MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pmouz

Δημήτρη ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση.
Καλό θα ήταν σε κάθε μικροαλλαγή που κάνεις, να αλλάζεις και την έκδοση (version) της εφαρμογής (για να καταλαβαίνουμε πότε κάνεις update).
Keep going...

Δημήτρης Γκίνης

Όταν πρόκειται για διόρθωση μεμονομένων bugs που δεν αλλάζουν σημαντικά την συμπεριφορά ή τη λειτουργικότητα της εφαρμογής δεν αλλάζω την version για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.
Στη σημερινή διόρθωση άλλαξα μόνο το release date, από βιασύνη όμως δεν είχε αλλάξει σε αυτό που ανέβηκε στο Dropbox.  Το ξανά-ανεβάζω.

katkal

Καλημέρα και καλή Χρονιά. Κατέβασα την καινούργια έκδοση και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Στο αρχείο με τις ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ_rptlist.xls  δεν μου έχει όλες τις αναθέσεις κάποιων καθηγητών. Έχω ελέγξει  ότι στο myschool είναι σωστές οι αναθέσεις, αλλά στο αρχείο δεν τις έχει όλες. Το έχω κάνει σε 3 διαφορετικούς υπολογιστες, δύο με windows7 και έναν με windows10.

Ευχαριστώ.

Δημήτρης Γκίνης

Από ότι καταλαβαίνω μάλλον το σύμπτωμα οφείλεται στο λάθος σου στο ότι στο myschool δεν επέλεξες τη αποθήκευση των αναθέσεων σε αρχείο xls αλλά σε xlsx. Δες στις οδηγίες το Βήμα 3, Εικόνα 2.

katkal


Δημήτρης Γκίνης

Αν είναι έτσι τότε πρόκειται για σφάλμα του myschool (βέβαια δοκίμασα τη εξαγωγή της συγκεκριμένης αναφοράς μόλις τώρα και φαίνεται να δουλεύει ΟΚ).....
Εκτός εάν ο λόγος που δεν εμφανίζει ορισμένες αναθέσεις είναι ότι πχ στο Χ τμήμα (στο οποίο έχει ανατεθεί το Ψ μάθημα) δεν υπάρχουν μαθητές (δηλαδή σας έχει ξεφύγει η κατανομή μαθητών σε κάποια από τα τμήματα).
Αν δεν ισχύει και αυτό δοκίμασε να εξάγεις την αναφορά σε xlsx αρχείο και αν εμφανίζονται όλες οι αναθέσεις αντέγραψέ τες όλες στο πρώτο φύλλο.

katkal

Καλησπέρα και πάλι. Έλεγξα όλα τα τμήματα και τις αναθέσεις και όλα είναι οκ. Τώρα, όταν πηγαίνω και επιλέγω xlsx και το αποθηκεύω, μετά,  μέσα από το "Ginis_ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ_V6_1" δεν μπορώ να το ανοίξω καθώς δεν έχει άλλη επιλογή για να ανοίξει τα xlsx αρχεία.

Δημήτρης Γκίνης

Αν το κατεβάζεις ως xlsx τοτε:
1) Αντέγραψε όλες τις αναθέσεις από ολα τα φύλλα στο πρώτο φύλλο (και έλεγξε φυσικά αν είναι όλες)
2) Αποθήκευσε το αρχείο ως xls

Δημήτρης Γκίνης

@katkal: Να ρωτήσω, σε τι τύπου σχολείου υπηρετείς;
Μου κάνει εντύπωση το πρόβλημα που αναφέρεις για τις αναθέσεις από το myschool, δεν το έχει αναφέρει άλλη φορά άλλος συνάδελφος, τουλάχιστον σε αυτό εδώ ο thread.

katkal

Είμαι σε ημερήσιο Λύκειο Διαπολιτισμικό το οποίο ακολουθεί κανονικά τον τύπο του Ενιαίου Λυκείου. Έκανα ό,τι μου είπες αλλά δεν έγινε τίποτα. Το πρόβλημα παρατήρησα πως υπάρχει στο τμήμα της Οικονομίας και Πληροφορικής και στο Γ επιλογής. Δηλαδή τα δυο τμήματα δεν εμφανίζονται στους καθηγητές που διδάσκουν σε αυτά. Στο myschool όλα είναι δηλωμένα. Στις αναθέσεις τα τμήματα αυτά φαίνονται. Στις κατανομές φαίνονται, οι μαθητές φαίνονται ότι ανήκουν σε αυτά.

Δημήτρης Γκίνης

Δοκίμασε να το εξάγεις σε άλλη μορφή αρχείου πχ κείμενο ή csv (αν και πολύ αμφιβάλλω αν έστω και έτσι εξαχθούν σωστά). Αν με κάποιο από αυτούς τους τύπους αρχείων η εξαγωγή γίνεται σωστά τότε κάτι γίνεται: μετατρέπεις το αρχείο σε xls και προχωράς (αν δεν μπορείς στείλτο μου).
Μάλλον όμως πρόκειται για λάθος του myschool και θα πρέπει να τους το αναφέρεις για να το διορθώσουνε.

