθμοι σε Προγράμματα.

Ερώτηση: Θα διδάξουμε διαγράμματα ροής;
Απάντηση: Ναι αλλά συνοπτικά. Δεν γνωρίζει κανείς τι θέματα μπορεί να μπουν αλλά μπορεί να πέσει μία μετατροπή Δ.Ρ. σε Ψευδογλώσσα.

Ερώτηση: Θα διδάξουμε Φ.Γ.Κ.Β. μιας και υπάρχει στις ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗ που αναρτήθηκαν στο ΙΕΠ.
Απάντηση: Ναι αλλά συνοπτικά, αυτά έχουν γίνει και στη Β Λυκείου.

Ερώτηση: Είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί πίνακας χωρίς να ξέρω τον ακριβή αριθμό των δεδομένων που θα χειριστώ; Πείτε στον πραγματικό κόσμο ένα παράδειγμα που δεν αποθηκεύω δεδομένα σε πίνακα. Είναι σωστό για τους μαθητές αυτό που συνέβη το 2010 και μας βασανίζει ακόμη;
Απάντηση: Στη ΓΛΩΣΣΑ ορίζεται με συγκεκριμένο τρόπο ο πίνακας.

Ερώτηση: Πως θα αντιμετωπίσουμε την ουρά και τη στοίβα;
Απάντηση: Υλοποιούνται με μονοδιάστατους πίνακες.

Ερώτηση: Τι συμβάνει κατά την εισαγωγή και εξαγωγή στην ουρά; Υπάρχει μετακίνηση των στοιχείων ή η ουρά είναι κυκλική;
Απάντηση: Πιθανότατα θα έρθουν οδηγίες μέσα στον Οκτώβριο.

Ερώτηση: Οι αλγόριθμοι της σειριακής και της δυαδικής αναζήτησης στις ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗ είναι λάθος. Το ίδιο και ο αλγόριθμος της δυαδικής που υπάρχει στο τετράδιο μαθητή. Τι θα διδάξουμε;
Απάντηση: Τα σωστά!!! Πιθανόν θα έρθουν οδηγίες μέσα στον Οκτώβριο

Ερώτηση: Ποιοι είναι οι άλλοι αλγόριθμοι ταξινόμησης που θα διδαχτούν; Στο σχολικό πακέτο υπάρχει η ταξινόμηση με επιλογή ως άσκηση στο τετράδιο μαθητή σε κεφάλαιο εκτός ύλης και η ταξινόμηση με εισαγωγή ζητείται ως άσκηση. Τι ακριβώς συμβαίνει;
Απάντηση: Η ταξινόμηση με επιλογή με επιφύλαξη. Θα δούμε στις οδηγίες.

Ερώτηση: Τι γίνεται με το κεφάλαιο της πολυπλοκότητας;
Απάντηση: Το 5.3 είναι όλο μέσα και οι υποπαράγραφοι. Το ίδιο συμβαίνει και στο 3.9. Εννοείται ότι είναι στην ύλη το 3.9.1 και 3.9.2. Επίσης η παράγραφος της πολυπλοκότητας από το βιβλίο της Β Λυκείου μπορεί να συμπεριληφθή στην ύλη της ΑΕΠΠ. Υπήρξε όμως και κάποια επιφύλαξη σε όλα τα παραπάνω. Και εδώ οι διευκρινήσεις θα έρθουν πιθανόν με τις οδηγίες. 

Ερώτηση: Μπορεί μία συνάρτηση να καλέσει μια διαδικασία; Επιτρέπονται εντολές εισόδου - εξόδου σε συνάρτηση; (Αυτό τέθηκε από μένα).
Απάντηση: Άσε να δούμε τις οδηγίες.

Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι περιμένουμε τις οδηγίες. Αν δεν υπάρξουν οδηγίες, η σύμβουλος πάντως προσφέρθηκε να προωθήσει κάθε απορία που θα της στείλουμε. Αναμονή λοιπόν και βλέπουμε.


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Αθανάσιος Πέρδος στις 14 Οκτ 2015, 09:42:32 ΜΜ
Σήμερα οι καθηγητές των ΓΕΛ είχαμε ενημέρωση από τη σύμβουλο μας.
Τέθηκαν πολλές ερωτήσεις από αρκετούς συναδέρφους, έγινε συζήτηση και δόθηκαν συγκεκριμένες απαντήσεις όχι μόνο από τη σύμβουλο αλλά και από συναδέρφους. Κάποιοι μάλιστα ήταν και επόπτες σε βαθμολογικά. Θα προσπαθήσω να μεταφέρω όσο πιο πιστά γίνεται, αφού υπάρχει και η περίπτωση κάτι να μην κατάλαβα σωστά, τα πιο σημαντικά από τη συζήτηση.
Έχουμε και λέμε λοιπόν με βάση την ύλη που έχει δοθεί.

Ερώτηση: Θα διδάξουμε Ψευδογλώσσα.
Απάντηση: Θα γράφετε στον πίνακα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και θα υλοποιούνται οι αλγόριθμοι σε Προγράμματα.

Ερώτηση: Θα διδάξουμε διαγράμματα ροής;
Απάντηση: Ναι αλλά συνοπτικά. Δεν γνωρίζει κανείς τι θέματα μπορεί να μπουν αλλά μπορεί να πέσει μία μετατροπή Δ.Ρ. σε Ψευδογλώσσα.

Ερώτηση: Θα διδάξουμε Φ.Γ.Κ.Β. μιας και υπάρχει στις ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗ που αναρτήθηκαν στο ΙΕΠ.
Απάντηση: Ναι αλλά συνοπτικά, αυτά έχουν γίνει και στη Β Λυκείου.

Ερώτηση: Είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί πίνακας χωρίς να ξέρω τον ακριβή αριθμό των δεδομένων που θα χειριστώ; Πείτε στον πραγματικό κόσμο ένα παράδειγμα που δεν αποθηκεύω δεδομένα σε πίνακα. Είναι σωστό για τους μαθητές αυτό που συνέβη το 2010 και μας βασανίζει ακόμη;
Απάντηση: Στη ΓΛΩΣΣΑ ορίζεται με συγκεκριμένο τρόπο ο πίνακας.

Ερώτηση: Πως θα αντιμετωπίσουμε την ουρά και τη στοίβα;
Απάντηση: Υλοποιούνται με μονοδιάστατους πίνακες.

Ερώτηση: Τι συμβάνει κατά την εισαγωγή και εξαγωγή στην ουρά; Υπάρχει μετακίνηση των στοιχείων ή η ουρά είναι κυκλική;
Απάντηση: Πιθανότατα θα έρθουν οδηγίες μέσα στον Οκτώβριο.

Ερώτηση: Οι αλγόριθμοι της σειριακής και της δυαδικής αναζήτησης στις ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗ είναι λάθος. Το ίδιο και ο αλγόριθμος της δυαδικής που υπάρχει στο τετράδιο μαθητή. Τι θα διδάξουμε;
Απάντηση: Τα σωστά!!! Πιθανόν θα έρθουν οδηγίες μέσα στον Οκτώβριο

Ερώτηση: Ποιοι είναι οι άλλοι αλγόριθμοι ταξινόμησης που θα διδαχτούν; Στο σχολικό πακέτο υπάρχει η ταξινόμηση με επιλογή ως άσκηση στο τετράδιο μαθητή σε κεφάλαιο εκτός ύλης και η ταξινόμηση με εισαγωγή ζητείται ως άσκηση. Τι ακριβώς συμβαίνει;
Απάντηση: Η ταξινόμηση με επιλογή με επιφύλαξη. Θα δούμε στις οδηγίες.

Ερώτηση: Τι γίνεται με το κεφάλαιο της πολυπλοκότητας;
Απάντηση: Το 5.3 είναι όλο μέσα και οι υποπαράγραφοι. Το ίδιο συμβαίνει και στο 3.9. Εννοείται ότι είναι στην ύλη το 3.9.1 και 3.9.2. Επίσης η παράγραφος της πολυπλοκότητας από το βιβλίο της Β Λυκείου μπορεί να συμπεριληφθή στην ύλη της ΑΕΠΠ. Υπήρξε όμως και κάποια επιφύλαξη σε όλα τα παραπάνω. Και εδώ οι διευκρινήσεις θα έρθουν πιθανόν με τις οδηγίες. 

Ερώτηση: Μπορεί μία συνάρτηση να καλέσει μια διαδικασία; Επιτρέπονται εντολές εισόδου - εξόδου σε συνάρτηση; (Αυτό τέθηκε από μένα).
Απάντηση: Άσε να δούμε τις οδηγίες.

Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι περιμένουμε τις οδηγίες. Αν δεν υπάρξουν οδηγίες, η σύμβουλος πάντως προσφέρθηκε να προωθήσει κάθε απορία που θα της στείλουμε. Αναμονή λοιπόν και βλέπουμε.

Αυτές οι οδηγίες πραγματικά πρέπει να γράφονται σε ένα υπόγειο , σε άγνωστη τοποθεσία, από άγνωστους συγγραφείς και κάθε μέρα να κρυπτογραφούνται στα 128bit..


Ευχαριστούμε Θανάση για την ενημέρωση (ειλικρινά το λέω και όχι ειρωνικά).

petrosp13

Δηλαδή η ενημέρωση ήταν είτε ότι θα δοθούν οδηγίες είτε ότι μπορούν να ζητηθούν κάποια πράγματα στις εξετάσεις αφού κανείς δεν ξέρει τα θέματα
Our situation has not improved
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Diotima

Ευχαριστούμε πολύ Θανάση που ανάρτησες τη συζήτηση με τη σύμβουλο.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι: Δημιουργική Ασάφεια...

GB

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το είδος και το ύφος των θεμάτων? π.χ. να πιάνει κάθε θέμα από 25 μονάδες? να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην κατασκευή προγράμματος? Θεωρίες συνωμοσίας του μυαλού μου είναι αυτά βέβαια...

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: GB στις 19 Οκτ 2015, 10:29:59 ΜΜ
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το είδος και το ύφος των θεμάτων? π.χ. να πιάνει κάθε θέμα από 25 μονάδες? να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην κατασκευή προγράμματος? Θεωρίες συνωμοσίας του μυαλού μου είναι αυτά βέβαια...
Καλημέρα

αλήθεια, γνωρίζει κάποιος την λογική των μονάδων που αντιστοιχεί σε κάθε θέμα ?? δηλαδή 40 το Α και από 20 τα υπόλοιπα ??

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δε νομίζω πως κάποιος σχ. σύμβουλος πληροφορικής αυτή τη χρονική στιγμή, μπορεί να μας πει κάτι περισσότερο από αυτά που γνωρίζουμε όλοι.

Τελικά ποια πρόσωπα είναι αυτά που θα γράψουν αυτές τις περιβόητες οδηγίες;

din_os

Η ΥΛΗ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ Η ΠΑΛΙΑ - ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;

ΦΕΚ Φύλλο 2139, 151387/Δ2/5-10-2015

Θα τρελαθώ, δεν ξέρω τί να διδάξω. Ισχύει;

EDIT: ΑΚΥΡΟ, Χίλια συγνώμη είναι για τους περσινούς αποφοίτους 2015.

eftsousis

Ειμαστε σιγουροι, δλδ οι περσινοι μαθητές θα δώσουν με την παλια?

Ενταξει ας κατασταλαξουν καποια στιγμη τελικά.

petrosp13

Πάει και ο Οκτώβριος
Ας ελπίσουμε στην επόμενη παρέλαση να γνωρίζουμε τους νέους αλγορίθμους ταξινόμησης και την εφαρμογή της ουράς
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsak

Εχω καλο προαισθημα για το Νοεμβριο.. 8)

Diotima

Τελικά ο τρόπος αξιολόγησης των θεμάτων της ΑΕΠΠ στις Πανελλαδικές παραμένει ο ίδιος. Το Α θέμα με τη θεωρία 40 μονάδες και τα άλλα τρία ασκησιακά θέματα από 20 μονάδες.

http://www.esos.gr/arthra/40956/odigies-gia-ton-tropo-axiologisis-mathimaton-toy-genikoy-lykeioy-gia-sholiko-etos-2015

geokougka

Καλησπέρα,

Έχω βρει αυτές τις οδηγίες σχετικά με τη νέα ύλη. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

bugman

Δηλαδή μόνο ένα 10% σε πρόγραμμα, τη μισή άσκηση και όλη τη θεωρία για να πιάσει κάνεις την Βάση.  Με το σκεπτικό ότι αυτοί που θα έχουν επιλέξει το μάθημα θα στηρίζονται πρώτα στη παπαγαλία, νομίζω ότι τα ποσοστά είναι ικανοποιητικά. Ασφαλώς βέβαια ένας βαθμός 60% με 100% επιτυχία στα προγράμματα επισκιάζει το 100% θεωρία και 1 στις 3 ασκήσεις. Θα ήθελε κανείς έναν οδηγό που αποδεδειγμένα έχει τριπλό βαθμό ικανότητας στην άσκηση ..οδήγησης...από εκείνον που μπορεί να γράψει για την οδήγηση και έχει πρόβλημα στις ασκήσεις; Είναι φανερό ότι δεν είναι ίδιας βαρύτητας η θεωρία με την πράξη. Και γίνεται σε όλους φανερό το πώς θέλουν τον επιστήμονα του αύριο...πολύ μπλα μπλα και καμιά δουλειά...

petrosp13

Ο κύριος Κανίδης δήλωσε ευθαρσώς ότι αυτές είναι οι προσωπικές του προτάσεις και δεν είναι δεσμευτικές, αν δεν υιοθετηθούν από το ΙΕΠ
Και οι μέρες περνάνε..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Diotima

Παράθεση από: bugman στις 21 Νοε 2015, 09:35:51 ΜΜ
Δηλαδή μόνο ένα 10% σε πρόγραμμα, τη μισή άσκηση και όλη τη θεωρία για να πιάσει κάνεις την Βάση.  Με το σκεπτικό ότι αυτοί που θα έχουν επιλέξει το μάθημα θα στηρίζονται πρώτα στη παπαγαλία, νομίζω ότι τα ποσοστά είναι ικανοποιητικά. Ασφαλώς βέβαια ένας βαθμός 60% με 100% επιτυχία στα προγράμματα επισκιάζει το 100% θεωρία και 1 στις 3 ασκήσεις. Θα ήθελε κανείς έναν οδηγό που αποδεδειγμένα έχει τριπλό βαθμό ικανότητας στην άσκηση ..οδήγησης...από εκείνον που μπορεί να γράψει για την οδήγηση και έχει πρόβλημα στις ασκήσεις; Είναι φανερό ότι δεν είναι ίδιας βαρύτητας η θεωρία με την πράξη. Και γίνεται σε όλους φανερό το πώς θέλουν τον επιστήμονα του αύριο...πολύ μπλα μπλα και καμιά δουλειά...

Όταν λέμε ότι το Α θέμα με τη θεωρία πιάνει 40 μονάδες δε σημαίνει ότι είναι όλο το θέμα θεωρία που μπορεί ο μαθητής να το μάθει παπαγαλία. Για παράδειγμα, η καθαρή θεωρία από τις 40 μονάδες του Α θέματος τα τελευταία 5 χρόνια ήταν:
22 μονάδες το 2011, 21 μονάδες το 2012, 23 μονάδες το 2013, 27 μονάδες το 2014 και 22 μονάδες το 2015. Οι υπόλοιπες από τις 40 μονάδες του Α θέματος είναι ασκήσεις που απαιτούν αναλυτική σκέψη, κατανόηση και κριτική ικανότητα από το μαθητή. Αυτά μπορεί να τα διαπιστώσει κανείς αν κοιτάξει τα θέματα εξετάσεων.

Η ΑΕΠΠ ποτέ δεν υπήρξε μάθημα παπαγαλίας, το αντίθετο μάλιστα, είναι το κατ' εξοχήν μάθημα αναλυτικής, ορθολογικής και συνθετικής σκέψης και προάγει στο μέγιστο τις δυνατότητες και ικανότητες κάποιου μαθητή σε αυτά.
Γι αυτό και όποιος μαθητής στηρίζεται ή στηρίχθηκε ποτέ στο να μάθει παπαγαλία την ΑΕΠΠ, με μαθηματική ακρίβεια, θα αποτύχει οικτρά.

petrosp13

#182
Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Ιουν 2015, 10:51:08 ΜΜ
Υποτίθεται ότι περιμένουμε εντός Ιουνίου τις οδηγίες της ομάδας εργασίας;

Έχω χιούμορ πάντως
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

marvic

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τον αλγόριθμο δυαδικής αναζήτησης; Τον διδάσκουμε;
Ποιόν αλγόριθμο; θεωρούμε ότι το στοιχείο πρέπει να υπάρχει; μπορεί κάποιος να μ πει πού μπορώ να βρω έναν καλό και ευκολοκατανόητο για τους μαθητές αλγόριθμο;
Σας ευχαριστώ

gthal

Εγώ σκοπεύω να τον δώσω (αν το δώσω) έτσι:

Αλγόριθμος  δυαδική
  Δεδομένα // N , A, key //
  αρχ <- 1
  τελ <- N
  θεση <- 0
  Όσο αρχ<=τελ και θεση=0 επανάλαβε
    μεση <- (αρχ+τελ) div 2
    Αν key=A[μεση] τότε
      θεση <- μεση
    αλλιώς_αν key<A[μεση] τότε
      τελ <- μεση-1
    αλλιώς
      αρχ <- μεση+1
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  Αποτελέσματα // θεση //
Τέλος

Τον παραθέτω εδώ και για έλεγχο
Προφανώς, αν το στοιχείο δεν βρεθεί, θα μας επιστρέψει ως θέση το μηδέν
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

gthal

Άκουσα ότι στα σχολεία ήρθαν διευκρινήσεις/αλλαγές γύρω από την ύλη σε πολλά μαθήματα.
Ισχύει αυτό και για την ΑΕΠΠ?
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

alkisg

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 05 Δεκ 2015, 02:32:49 ΜΜ
Για μια ακόμα φορά δημιουργούμε "θόρυβο" σε θέμα που αφορά στο μάθημα. Να θυμίσω ότι δεν υποστηρίζεται η Break στο μάθημα οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε. Μας διαβάζουν και μαθητές που προετοιμάζονται για τις εξετάσεις και δεν νομίζω ότι τους προσφέρουμε τίποτα, αντίθετα τους αποπροσανατολίζουμε και τους αγχώνουμε...

Νομίζω ότι όταν κάποιος βλέπει την ένδειξη:
"Το Στέκι των Πληροφορικών » Γενικό Λύκειο » Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον » Θέμα:  Ύλη 2015 2016"
καταλαβαίνει ( ; ) ότι μιλάμε για το μάθημα ΑΕΠΠ που έχει συγκεκριμένη ύλη και συγκεκριμένο στόχο.

Επομένως όποιος δεν έχει άμεση σχέση με τη διδασκαλία του συγκεκριμένου μαθήματος ας μην κάνει άνω κάτω τις σχετικές συζητήσεις!

Νίκο και υπόλοιποι συνάδελφοι, όπως είχαμε πει θα σβήνουμε όλα τα μηνύματα του bugman που είναι εκτός του θέματος που άνοιξε για την Μ2000, επομένως μην μπαίνετε στον κόπο να του απαντάτε, αφού για να μην χαλάει ο ειρμός θα σβήνονται και οι απαντήσεις σας, οπότε θα παιδεύεστε χωρίς λόγο.

ggkrozos


Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

θέλω να μοιραστώ κάποια συμπεράσματα/ σκέψεις από τις οδηγίες να μου πείτε την γνώμη σας

1) η νέα μέθοδος αναζήτησης είναι η δυαδική, την οποία πρέπει να μπορούν οι μαθητές να την υλοποιήσουν σε κώδικα .. το θέμα είναι αν σε μία άσκηση ζητάει να γίνει αναζήτηση θα πρέπει άραγε οι μαθητές να επιλέξουν την "καταλληλότερη" (πχ αν είναι ταξινομημένος ο πίνακας δυαδική) ή όποια θέλουν ?? εγώ θεωρώ μπορεί να ζητηθεί και σαν β θέμα με συμπλήρωσης κενών

2) η νέα μέθοδος ταξινόμησης είναι  ταξινόμηση με επιλογή ... η ταξινόμηση ευθείας επιλογής που είναι αν δεν κάνω λάθος στο βιβλίο του καθηγητή δεν πρέπει να διδαχθεί ?? επίσης ισχύουν τα ίδιο ερώτημα με παραπάνω, αν είναι στην ευχέρια του μαθητή να επιλέξει ... πάλι σε στυλ συμπλήρωσης κενών το βλέπω πιθανό

3) ασκήσεις σε κώδικά μόνο σε στοίβα αλλά όχι (?????) σε ουρά για να μην μπλέξουμε τον τρόπο υλοποίησής της (γραμμική ή κυκλική όπου δεν ξεκαθερίζεται η λειτουργία) ?? λειτουργίες ώθηση/απώθηση σε κώδικα αλλά όχι εισαγωγή/εξαγωγή ξανά για τον ίδιο λόγο

4) σχετικά με την πολυπλοκότητα η γνώμη μου είναι πως θα μπει κάτι σχετικά έυκολο από το βιβλίο, το θέμα είναι από μόνο του σχετικά δυσνόητο και "πολύπλοκο"  >:D

5) και οι δύο ασκήσεις σε ΓΛΩΣΣΑ, τα διαγράμματα ροής και τον αλγόριθμο τα είχαν διδαχθεί στην β (υποτείθεται όμως, εδώ είναι το πρόβλημα )

ποιο είναι το δικό σας συμπέρασμα σχετικά με τα παραπάνω ??

tsak

ΠαράθεσηΚαλημέρα σε όλους

θέλω να μοιραστώ κάποια συμπεράσματα/ σκέψεις από τις οδηγίες να μου πείτε την γνώμη σας

1) η νέα μέθοδος αναζήτησης είναι η δυαδική, την οποία πρέπει να μπορούν οι μαθητές να την υλοποιήσουν σε κώδικα .. το θέμα είναι αν σε μία άσκηση ζητάει να γίνει αναζήτηση θα πρέπει άραγε οι μαθητές να επιλέξουν την "καταλληλότερη" (πχ αν είναι ταξινομημένος ο πίνακας δυαδική) ή όποια θέλουν ?? εγώ θεωρώ μπορεί να ζητηθεί και σαν β θέμα με συμπλήρωσης κενών

2) η νέα μέθοδος ταξινόμησης είναι  ταξινόμηση με επιλογή ... η ταξινόμηση ευθείας επιλογής που είναι αν δεν κάνω λάθος στο βιβλίο του καθηγητή δεν πρέπει να διδαχθεί ?? επίσης ισχύουν τα ίδιο ερώτημα με παραπάνω, αν είναι στην ευχέρια του μαθητή να επιλέξει ... πάλι σε στυλ συμπλήρωσης κενών το βλέπω πιθανό

3) ασκήσεις σε κώδικά μόνο σε στοίβα αλλά όχι (?????) σε ουρά για να μην μπλέξουμε τον τρόπο υλοποίησής της (γραμμική ή κυκλική όπου δεν ξεκαθερίζεται η λειτουργία) ?? λειτουργίες ώθηση/απώθηση σε κώδικα αλλά όχι εισαγωγή/εξαγωγή ξανά για τον ίδιο λόγο

4) σχετικά με την πολυπλοκότητα η γνώμη μου είναι πως θα μπει κάτι σχετικά έυκολο από το βιβλίο, το θέμα είναι από μόνο του σχετικά δυσνόητο και "πολύπλοκο"  >:D

5) και οι δύο ασκήσεις σε ΓΛΩΣΣΑ, τα διαγράμματα ροής και τον αλγόριθμο τα είχαν διδαχθεί στην β (υποτείθεται όμως, εδώ είναι το πρόβλημα )

ποιο είναι το δικό σας συμπέρασμα σχετικά με τα παραπάνω ??

Στο μυαλό μου είσαι άραγε? Τις ίδιες απορίες πάνω κάτω έχω... :)

Σχετικά με την 1η και 2η απορία σου κάπου στη δεύτερη σελίδα των οδηγιών λεει: "Η εισαγωγή νέων αλγορίθμων αναζήτησης και ταξινόμησης σε πίνακες, αφορά στη διδασκαλία ασκήσεων στις οποίες να περιγράφεται ο αλγόριθμος αναζήτησης ή ταξινόμησης και να ζητείται από τους μαθητές η υλοποίηση του σε πρόγραμμα". Να υποθέσουμε ότι θα λέει η εκφώνηση π.χ. κάντε δυαδική αναζήτηση? Από τα ελληνικά που ξέρω κάτι τέτοιο σαν να λέει...

Σχετικά με την τρίτη απορία σου, αφού δίνει και τον κώδικά για ώθηση/απώθηση στο παράρτημα, να υποθέσουμε ότι κώδικα θα ζητήσουν μόνο σε στοίβα...Μα στη σελίδα 2 των οδηγιών λέει "Να προστεθούν ασκήσεις στη στοίβα και ουρά, που επίσης θα υλοποιηθούν σε ΓΛΩΣΣΑ και με την πρόσθεση της θεωρίας της ενότητας 3.9". Πάλι στην υπόθεση το ρίξαμε?  :(

Για την πολυπλοκότητα λίγο θολούρα βλέπω και νομίζω και ευελπιστώ να μην κάνουν την πατάτα και ζητήσουν για πρώτη χρονιά κάτι περίεργο (να μην πω καλύτερα ας το αφήσουν)

Διαγράμματα και ψευδοκώδικα νομίζω άνετα μπορούν να ζητήσουν πάλι στα θέματα 1 και δύο.

Όλα αυτά με πολλά "νομίζω" βέβαια και δεν μ' αρέσει, αλλά τουλάχιστον κάτι δόθηκε ...

Και κάτι που σηκώνει κουβέντα πάλι είναι αυτό που λέει στη σελίδα 12 για τα υποπρογράμματα: "Να επισημανθεί ιδιαίτερα ότι οι συναρτήσεις δεν μπορούν να έχουν εντολές εισόδου – εξόδου. Κατ' επέκταση αυτού του γεγονότος, θεωρείται, ότι δεν μπορεί να γίνει κλήση μιας διαδικασίας μέσα από μια συνάρτηση".  Εδώ πέσαμε σε φάουλ νομίζω... :-\

Κατερίνα Μ

Να πω την αλήθεια ούτε κι εμένα με κάλυψαν απόλυτα αυτές οι οδηγίες.

1)   Μέχρι και το 2014-2015 όπου οι ουρές και οι στοίβες ήταν στην ύλη ως θεωρία, είχαμε δει ως θέματα στις εξετάσεις θεωρητικές ασκήσεις υλοποίησης των λειτουργιών κάθε δομής. Τώρα για την παράγραφο 3.9 (λίστες, δένδρα, γράφοι) λέει «Οι μαθητές να μπορούν να διακρίνουν το είδος της δομής, χωρίς να εμβαθύνουν στον τρόπο υλοποίησης ή λειτουργίας της» που σημαίνει δεν τίθεται θέμα θεωρητικών ασκήσεων;

2)   Όσον αφορά τα διαγράμματα ροής απ' τη στιγμή που αναφέρει μεν πως έχουν διδαχθεί στην Β' Λυκείου αλλά καλύπτονται πιθανά κενά δε, εγώ καταλαβαίνω πως μπορούν να αποτελέσουν πιθανά θέματα, είτε από κωδικοποίηση σε ΔΡ, είτε από ΔΡ σε κωδικοποίηση.  Βέβαια το ίδιο αναφέρει και για την ψευδογλώσσα, οπότε παρόλο που λέει πως οι ασκήσει θα γίνονται σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον θα πρέπει να διδάξουμε στους μαθητές εντολές που υπάρχουν μόνο στην ψευδογλώσσα όπως Δεδομένα//...//, αντιμετάθεσε, κλπ.;;;;

3)   Στους πίνακες με την ταξινόμηση πάλι έμειναν αναπάντητες απορίες. Λέει «Να δοθούν, ως παραδείγματα, κάποιοι από αυτούς (ταξινόμηση  με επιλογή) με μορφή ασκήσεων, όπου περιγράφεται ο αλγόριθμος και ζητείται η υλοποίηση του σε πρόγραμμα .» . Οι 'κάποιοι' από αυτούς' εξαντλείται στην ταξινόμηση με επιλογή; Ή πάλι έμεινε στο φλου ποιους αλγορίθμους ταξινόμησης; Τέλος έτσι όπως τονίζει σε πολλά σημεία να διδαχθούν οι άλλοι αλγόριθμοι ως ασκήσεις εγώ καταλαβαίνω πως δε θα τεθεί ζήτημα να διαλέξουν ποιον αλγόριθμο να χρησιμοποιήσουν σε ένα 3ο ή 4ο θέμα, αλλά είναι έτσι;

4)   Το κεφάλαιο 5 απ' την αρχή ήταν μια σπαζοκεφαλιά και νομίζω και με τις οδηγίες παρέμεινε. Αν ζητηθεί κάτι θεωρώ θα είναι αυτούσιο από το σχολικό. Συμφωνώ με τον Μανώλη, το θέμα είναι ήδη πολύπλοκο.

