WebEx σε Xubuntu

Ξεκίνησε από falexakos, 26 Μαρ 2021, 06:59:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Προσπαθώ σε 2 διαφορετικά μηχανήματα με Xubuntu 18.04, 32-bit να δουλέψω το WebEx. Αν και όλα φαίνονται Ok (εννοείται μπαίνω μέσω browser) και η κάμερα λειτουργεί μια χαρά, το μικρόφωνο δεν αντιδρά καθόλου. Διάβασα πως μέσω Chromium browser θα έπρεπε να λειτουργούν όλα κανονικά, όμως ... τζίφος και με αυτόν.

Ιδέες;


alkisg

Δοκίμασε καταρχάς αν δουλεύει το μικρόφωνο σε κάποια άλλη εφαρμογή όπως audacity, ώστε να δούμε αν είναι θέμα ρυθμίσεων λειτουργικού ή ρυθμίσεων browser.

ilias_s

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι σε ubuntu 20.04 (gnome όχι ΜΑΤΕ) amd64 το Webex μέσω firefox έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Αυτό αναφέρει και πολύς κόσμος και μάλλον φταίει το plugin του webex για τον firefox. Μέχρι πέρυσι νομίζω ότι το έτρεχα καλά σε ubuntu 18.04.

Σε chromium-browser δουλέυει. Μία άλλη λύση, που μπορεί να ικανοποιήσει κάποιους, είναι να το τρέξεις σε VM. Προσωπικά προτιμώ να έχω ένα chromium έστω και αν δεν τον χρησιμοποιώ για κάτι άλλο.

παρις

Υπαρχει plugin που δουλευει σε chromium? Δεν τα εχω βαλει ποτε σκετο το παιζω.

evry

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

falexakos

Χεεχ. Την πάτησα σαν αρχάριος. Έβλεπα τις μπάρες (input/output) να κινούνται/παίζουν και δεν πρόσεξα πως δεν έβλεπε καμιά συσκευή εξόδου ήχου πλην μια "Εικονικής". Αλλά η ALSA φαίνεται εγκατεστημένη. Μάλλον θα χρειαστεί να ψάξω για ιδιοταγείς  sound drivers στο laptop.
Thanks.