Drivers σε κάρτες γραφικών

Ξεκίνησε από elf, 10 Φεβ 2012, 03:37:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Στο εργαστήριο έχω 3 ειδών κάρτες γραφικών: Nvidia, sis και λαπτοπ με intel. Έχω εγκαταστήσει τον kernel της oneiric στον εικονικό. Είχα εγκαταστήσει τους drivers της nvidia στον εικονικό σκληρό και έπαιζαν, αλλά κόλλησαν τα λάπτοπ που έβαλα. Δεν βγαίνει η οθόνη σύνδεσης. Εγκατέστησα και τους drivers για intel από το αποθετήριο ppa:glasen/intel-driver, έφτιαξα ένα επιπλέον xorg στο  /opt/ltsp/i386/etc/X11 με ρυθμίσεις :
Section "Device"
   Identifier   "Default Screen"
   Driver   "intel"   
EndSection
Section "Monitor"
   Identifier "Configured Monitor"
EndSection
Section "Screen"
   Identifier "Default Screen"
   Monitor "Configured Monitor"
   Device "Configured Video Device"
EndSection

συμπίεσα τον εικονικό δίσκο, έβαλα στο ltsp.conf να χρησιμοποιούν αυτό το xorg τα λαπτοπ, αλλά ακόμα δεν φορτώνει η οθόνη σύνδεσης. Έχω δοκιμάσει επίσης X_HORZSYNC,
X_VERTREFRESH ....
Τι άλλο μπορώ να κάνω ;
Πριν την εγκατάσταση των driver της nvidia τα λαπτοπ με intel έπαιζαν σχεδόν κανονικά (μερικές φορές χάνονταν το βελάκι του ποντικιού).

alkisg

#1
Οι εμπορικοί drivers της nvidia δυστυχώς δεν συνεργάζονται με άλλους drivers, και άρα θέλουν δικό τους εικονικό δίσκο.
Δηλαδή, εάν έχεις εργαστήριο με μερικούς nvidia clients, όχι όλους, και αν δεν σου κάνει ο nouveau αλλά θες ντε και καλά τους εμπορικούς drivers, τότε αφού ετοιμάσεις τον εικονικό δίσκο, τον αντιγράφεις σε άλλη τοποθεσία (π.χ. sudo rsync -HAXa /opt/ltsp /opt/ltsp-nvidia), και μετά εγκαθιστάς σε αυτόν τους εμπορικούς drivers. Στη συνέχεια τρέχεις sudo ltsp-update-image --force ώστε να ανατεθεί διαφορετική θύρα στον κάθε εικονικό δίσκο, και τέλος από αρχεία pxelinux.cfg/01-mac-address και με την οδηγία nbdport=200x λες σε κάθε client από ποιον εικονικό δίσκο θες να μπουτάρει.
Μεγάλη φασαρία, γι' αυτό και αποφεύγουμε συνήθως την εγκατάσταση των nvidia drivers όταν έχουμε μεικτό εργαστήριο.

Το glasen PPA δε νομίζω να σου χρειάζεται κάπου, ίσως μάλιστα να βλάπτει κι όλας.

Στη φάση που είσαι νομίζω το πιο γρήγορο θα είναι να ξανακάνεις δημιουργία εικονικού δίσκου, παρά να ψάχνουμε να βρούμε αν ο εμπορικός nvidia driver ή το PPA του glasen έχουν αφήσει υπολείμματα που κάνουν το σύστημα να μην μπουτάρει.

elf

Επειδή κατά καιρούς στα λαπτοπ που έχουν intel είχα κάποια προβλήματα, είπα να αναζητήσω οδηγούς για κάθε κάρτα γραφικών κ να τους εγκαταστήσω, για καλύτερα, αλλά δυστυχώς άρχισα από τις nvidia >:(.
Οπότε, τώρα, ξαναφτιάχνω τον εικονικό δίσκο, εγκαθιστώ nouveau, ρυθμίζω το xorg να χρησιμοποιούν αυτό οι nvidia. Υπάρχει κάποιος driver για τις intel; Είναι λίγο ταλαιπωρία να χάνεται το βελάκι ή να φαίνεται μισή η οθόνη στην προβολή καμιά φορά, αλλά αν είναι να κρασάρω πάλι το σύστημα, ας μείνει έτσι.

alkisg

Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τον nouveau, είναι προεγκατεστημένος, όπως και ο driver της Intel.
Εάν χάνεται το βελάκι μπορείς να δοκιμάσεις ακόμα νεότερο kernel (της Precise) ή κάποιες από τις επιλογές του xorg.conf, βλέπε man intel.
Ποιες κάρτες είναι; Δεξί κλικ → ιδιότητες από τα sch-scripts.