ΠΡΟΣΗΜΟ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ

Ξεκίνησε από Nikosn, 20 Οκτ 2009, 10:00:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nikosn

Αναρωτιώμουν αν είναι σωστό να γράψουμε σε μια αριθμητική μεταβλητή τον αντίθετο με - μπροστά.
Δηλ. η εντολή Α<- -Α είναι σωστή ή πρέπει να τη γράψουμε Α<- Α*(-1) πουείναι σίγουρα σωστό?
Στη γλωσσομάθεια και τη Γλωσσα των συναδελφων δείχνει σωστό αλλά έχω την αίσθηση πως το βιβλίο δε δείχνει κάπου κάτι τέτοιο, μου θυμιζει το 2Α που πρέπει να είναι 2*Α...
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας


Νίκος Αδαμόπουλος

#2
Παράθεση από: nnannos στις 20 Οκτ 2009, 10:00:32 ΜΜ
Αναρωτιώμουν αν είναι σωστό να γράψουμε σε μια αριθμητική μεταβλητή τον αντίθετο με - μπροστά.
Δηλ. η εντολή Α<- -Α είναι σωστή ή πρέπει να τη γράψουμε Α<- Α*(-1) πουείναι σίγουρα σωστό?
Στη γλωσσομάθεια και τη Γλωσσα των συναδελφων δείχνει σωστό αλλά έχω την αίσθηση πως το βιβλίο δε δείχνει κάπου κάτι τέτοιο, μου θυμιζει το 2Α που πρέπει να είναι 2*Α...

Το - μπροστά σε <μεταβλητή> αποτελεί μοναδιαίο τελεστή (εφαρμόζεται σε έναν μόνο τελεσταίο - όπως είναι και ο λογικός τελεστής ΟΧΙ) που μπορεί να μην ορίζεται με σαφήνεια στο βιβλίο, ωστόσο είναι κάτι που παρέχεται από τις πραγματικές γλώσσες προγραμματισμού και είναι τόσο αυτονόητη η ύπαρξή του που δε νομίζω ότι θα το θεωρούσε κανείς λάθος...

Όμως δεν έχει καμία σχέση με το 2Α. Αυτό είναι σίγουρα λάθος γιατί υπάρχουν δύο τελεσταίοι, η σταθερά 2 και η μεταβλητή Α, χωρίς τελεστή! Μία πραγματική γλώσσα προγραμματισμού θα το έπιανε σαν συντακτικό λάθος, αφού θα το θεωρούσε σαν μη αποδεκτό όνομα αφού ξεκινάει με αριθμό! Ακόμα όμως και στην ψευδογλώσσα, που τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, δεν είναι λογικό να επιτρέπεται κάτι τέτοιο και να θεωρείται ως πράξη πολλαπλασιασμού, γιατί τότε τι θα παρίστανε το Α2; Το γινόμενο Α*2 ή την μεταβλητή Α2;

Επειδή λοιπόν στο μάθημά μας δεν επιτρέπονται ασάφειες και διφορούμενα σημεία στη διατύπωση μιας λύσης, για αυτό όντως το 2Α πρέπει οπωσδήποτε να γράφεται ως 2*Α...