Νέα έκδοση pseudoglossa.gr

Ξεκίνησε από sstergou, 14 Μαρ 2014, 01:37:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sstergou

Συνάδελφοι στο http://www.pseudoglossa.gr/new/ θα βρείτε μία νέα έκδοση του pseudoglossa.gr η οποία ξεφεύγει από τα όρια της ύλης.

Υποστηρίζει κλήση αλγορίθμου από αλγόριθμο, είτε σαν συνάρτηση είτε σαν διαδικασία (με την εντολή κάλεσε).
Επίσης προστέθηκαν διάφορες νέες συναρτήσεις.

Η εφαρμογή έχει σχεδόν ξαναγραφεί, πολλά bugs έχουν διορθωθεί και γενικότερα θα έλεγα ότι είναι πιο σταθερή (αν εξαιρέσουμε τα αρχικά προβλήματα που ίσως ανακαλυθφούν).

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη, έστω και λόγω χόμπι..


apoldem

Υπέροχη δουλειά! Βλέπω και πολύ χρήσιμες συναρτήσεις όπως μήκος() και τυχαίος()! Γενικά η ψευδογλώσσα με μερικές προσθήκες-τροποποιήσεις έχει όλες τις προδιαγραφές να γίνει το η μελλοντική εκπαιδευτική γλώσσα προγραμματισμού (αν αποφασιστεί ποτέ να αλλάξει το βιβλίο).
Θαυμάζω το κουράγιο σας και την αγάπη για το αντικείμενο, πολλών συναδέλφων.

dpa2006

Συγχαρητήρια!
εξαιρετική εφαρμογή :)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

odysseas

Στάθη, η δουλειά σου είναι εξαιρετική και οι επεκτάσεις πάρα πολύ χρήσιμες.

Θέλω να σταθώ λίγο στην συνάρτηση ΤΥΧΑΙΟΣ και να κάνω μια πρόταση: μπορούμε να κάνουμε πολλά ενδιαφέροντα παραδείγματα και παιχνίδια με αυτή την συνάρτηση, αλλά παιδαγωγικά θα το προτιμούσα αν δεχόνταν δύο ορίσματα και επέστρεφε έναν τυχαίο ακέραιο ανάμεσα σε αυτά.

Έτσι όπως λειτουργεί τώρα, δεν μπορώ χωρίς κόπο να δείξω στους μαθητές πως να δημιουργούν π.χ. μια ζαριά ή ένα χαρτί της τράπουλας. Θα πρέπει πρώτα να συζητήσουμε πως από έναν πραγματικό από το μηδέν μέχρι την μονάδα, θα μπορέσουν να πάρουν τον ακέραιο που θέλουν. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου δε θα ήθελα ιδιαίτερα να κάνω αυτή τη συζήτηση.

sstergou

Ευχαριστώ Γιώργο.

Αν είναι να προσθέσω ακόμα μία συνάρτηση που να κάνει ακριβώς αυτό. Ποιο θα ήταν ένα καλό όνομα; τυχαίος_ακέραιος μου φαίνεται μεγάλο, τυχ_ακ ίσως;

sstergou

Με την ευκαιρία για όσους αναρωτιούνται η συνάρτηση μήκος δίνει το μήκος ενός πίνακα και δουλεύει ως εξής :

ΜΗΚΟΣ(πίνακας, διάσταση)


για μονοδιάστατο ΜΗΚΟΣ(π, 1) : πλήθος των στοιχείων του
για δισδιάστατο ΜΗΚΟΣ(π, 1): πλήθος γραμμών, ΜΗΚΟΣ(π, 2) πλήθος στηλών.

itt

Παράθεση από: sstergou στις 03 Νοε 2014, 11:05:14 ΜΜ
Ευχαριστώ Γιώργο.

Αν είναι να προσθέσω ακόμα μία συνάρτηση που να κάνει ακριβώς αυτό. Ποιο θα ήταν ένα καλό όνομα; τυχαίος_ακέραιος μου φαίνεται μεγάλο, τυχ_ακ ίσως;

Δεν νομίζω ότι το μεγαλό όνομα είναι αρνητικό. Το ενδεδιγμένο έτσι και αλλιώς θα ήταν το όνομα να περιγράφει την κατανομή.

odysseas

Παράθεση από: sstergou στις 03 Νοε 2014, 11:05:14 ΜΜ
Αν είναι να προσθέσω ακόμα μία συνάρτηση που να κάνει ακριβώς αυτό. Ποιο θα ήταν ένα καλό όνομα; τυχαίος_ακέραιος μου φαίνεται μεγάλο, τυχ_ακ ίσως;

Το ΤΥΧΑΙΟΣ_ΑΚΕΡΑΙΟΣ είναι μια χαρά, να 'σαι καλά.

odysseas

Ευχαριστούμε και για τη νέα προσθήκη Στάθη.  :)

aprekates

#9
Δεν  μπορώ να βάλω τόνους σε λέξεις.