Nikosn

Δημήτρη καλημέρα σε ΓΕΛ στα τμήματα στη Γ λυκείου στη στήλη τμήματα τα τμήματα βγαίνουν ανακατεμένα (οχι με την ιδια σειρα οπως στις ταξεις Α,Β) από το myschool, επηρεάζει σε κάτι αυτο?
Δες το παρακάτω δειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ.
Α1, Α1-ΑΓΓΛΙΚΑ, Α1-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, Α1-ΕΦ.ΠΛ.
Α1, Α1-ΑΓΓΛΙΚΑ, Α1-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, Α1-ΕΦ.ΠΛ.
Α1, Α1-ΑΓΓΛΙΚΑ, Α1-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, Α1-ΕΦ.ΠΛ.
....
Β3, Β3-ΑΓΓΛΙΚΑ, Β3-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, ΒΘ2
Β2, Β2-ΑΓΓΛΙΚΑ, Β2-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, ΒΘ1
Β1, Β1-ΑΓΓΛΙΚΑ, Β1-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, ΒΘ1
Β3, Β3-ΑΓΓΛΙΚΑ, Β3-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, ΒΑ1
Β4, Β4-ΑΓΓΛΙΚΑ, Β4-ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ, ΒΘ3
......
Γ1, Γ1-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑ1, ΓΑΛΛΙΚΑ
Γ1, Γ1-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑΛΛΙΚΑ, ΓΘ
Γ1, Γ1-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑ1, ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ
Γ1, Γ1-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑΛΛΙΚΑ, ΓΘ
Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ, ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΧΝΗΣ
Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑΛΛΙΚΑ, ΓΘ
ΑΟΔΕΥ, Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ
ΑΟΔΕΥ, Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ
Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ, ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΧΝΗΣ
Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑΛΛΙΚΑ, ΓΘ
Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑ1, ΓΑΛΛΙΚΑ
ΑΟΔΕΥ, Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ
ΑΟΔΕΥ, Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ
ΑΟΔΕΥ, Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ
Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΑΛΛΙΚΑ, ΓΟ
Γ2, Γ2-ΑΓΓΛΙΚΑ, ΓΟ, ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΧΝΗΣ

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν εχει αλλάξει κάτι στο myschool γτ προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τη παλιά σου έκδοση (5.3) πριν δω τη νεα σου και δε μου εβγαζε την ιστορια τεχνης στο συναδελφο που την ειχε(2η αναθεση)
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

Δημήτρης Γκίνης

Δεν έχει σημασία η σειρά με την οποία εμφανίζονται τα τμήματα.
Τώρα , τι έχει αλλάξει στο myschool και δεν δουλεύει η παλιά έκδοση δεν θυμάμαι (ίσως είχε και κανά bug). Αφού ομως σου δουλεύει η τελευταία έκδοση, όλα καλά.

katkal

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 23 Ιαν 2019, 01:15:58 ΠΜ
Δοκίμασε να το εξάγεις σε άλλη μορφή αρχείου πχ κείμενο ή csv (αν και πολύ αμφιβάλλω αν έστω και έτσι εξαχθούν σωστά). Αν με κάποιο από αυτούς τους τύπους αρχείων η εξαγωγή γίνεται σωστά τότε κάτι γίνεται: μετατρέπεις το αρχείο σε xls και προχωράς (αν δεν μπορείς στείλτο μου).
Μάλλον όμως πρόκειται για λάθος του myschool και θα πρέπει να τους το αναφέρεις για να το διορθώσουνε.
Καλημέρα . Μέσα όμως απο το myschool όλα δουλευουν σωστα.  Οι αναθέσεις δουλευουν σωστά. Τι θα μπορουσα  να αναφέρω στην ομάδα του myschool για να το ψάξουν περισσότερο?

gvarda

Συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά. Το πρόβλημα που αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος ίσως οφείλεται στο ότι χρησιμοποιείται το (,) στην ονομασία των τμημάτων. Είχαμε πρόβλημα στη δημιουργία των κενών βαθμολόγιων των εκπαιδευτικών. Η εφαρμογή κολλούσε μόλις έφτανε σε συγκεκριμένο τμήμα που είχε στο όνομά του το (,). Μόλις αλλάξαμε το όνομα του τμήματος στο myschool δούλεψε κανονικά.

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Στην καινούργια έκδοση δεν υπάρχει η δυνατότητα να βάλει κάποιος Δ στην περίπτωση που για κάποιον μαθητή δε πρέπει να καταχωρηθεί βαθμολογία. Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί;

Λεπτομέρεια: Είμαστε Μουσικό Σχολείο (Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις)