Αναβάθμιση από Joomla 1.5x σε joomla 1.7x για ιστοσελίδες του ΠΣΔ

Ξεκίνησε από Λάμπρος Μπουκουβάλας, 13 Φεβ 2012, 09:15:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Προσπαθώ με το jupgrade να κάνω αναβάθμιση, αλλά δεν...
(τα mootools είναι ενεργοποιημένα).
Έχει προσπαθήσει κανείς με επιτυχία;

Ίδια αποτυχημένη προσπάθεια είχα και με αναβάθμιση σε 1.6 και 2.χ
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

lp

και εγώ το ίδιο τζάμπα ο κόπος.
Μια ιδέα, που βαρέθηκα και δεν δοκίμασα, είναι να κατεβεί η σελίδα τοπικά σε xampp να γίνει το update και μετά το ανέβασμα  στο sch.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Katsadouros_Dhm

Κάπου διάβασα οτι καλό θα είναι η έκδοση πριν την αναβάθμιση με το jupgrade να είναι η τελευταία (1.5.23) ή στη χειρότερη περίπτωση όχι κάτω από την 1.5.11.
Θα δοκιμάσω και γω την αναβάθμιση από 1.5 σε 1.7 και θα ενημερώσω για προβλήματα...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δημήτρη, την 1.5.23 έχω και από αυτήν προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση.
Να προσπαθήσω να αντιγράψω απευθείας μέσω filezilla τα αρχεία της 1.7.3 πάνω από αυτά της 1.5.23;; Το σκέφτομαι, δεν ξέρω...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

apapakL

#4
Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 13 Φεβ 2012, 09:15:19 ΠΜ
Προσπαθώ με το jupgrade να κάνω αναβάθμιση, αλλά δεν...
(τα mootools είναι ενεργοποιημένα).
Έχει προσπαθήσει κανείς με επιτυχία;

Ίδια αποτυχημένη προσπάθεια είχα και με αναβάθμιση σε 1.6 και 2.χ

... Από joomla 1.5 σε ένα 1.7 (ή 2.5.1) -εγκατεστημένα στο ΠΣΔ- αυτό που έχω επιχειρήσει με επιτυχία  είναι να μεταφέρω το περιεχόμενο (άρθρα - εικόνες - ενότητες - κατηγορίες) χρησιμοποιώντας το J2XML (για export από το Joomla 1.5) και το J2XML Importer (για import στο Joomla 1.7 (ή 2.5.1)). Απλά θα πρέπει να έχει κανείς εγκαταστήσει χειροκίνητα το joomla 1.7 (ή 2.5.1) σε αντίθεση με το jupgrade που υποτίθεται οτι στο κατεβάζει και στο εγκαθιστά κιόλας... Μετά βέβαια απομένει η οργάνωση του περιεχομένου...

... Από 1.7  σε 2.5.1 (εγκατεστημένο στο ΠΣΔ) το κατάφερα ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ. Αν πετάξει κάποια λάθη (εμένα μου πέταξε ένα ωραίο proxy error) όπως λένε και οι οδηγίες μη πτοείστε αλλά ανοίχτε τη κονσόλα διαχείρισης σε ένα καινούργιο tab και συνεχίστε. Τα ελληνικά της 2.5.1 μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ. Βέβαια εννοείται ότι πρώτα πρέπει να πάρουμε ένα backup...

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 14 Φεβ 2012, 10:44:57 ΜΜ
Δημήτρη, την 1.5.23 έχω και από αυτήν προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση.
Να προσπαθήσω να αντιγράψω απευθείας μέσω filezilla τα αρχεία της 1.7.3 πάνω από αυτά της 1.5.23;; Το σκέφτομαι, δεν ξέρω...
Λάμπρο, ό,τι κάνουμε να είμαστε σίγουροι ότι θα διατηρηθεί το περιεχόμενο και η οργάνωση της σελίδας (ενότητες, κατηγορίες, άρθρα, ενθέματα, εφαρμογές κ.λ.π.). Αυτό που λες δε θα το επιχειρήσω  :-\
Θα δοκιμάσω την όποια αναβάθμιση στην προσωπική μου σελίδα που είναι σχεδόν άδεια να δω... επιπτώσεις και μετά στη σελίδα του σχολείου.
Παράθεση από: apapakl στις 15 Φεβ 2012, 12:12:15 ΠΜ
...σε αντίθεση με το jupgrade που υποτίθεται οτι στο κατεβάζει και στο εγκαθιστά κιόλας... Μετά βέβαια απομένει η οργάνωση του περιεχομένου...
Συνάδελφε apapakl, με αναβάθμιση από 1.5 σε 1.7 με jupgrade χάνεται η οργάνωση (ή και τα περιεχόμενα;) της σελίδας; Γιατί αν χάνεται, τότε πρέπει να ακολουθήσουμε άλλο δρόμο (αυτόν που προτείνεις  :)).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

apapakL

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 15 Φεβ 2012, 11:52:58 ΠΜ
Συνάδελφε apapakl, με αναβάθμιση από 1.5 σε 1.7 με jupgrade χάνεται η οργάνωση (ή και τα περιεχόμενα;) της σελίδας; Γιατί αν χάνεται, τότε πρέπει να ακολουθήσουμε άλλο δρόμο (αυτόν που προτείνεις  :)).

Το λοιπόν. Κατέβασα το site από το ΠΣΔ, το εγκατέστησα σε ένα web-server που έχω για δοκιμές, έκανα τη διαδικασία με το JUpgrade το οποίο παρεπιμπτώντος σε πάει στη τελευταία έκδοση του Joomla (δηλ στη 2.5.1 τη στιγμή που γράφεται αυτό το μήνυμα). Άρθρα, menu, χρήστες, ενότητες, κατηγορίες μεταφέρθηκαν επιτυχώς! Οπότε έχουμε το περιεχόμενο... Τα third-party extensions και τα templates όμως όχι... Έτσι η οργάνωση χάνεται αφού αλλάζουν οι θέσεις του template και τα third-party extensions πρέπει να εγκατασταθούν εκ νέου (αν υπάρχουν για joomla 1.7)...

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: apapakl στις 15 Φεβ 2012, 09:22:34 ΜΜ
ι... Έτσι η οργάνωση χάνεται αφού αλλάζουν οι θέσεις του template και τα third-party extensions πρέπει να εγκατασταθούν εκ νέου (αν υπάρχουν για joomla 1.7)...
Πολύ κακό αυτό... >:(
Μάλλον λέω να μείνω για λίγο καιρό στο 1.5.25  8) και μετά βλέπουμε. Ας μη βιαζόμαστε.
Ευχαριστώ και γω όλους για τις απαντήσεις. Θα επανέλθουμε φυσικά στο θέμα, αυτό είναι σίγουρο...

Ntinos24

Εγώ πάντως που δουλεύω την σελίδα του σχολείο μας ( 10dim-ioann.ioa.sch.gr ) της έχω περάσει Joomla 1.5.25 . Ρίξτε μια ματία .... Της τα εγκατέστησα απευθείας με την δημιουργία ... Δεν έκανα Update !
Κων/νος Τάσος,
Μαθητής Δημοτικού
10dim-ioann.ioa.sch.gr