Τελικό Επαναληπτικό Διαγώνισμα 2009-2010 απο το Στέκι

Ξεκίνησε από Laertis, 10 Απρ 2010, 11:50:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Laertis

Τελικό Επαναληπτικό Διαγώνισμα 2009-2010 εφ'όλης της ύλης απο την ομάδα διαγωνισμάτων του στεκιού.

Έγινε μια μικρή τροποποίηση στο Θέμα 1Ε β του τελικού διαγωνίσματος Τρίτη 13/4 10:35 μ.μ.

Όσοι επθυμούν ας ξανακατεβάσουν τη διορθωμένη έκδοση


Στις 11/5 προστέθηκαν και οι λύσεις.
Στο πρώτο αρχείο δίνονται οι προτεινόμενες λύσεις και στο δεύτερο αρχείο έχουμε εναλλακτικές λύσεις για κάποια από τα ερωτήματα.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Καρκαμάνης Γεώργιος

Συγχαρητήρια παιδιά για την σπουδαία δουλειά που κάνατε.

Αλεξόπουλος Ανδρέας

Πραγματικά πολύ καλό και έξυπνο. επειδή κάτι θέλω να ρωτήσω, σαν διευκρύνηση ας πούμε, να το ρωτήσω εδώ ή να στείλω προσωπικό μήνυμα σε κάποιον, κι αν ναι σε ποιον; είναι κάτι για το 4ο θέμα

evry

Αν δεν είναι κάτι το οποίο "δείχνει" τη λύση στείλτο εδώ, αλλιώς στείλτο σε μένα,
μια και δεν βοήθησα στην διόρθωση (λόγω του συνεδρίου), να ξαλαφρώσω λίγο τον Νικολακάκη
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

vkol32

Όλα τα θέματα τα βρήκα αρκετά έξυπνα εκείνο που με έχει παιδέψει είναι το 3ο θέμα μήπως θα μπορούσα να έχς κάποια μικρή βοήθεια....

manpap

εξαρτάται από τί βοήθεια θέλεις.... ;)
Υπάρχει κάτι στην εκφώνηση που δεν καταλαβαίνεις, ή το πρόβλημά σου βρίσκεται στο πως να υλοποιήσεις αυτό που κατάλαβες;
Αν δώσεις 2 12 37 ως αρχικές τιμές περιμένεις να τυπωθεί στην οθόνη...

2:12:36
2:12:35
2:12:34
... (περίπου 7800 γραμμές)
0:0:3
0:0:2
0:0:1
0:0:0
Μπουμ
:)
Ελπίζω να βοήθησα ...
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

vkol32

εχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω 3 εμφωλευμένες επαναληπτικές δομές μέσα στο υποπρόγραμμα και να μειώνω κατά αυτό τον τρόπο το χρόνο , δυσκολεύομαι στο πως το πρόγραμμα 8α τυπώνει ανά δυετερόλεπτο μέσω του υποπρογράμματος και την επαναληπτική διαδικασία που πρέπει να κανει το πρόγραμμα.......

gpapargi

Το μπερδεύεις το πράγμα. Το υποπρόγραμμα ήρθε για να απλοποιήσει τα πράγματα και όχι για να τα δυσκολέψει. Είναι αυτό που θα του δώσεις μια χρονική στιγμή και θα σου επιστρέψει απλά την προηγούμενη. Τι μένει μετά για το κυρίως πρόγραμμα; Απλά να καλέσει επαναληπτικά το υποπρόγραμμα. Πρόσεξε ότι η εκφώνηση σε καθοδηγεί προς αυτή την κατεύθυνση.

Το λάθος που κάνεις είναι ότι δεν σκέφτεσαι τμηματικά και προσπαθείς να τα χωρέσεις όλα σε ένα «τμήμα» πχ όλα στο υποπρόγραμμα. Τη λύση του προβλήματος (και δεν εννοώ τις εκτυπώσεις στην οθόνη) δεν τη δίνει μόνο το πρόγραμμα ή μόνο το υποπρόγραμμα, αλλά και τα 2 μαζί. Κάθε φορά σκέφτεσαι μόνο ένα τμήμα και έτσι η σκέψη σου είναι απλούστερη.

mike_k

Παράθεση από: Laertis στις 10 Απρ 2010, 11:50:56 ΜΜ
Τελικό Επαναληπτικό Διαγώνισμα 2009-2010 εφ'όλης της ύλης απο την ομάδα διαγωνισμάτων του στεκιού.

Έγινε μια μικρή τροποποίηση στο Θέμα 1Ε β του τελικού διαγωνίσματος Τρίτη 13/4 10:35 μ.μ.

Όσοι επθυμούν ας ξανακατεβάσουν τη διορθωμένη έκδοση


Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και στο 1-Β; Γιατί νομίζω ότι κάτι λείπει!

P.Tsiotakis


Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

tom

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

mike_k

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 14 Απρ 2010, 01:03:16 ΜΜ
τι λείπει;

Ίσως να μην κατάλαβα εγώ κάτι σωστά!  :o

ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
                  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Χ, ............................
                  ......................................................

Το τμήμα δηλώσεων πρέπει να το συμπληρώσει ο μαθητής με βάση τα ζητούμενα απο κάτω, ή δε μας απασχολει καθόλου το τμήμα δηλώσεων μεταβλητών;
Γιατί έτσι όπως είναι και με βάση τα ζητούμενα, λειπουν δηλώσεις μεταβλητών.

Loukritia

Το τμήμα δηλώσεων συμπληρώνεται στο ερώτημα Β2. Νομίζω είναι σαφές.



Β2.  Να συμπληρώσετε το παραπάνω τμήμα δηλώσεων (Β) με όλες τις μεταβλητές του ερωτήματος Β1.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

andreas_p

Οι τελίτσες ................. είναι οι 3 μον του Β2. !