Ελληνικά ονόματα αρχείων σε File Dialogs (Ubuntu 20.04 LTSP)

Ξεκίνησε από falexakos, 11 Μαΐου 2021, 11:10:53 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Γεια σε όλους.

Ίσως να το έχω ξαναρωτήσει (δεινόν το γήρας, ου γαρ έρχεται μόνον :) ), αλλά στο MicroWorlds Pro και ενδεχομένως και σε άλλες εφαρμογές (και εκτός Wine) δεν εμφανίζονται καθόλου Ελληνικά ονόματα καταλόγων ή αρχείων όταν πάμε να ανοίξουμε κάτι. Έχω π.χ. αντιγράψει από ένα στικάκι στο ~/Έγγραφα τον κατάλογο "Ασκήσεις" και όταν πάω να τον ανοίξω από το Microworlds (είτε μέσω Wine, είτε αν το έχω κανονικά εγκαταστήσει στο /usr/bin με το Synaptic) ΔΕΝ βλέπω ο,τιδήποτε Ελληνικό. Το πακέτο wine32 είναι εγκατεστημένο.

alkisg

Λέμε για καθαρό Ubuntu MATE 20.04 εγκατεστημένο με βάση τις οδηγίες της Τεχνικής Στήριξης;
Όλα ΟΚ εδώ, τα ελληνικά φαίνονται μια χαρά.

Το πρόβλημα το έχω δει μόνο σε περιπτώσεις χρήσης άσχετων PPAs ή σε κακές εγκαταστάσεις 18.04 που έχουν στείλει εταιρίες σε καινούργια εργαστήρια, οπότε αν είναι αναβάθμιση από τέτοια, μπορεί να διατηρήθηκε το πρόβλημα.

Αν θες έλα από το IRC να το δούμε live.

falexakos

Χμμ. Έλα ντε; Πάλι είναι ένα από εκείνα τα εργαστήρια όπου ήρθε server με προεγκατεστημένο το 18.04, το οποίο αναβάθμισα (dist-upgrade) σε 20.04. Νομίζω έχει Gnome και δεν είχε το wine32 εγκατεστημένο. Αυτό το έβαλα αφού είχα εγκαταστήσει πρώτα το microwrolds-pro).
Τα παραπάνω πριν κλείσουμε ελέω Covid-19. Όμως, σήμερα πια, για πρώτη φορά σήμερα μου παραπονέθηκαν απ' το σχολείο.
Anyhow. Θα μπω αύριο με Teamviewer και θα σε καλέσω από "εκεί" στο IRC. :)
Η φάση είναι πως μέσα στο περιβάλλον του Microworlds, βλέπεις και γράφεις Ελληνικά. (Π.χ. στκ, μπ 100 κλπ.)