Display drivers και fat clients με διαφορετικό υλικό

Ξεκίνησε από falexakos, 17 Φεβ 2015, 07:17:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Έχουμε ένα εργαστήριο Ubuntu LTSP που διαθέτει τόσο fat όσο και thin clients. Προσθέτουμε έναν καινούργιο client με αρκετά αξιοπρεπές υλικό. Ό,τι πρέπει για fat client και με το παραπάνω. Όμως έχουμε γραφικά πολύ χαμηλού επιπέδου. Το πρόβλημα παραμένει ακόμα κι όταν στο lts.conf υποχρεώνουμε τον server να αντιμετωπίσει τον εν λόγω client ως thin, ή/και όταν "παίξουμε" με το XRANDR_MODE_0 setting. Φαίνεται να είναι θέμα του driver της κάρτας οθόνης του νέου client, αλλά πώς ρυθμίζουμε το όλο σύστημα ώστε να χρησιμοποιεί συγκεκριμένο driver για το εν λόγω μηχάνημα;
Ευχαριστώ,
Φώτης Αλεξάκος.

alkisg

Τι κάρτα γραφικών έχει ο client; Δεξί κλικ → Πληροφορίες από τον Επόπτη.
Ο server έχει το παλιό ή το νέο xorg;
Κώδικας: Bash
dpkg -l xserver-xorg xserver-xorg-lts-* | grep ^ii

falexakos

Χμμ. Πρέπει να πάω αύριο στο εν λόγω Δημοτικό. Η κάρτα οθόνης του client νομίζω ήταν μια nVidia (νέο μοντέλο). Αύριο θα ξέρω σίγουρα.

falexakos

Λοιπόν η κάρτα είναι η Kabini [Radeon HD 8240] [9838]
και η dpkg επιστρέφει:
<i><<
teacher@teacherpc:~$ dpkg -l xserver-xorg xserver-xorg-lts-* | grep ^ii
Δε βρέθηκαν πακέτα που να ταιριάζουν με xserver-xorg-lts-*.
ii  xserver-xorg                           1:7.6+12ubuntu2             
                  X.Org X server
>></i>

alkisg

#4
Είναι πιθανό να χρειάζεται καινούργιο υποσύστημα γραφικών Xorg, οπότε ακολούθησε τις οδηγίες της παραγράφου "Νέος kernel, νέο Xorg" της σελίδας http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSEnablementStack.

Εάν χρειαστείς βοήθεια, έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC.

falexakos

Ολα Ok.  Βάλαμε τον kernel 3.13 ("προτεινόμενος για υποστήριξη νέων επεξεργαστών") και το νέο xorg και δούλεψε.
Btw: Γιατί χρειάζεται η δημοσίευση εικονικού δίσκου όταν το νέο μηχάνημα το υποχρεώνουμε να λειτουργήσει ως thin client ;
Επίσης, επειδή εγώ δυστυχώς δεν έχω δικαιώματα για να κλείσω το δελτίο που άνοιξα (αριθμός: 183334), μπορείς να το κάνεις ο ίδιος;
Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Φώτης.

alkisg

Παράθεση από: falexakos στις 20 Φεβ 2015, 12:20:36 ΜΜ
Btw: Γιατί χρειάζεται η δημοσίευση εικονικού δίσκου όταν το νέο μηχάνημα το υποχρεώνουμε να λειτουργήσει ως thin client ;

Μέχρι τη στιγμή που φορτώνεται η οθόνη σύνδεσης, οι thin clients είναι ίδιοι με τους fat. Σ' εκείνη τη φάση, έχουν ήδη φορτωθεί τοπικά ο νέος kernel για τις διάφορες συσκευές και το νέο xorg για την κάρτα γραφικών. Οπότε είτε σαν thin είτε σαν fat αυτός ο client χρειαζόταν το νέο xorg για να παίξει.
Ο διαχωρισμός thin/fat γίνεται ακριβώς μετά το login.

Με άλλα λόγια, ο kernel και το xorg τρέχουν τοπικά στους clients, και οταν τα ενημερώνουμε χρειάζεται δημοσίευση εικονικού δίσκου.

Παράθεση από: falexakos στις 20 Φεβ 2015, 12:20:36 ΜΜ
Επίσης, επειδή εγώ δυστυχώς δεν έχω δικαιώματα για να κλείσω το δελτίο που άνοιξα (αριθμός: 183334), μπορείς να το κάνεις ο ίδιος;

Done.