ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ Α3

Ξεκίνησε από chzisi, 28 Μαΐου 2010, 06:12:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιαννούλης Γιώργος

Παράθεση από: potato στις 29 Μαΐου 2010, 06:09:49 ΜΜ
Μήπως είναι το Ή (με τόνο) δεσμευμένη και όχι το Η:D

Για το Η δεν είπα τίποτα γιατί όντως είναι πατάτα...  (Εκτος και αν είναι αγγλικό  :D)

Πάντως αυτό με το Ε δεν το πολυκαταλαβαίνω, επίτηδες το κάνουν, τόσα γράμματα έχει το αλφάβητο και στα εσπερινα και εδω το Ε, περίεργο...

Σπύρος Δουκάκης

Ευτυχώς που η ΚΕΕ ούτε μπορεί ούτε πρέπει να απαντήσει στο ερώτημα που θέτεις. Το ερώτημα έχει απαντηθεί από το διδακτικό πακέτο. Με εμπεριστατωμένη μελέτη φαίνεται ότι ούτε το Ε ούτε το Η είναι δεσμευμένες λέξεις στην ψευδογλώσσα. Παρόλα αυτά ο τελεστής ή είναι δεσμευμένη λέξη.
Ευτυχώς που χρησιμοποίησαν στις εξετάσεις στα εσπερινά και στα γενικά αυτά τα ονόματα μεταβλητών, για να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Κοίτα να δεις που επαινώ την ΚΕΕ...

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 31 Μαΐου 2010, 12:34:10 ΠΜ
Μια ερώτηση προς την ΚΕΕ ως προς την χρήση Ε και Η και γενικά το τι θεωρείται ως δεσμευμένη λέξη στην ψευδογλώσσα και τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο την ΓΛΩΣΣΑ νομίζω δεν βλάπτει.

noname

Παράθεση από: sdoukakis στις 01 Ιουν 2010, 01:27:48 ΠΜ
Με εμπεριστατωμένη μελέτη φαίνεται ότι ούτε το Ε ούτε το Η είναι δεσμευμένες λέξεις στην ψευδογλώσσα.

Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου  :)

Σε υποθετικό ερώτημα στις επόμενες εξετάσεις
Βρείτε τα λάθη:
......
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: Χ, Ε
ΛΟΓΙΚΕΣ: Η
.......
ΔΙΑΒΑΣΕ Χ
Η <-- ΨΕΥΔΗΣ
Η <-- Χ>0 Ή Η
Ε <-- 5
Χ <-- Ε(Χ)
Ε <-- Ε(Ε)
.....

Πέρα από το τι θα απαντούσε ο μαθητής νομίζω ότι θα υπήρχε ένα μικρό μπλέξιμο.



Σπύρος Δουκάκης

Ποια είναι η δική σου άποψη; Ποια είναι τα λάθη;

Παράθεση από: noname στις 01 Ιουν 2010, 01:51:34 ΠΜ
Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου  :)

Σε υποθετικό ερώτημα στις επόμενες εξετάσεις
Βρείτε τα λάθη:
......
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: Χ, Ε
ΛΟΓΙΚΕΣ: Η
.......
ΔΙΑΒΑΣΕ Χ
Η <-- ΨΕΥΔΗΣ
Η <-- Χ>0 Ή Η
Ε <-- 5
Χ <-- Ε(Χ)
Ε <-- Ε(Ε)
.....

Πέρα από το τι θα απαντούσε ο μαθητής νομίζω ότι θα υπήρχε ένα μικρό μπλέξιμο.




noname

Παράθεση από: sdoukakis στις 01 Ιουν 2010, 02:00:11 ΠΜ
Ποια είναι η δική σου άποψη; Ποια είναι τα λάθη;

Το παραπάνω παράδειγμα το έθεσα προφανώς όχι για να βρούμε τα λάθη αλλά για να δείξω το πόσο εύκολα μπορεί ένας μαθητής να παραπλανηθεί όταν του τίθενται ανούσιες δοκιμασίες. Κυρίως με αφορμή το περιβόητο θέμα Γ. Όπως αποδείχθηκε, όσες φορές και να ακούσει ο μαθητής κάτι στην τάξη, αν θέλει ο εξεταστής μπορεί να τον οδηγήσει στο λάθος.

...
Η άποψή μου είναι ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα σε ΓΛΩΣΣΑ το Ε δεν είναι αποδεκτό όνομα μεταβλητής.