ποια σχολη να διαλεξω?

Ξεκίνησε από azargoth, 27 Ιουν 2008, 05:39:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

azargoth

για σας! εβγαλα 18337 μορια και ειμαι αναμεσα στις παρακατω σχολες:
1)ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
2)ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΡΑΚΗΣ (ΞΑΝΘΗ)
3)ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ)
4)ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ
μπορει καποιος να μου πει ποιες ειναι οι κυριες κατευθυνσεις που ακολουθει η καθε σχολη(πχ software,hardware,δυκτια,κλπ)
ευχαριστω!

azargoth

απο τις 2 τελευταιες τις οποιες θεωρω πιο παρεμφερη ποια μου προτεινετε?

pgrontas

Καλό θα είναι να δείς αναλυτικά τους δικτυακούς τόπους των σχολών για λεπτομέρειες σχετικά με κατευθύνσεις κτλ.
Σε ότι αφορά την φήμη των σχολών η άποψη μου είναι ότι η 4)ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΣ έχει την καλύτερη.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

azargoth

επειδη κυριως με ενδιαφερει η αναπτυξη λογισμικου και η αρχιτεκτονικη σχεδιαση υλικου
ξερετε ποια θα απο τις παραπανω σχολες θα επρεπε να διαλεξω ωστε να ειναι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα μου?
παρεκκλινει καμια απο αυτες ως προς αυτα τα δυο και σε τι βαθμο?
επισης ποια ξεχωριζει με κριτηρια τα: φημη σχολης-κυρος απολυτηριου,ζητηση στην αγορα εργασιας?

evry

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη για τη σχολή της Πατράς. Από αυτές που ανέφερες είναι μακράν η καλύτερη. Δεν ξέρω φυσικά τι ακριβώς παίζει με τους ΗΜΜΥ της Ξάνθης, μπορεί να είναι καλή σχολή, αλλά δεν ξέρω περισσότερα

Όσον αφορά τους ΗΜΤΥ της Πάτρας δεν θα στη συνιστούσα εκτός αν θες να ξεκινήσεις τη μεγάλη περιπέτειά σου στον προγραμματισμό με τη Fortran !!! δες και εδώ   http://eclass.upatras.gr/modules/course_description/

Η σχολή στα Χανιά πάλι φοβάμαι ότι έχει κάποια διαφορά με τους ΗΜΜΥ  στα επαγγελματικά δικαιώματα, νομίζω δεν θεωρούνται ενεργειακοί αλλά δεν είμαι πάλι σίγουρος.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr