Εγκατάσταση ΓΛΩΣΣΑΣ στο Raspberry Pi OS

Ξεκίνησε από George Eco, 14 Δεκ 2020, 11:20:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ilias_s

Παράθεση από: George Eco στις 20 Δεκ 2020, 03:49:43 ΠΜ
Ηλία δες το pi 400. Όχι το 4. Το 400. Για αυτό μιλούσα.
...

Μα το pi 400 δεν είναι ένα pi 4 με 4GB RAM "κρυμμένο" σε μία βολική θήκη-πληκρολόγιο?

George Eco

#16
Παράθεση από: ilias_s στις 22 Δεκ 2020, 04:39:23 ΜΜ
Μα το pi 400 δεν είναι ένα pi 4 με 4GB RAM "κρυμμένο" σε μία βολική θήκη-πληκρολόγιο?

Όχι ακριβώς. Σε θέμα specs έχεις απόλυτο δίκιο. Χάνεις από το pi4 το slot για camera. Και νομίζω έχεις και μία λιγότερη έχεις μία επιπλέον θύρα usb. Είναι πλήγμα, με ένα όμως καλό αντάλλαγμα.
Από την άλλη αποζημιώνει το γεγονός ότι έχει μία μεγάλη passive ψύκτρα, οπότε δε πληρώνεις παραπάνω για ψύξη.
Επίσης usb μικρόφωνο και κάμερα λογικά θα δουλέψουν τέλεια. Πρακτικότατο. Στα θετικά, ότι τι κιτ έρχεται με τον οδηγό εκτυπωμένο ως illustration βιβλιαράκι, αλλά στα Αγγλικά,με micro-sd 16GB με το λειτουργικό μέσα, με τροφοδοτικό και ποντικάκι κι ένα καλώδιο micro hdmi για οθόνη (πολύ μικρό μήκος για να μπει σε κανονική smart tv, δεν είναι πρακτικό). Είναι νομίζω value for money. 
Το μηχάνημα σκέτο κάνει 75 Ευρώ, αλλά δε ξέρω αν θα το αγόραζα. Το κιτ από την άλλη με ενθουσίασε.
106 Ευρώ το πήρα από Ελλάδα,
85 Ευρώ πες, και μία οθόνη για παράδειγμα την LG 22MK400H-B 21.5" 
9 Ευρώ ένα αξιοπρεπές καλώδιο HDMI.
Τσουπ! 200 Ευρώ επίδοτούμενα.
Μια κάμερα με μικρόφωνο στα 20 Ευρώ, κι είναι έτοιμο το σύστημα και με μία usb 3 να μένει διαθέσιμη.

ΥΓ:
Αν κάποιο παιδί ήδη έχει κινητό ή καλύτερα tablet... με έναν αντάπτορα καταργείται η άμεση ανάγκη για οθόνη.
https://www.youtube.com/watch?v=nui8kXvUAys


ilias_s

Στα θετικά του Pi 4 ως υποκατάστατο ενός desktop pc μπορείς να βάλεις ότι παίζει officially και Ubuntu MATE 20.04 το οποίο είναι αρκετά γρήγορο, 64bit και, απ' ότι διάβαζα, παίζει και το (hardware) video acceleration.

George Eco

Παράθεση από: ilias_s στις 29 Δεκ 2020, 08:29:59 ΜΜ
Στα θετικά του Pi 4 ως υποκατάστατο ενός desktop pc μπορείς να βάλεις ότι παίζει officially και Ubuntu MATE 20.04 το οποίο είναι αρκετά γρήγορο, 64bit και, απ' ότι διάβαζα, παίζει και το (hardware) video acceleration.

Χρόνια Πολλά σε όλους επί τη ευκαιρία. Ναι όντως, πήρα μία κάρτα να βάλω κι άλλα distros να δοκιμάσω. Εμένα ως πρώτη πλατφόρμα raspberry κι ως νοσταλγός AMIGA era, με συγκίνησε. Η αλήθεια είναι πως τώρα παίζω μπαλίτσα με raspberry, ξεκίνησα arduino το καλοκαίρι, και πλέον έχω φάει κόλλημα με microcontrollers, smart home, IOT και τα λοιπά.