5)   Δε μπορώ να μη σχολιάσω πως μετά από τόσα χρόνια πήραμε διευκρίνιση για τις συναρτήσεις και δη για την Α_Μ. :p

tsabatman

Στο παραρτημα στην ασκηση με τη στοιβα γιατι δημιουργεί πίνακα 5 θέσεων?δεν θα έπρεπε να έχει 250 θέσεις όσες και το πλοίο?

Diotima

Παράθεση από: tsak στις 09 Δεκ 2015, 12:31:00 ΜΜ
Στο μυαλό μου είσαι άραγε? Τις ίδιες απορίες πάνω κάτω έχω... :)

Σχετικά με την 1η και 2η απορία σου κάπου στη δεύτερη σελίδα των οδηγιών λεει: "Η εισαγωγή νέων αλγορίθμων αναζήτησης και ταξινόμησης σε πίνακες, αφορά στη διδασκαλία ασκήσεων στις οποίες να περιγράφεται ο αλγόριθμος αναζήτησης ή ταξινόμησης και να ζητείται από τους μαθητές η υλοποίηση του σε πρόγραμμα". Να υποθέσουμε ότι θα λέει η εκφώνηση π.χ. κάντε δυαδική αναζήτηση? Από τα ελληνικά που ξέρω κάτι τέτοιο σαν να λέει...

Σχετικά με την τρίτη απορία σου, αφού δίνει και τον κώδικά για ώθηση/απώθηση στο παράρτημα, να υποθέσουμε ότι κώδικα θα ζητήσουν μόνο σε στοίβα...Μα στη σελίδα 2 των οδηγιών λέει "Να προστεθούν ασκήσεις στη στοίβα και ουρά, που επίσης θα υλοποιηθούν σε ΓΛΩΣΣΑ και με την πρόσθεση της θεωρίας της ενότητας 3.9". Πάλι στην υπόθεση το ρίξαμε?  :(

Για την πολυπλοκότητα λίγο θολούρα βλέπω και νομίζω και ευελπιστώ να μην κάνουν την πατάτα και ζητήσουν για πρώτη χρονιά κάτι περίεργο (να μην πω καλύτερα ας το αφήσουν)

Διαγράμματα και ψευδοκώδικα νομίζω άνετα μπορούν να ζητήσουν πάλι στα θέματα 1 και δύο.

Όλα αυτά με πολλά "νομίζω" βέβαια και δεν μ' αρέσει, αλλά τουλάχιστον κάτι δόθηκε ...

Και κάτι που σηκώνει κουβέντα πάλι είναι αυτό που λέει στη σελίδα 12 για τα υποπρογράμματα: "Να επισημανθεί ιδιαίτερα ότι οι συναρτήσεις δεν μπορούν να έχουν εντολές εισόδου – εξόδου. Κατ' επέκταση αυτού του γεγονότος, θεωρείται, ότι δεν μπορεί να γίνει κλήση μιας διαδικασίας μέσα από μια συνάρτηση".  Εδώ πέσαμε σε φάουλ νομίζω... :-\

1. Το να περιγράφεται ο αλγόριθμος αναζήτησης ή ταξινόμησης και να ζητείται η υλοποίηση του σε πρόγραμμα σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι η εκφώνηση θα κάνει αναλυτική περιγραφή του τρόπου λειτουργίας του αλγορίθμου και όχι απλή αναφορά του ονόματος του. Όπως π.χ. ήταν το θέμα Β1 του 2014 όπου γινόταν περιγραφή της ταξινόμησης με επιλογή και ζητούσε συμπλήρωση κενών.
Άρα, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δε θα ζητηθεί σε ασκήσεις να κάνουν ταξινόμηση ή αναζήτηση χρησιμοποιώντας κάποιον συγκεκριμένο αλγόριθμο, αλλά θα μπορεί να πέσει θέμα που θα περιγράφεται αναλυτικά ένας αλγόριθμος αναζήτησης ή ταξινόμησης και θα πρέπει τα παιδιά να τον γράψουν σε πρόγραμμα. Τώρα αν αυτό ισχύει και για τους άλλους αλγορίθμους ταξινόμησης που δεν υπάρχουν στις οδηγίες, αυτό είναι ανοικτό θέμα και έχω και εγώ απορία.

2. Όσον αφορά τη στοίβα και την ουρά αυτό ξεκαθαρίστηκε εντελώς, διότι στη σελίδα 9 των οδηγιών γράφει: Σε θεωρητικές ασκήσεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν και οι δύο δομές (ουρά και στοίβα).  Ασκήσεις σε Γλώσσα (με χρήση πίνακα) μπορούν να υλοποιηθούν μόνο για τη δομή της στοίβας.
Γι αυτό και στο παράρτημα δεν έχει αλγορίθμους για εισαγωγή και εξαγωγή.

3. Ξεκάθαρα πλέον μία συνάρτηση δε μπορεί να καλεί μία διαδικασία, ενώ μέχρι τώρα οποιοδήποτε υποπρόγραμμα μπορούσε να καλεί άλλο υποπρόγραμμα ίδιου ή διαφορετικού τύπου. Άρα η πρόταση "Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση." στη σελίδα 179 του βιβλίου του μαθητή δεν ισχύει πλέον.
Αυτό δημιουργεί ζήτημα γιατί κάποιοι απόφοιτοι μπορεί να μην το μάθουν, ακόμα κι αν έχουν την τελευταία έκδοση του σχολικού βιβλίου, και θα πρέπει να προσαρμοστούν και τα προγραμματιστικά περιβάλλοντα που τρέχουμε τα προγράμματα σε ΓΛΩΣΣΑ.

Diotima

Παράθεση από: tsabatman στις 10 Δεκ 2015, 09:11:30 ΜΜ
Στο παραρτημα στην ασκηση με τη στοιβα γιατι δημιουργεί πίνακα 5 θέσεων?δεν θα έπρεπε να έχει 250 θέσεις όσες και το πλοίο?
Έχεις δίκιο, θα έπρεπε ο πίνακας να είναι π[250] και θα πρέπει να διορθωθούν και οι ανάλογες συνθήκες στο πρόγραμμα.
(Μπορεί να έτρεξαν το πρόγραμμα σε κάποιο περιβάλλον για να κάνουν δοκιμές ότι λειτουργεί σωστά, οπότε έβαλαν ένα μικρό βολικό μέγεθος και ξέχασαν μετά να αλλάξουν το μέγεθος του πίνακα).
Επίσης η εκφώνηση της άσκησης γράφει να ονομαστεί η στοίβα ΟΧΗΜΑΤΑ και όχι π.

tsak

Αγαπητέ Diotima:

ΠαράθεσηΤο να περιγράφεται ο αλγόριθμος αναζήτησης ή ταξινόμησης και να ζητείται η υλοποίηση του σε πρόγραμμα σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι η εκφώνηση θα κάνει αναλυτική περιγραφή του τρόπου λειτουργίας του αλγορίθμου και όχι απλή αναφορά του ονόματος του. Όπως π.χ. ήταν το θέμα Β1 του 2014 όπου γινόταν περιγραφή της ταξινόμησης με επιλογή και ζητούσε συμπλήρωση κενών.
Άρα, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δε θα ζητηθεί σε ασκήσεις να κάνουν ταξινόμηση ή αναζήτηση χρησιμοποιώντας κάποιον συγκεκριμένο αλγόριθμο, αλλά θα μπορεί να πέσει θέμα που θα περιγράφεται αναλυτικά ένας αλγόριθμος αναζήτησης ή ταξινόμησης και θα πρέπει τα παιδιά να τον γράψουν σε πρόγραμμα. Τώρα αν αυτό ισχύει και για τους άλλους αλγορίθμους ταξινόμησης που δεν υπάρχουν στις οδηγίες, αυτό είναι ανοικτό θέμα και έχω και εγώ απορία.

Εδώ υπάρχει θέμα σίγουρα και το βλέπεις κι εσύ και συμφωνούμε νομίζω. Σκέψου ένα θέμα τύπου 4 που να έχει ταξινόμηση. Δεν μιλάω για αυτά που θα έχουν συμπλήρωση κενών. Στα τέταρτα θέματα όμως θα αφήνει στην ευχέρεια του μαθητή να διαλέξει τον τρόπο ή θα του επιβάλλει τον τρόπο ταξινόμησης? Δες τι λέει προσεκτικά στη σελίδα 2 των οδηγιών και βγάλε συμπερασμα  :(

ΠαράθεσηΌσον αφορά τη στοίβα και την ουρά αυτό ξεκαθαρίστηκε εντελώς, διότι στη σελίδα 9 των οδηγιών γράφει: Σε θεωρητικές ασκήσεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν και οι δύο δομές (ουρά και στοίβα).  Ασκήσεις σε Γλώσσα (με χρήση πίνακα) μπορούν να υλοποιηθούν μόνο για τη δομή της στοίβας.
Γι αυτό και στο παράρτημα δεν έχει αλγορίθμους για εισαγωγή και εξαγωγή.

Συμφωνώ. Τονίζεται άλλωστε στη σελίδα 9 και με bold. Απλά δεν το ρισκάρω να μην κάνω και καμιά άσκηση με ουρά...Δεν υπάρχει πολύ εμπιστοσύνη πλέον..

ΠαράθεσηΞεκάθαρα πλέον μία συνάρτηση δε μπορεί να καλεί μία διαδικασία, ενώ μέχρι τώρα οποιοδήποτε υποπρόγραμμα μπορούσε να καλεί άλλο υποπρόγραμμα ίδιου ή διαφορετικού τύπου. Άρα η πρόταση "Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση." στη σελίδα 179 του βιβλίου του μαθητή δεν ισχύει πλέον.
Αυτό δημιουργεί ζήτημα γιατί κάποιοι απόφοιτοι μπορεί να μην το μάθουν, ακόμα κι αν έχουν την τελευταία έκδοση του σχολικού βιβλίου, και θα πρέπει να προσαρμοστούν και τα προγραμματιστικά περιβάλλοντα που τρέχουμε τα προγράμματα σε ΓΛΩΣΣΑ.

Αν το δίνουν οι κύριοι αυτοί ως κανόνα για τη νέα ύλη και το μάθημα αυτό, θα το μεταφέρω κι εγώ στα παιδιά (ότι το λένε αυτοί). Δεν θα ξεχάσω όμως και ότι έμαθα και εφάρμοσα κι εγώ προσωπικά στα δικά μου προγράμματα...Το "Ξεκάθαρα" που αναφέρεις δεν το δέχομαι ως προγραμματιστής και μην με παρεξηγήσεις. Για τις ανάγκες του μαθήματος όπως το κατευθύνουν μπορεί να το δεχτώ. Όχι όμως ότι είναι και ορθό..

gpapargi

Παράθεση από: Diotima στις 11 Δεκ 2015, 02:08:39 ΠΜ
3. Ξεκάθαρα πλέον μία συνάρτηση δε μπορεί να καλεί μία διαδικασία, ενώ μέχρι τώρα οποιοδήποτε υποπρόγραμμα μπορούσε να καλεί άλλο υποπρόγραμμα ίδιου ή διαφορετικού τύπου. Άρα η πρόταση "Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση." στη σελίδα 179 του βιβλίου του μαθητή δεν ισχύει πλέον.

Αυτό έγινε για πολύ συγκεκριμένο λόγο. Αν επιτρέπεται να καλέσεις διαδικασία μέσα από συνάρτηση αλλά δεν μπορείς να έχεις διάβασε/ γράψε μέσα σε συνάρτηση τότε έχεις ασυνέπεια. Θα μπορούσες να φτιάξεις μια συνάρτηση που έχει μέσα μια διαδικασία η οποία έχει μέσα διάβασε και το επιστρέφει στη συνάρτηση. Η συνάρτηση με τη σειρά της μπορεί να την επιστρέψει στο κύριο πρόγραμμα μέσω της τιμής επιστροφής. Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις (και πολλές φορές έντονες) πάνω σε αυτό το θέμα. Έτσι δόθηκε μια καθαρή λύση. Άλλη λύση θα ήταν να επιτρέπεται Γράψε και διάβασε μέσα σε συνάρτηση, αλλά τότε θα είχαμε συναρτήσεις που ξεφεύγουν από το σκοπό που τις θέλουμε που είναι απλά ο υπολογισμός και η επιστροφή μιας τιμής (pure functions)

Vangelis

Θα προσπαθήσω καλόπιστα να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις

Οι μονάδες των θεμάτων δεν άλλαξαν ισχύει ότι ίσχυε (40-20-20-20)

Θα διδάξουμε Ψευδογλώσσα;   Θεωρείτε διδαχθείσα στη Β τάξη.  Θα γίνει  μόνο συμπληρωματική διδασκαλία εκεί που  ο εκπαιδευτικός κρίνει ότι χρειάζεται το ίδιο ισχύει για τα διαγράμματα ροής.

Πως θα αντιμετωπίσουμε την ουρά και τη στοίβα;  Οι οδηγίες αναφέρουν ότι θεωρητικές ασκήσεις θα πρέπει να διδαχθούν και για τις δύο δομές ενώ υλοποιήσεις με μονοδιάστατο πίνακα μόνο για τη στοίβα.

Πως αντιμετωπίζουμε την πολυπλοκότητα;  με πολύ απλά παραδείγματα π.χ δυαδική vs σειριακή αναζήτηση.