Είδα ότι υπάρχει σχετικό νήμα στο στέκι αλλά δεν θα έπρεπε σε kubuntu 14.04 να έχει λυθεί.;

alkisg

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το πακέτο pepperflashplugin-nonfree και να ανοίξεις το http://pseudoglossa.gr με chromium-browser ή google-chrome.

Btw, οι εκδόσεις του flash και των browsers είναι ίδιες στην 12.04 και στην 14.04, δηλαδή η έκδοση του Ubuntu δεν παίζει ρόλο.

aprekates

Ποια η διαφορά των εντολών 'Εμφάνισε' , 'Εκτύπωσε';
και υπάρχουν διαθέσιμα συμπληρωματικά στοιχεία όπως η γραμματική-συντακτικό ή ο κωδικας;

sstergou

Οι εντολές αυτές δεν έχουν καμία διαφορά απλά λόγω του ότι στο ΑΕΠΠ ακόμη χρησιμοποιούνται για αυτό υπάρχουν και οι δύο.

Δεν υπάρχουν διαθέσιμα συμπληρωματικά στοιχεία όπως η γραμματική και το συντακτικό, το θέμα μου ήταν να τρέχει ο κώδικας του βιβλίου του ΑΕΠΠ και αυτό του νέου μαθήματος έτσι όπως ακριβώς έπρεπε.

Τον κώδικα μπορείς να τον δεις εδώ.

aprekates

Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο.

Βάλε και κανένα λινκ για flattr να σου κεράσω ένα ποτηράκι κρασί ! :-)

aprekates

Πως ορίζουμε έναν πίνακα πχ 30 ακεραίων;

gthal

Στην ψευδογλώσσα δεν ορίζουμε το μέγεθος του πίνακα.
Ξεκίνα να τον χρησιμοποιείς σαν να τον είχες δηλώσει. Η ψευδογλώσσσα θα "καταλάβει" τι μέγεθος έχει και τι τύπου στοιχεία θα περιέχει.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

aprekates

Παράθεση από: gthal στις 28 Σεπ 2015, 01:17:00 ΜΜ
Στην ψευδογλώσσα δεν ορίζουμε το μέγεθος του πίνακα.
Ξεκίνα να τον χρησιμοποιείς σαν να τον είχες δηλώσει. Η ψευδογλώσσσα θα "καταλάβει" τι μέγεθος έχει και τι τύπου στοιχεία θα περιέχει.

Ευχαριστώ.

Ανακάλυψα και ένα ενδιαφέρον  νήμα του 2010 για το θέμα.
Από τι φαίνεται το θέμα αυτό προκάλεσε πολλές συζητήσεις!

odysseas

To pseudoglossa.gr με καλωσορίζει πλέον με το ευγενέστατο πλην όμως ανησυχητικό μήνυμα "Παρακαλώ εγκαταστήστε τον flash player ". (Firefox 61 και Chromium 68 σε Ubuntu 18.04).

Στάθη, μπορούμε να κάνουμε κάτι; (πληζ)

alkisg

Εμένα με Firefox 62 σε Ubuntu 18.04 παίζει κανονικά... Έχεις το πακέτο adobe-flashplugin?

odysseas

Την πάτησα σαν πρωτάρης! Είχα ξεχάσει να ενεργοποιήσω το partner repository κι έτσι δεν είχα εγκαταστήσει και το adobe-flashplugin. Ευχαριστώ πολύ Άλκη.

kLee

Ως γνωστόν η Adobe στο τέλος της χρονιάς θα σταματήσει το Flash Player.

Τι μέλει γενέσθαι με το υπέροχο αυτό εργαλείο?
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

alkisg

Νομίζω ότι ο Στάθης δεν απασχολείται πια στην εκπαίδευση, δεν ξέρω αν θα δει το μήνυμα...

Αν δεν απαντήσει, ρίξε μια ματιά εδώ: https://ts.sch.gr/wiki/Windows/Εφαρμογές/Pale_Moon

kLee

Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός