Ερώτηση για το ολοήμερο

Ξεκίνησε από Βασίλης Ραξενίδης, 26 Σεπ 2012, 10:45:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Βασίλης Ραξενίδης

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου λύσει καναδυό απορίες σχετικά με το ολοήμερο:

  • Σε πόσα διαφορετικά σχολεία μπορούν να σε στείλουν για να καλύψεις το ωράριό σου; Πέντε σχολεία μήπως είναι πολλά και θα έπρεπε να το ψάξω λίγο;
  • Σε περίπτωση που απουσιάζει ο δάσκαλος - υπεύθυνος του ολοήμερου (συγκεκριμένα απεργεί) και δεν υπάρχει κανείς άλλος στο σχολείο πέραν του καθηγητή ειδικότητας γίνεται να αναλάβει αυτός (ο καθηγητής ειδικότητας) όλα τα παιδιά (ακόμη και αυτά που σύμφωνα με το πρόγραμμα δεν έχει) και να λειτουργεί το ολοήμερο με δική του ευθύνη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Azur

Πέρυσι ήμουν σε ολοήμερο και εγώ. Υπήρχαν συνάδελφοι που για συμπληρώσουν το ωράριο έπρεπε να πηγαίνουν και σε πέντε σχολεία. Φυσικά που να συνδιάζονται λιγάκι μεταξύ τους από άποψη απόστασης. Συνήθως η αλλαγή γίνεται κατά το μεγάλο διάλειμμα :14:οο-14:50. Δηλαδή εγώ πήγαινα στο στο δευτερο σχολείο κατα τις `14:50.
Οσον αφορά το δευτερο που ρώτησες, έτυχε μια-δυο φορές να λείπει ο υπεύθυνος και χρειάστηκε να επιβλέπω εγώ τα παιδιά κατά τη διάρκεια του φαγητού και στο διάλλειμμα, οπώς και να τους παραδώσω στους γονείς τους. Όχι όμως να τους κάνω τα μαθήματα! Μόνο το δικό μου μάθημα. Κάποιος άλλος που όριζε ο διευθυντής ( για εκείνη την ημέρα μόνο)τους έκανε τα μαθήματα και μετά τους αναλάμβανα εγώ.
Το σίγουρο είναι πάντως πως στα ολοήμερα γινόμαστε λιγάκι λάστιχα και πιστεύω πως αυτό το σέβονται όλοι και δεν έχουν υπερβολικές απαιτήσεις. Έτσι πιστεύω..

Azur

Ξέχασα : στην περίπτωση που λες όφειλε ο Διευθυντής να βρίσκεται εκεί και όχι να λειτουργήσεις μόνος το ολοήμερο.

happiness

1. Άπειρα  :-\
2. Ηθικά και νομικά, όχι. Ηθικά οφείλει να σεβαστεί την απεργία του συναδέλφου και να μην τον αναπληρώσει, αλλά να ειδοποιήσει τους γονείς να παραλάβουν τα παιδιά νωρίτερα. Νομικά, δεν προβλέπεται ένας εκπαιδευτικός να έιναι υπεύθυνος για αριθμό παιδιών άνω του ανώτατου ορίου που προβλέπεται ανά τμήμα. Ακόμα όμως κι αν τα παιδιά έιναι λίγα, υπάρχει το ηθικό κομμάτι που ανέφερα παραπάνω.

gimnasio

στο δημοτικό μας λένε να κάνουμε δουλειά στον η/υ; survey ή ο,τιδήποτε άλλο;

Azur

Οχι, μην ανησυχείς! Ευτυχώς που στο δημοτικό τα αναλαμβάνει ο διευθυντής αυτά. Το πολύ να ζητήσει να του δείξεις κάτι που δεν ξέρει. Απο αυτή την άποψη ησυχάζουμε στα δημοτικά απλά είναι περισσότερες οι ώρες διδασκαλίας αλλά πίστεψε με: είναι προτιμότερο.

gimnasio

μήπως πρόκειται ανάλογα το δ/ντή; Γιατί και στο Λύκειο όλα τα έγγραφα αναφέρουν να γίνουν από το δ/ντή αλλά βάζει εμάς....

Azur

Οχι. 3 χρόνια είμαι στα Δημοτικά. Δεν κάνει κανένας άλλος γραμματειακή υποστήριξη. Είναι δουλειά του Διευθυντή. Φυσικά αυτοι δεν έχουν e-school ουτε survey..

vigor

Και στα Δημοτικά υπάρχει το survey, το οποίο ο διευθυντής υποχρεούται να το ενημερώνει κάθε 1η & 15 του μήνα. Όσον αφορά το eschool το υπουργείο από την χρονιά 2010-11 έχει ενημερώσει ότι η χρήση του είναι υποχρεωτική σε όλα τα σχολεία http://ess.ypepth.gr/otrs/public.pl?Action=PublicFAQ&ItemID=43
Στην πράξη βέβαια κάποια το εγκατέστησαν και δεν έχουν περάσει τα στοιχεία, κάποια άλλα χρησιμοποιούν το Αλφα Βήτα, κάποια με διευθυντή γνώστη χρήσης ΗΥ, το excel και κάποια άλλα τίποτα από τα προηγούμενα για χ,ψ λόγους!