Θα πέσουν θέματα πολυπλοκότητας στις εξετάσεις ;  Κανείς  δεν μπορεί να απαντήσει τώρα. Αν πέσουν θα είναι σε πολύ απλό επίπεδο.

Τι γίνεται με τους νέους αλγορίθμους και άλλους που δεν αναφέρονται;  Σίγουρα θα πρέπει να διδαχθούν οι δύο αλγόριθμοι που αναφέρονται (δυαδική αναζήτηση και ταξινόμηση με επιλογή) οποιοσδήποτε άλλος αλγόριθμος μπορεί να διδαχθεί με μορφή άσκησης (αν υπάρχει χρόνος).

Θα είναι υποχρεωτική η χρήση ενός συγκεκριμένου αλγορίθμου (π.χ στο 4ο θέμα);  Όχι ποτέ δεν ήταν υποχρεωτική η χρήση ενός συγκεκριμένου αλγορίθμου, ούτε θα ζητηθεί π.χ  "να χρησιμοποιήσετε τον  αλγόριθμο δυαδικής  αναζήτησης".  Ο μαθητής μπορεί να  χρησιμοποιήσει όποιον αλγόριθμο επιθυμεί ακόμα και αυτούς που δεν αναφέρονται π.χ Quick sort (αν δεν τον καταλάβει ο εξεταστής  είναι άλλο θέμα).

Θα είναι υποχρεωτική η λύση μιας άσκηση σε ΓΛΩΣΣΑ και όχι σε ψευδοκώδικα;  Αν η άσκηση δεν αναφέρει τον τρόπο λύσης είναι δεκτή κάθε μορφή αναπαράστασης.  Οι ασκήσεις θα αναφέρουν σαφώς  "Να δημιουργηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο.."

Γιατί επιλέχθηκε "Να επισημανθεί ιδιαίτερα ότι οι συναρτήσεις δεν μπορούν να έχουν εντολές εισόδου – εξόδου. Κατ' επέκταση αυτού του γεγονότος, θεωρείται, ότι δεν μπορεί να γίνει κλήση μιας διαδικασίας μέσα από μια συνάρτηση";   Υπήρχε πρόβλημα αντιφάσεων  με το υπάρχον βιβλίο  και έπρεπε να παρθεί μια απόφαση, πάρθηκε αυτή που θεωρείται πιο σωστή.   Αυτό δεν εμποδίζει κανένα προγραμματιστή στο δικό του περιβάλλον να κάνει κάτι διαφορετικό.

Στα εσπερινά θα έχουν την ίδια ύλη με τα ημερήσια;  Όχι ήταν λάθος του Υπουργείου θα είναι η παλιά ύλη (του 2014 με κάποια κεφάλαια από το 9 που συμπληρώνουν το κεφ. 3).  Αναμένουμε την καινούργια εγκύκλιο.

Τι γίνεται με τις διαφορές μεταξύ των βιβλίων της Β' και Γ' τάξης;  Διδάσκουμε το βιβλίο της Γ' τάξης, στη λύση ασκήσεων είναι δεκτές  και οι εκφράσεις  του βιβλίου της Β' τάξης. 

Γιατί άργησαν τόσο οι οδηγίες;  Άγνωστο, οι οδηγίες έχουν δοθεί στο Υπουργείο από το καλοκαίρι. 

Δεσμεύουν οι οδηγίες αυτές την ΚΕΓΕ;  Ναι την δεσμεύουν εφόσον είναι του Υπουργείου.  Επιπλέον  θα γίνει προσπάθεια κάποιος/α από τους συγγραφείς των οδηγιών να είναι στην ΚΕΓΕ.

Βαγγέλης Κανίδης




Diotima

Παράθεση από: tsak στις 11 Δεκ 2015, 11:11:45 ΠΜ
Αν το δίνουν οι κύριοι αυτοί ως κανόνα για τη νέα ύλη και το μάθημα αυτό, θα το μεταφέρω κι εγώ στα παιδιά (ότι το λένε αυτοί). Δεν θα ξεχάσω όμως και ότι έμαθα και εφάρμοσα κι εγώ προσωπικά στα δικά μου προγράμματα...Το "Ξεκάθαρα" που αναφέρεις δεν το δέχομαι ως προγραμματιστής και μην με παρεξηγήσεις. Για τις ανάγκες του μαθήματος όπως το κατευθύνουν μπορεί να το δεχτώ. Όχι όμως ότι είναι και ορθό..
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, σε κατανοώ και δεν παρεξηγώ, αλλά το ξεκάθαρα που είπα αναφέρεται μόνο για τη ΓΛΩΣΣΑ, εδώ μιλάμε για το τι θα διδάξουμε στην ΑΕΠΠ και στο ότι πλέον αλλάζει ένας σημαντικός κανόνας που ξέραμε μέχρι χθες ότι ισχύει. Δεν αναφέρθηκα στο αν είναι ή όχι ορθό, αναφέρθηκα στα προβλήματα που προκύπτουν από αυτήν την αλλαγή. Η πρόταση του βιβλίου που αναφέρθηκα δεν ισχύει πλέον με βάση τις οδηγίες και πρέπει να αλλάξει, δε συμφωνείς;
Η συγκεκριμένη πρόταση σε παλαιότερες εκδόσεις ήταν διαφορετική:

"Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία".

Άφηνε κενό στο τι γίνεται με τη συνάρτηση, αν μπορεί να καλέσει μια διαδικασία.

Στη συνέχεια διορθώθηκε και προστέθηκε στο τέλος: "...από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση", οπότε ξεκαθάρισε το θέμα για τη συνάρτηση.

Και τώρα αναιρείται η διόρθωση που έγινε και αλλάζει ο κανόνας.

Diotima

Παράθεση από: gpapargi στις 11 Δεκ 2015, 12:52:35 ΜΜ
Αυτό έγινε για πολύ συγκεκριμένο λόγο. Αν επιτρέπεται να καλέσεις διαδικασία μέσα από συνάρτηση αλλά δεν μπορείς να έχεις διάβασε/ γράψε μέσα σε συνάρτηση τότε έχεις ασυνέπεια. Θα μπορούσες να φτιάξεις μια συνάρτηση που έχει μέσα μια διαδικασία η οποία έχει μέσα διάβασε και το επιστρέφει στη συνάρτηση. Η συνάρτηση με τη σειρά της μπορεί να την επιστρέψει στο κύριο πρόγραμμα μέσω της τιμής επιστροφής. Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις (και πολλές φορές έντονες) πάνω σε αυτό το θέμα. Έτσι δόθηκε μια καθαρή λύση. Άλλη λύση θα ήταν να επιτρέπεται Γράψε και διάβασε μέσα σε συνάρτηση, αλλά τότε θα είχαμε συναρτήσεις που ξεφεύγουν από το σκοπό που τις θέλουμε που είναι απλά ο υπολογισμός και η επιστροφή μιας τιμής (pure functions)
Γνωρίζω του λόγους για τους οποίους άλλαξε ο κανόνας και έχω διαβάσει τις συζητήσεις που έχουν γίνει στο ΣΤΕΚΙ σχετικά με το θέμα.
Υπάρχουν δύο αντικρουόμενες απόψεις. Όπως είδες από την ανάρτηση μου δεν πήρα θέση υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης, ούτε θα επιχειρούσα αυτήν τη στιγμή να ανοίξω μια νέα συζήτηση για το θέμα. Αν ανοίξει τέτοια συζήτηση πάλι, εκεί θα πω τη γνώμη μου, με τίποτα όμως δε θα την ανοίξω εγώ.
Το θέμα μας εδώ είναι τι ισχύει πλέον με την ύλη και πρέπει να τονιστεί η αλλαγή γιατί είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σημαντική αφού αναιρεί τη συγκεκριμένη πρόταση του σχολικού βιβλίου και ίσως υπάρχουν και μαθητές απόφοιτοι που πληροφορούνται μόνο από το ΣΤΕΚΙ. Γι αυτό και την τόνισα ιδιαίτερα.

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: Vangelis στις 11 Δεκ 2015, 12:56:18 ΜΜ

Γιατί επιλέχθηκε "Να επισημανθεί ιδιαίτερα ότι οι συναρτήσεις δεν μπορούν να έχουν εντολές εισόδου – εξόδου. Κατ' επέκταση αυτού του γεγονότος, θεωρείται, ότι δεν μπορεί να γίνει κλήση μιας διαδικασίας μέσα από μια συνάρτηση";   Υπήρχε πρόβλημα αντιφάσεων  με το υπάρχον βιβλίο  και έπρεπε να παρθεί μια απόφαση, πάρθηκε αυτή που θεωρείται πιο σωστή.   Αυτό δεν εμποδίζει κανένα προγραμματιστή στο δικό του περιβάλλον να κάνει κάτι διαφορετικό.


Βαγγέλη όντως υπήρχε ή να το θέσω καλύτερα δημιουργήθηκε πρόβλημα αντιφάσεων. Η απόφαση που πάρθηκε θεωρείται προφανώς σωστή από την ομάδα εργασίας αλλά όχι από όλους που διδάσκουμε το μάθημα. Όμως από εδώ και πέρα όλοι μας θα πρέπει να διδάξουμε με βάση την οδηγία είτε μας αρέσει είτε όχι. Το πλαίσιο πια είναι κοινό για όλους (έγγραφο με υπογραφή του Υπουργού Παιδείας) και όλοι έχουμε την υποχρέωση να το ακολουθήσουμε.

Έχουμε όμως το δικαίωμα να κρίνουμε την απόφαση πάντα καλοπροαίρετα αφού εμείς θα αντιμετωπίσουμε ένα μαθητή που διαβάζει το διδακτικό  πακέτο ή έχει γράψει κώδικα σε Pascal και Basic (Γλώσσες που συμπεριλαμβάνονται στο διδακτικό πακέτο) και βλέπει τα ακόλουθα.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βιβλίο Μαθητή Έκδοση 2014
Σελ 131
7.6 | Συναρτήσεις
Πολλές γνωστές συναρτήσεις από τα μαθηματικά χρησιμοποιούνται συχνά και περιέχονται στη ΓΛΩΣΣΑ. Οι συναρτήσεις αυτές είναι:
ΗΜ(Χ) Υπολογισμός ημιτόνου
ΣΥΝ(Χ) Υπολογισμός συνημιτόνου
...

σελ 179
"Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση. Σε κάθε περίπτωση μετά το τέλος της εκτέλεσης της διαδικασίας ή της συνάρτησης γίνεται επιστροφή ακριβώς μετά το σημείο απ' όπου κλήθηκε.",
σελ 182
"Η τεχνική αυτή εφαρμόζεται και γενικότερα, δηλαδή οποτεδήποτε μία διαδικασία ή συνάρτηση καλεί μία διαδικασία ή συνάρτηση."

Βιβλίο Καθηγητή
σελ 195
Η Pascal έχει δύο ειδών υποπρογράμματα, τις functions και τις procedures, οι οποίες έχουν τα χαρακτηριστικά των αντιστοίχων της ΓΛΩΣΣΑΣ.


Τετράδιο Μαθητή Έκδοση 2014
Σελ 178
4.1. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ
...
Μια διαδικασία μπορεί να κληθεί από το κυρίως πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση, προκειμένου να εκτελέσει τη λειτουργία για την οποία γράφτηκε και στη συνέχεια ο έλεγχος του προγράμματος επιστρέφει στην επόμενη εντολή απ' αυτή που κάλεσε τη διαδικασία.
...

ΣΕλ 180-181
4.2. ΣΥNAΡΤHΣΕΙΣ
Μια συνάρτηση είναι μια διαδικασία που επιστρέφει μια τιμή με το όνομά της. Η συνάρτηση διαφέρει από τη διαδικασία γιατί ενώ μπορεί να δεχθεί πολλές παραμέτρους, επιστρέφει πάντα μια μόνο τιμή. Οι συναρτήσεις μπορούν να εκτελούν οποιαδήποτε λειτουργία επιθυμεί ο χρήστης, γι' αυτό και καλούνται συναρτήσεις ορισμένες από το χρήστη (user-defined functions) σε αντιδιαστολή με τις ενσωματωμένες συναρτήσεις της γλώσσας.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης η Γλώσσα είναι διαδικασιακή όπως η Pascal και η Basic. Και σε αυτές τις γλώσσες οι συναρτήσεις μόνο pure δεν είναι. Και διαβάζουν και εκτυπώνουν και καλούν διαδικασίες.
Μάλλον η ομάδα εργασίας δεν έπιασε το πνεύμα των συγγραφέων του βιβλίου και του προγράμματος σπουδών της ΑΕΠΠ.

Κλείνω λέγοντας ότι πια δεν υπάρχει ασάφεια και ότι το θέμα έκλεισε με την αποστολή του εγγράφου από το Υπουργείο. 


gpapargi

Γράφω μια γνώμη χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης
Στο συγκεκριμένο θέμα υπήρχαν 2 συνεπείς προσεγγίσεις. Η μια είναι να απαγορεύεται το Διάβασε /Γράψε σε συνάρτηση καθώς και η κλήση διαδικασίας από συνάρτηση. Η άλλη είναι να επιτρέπονται όλα αυτά. Επιλέχτηκε η πρώτη. Θα μπορούσε να επιλεχτεί και η δεύτερη. Δε θα μπορούσε να επιλεγεί το ενδιάμεσο, δηλαδή να απαγορεύεται το Διάβασε/Γράψε μέσα σε συνάρτηση, ενώ ταυτόχρονα να επιτρέπεται η κλήση διαδικασίας από συνάρτηση όπως φαίνεται  ότι  ίσχυε ( ; ) πριν την απόφαση της επιτροπής.
Όταν αναθέτεις σε επιτροπή να αποφανθεί τελεσίδικα, προφανώς της δίνεις το δικαίωμα να αναιρέσει και φράσεις του βιβλίου. Ότι και να αποφάσιζε θα αναιρούσε κάτι, είτε μέσα από το βιβλίο, είτε κάποιο λογικό επιχείρημα. Εμένα με καλύπτει το ότι έχουμε μια συνεπή θέση πλέον. Τα βιβλία εμείς τα γράφουμε και εμείς τα διορθώνουμε αφού εντοπίσουμε τι είναι λογικό.
Τα ίδια θα έλεγα ακόμα και αν η επιτροπή τα επέτρεπε όλα. Άλλωστε ποτέ δεν πήρα θέση υπέρ της μιας ή της άλλης μεταξύ των 2 συνεπών θέσεων.

tsak

Αγαπητε Diotima, καταλαβα τι ήθελες να πεις.Δεν υπαρχει θεμα..
Ακολουθουμε την οδηγια και τελος..
Απλα, αν εχω μια διαδικασια που υπολογιζει 2 αποτελεσματα, γιατι να μην μπορω να την καλεσω απο μια συναρτηση που χρειάζεται τα αποτελέσματα αυτα για να ολοκληρωσει τη λειτουργία της? Εδω ειναι το φάουλ για εμενα και οχι για διαδικασια που εχει μεσα "διαβασε" ή "γραψε".
Τελος παντων, αυτο ετσι το θελουν έτσι θα πορευτουμε..Για τα αλλα που δεν ξεκαθαριστηκαν τι γινεται.

evry

Και γιατί αυτά τα δυο αποτελέσματα τα οποία υπολογίζει η διαδικασία και χρειάζεται η συνάρτηση να μην είναι παράμετροι της συνάρτησης και να καλούμε τη διαδικασία απέξω?
Δεν είναι καλό στη λίστα παραμέτρων της συνάρτησης να φαίνονται όλα τα δεδομένα είσόδου?
Ο τμηματικός προγραμματισμός δεν έχει σαν στόχο τη μέγιστη αυτονομία και γενίκευση της λειτουργίας των υποπρογραμμάτων ?

Παράθεση από: tsak στις 12 Δεκ 2015, 03:49:55 ΜΜ
Απλα, αν εχω μια διαδικασια που υπολογιζει 2 αποτελεσματα, γιατι να μην μπορω να την καλεσω απο μια συναρτηση που χρειάζεται τα αποτελέσματα αυτα για να ολοκληρωσει τη λειτουργία της? Εδω ειναι το φάουλ για εμενα και οχι για διαδικασια που εχει μεσα "διαβασε" ή "γραψε".
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tsak

ΠαράθεσηΚαι γιατί αυτά τα δυο αποτελέσματα τα οποία υπολογίζει η διαδικασία και χρειάζεται η συνάρτηση να μην είναι παράμετροι της συνάρτησης και να καλούμε τη διαδικασία απέξω?
Δεν είναι καλό στη λίστα παραμέτρων της συνάρτησης να φαίνονται όλα τα δεδομένα είσόδου?
Ο τμηματικός προγραμματισμός δεν έχει σαν στόχο τη μέγιστη αυτονομία και γενίκευση της λειτουργίας των υποπρογραμμάτων ?
 

Σωστο και αυτο, αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν απαγορευεται τεχνικα να καλεσεις μια τετοια διαδικασια που για καποιο λογο εγινε στο παρελθον.

ether

Παράθεση από: evry στις 12 Δεκ 2015, 10:28:19 ΜΜ
Και γιατί αυτά τα δυο αποτελέσματα τα οποία υπολογίζει η διαδικασία και χρειάζεται η συνάρτηση να μην είναι παράμετροι της συνάρτησης και να καλούμε τη διαδικασία απέξω?
Δεν είναι καλό στη λίστα παραμέτρων της συνάρτησης να φαίνονται όλα τα δεδομένα είσόδου?
Ο τμηματικός προγραμματισμός δεν έχει σαν στόχο τη μέγιστη αυτονομία και γενίκευση της λειτουργίας των υποπρογραμμάτων ?
Με αυτό το σκεπτικό, ούτε συνάρτηση θα ήταν καλό να καλείται μέσα από συνάρτηση.
Αν δηλαδή μια συνάρτηση Α καλούσε μια συνάρτηση Β γιατί χρειαζόταν το αποτέλεσμά της, θα ήταν καλύτερα η συνάρτηση Β να κληθεί απ' έξω και το αποτέλεσμά της να περάσει ως παράμετρος στη συνάρτηση Α.

Kixer

Παράθεση από: Vangelis στις 11 Δεκ 2015, 12:56:18 ΜΜ

Στα εσπερινά θα έχουν την ίδια ύλη με τα ημερήσια;  Όχι ήταν λάθος του Υπουργείου θα είναι η παλιά ύλη (του 2014 με κάποια κεφάλαια από το 9 που συμπληρώνουν το κεφ. 3).  Αναμένουμε την καινούργια εγκύκλιο.


Δλδ αν κατάλαβα καλά κ. Κανίδη, η ύλη για τα εσπερινά δεν θα είναι η ίδια με τα ημερήσια για φέτος; Και θα αλλάξει κάποια στιγμή (με εγκύκλιο που περιμένουμε) τώρα στη μεση της χρονιάς;;!!!  ??? ???

ether

Η εγκύκλιος για την αλλαγή της ύλης στα Εσπερινά έχει ήδη βγει
http://minedu.gov.gr/publications/docs2015/101215_tropopoiisi_ylis.pdf

Diotima

#207
Παράθεση από: ether στις 13 Δεκ 2015, 11:52:59 ΠΜ
Με αυτό το σκεπτικό, ούτε συνάρτηση θα ήταν καλό να καλείται μέσα από συνάρτηση.
Αν δηλαδή μια συνάρτηση Α καλούσε μια συνάρτηση Β γιατί χρειαζόταν το αποτέλεσμά της, θα ήταν καλύτερα η συνάρτηση Β να κληθεί απ' έξω και το αποτέλεσμά της να περάσει ως παράμετρος στη συνάρτηση Α.
Συμφωνώ απόλυτα. Όταν μια συνάρτηση Α καλεί μια άλλη συνάρτηση Β, στην ουσία δέχεται εσωτερικά ως είσοδο το αποτέλεσμα που επιστρέφει η Β.
Γιατί να μη μπορεί να το δέχεται από μια διαδικασία ή να δέχεται είσοδο από το χρήστη; Δεν κατανοώ τη διαφορά.

Ο κανόνας που αναφέρεται στο βιβλίο όσον αφορά την ανεξαρτησία των υποπρογραμμάτων είναι:
"Κάθε υποπρόγραμμα πρέπει να είναι ανεξάρτητο από τα άλλα. Αυτό σημαίνει ότι κάθε υποπρόγραμμα μπορεί να σχεδιαστεί, να αναπτυχθεί και να συντηρηθεί αυτόνομα χωρίς να επηρεαστούν άλλα υποπρογράμματα. Στην πράξη βέβαια η απόλυτη ανεξαρτησία είναι δύσκολο να επιτευχθεί."

Αν θέλαμε να τον εφαρμόσουμε απόλυτα, τότε δε θα έπρεπε κανένα υποπρόγραμμα να καλεί ένα άλλο για να είναι απόλυτα ανεξάρτητο, γιατί αν αλλάξω τη λειτουργία του υποπρογράμματος που καλείται προφανώς επηρεάζεται και το υποπρόγραμμα που το καλεί.
Αν το κάναμε όμως αυτό τότε γιατί να μιλάμε για ιεραρχική σχεδίαση ενός προγράμματος, αφού θα είχαμε διάσπαση πάντα σε ένα μόνο επίπεδο;
Το σχήμα 10.1 στη σελίδα 172 δεν παραπέμπει σε αυτή τη λογική, όπως και άλλα σχήματα στο βιβλίο όπου παρουσιάζεται η έννοια της ιεραρχικής σχεδίασης.
Θα χάναμε επίσης από τα πλεονεκτήματα του τμηματικού προγραμματισμού νομίζω.

Το θέμα ανάγεται στο πως κάνει την ανάλυση ο καθένας που γράφει το πρόγραμμα και αυτό είναι αρκετά υποκειμενικό θέμα και όπως λέει και το βιβλίο (σελ. 173):
"Η ανάλυση όμως αυτή δεν είναι πάντα εύκολη και όπως ισχύει γενικά στον προγραμματισμό, δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για την επιτυχή ανάλυση."

Diotima

Θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση στον κ. Κανίδη:
Για τους αποφοίτους που δίνουν με το παλιό σύστημα και ισχύει η παλιά ύλη, ισχύει η οδηγία ότι μια Συνάρτηση δε μπορεί να καλεί μια Διαδικασία ή ισχύει το αντίθετο που ξέραμε μέχρι πέρσι;

ether

#209
Παράθεση από: Vangelis στις 11 Δεκ 2015, 12:56:18 ΜΜ
Θα προσπαθήσω καλόπιστα να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις

Οι μονάδες των θεμάτων δεν άλλαξαν ισχύει ότι ίσχυε (40-20-20-20)

Θα διδάξουμε Ψευδογλώσσα;   Θεωρείτε διδαχθείσα στη Β τάξη.  Θα γίνει  μόνο συμπληρωματική διδασκαλία εκεί που  ο εκπαιδευτικός κρίνει ότι χρειάζεται το ίδιο ισχύει για τα διαγράμματα ροής.

Πως θα αντιμετωπίσουμε την ουρά και τη στοίβα;  Οι οδηγίες αναφέρουν ότι θεωρητικές ασκήσεις θα πρέπει να διδαχθούν και για τις δύο δομές ενώ υλοποιήσεις με μονοδιάστατο πίνακα μόνο για τη στοίβα.

Πως αντιμετωπίζουμε την πολυπλοκότητα;  με πολύ απλά παραδείγματα π.χ δυαδική vs σειριακή αναζήτηση.

Θα πέσουν θέματα πολυπλοκότητας στις εξετάσεις ;  Κανείς  δεν μπορεί να απαντήσει τώρα. Αν πέσουν θα είναι σε πολύ απλό επίπεδο.

Τι γίνεται με τους νέους αλγορίθμους και άλλους που δεν αναφέρονται;  Σίγουρα θα πρέπει να διδαχθούν οι δύο αλγόριθμοι που αναφέρονται (δυαδική αναζήτηση και ταξινόμηση με επιλογή) οποιοσδήποτε άλλος αλγόριθμος μπορεί να διδαχθεί με μορφή άσκησης (αν υπάρχει χρόνος).

Θα είναι υποχρεωτική η χρήση ενός συγκεκριμένου αλγορίθμου (π.χ στο 4ο θέμα);  Όχι ποτέ δεν ήταν υποχρεωτική η χρήση ενός συγκεκριμένου αλγορίθμου, ούτε θα ζητηθεί π.χ  "να χρησιμοποιήσετε τον  αλγόριθμο δυαδικής  αναζήτησης".  Ο μαθητής μπορεί να  χρησιμοποιήσει όποιον αλγόριθμο επιθυμεί ακόμα και αυτούς που δεν αναφέρονται π.χ Quick sort (αν δεν τον καταλάβει ο εξεταστής  είναι άλλο θέμα).

Θα είναι υποχρεωτική η λύση μιας άσκηση σε ΓΛΩΣΣΑ και όχι σε ψευδοκώδικα;  Αν η άσκηση δεν αναφέρει τον τρόπο λύσης είναι δεκτή κάθε μορφή αναπαράστασης.  Οι ασκήσεις θα αναφέρουν σαφώς  "Να δημιουργηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο.."

Γιατί επιλέχθηκε "Να επισημανθεί ιδιαίτερα ότι οι συναρτήσεις δεν μπορούν να έχουν εντολές εισόδου – εξόδου. Κατ' επέκταση αυτού του γεγονότος, θεωρείται, ότι δεν μπορεί να γίνει κλήση μιας διαδικασίας μέσα από μια συνάρτηση";   Υπήρχε πρόβλημα αντιφάσεων  με το υπάρχον βιβλίο  και έπρεπε να παρθεί μια απόφαση, πάρθηκε αυτή που θεωρείται πιο σωστή.   Αυτό δεν εμποδίζει κανένα προγραμματιστή στο δικό του περιβάλλον να κάνει κάτι διαφορετικό.

Στα εσπερινά θα έχουν την ίδια ύλη με τα ημερήσια;  Όχι ήταν λάθος του Υπουργείου θα είναι η παλιά ύλη (του 2014 με κάποια κεφάλαια από το 9 που συμπληρώνουν το κεφ. 3).  Αναμένουμε την καινούργια εγκύκλιο.

Τι γίνεται με τις διαφορές μεταξύ των βιβλίων της Β' και Γ' τάξης;  Διδάσκουμε το βιβλίο της Γ' τάξης, στη λύση ασκήσεων είναι δεκτές  και οι εκφράσεις  του βιβλίου της Β' τάξης. 

Γιατί άργησαν τόσο οι οδηγίες;  Άγνωστο, οι οδηγίες έχουν δοθεί στο Υπουργείο από το καλοκαίρι. 

Δεσμεύουν οι οδηγίες αυτές την ΚΕΓΕ;  Ναι την δεσμεύουν εφόσον είναι του Υπουργείου.  Επιπλέον  θα γίνει προσπάθεια κάποιος/α από τους συγγραφείς των οδηγιών να είναι στην ΚΕΓΕ.

Βαγγέλης Κανίδης
Έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τις οδηγίες.

Όταν λέει "Οι Αλγόριθμοι να υλοποιούνται σε αμιγώς προγραμματιστικό περιβάλλον και συγκεκριμένα αυτό της ΓΛΩΣΣΑΣ" κυριολεκτεί; Γιατί προγραμματιστικό περιβάλλον απαιτεί εργαστήριο. Θέλετε να πείτε ότι όλες οι προγραμματιστικές ασκήσεις πρέπει να γίνονται στο εργαστήριο σε κάποιο από τα περιβάλλοντα που υποστηρίζουν τη ΓΛΩΣΣΑ; Ή θέλετε να πείτε να γίνονται σε ΓΛΩΣΣΑ κι απλά εκ παραδρομής γράψατε "προγραμματιστικό περιβάλλον";

Όταν λέτε ότι κάποια (αρκετά) πράγματα θεωρούνται γνωστά από τη Β, ποιος τα θεωρεί γνωστά; Το υπουργείο ή κι εσείς οι σύμβουλοι;
Θεωρείτε  ότι είναι τόσο γνωστά που αρκούν π.χ. 5 ώρες για τις δομές επανάληψης (εκτός από το δίωρο για τις μετατροπές);
Θεωρείτε ότι το μονόωρο της Β ήταν επαρκές για να γίνουν όλα αυτά που λέτε (ακολουθία, επιλογή, επανάληψη, ΔΡ) συν τα υπόλοιπα που ήταν στην ύλη της Β τόσο καλά ώστε να αρκούν π.χ. μόνο 5 ώρες για τις δομές επανάληψης στη Γ;

Λέτε σχετικά με το ενδεχόμενο να πέσουν ασκήσεις ανάλυσης αλγορίθμων ότι "Αν πέσουν θα είναι σε πολύ απλό επίπεδο.".
Μπορείτε να μας δώσετε 2-3 παραδείγματα;

Λέτε "Θα είναι υποχρεωτική η λύση μιας άσκηση σε ΓΛΩΣΣΑ και όχι σε ψευδοκώδικα;  Αν η άσκηση δεν αναφέρει τον τρόπο λύσης είναι δεκτή κάθε μορφή αναπαράστασης.  Οι ασκήσεις θα αναφέρουν σαφώς  'Να δημιουργηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο..'"
Τελικά τι ισχύει; Οι ασκήσεις θα αναφέρουν σαφώς 'Να δημιουργηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο..' ή μπορεί και να μην αναφέρουν τον τρόπο λύσης;

Λέτε "Γιατί άργησαν τόσο οι οδηγίες;  Άγνωστο, οι οδηγίες έχουν δοθεί στο Υπουργείο από το καλοκαίρι"
Φαντάζομαι ότι από το Σεπτέμβριο μέχρι τώρα θα έχετε επανειλημμένα και με επίσημο τρόπο επισημάνει στο υπουργείο την αδικαιολόγητη καθυστέρηση και θα έχετε ζητήσει να δοθούν άμεσα.

Στο παράρτημα όπου αναφέρονται παραδείγματα μετατροπών μεταξύ δομών επανάληψης, δεν αναφέρονται οι περιπτώσεις ΟΣΟ σε ΓΙΑ παρά μόνο αναφέρεται ότι "Η μετατροπή της ΟΣΟ... σε  ΓΙΑ..., γίνεται μόνο στην περίπτωση που στην ΟΣΟ... είναι γνωστός ο αριθμός των επαναλήψεων, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μετατρέπεται η  ΟΣΟ... σε  ΓΙΑ...."
Μήπως το ότι δεν δώσατε οδηγίες για μετατροπή από ΟΣΟ σε ΓΙΑ σημαίνει ότι δεν πρόκειται να ζητηθεί τέτοια μετατροπή;


alpapanto

Και αν η Διαδικασία ΔΕΝ έχει στο σώμα των εντολών της ΓΡΑΨΕ ή ΔΙΑΒΑΣΕ, και υπολογίζει μια τιμή, πάλι δε θα μπορεί να κληθεί από μια Συνάρτηση;

Συμπέρασμα: Διδάσκουμε είτε συμφωνούμε είτε όχι, οτι σε καθε περίπτωση η Συνάρτηση ΔΕΝ καλεί Διαδικασία.

Αθανάσιος Πέρδος

Η συζήτηση θυμίζει 2010. Από τη μια αυτοί που ερμηνεύουν "σωστά" το βιβλίο αλλά ίσως και να μην το έχουν διαβάσει και πολύ καλά ή να μην έχουν λάβει υπόψη όλες τις παραμέτρους, και απο την άλλη αυτοί που το έχουν διαβάσει αλλά καλούνται να διδάξουν όχι με το τι διαβάζουν ή έχουν προγραμματίσει στις γλώσσες που περιλαμβάνονται στο διδακτικό πακέτο αλλά με βάση τη "σωστή" ερμηνεία των πρώτων.
Θα γίνει λοιπόν αυτό που λέει ο alppanto

Παράθεση από: alpapanto στις 13 Δεκ 2015, 06:10:52 ΜΜ
Συμπέρασμα: Διδάσκουμε είτε συμφωνούμε είτε όχι, οτι σε καθε περίπτωση η Συνάρτηση ΔΕΝ καλεί Διαδικασία.


dski

#212
Παράθεση από: Diotima στις 13 Δεκ 2015, 03:56:29 ΜΜ
Συμφωνώ απόλυτα. Όταν μια συνάρτηση Α καλεί μια άλλη συνάρτηση Β, στην ουσία δέχεται εσωτερικά ως είσοδο το αποτέλεσμα που επιστρέφει η Β.
Γιατί να μη μπορεί να το δέχεται από μια διαδικασία ή να δέχεται είσοδο από το χρήστη; Δεν κατανοώ τη διαφορά.

Ο κανόνας που αναφέρεται στο βιβλίο όσον αφορά την ανεξαρτησία των υποπρογραμμάτων είναι:
"Κάθε υποπρόγραμμα πρέπει να είναι ανεξάρτητο από τα άλλα. Αυτό σημαίνει ότι κάθε υποπρόγραμμα μπορεί να σχεδιαστεί, να αναπτυχθεί και να συντηρηθεί αυτόνομα χωρίς να επηρεαστούν άλλα υποπρογράμματα. Στην πράξη βέβαια η απόλυτη ανεξαρτησία είναι δύσκολο να επιτευχθεί."

Αν θέλαμε να τον εφαρμόσουμε απόλυτα, τότε δε θα έπρεπε κανένα υποπρόγραμμα να καλεί ένα άλλο για να είναι απόλυτα ανεξάρτητο, γιατί αν αλλάξω τη λειτουργία του υποπρογράμματος που καλείται προφανώς επηρεάζεται και το υποπρόγραμμα που το καλεί.
Αν το κάναμε όμως αυτό τότε γιατί να μιλάμε για ιεραρχική σχεδίαση ενός προγράμματος, αφού θα είχαμε διάσπαση πάντα σε ένα μόνο επίπεδο;
Το σχήμα 10.1 στη σελίδα 172 δεν παραπέμπει σε αυτή τη λογική, όπως και άλλα σχήματα στο βιβλίο όπου παρουσιάζεται η έννοια της ιεραρχικής σχεδίασης.
Θα χάναμε επίσης από τα πλεονεκτήματα του τμηματικού προγραμματισμού νομίζω.

Το θέμα ανάγεται στο πως κάνει την ανάλυση ο καθένας που γράφει το πρόγραμμα και αυτό είναι αρκετά υποκειμενικό θέμα και όπως λέει και το βιβλίο (σελ. 173):
"Η ανάλυση όμως αυτή δεν είναι πάντα εύκολη και όπως ισχύει γενικά στον προγραμματισμό, δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για την επιτυχή ανάλυση."


Συμφωνώ απολύτως. Μια διαδικασία εξάλλου δεν χρησιμοποιείται μόνο για να υπολογίζει ένα αποτέλεσμα αλλά μπορεί π.χ. να εκτελεί και μια λειτουργία (π.χ. αντιμετάθεση δύο μεταβλητών) μέσα στη συνάρτηση. Ή, ακόμα και αν υπολογίζει ένα αποτέλεσμα αυτό μπορεί να είναι ένα ενδιάμεσο αποτέλεσμα σε κάποιο υπολογισμό και δεν μπορεί πάντα να δίνεται σαν είσοδο στη συνάρτηση. Φυσικά η κατά το δυνατόν ανεξαρτησία των υποπρογραμμάτων είναι μια επιθυμητή ιδιότητα αλλά όχι η μόνη επιθυμητή.

Φυσικά θα πρέπει να ακολουθήσουμε τη νέα οδηγία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να την κρίνουμε. Κατανοώ ότι η νέα οδηγία μπορεί να κρίθηκε καλύτερη για κάποιους λόγους. Δε θα διαφωνήσω. Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο σε αυτή είναι ότι βάζει νέους κανόνες και περιορισμούς και δίνει έναν "φιλολογικό" τόνο στο μάθημα τη στιγμή που, προσωπικά θεωρώ ότι το θετικότερο στοιχείο του είναι ακριβώς ότι για το ίδιο πρόβλημα μπορεί κανείς να δώσει πολλές διαφορετικές λύσεις και όλες να είναι σωστές και καλές. Δεν μου αρέσει το "καλούπωμα" και η εμμονή σε αυστηρούς και απαράβατους κανόνες. Κάνουν το μάθημα αρτηριοσκληρωτικό, αυτό δηλ. που θέλουμε να αποφύγουμε.

Να θέσω δε κι ένα ακόμη δευτερεύον ζήτημα που θα μπορούσε να συνεκτιμηθεί. Ακούγεται συχνά κριτική ότι οι νέοι φοιτητές μπαίνουν σε τέτοια μανιέρα με την ΑΕΠΠ που οι καθηγητές στα πανεπιστήμια πρέπει να προσπαθήσουν για να τους "ξεμάθουν" τέτοιες μανιέρες. Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει με όλους και σε όλα τα τμήματα αλλά σίγουρα η οδηγία αυτή νομίζω ότι ενισχύει αυτό το επιχείρημα.

gpapargi

#213
Παράθεση από: alpapanto στις 13 Δεκ 2015, 06:10:52 ΜΜ
Και αν η Διαδικασία ΔΕΝ έχει στο σώμα των εντολών της ΓΡΑΨΕ ή ΔΙΑΒΑΣΕ, και υπολογίζει μια τιμή, πάλι δε θα μπορεί να κληθεί από μια Συνάρτηση;

Θεωρητικά θα μπορούσε να επιτρέπεται η κλήση διαδικασίας από συνάρτηση υπό την προϋπόθεση  η διαδικασία να μην έχει μέσα της Γράψε/Διάβασε. Δε θα υπήρχε ασυνέπεια.
Θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα από άποψη ανεξαρτησίας υποπρογραμμάτων. Σύμφωνα με αυτή, θα έπρεπε να μπορώ να χρησιμοποιήσω τη διαδικασία χωρίς να κοιτάξω εσωτερικά τον κώδικά της, δηλαδή το πώς είναι υλοποιημένη, παρά μόνο τις παραμέτρους της. Αν επιτρέπαμε επιλεκτικά την κλήση διαδικασίας (χωρίς Γράψε/Διάβασε)  από συνάρτηση, θα έπρεπε να κοιτάξουμε στο εσωτερικό της διαδικασίας για να δούμε αν τυχόν έχει ή δεν έχει Γράψε/Διάβασε. Και φαντάσου ότι μπορεί μια διαδικασία να καλεί άλλη διαδικασία, που καλεί άλλη διαδικασία και ούτω καθεξής. Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να κοιτάξουμε μέσα σε όλη την αλυσίδα διαδικασιών, να δούμε τον κώδικά τους και να ελέγξουμε αν υπάρχει  ή όχι στο βάθος εντολές Γράψε/Διάβασε. Αυτό δε θα ήταν καλό για την ανεξαρτησία των υποπρογραμμάτων.
Άρα νομίζω ότι δε θα ήταν πολύ καλή ιδέα τον να επιτρέπεται η κλήση διαδικασίας από συνάρτηση εκτός από την περίπτωση που η διαδικασίας έχει μέσα είσοδο/έξοδο.
Η άλλη εναλλακτική θα ήταν να επιτρέπονται όλα δηλαδή το να μπορεί η συνάρτηση να έχει απευθείας Γράψε/Διάβασε. Να επιτρέπονται δηλαδή τα πάντα. Αυτό αντίκειται στη λογική που θέλει τις συναρτήσεις να κάνουν απλώς υπολογισμούς και να επιστρέφουν μια τιμή. Θα ήταν πάντως συνεπής προσέγγιση και θα μπορούσε να υιοθετηθεί από την επιτροπή. Για μένα είναι καθαρά θέμα του τι συναρτήσεις θέλουμε. Αν τις θέλουμε να εκτυπώνουν μηνύματα και να δέχονται είσοδο με Διάβασε, τότε τα επιτρέπουμε όλα. Αν δεν το θέλουμε τότε τα κόβουμε όλα. Έγινε το δεύτερο. Θα μπορούσε να γίνει και το πρώτο.

pgrontas

#214
Το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό της συνάρτησης κατά τη γνώμη μου είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη θέση οποιασδήποτε σταθεράς, μεταβλητής, έκφρασης κτλ. όπως αναφέρεται και στο βιβλίο.
Αυτό συνεπάγεται ότι η συνάρτηση κάνει μόνο 1 πράγμα, όπως άλλωστε θα έπρεπε να ισχύει για όλα τα είδη υποπρογραμμάτων, αλλά εδώ δίνεται ιδιαίτερη έμφαση, καθώς θα αποτιμάται 'επί τόπου'. Άρα αυτό αποκλείει το ΔΙΑΒΑΣΕ/ΓΡΑΨΕ σε οποιαδήποτε αλυσίδα κλήσεων, όπως γράφει και ο Γιώργος, γιατί θα κάνει κάτι άλλο εκτός από το να υπολογίζει το αποτέλεσμα και μας ωθεί να έχουμε όσο το δυνατόν πιο σύντομες συναρτήσεις.

Επιπλέον το βλέπω και διαφορετικά: ΟΚ. Έχουμε ένα αμφισβητούμενο σημείο στο διδακτικό πακέτο. Πώς το χειριζόμαστε;

Λύση 1η:  Να προσκολληθούμε σε γλώσσες απαρχαιωμένες όπως αυτές που αναφέρονται στο διδακτικό πακέτο, επειδή αυτές ήταν δημοφιλείς όταν προγραμμάτιζαν οι συγγραφείς και να ακολουθήσουμε το τυπικό τους, ξεχνώντας όμως ότι οι γλώσσες προγραμματισμού είναι και εκφραστικά εργαλεία και δεν μας νοιάζει μόνο η ορθότητα.

Λύση 2η: Να την χειριστούμε δημιουργικά, εισάγοντας στοιχεία από τον τρόπο σκέψης άλλων γλωσσών, που καθορίζουν τον σύγχρονο τρόπο προγραμματισμού, με τον οποίο τελικά θα ασχοληθούν οι μαθητές, όπου οι συναρτήσεις αντιμετωπίζονται ως pure αντικείμενα των οποίων το αποτέλεσμα εξαρτάται από την είσοδό τους και μάλιστα με βάση αυτό μπορεί το πρόγραμμα να τύχει περαιτέρω ανάλυσης από τον compiler και να βρεθούν λάθη ή να εκτελεστεί παράλληλα ή ό,τι άλλο κάνουν οι συναρτησιακές γλώσσες.

Παιδαγωγικά, επιστημονικά και σε οποιονδήποτε τομέα μπορώ να σκεφθώ,  η δεύτερη λύση υπερέχει και κάθε άλλο παρά φιλολογική είναι, ούτε θα αναγκάσει τους μαθητές να ξεμάθουν πράγματα, γιατί 'άλλες' συναρτήσεις αυτές και 'άλλες' συναρτήσεις της C πχ. Αντίθετα δίνει μία νέα οπτική, η οποία αλλιώς δεν υπάρχει.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alpapanto

Και κάτι ακόμη...
Πιθανό - απίθανο Σ-Λ στις εξετάσεις: Μια συνάρτηση μπορεί να καλέσει μια διαδικασία.

Οι μαθητές της Γ Λυκείου απαντουν: ΛΑΘΟΣ
Οι απόφοιτοι, που εξετάζονται με την περσινή ύλη, απαντούν ΣΩΣΤΟ

:D :D :D :Dκαι οι δυο είναι σωστοί :D :D :D :D

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: pgrontas στις 14 Δεκ 2015, 05:17:49 ΜΜ
Λύση 1η:  Να προσκολληθούμε σε γλώσσες απαρχαιωμένες όπως αυτές που αναφέρονται στο διδακτικό πακέτο, επειδή αυτές ήταν δημοφιλείς όταν προγραμμάτιζαν οι συγγραφείς και να ακολουθήσουμε το τυπικό τους, ξεχνώντας όμως ότι οι γλώσσες προγραμματισμού είναι και εκφραστικά εργαλεία και δεν μας νοιάζει μόνο η ορθότητα.

Λύση 2η: Να την χειριστούμε δημιουργικά, εισάγοντας στοιχεία από τον τρόπο σκέψης άλλων γλωσσών, που καθορίζουν τον σύγχρονο τρόπο προγραμματισμού, με τον οποίο τελικά θα ασχοληθούν οι μαθητές, όπου οι συναρτήσεις αντιμετωπίζονται ως pure αντικείμενα των οποίων το αποτέλεσμα εξαρτάται από την είσοδό τους και μάλιστα με βάση αυτό μπορεί το πρόγραμμα να τύχει περαιτέρω ανάλυσης από τον compiler και να βρεθούν λάθη ή να εκτελεστεί παράλληλα ή ό,τι άλλο κάνουν οι συναρτησιακές γλώσσες.

Παιδαγωγικά, επιστημονικά και σε οποιονδήποτε τομέα μπορώ να σκεφθώ,  η δεύτερη λύση υπερέχει και κάθε άλλο παρά φιλολογική είναι, ούτε θα αναγκάσει τους μαθητές να ξεμάθουν πράγματα, γιατί 'άλλες' συναρτήσεις αυτές και 'άλλες' συναρτήσεις της C πχ. Αντίθετα δίνει μία νέα οπτική, η οποία αλλιώς δεν υπάρχει.

Εντάξει η VB 2015 και η Delphi στις οποίες οι συναρτήσεις είναι διαδικασίες που επιστρέφουν μία τιμή δεν είναι απαρχαιωμένες γλώσσες. Δεν τις βλέπει έτσι η αγορά. Δεν δίνονται μισθοί 90000 δολλαρίων σε απαρχαιωμένους προγραμματιστές.

Από την άλλη είναι ενδιαφέρουσα η προσέγγιση που παρουσιάζεται στη Λύση 2. Μια γλώσσα που οι διαδικασίες και  οι συναρτήσεις δεν μπορούν να συνεργαστούν με όλους τους τρόπους γιατί οι συναρτήσεις έχουν τα χαρακτηριστικά των συναρτησιακών γλωσσών.

Το θέμα όμως είναι άλλο. Γιατί υιοθετούμε αυτή την προσέγγιση μετά από 15 χρόνια και την εφαρμόζουμε για δύο; Και μάλιστα με τον κίνδυνο να γελάνε μαζί μας αν βάλει θέματα κανένας περίεργος και δώσει το σωστό λάθος που έγραψε ο alpapanto σε προηγούμενο post.
Είναι τόσο μεγάλο το παιδαγωγικό όφελος ώστε να αξίζει τη φασαρία που θα προκαλούσε ένα τέτοιο θέμα εξετάσεων; 


pgrontas

Στο πρώτο διαφωνώ.
Αρχικά το βιβλίο δεν παρουσιάζει την VB2015 ούτε την Delphi, αλλά τους προγόνους τους της δεκαετίας του 80 με τον τρόπο σκέψης της εποχής. Επιπλέον οι προγραμματιστές COBOL είναι ακόμα πιο περιζήτητοι και καλοπληρωμένοι για migration legacy συστημάτων. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να υιοθετήσουμε τον τρόπο σκέψης της.
Στο δεύτερο συμφωνώ και υπερθεματίζω ότι κακώς άργησε αυτή η επισήμανση.

Παράθεση από: Αθανάσιος Πέρδος στις 15 Δεκ 2015, 09:57:05 ΠΜ
Εντάξει η VB 2015 και η Delphi στις οποίες οι συναρτήσεις είναι διαδικασίες που επιστρέφουν μία τιμή δεν είναι απαρχαιωμένες γλώσσες. Δεν τις βλέπει έτσι η αγορά. Δεν δίνονται μισθοί 90000 δολλαρίων σε απαρχαιωμένους προγραμματιστές.

Από την άλλη είναι ενδιαφέρουσα η προσέγγιση που παρουσιάζεται στη Λύση 2. Μια γλώσσα που οι διαδικασίες και  οι συναρτήσεις δεν μπορούν να συνεργαστούν με όλους τους τρόπους γιατί οι συναρτήσεις έχουν τα χαρακτηριστικά των συναρτησιακών γλωσσών.

Το θέμα όμως είναι άλλο. Γιατί υιοθετούμε αυτή την προσέγγιση μετά από 15 χρόνια και την εφαρμόζουμε για δύο; Και μάλιστα με τον κίνδυνο να γελάνε μαζί μας αν βάλει θέματα κανένας περίεργος και δώσει το σωστό λάθος που έγραψε ο alpapanto σε προηγούμενο post.
Είναι τόσο μεγάλο το παιδαγωγικό όφελος ώστε να αξίζει τη φασαρία που θα προκαλούσε ένα τέτοιο θέμα εξετάσεων; 


Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: pgrontas στις 15 Δεκ 2015, 12:05:48 ΜΜ
Στο πρώτο διαφωνώ.
Αρχικά το βιβλίο δεν παρουσιάζει την VB2015 ούτε την Delphi, αλλά τους προγόνους τους της δεκαετίας του 80 με τον τρόπο σκέψης της εποχής. Επιπλέον οι προγραμματιστές COBOL είναι ακόμα πιο περιζήτητοι και καλοπληρωμένοι για migration legacy συστημάτων. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να υιοθετήσουμε τον τρόπο σκέψης της.
Όμως η Basic και η Pascal στο συγκεκριμένο θέμα έχουν τους ίδιους κανόνες με τις VB 2015 και τη Delphi. Απλά υπήρξε εξέλιξη ως προς τις δυνατότητες στις δύο τελευταίες. Ο τρόπος σκέψης στο συγκεκριμένο θέμα δεν άλλαξε. 

Και τελικά έτσι όπως είναι διαρθρωμένο το μάθημα διδάσκουμε αλγοριθμική ή όχι; Εξετάζουμε στο χαρτί ή όχι; Θα ζητηθεί από κανένα το πρόγραμμα να τύχει περαιτέρω ανάλυσης από τον compiler και να βρεθούν λάθη ή να εκτελεστεί παράλληλα ή ό,τι άλλο κάνουν οι συναρτησιακές γλώσσες όπως γράφεις.

Γιατί λοιπόν τέτοια ευαισθησία να αλλάξει το συγκεκριμένο θέμα και να αναιρεθούν εκφράσεις από διαφορετικά σημεία του διδακτικού πακέτου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή; Μήπως η Python έχει διαδικασίες και συναρτήσεις όπως η ΓΛΩΣΣΑ και δεν θα υπάρχει συνέχεια;


pgrontas

Παράθεση από: Αθανάσιος Πέρδος στις 15 Δεκ 2015, 12:47:47 ΜΜ
Όμως η Basic και η Pascal στο συγκεκριμένο θέμα έχουν τους ίδιους κανόνες με τις VB 2015 και τη Delphi. Απλά υπήρξε εξέλιξη ως προς τις δυνατότητες στις δύο τελευταίες. Ο τρόπος σκέψης στο συγκεκριμένο θέμα δεν άλλαξε. 

Και τελικά έτσι όπως είναι διαρθρωμένο το μάθημα διδάσκουμε αλγοριθμική ή όχι; Εξετάζουμε στο χαρτί ή όχι; Θα ζητηθεί από κανένα το πρόγραμμα να τύχει περαιτέρω ανάλυσης από τον compiler και να βρεθούν λάθη ή να εκτελεστεί παράλληλα ή ό,τι άλλο κάνουν οι συναρτησιακές γλώσσες όπως γράφεις.

Γιατί λοιπόν τέτοια ευαισθησία να αλλάξει το συγκεκριμένο θέμα και να αναιρεθούν εκφράσεις από διαφορετικά σημεία του διδακτικού πακέτου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή; Μήπως η Python έχει διαδικασίες και συναρτήσεις όπως η ΓΛΩΣΣΑ και δεν θα υπάρχει συνέχεια;


Σχετικά με το σχόλιο για την αλγοριθμική, εσύ αναφέρθηκες πρώτος σε συγκεκριμένες γλώσσες προγραμματισμού.
Σε κάθε περίπτωση, η δική μου τοποθέτηση αφορά το πώς έναν περιορισμό, με τον οποίο συμφωνώ για λόγους συνέπειας (χωρίς όμως καμία ευαισθησία), μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε προς όφελος μας, δίνοντας μία νέα οπτική στους μαθητές.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Diotima

Θανάση συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις.
Οι ερωτήσεις που θέτεις είναι και δικές μου ερωτήσεις.

Κατανοώ επίσης ότι οι συγγραφείς όταν έγραψαν το διδακτικό πακέτο ανέλαβαν μια δύσκολη δουλειά. Πήραν ως πρότυπο τις υπαρκτές γλώσσες  Basic και Pascal, και περισσότερο κατά τη γνώμη μου την Pascal, και έφτιαξαν τη ΓΛΩΣΣΑ, κάνοντας όμως απλουστεύσεις ώστε η ΓΛΩΣΣΑ να συμβαδίζει με το σκοπό του μαθήματος που φανερά δεν ήταν η εκμάθηση μιας συγκεκριμένης γλώσσας προγραμματισμού αλλά η εισαγωγή του μαθητή στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης, στην Αλγοριθμική.
Δε γνωρίζω αν ήταν δική τους η απόφαση αυτών των απλουστεύσεων ή τους δόθηκε η οδηγία να το κάνουν, ήταν όμως δύσκολο έργο, γιατί κάποιος θα έπρεπε εξ' αρχής να σκεφτεί όλες τις πιθανές συνέπειες και ασυμβατότητες που μπορεί να προκύψουν από  αυτές τις απλουστεύσεις. Ο πιο ασφαλής τρόπος κατά τη γνώμη μου θα ήταν να διατηρηθούν όσα παρέμειναν στη ΓΛΩΣΣΑ όπως ακριβώς υπήρχαν π.χ. στην Pascal.
Τα πράγματα νομίζω θα ήταν έτσι εντελώς σαφή και συγκεκριμένα (με την επιφύλαξη ότι προσωπικά δεν έχω ερευνήσει σε βάθος αν μπορούσε να γίνει ακριβώς αυτό).

Κατανοώ επίσης και τη σύνδεση που κάνει το βιβλίο όσον αφορά τις συναρτήσεις της ΓΛΩΣΣΑΣ με τις μαθηματικές συναρτήσεις. Υπάρχει από πίσω ο παιδαγωγικός σκοπός να κατανοήσει ο μαθητής αυτόν τον τύπο υποπρογράμματος με βάση κάτι που του είναι γνωστό, να κάνει συνειρμούς, οπότε μπορεί να τον καταλάβει πιο εύκολα. Να μάθει το απλό υποπρόγραμμα με τη λογική της pure function και να προχωρήσει ομαλά στο διαφορετικό, πιο βαρύ  και πιο σύνθετο (διαδικασία).
Θα λέγαμε ότι παιδαγωγικά, από την άποψη της ευκολίας κατανόησης από τους μαθητές, είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για τη διδασκαλία και τη χρήση συναρτήσεων στη ΓΛΩΣΣΑ.

Είναι άλλο όμως αυτό και άλλο η δημιουργία ενός αυστηρού κανόνα απαγόρευσης διότι:

Όταν στη φετινή έκδοση του βιβλίου (27-4-2015) διαβάζει ο μαθητής ή ο καθηγητής σε ακριβώς δύο συνεχόμενες σελίδες:

"Κάθε διαδικασία εκτελείται όταν καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή άλλη διαδικασία." (σελ. 178)

και στην αμέσως επόμενη σελίδα:

"Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή από άλλη διαδικασία ή συνάρτηση." (σελ.179)

και λαμβάνοντας υπ' όψη και όλες τις παραπομπές που παρέθεσε ο Θανάσης από τα σχολικά συγγράμματα,

καταλήγω στο ότι δεν έχουμε δικαίωμα να δημιουργούμε κανόνες απαγόρευσης για βαθύτερες προγραμματιστικές ασυνέπειες, που άλλοι τις δεχόμαστε και άλλοι όχι.

Για να είμαστε συνεπείς, κυρίως απέναντι στους μαθητές που θα γράψουν στις Πανελλαδικές, η σωστή στάση είναι να τα δεχτούμε όλα.

Παρ' όλα αυτά θα ακολουθήσω αναγκαστικά την οδηγία που δόθηκε.

Εντελώς καλοπροαίρετα αυτή είναι η γνώμη μου, χωρίς προσωπικές προτιμήσεις σε συγκεκριμένες γλώσσες προγραμματισμού (μου αρέσει πολύ η φιλοσοφία των συναρτησιακών γλωσσών) και λαμβάνοντας υπ' όψη μόνο το σκοπό του μαθήματος και την αγάπη μου γι αυτό αλλά και για τους μαθητές.

Kixer

#221
Καλησπέρα στο στέκι!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ύλη των εσπερινών η οποία επανήλθε στα παλιά και με βάση αυτό:

http://www.ypepth.gr/publications/docs2015/101215_tropopoiisi_ylis.pdf

Δισδιάστατους πίνακες θα διδάξουμε φέτος στα παιδιά; Το κεφ. 9.3 είναι 'επιδεικτικά' εκτός ενώ το 3.3 είναι μέσα ολόκληρο. Από την άλλη οι οδηγίες που δόθηκαν (αντίστοιχες με αυτές των ΓΕΛ) δεν αναφέρουν πουθενά τη λέξη δισδιάστατος... Ωστόσο ασκήσεις με δισδιάστατους πάντα είχαν στα εσπερινά...

AEPP2106

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο βοήθημα το οποίο να έχει την καινούρια ύλη.

Ευχαριστώ!

Παντελης Τσιράκης

#223
Τα μηνύματα στο στέκι θα πρέπει να έχουν ενημερωτικό αλλά όχι διαφημιστικό χαρακτήρα. Το συγκεκριμένο μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης

Rathaniel

Το στέκι δεν είναι χώρος διαφήμισης.
Μπορείς να στείλεις μέσω μηνύματος προσωπικού αυτό που διαφημίζεις (άθελα σου).
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

Kixer

Παράθεση από: Kixer στις 15 Δεκ 2015, 06:16:21 ΜΜ
Καλησπέρα στο στέκι!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ύλη των εσπερινών η οποία επανήλθε στα παλιά και με βάση αυτό:

http://www.ypepth.gr/publications/docs2015/101215_tropopoiisi_ylis.pdf

Δισδιάστατους πίνακες θα διδάξουμε φέτος στα παιδιά; Το κεφ. 9.3 είναι 'επιδεικτικά' εκτός ενώ το 3.3 είναι μέσα ολόκληρο. Από την άλλη οι οδηγίες που δόθηκαν (αντίστοιχες με αυτές των ΓΕΛ) δεν αναφέρουν πουθενά τη λέξη δισδιάστατος... Ωστόσο ασκήσεις με δισδιάστατους πάντα είχαν στα εσπερινά...

Συνάδελφοι συγνώμη που επαναφέρω την ερώτηση. Θα ήθελα την γνώμη σας στο παραπάνω. Άποψή μου είναι ότι θα διδάξουμε κανονικά δισδιάστατους στα εσπερινά μιας και είναι στο κεφ. 3.3 ωστόσο θα ήθελα να ξερω αν έχει καποιος (απο εσπερινο) κάποια ενημέρωση

AEPP2106

Παράθεση από: AEPP2106 στις 29 Δεκ 2015, 10:34:17 ΜΜ
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο βοήθημα το οποίο να έχει την καινούρια ύλη.

Ευχαριστώ!

Επειδή από τότε που έστειλα το μνμ σήμερα ξαναμπήκα στο στέκι, μου απάντησε κάποιος και διαγράψατε το μνμ???  Αν είναι δυνατόν να γίνεται θέμα διαφήμισης! Υποτίθεται ότι το στέκι είναι "χώρος" βοήθειας για όσους ασχολούνται με το μάθημα. Μιλάμε για βιβλία αυτή τη στιγμή, χρήσιμα για τη δουλειά μας.
Τέλοσπάντων, παρακαλώ ας μου στείλετε έστω pm για να μου προτείνετε κάποιο.

gpapargi

Παράθεση από: AEPP2106 στις 07 Ιαν 2016, 01:05:38 ΠΜ
Επειδή από τότε που έστειλα το μνμ σήμερα ξαναμπήκα στο στέκι, μου απάντησε κάποιος και διαγράψατε το μνμ???  Αν είναι δυνατόν να γίνεται θέμα διαφήμισης! Υποτίθεται ότι το στέκι είναι "χώρος" βοήθειας για όσους ασχολούνται με το μάθημα. Μιλάμε για βιβλία αυτή τη στιγμή, χρήσιμα για τη δουλειά μας.
Τέλοσπάντων, παρακαλώ ας μου στείλετε έστω pm για να μου προτείνετε κάποιο.

Στο στέκι συμμετέχουν αρκετοί συγγραφείς βοηθημάτων και δεν είναι ωραίο να λέμε ότι το τάδε βιβλίο είναι καλύτερο από όλα τα άλλα. Κάτι τέτοιο θα ήταν διαφήμιση. Σεβαστό το ερώτημα σου. Καλό είναι οι απαντήσεις να δίνονται με pm για να μην καταλήγουμε σε άχαρες καταστάσεις.
Για μένα πάντως, το καλύτερο θα ήταν να πας σε κάποιο βιβλιοπωλείο που έχει όλα τα βοηθήματα, να τα ξεφυλλίσεις και να επιλέξεις όποιο σου κάνει. Ακόμα και αν σου προτείνει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο, δεν πάει να πει τίποτα αφού πολλοί άλλοι μπορεί να χρησιμοποιούν κάποιο άλλο και απλά να μην το ανέφεραν. 

eris_st

Καλησπέρα,
η ταξινόμηση ευθείας εισαγωγής θα διδαχθεί τελικά; μιας και δε συμπεριλαμβάνεται στις οδηγίες του υπουργείου!

petrosp13

Εδώ δεν προλαβαίνουμε καλά καλά να διδάξουμε τα εντός ύλης με το καταραμένο 2ωρο..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dpa2006

Που να προλάβεις...!  :(
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

odysseas

Πάντως οι οδηγίες λένε: "Η εισαγωγή νέων αλγορίθμων αναζήτησης και ταξινόμησης σε πίνακες, αφορά στη διδασκαλία ασκήσεων στις οποίες να περιγράφεται ο αλγόριθμος αναζήτησης ή ταξινόμησης και να ζητείται από τους μαθητές η υλοποίηση του σε πρόγραμμα." Μια τέτοια ακριβώς άσκηση είναι η ΔΣ3 στη σελ. 34 του τετραδίου μαθητή, η οποία περιγράφει την ταξινόμηση με εισαγωγή.

jim10

#232
το 5.3.1 και 5.3.2 είναι μέσα στην ύλη;

Στις οδηγίες της 8.12.15 αναφέρεται ότι η 5.3 θα διδαχθεί μέχρι τον ορισμό της πολυπλοκότητας σελ.95 αλλά αναφέρει και τον πίνακα 5.4...... ????

gthal

Θεωρώ ότι λέγοντας "παράγραφος 5.3" εννοούν και τις υποπαραγράφους της
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

jim10

σε άλλες παραγράφους γράφει αναλυτικά τις υποπαραγράφους. Η 5.3 είναι η μόνη που δεν τις αναφέρει. για'αυτό μπερδεύτηκα.

gthal

Παράθεση από: jim10 στις 20 Ιαν 2016, 11:12:31 ΜΜ
σε άλλες παραγράφους γράφει αναλυτικά τις υποπαραγράφους. Η 5.3 είναι η μόνη που δεν τις αναφέρει. για'αυτό μπερδεύτηκα.
Έχεις δίκιο
κι εγώ μπερδεύτηκα με αυτό αλλά καταλήγω τελικά σ' αυτή την ερμηνεία γιατί αναφέρει πράγματα που είναι στις υποπαραγράφους
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

petrosp13

Στις οδηγίες υπάρχουν κάποιοι ορισμοί που αφορούν τα δένδρα (trees) και δεν αναφέρονται στο σχολικό βιβλίο (π.χ. επίπεδο, βαθμός, διαδρομή κτλ.)
Θεωρούνται εξεταστέα ύλη άραγε;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Vangelis

#237
Παράθεση από: petrosp13 στις 26 Ιαν 2016, 01:48:21 ΜΜ
Στις οδηγίες υπάρχουν κάποιοι ορισμοί που αφορούν τα δένδρα (trees) και δεν αναφέρονται στο σχολικό βιβλίο (π.χ. επίπεδο, βαθμός, διαδρομή κτλ.)
Θεωρούνται εξεταστέα ύλη άραγε;

Οι οδηγίες ποτέ δεν αποτελούσαν εξεταστέα ύλη, αποτελούν οδηγίες για ΠΙΘΑΝΗ εμβάθυνση στη διδασκαλία.

Vangelis

Παράθεση από: eris_st στις 14 Ιαν 2016, 12:51:00 ΜΜ
Καλησπέρα,
η ταξινόμηση ευθείας εισαγωγής θα διδαχθεί τελικά; μιας και δε συμπεριλαμβάνεται στις οδηγίες του υπουργείου!

τι πάει να πει "Θα διδαχθεί;"

Η quick sort θα διδαχθεί;

διάβασε τις οδηγίες για τους νέους αλγορίθμους

Vangelis

Παράθεση από: gthal στις 20 Ιαν 2016, 01:05:02 ΜΜ
Θεωρώ ότι λέγοντας "παράγραφος 5.3" εννοούν και τις υποπαραγράφους της
H παράγραφοι 5.3.1 και 5.3.2  ως αλγόριθμοι καλύπτονται απο τις οδηγίες για τους νέους αλγορίθμους μου εισάγονται, με τη μορφή που βρίσκονται στο βιβλίο καλύπτονται απο τις οδηγίες για την πολυπλοκότητα. 

Πρακτικά: δεν θα ζητηθεί η εύρεση της πολυπλοκότητας αυτων των αλγορίθμων

manpoul

Σε κανένα σημείο της ύλης δεν αναφέρεται παράγραφος και να "εννοούνται" ότι είναι μέσα στην ύλη και οι υποπαράγραφοί της - δείτε δηλαδή την 2.4, 5.1, 6.4, 8.1, 8.2, 10.5 όπου ρητά αναφέρονται οι υποπαράγραφοι της κάθε μίας.
Η ύλη έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ και δεν αλλάζει με το τί θα μπορούσε να εννοεί αυτός που τα έγραψε. Οπότε προφανώς είναι μόνο η ενότητα 5.3 μέσα στην ύλη και όχι οι 5.3.1. και 5.3.2 παράγραφοι.
Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί έπρεπε να αλλάξει τόσο τσαπατσούλικα η ύλη του μαθήματος και από ότι τελικά φάνηκε χωρίς κανένα απολύτως σχεδιασμό.

lef

Στις οδηγίες που έστειλε το υπουργείο στις 8-12-15 , σελ 10, αναφέρει: "Από την παράγραφο 5.3 διδάσκεται το τμήμα μέχρι τον ορισμό της πολυπλοκότητας". Άρα, ουτε όλη η 5.3 δεν είναι μέσα στην ύλη (;) Παρακάτω όμως ζητάει τους πίνακες 2.2 και εικόνα 2.10 του βιβλίου Β ΓΕΛ (από την παράγραφο 2.2.3 που έχει βγει εκτός ύλης!!!) και  τον πίνακα 5.4 που είναι στην παράγραφο 5.3.2. Και δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα βέβαια. Μιλάμε για το απόλυτο μπάχαλο. Υπάρχει κανείς που έχει ζητήσει περισσότερες διευκρινίσεις από το υπουργείο για να μας ενημερώσει τι ακριβώς θα διδάξουμε;

Επισης όσον αφορά την 3.9 θεωρώ ότι αφού μας ζητάει  λίστες δενδρα και γράφους, και οι 3.9.1, 3.9.2 και 3.9.3 είναι μέσα στην ύλη παρόλο που δεν αναφέρονται.

petrosp13

Παράθεση από: lef στις 04 Μαρ 2016, 01:02:54 ΜΜ
Μιλάμε για το απόλυτο μπάχαλο.

9 μήνες μετα την ανακοίνωση της νέας ύλης
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

GB

Παράθεση από: lef στις 04 Μαρ 2016, 01:02:54 ΜΜ
Μιλάμε για το απόλυτο μπάχαλο. Υπάρχει κανείς που έχει ζητήσει περισσότερες διευκρινίσεις από το υπουργείο για να μας ενημερώσει τι ακριβώς θα διδάξουμε;

Διευκρινίσεις δεν υπάρχουν από το υπουργείο άλλες εκτός από το κείμενο που βγήκε τον Δεκέμβρη. Ό,τι πιο επίσημο έχω δει είναι ο διάλογος με την σχολικό σύμβουλο , που μετέφερε εδώ στο στέκι, ο συνάδελφος Πέρδος  και έλεγε ότι μέσα στην ύλη είναι οι παράγραφοι 5.3.1 - 5.3.2  και 3.9.1 - 3.9.2 - 3.9.3

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6275.165

lef

Παράθεση από: GB στις 08 Μαρ 2016, 08:58:36 ΜΜ
Διευκρινίσεις δεν υπάρχουν από το υπουργείο άλλες εκτός από το κείμενο που βγήκε τον Δεκέμβρη. Ό,τι πιο επίσημο έχω δει είναι ο διάλογος με την σχολικό σύμβουλο , που μετέφερε εδώ στο στέκι, ο συνάδελφος Πέρδος  και έλεγε ότι μέσα στην ύλη είναι οι παράγραφοι 5.3.1 - 5.3.2  και 3.9.1 - 3.9.2 - 3.9.3

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6275.165

Δε νομίζω ότι μπορούμε να βασιστούμε σ'αυτό αφού οι απαντήσεις δίνονται τον Οκτώβριο και οι αμφιλεγόμενες "διευκρινίσεις" του υπουργείου ήρθαν το Δεκέμβριο. Έψαχνα για κάτι νεώτερο.
Θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή με τη δική μας σύμβουλο και ΑΝ πάρω αξιόπιστη απάντηση θα ενημερώσω.

marianne

Καλησπέρα και από εμένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει αποσαφηνιστεί τι ισχύει τελικά με τους αλγόριθμους ταξινόμησης. Δηλαδή, γνωρίζω ότι είναι στην ύλη σίγουρα ο αλγόριθμος ευθείας ανταλλαγής και η ταξινόμηση με επιλογή, σύμφωνα με τις διευκρινίσεις που λάβαμε τον Δεκέμβριο.

Αλλά τι ισχύει για την ταξινόμηση ευθείας εισαγωγής; Πρέπει να γνωρίζουν απλά την ύπαρξή της ή και τον αλγόριθμο; Φοβάμαι ότι αν τους διδάξω και τρίτο αλγόριθμο ταξινόμησης θα μπερδευτούν και δεν χρειάζεται να τον μάθουν αν δεν περιλαμβάνεται στην ύλη.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ!  :)