LibreOffice σε ubuntu ltsp12.04

Ξεκίνησε από pavlospan, 13 Ιαν 2014, 12:24:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pavlospan

To LibreOffice δεν ανοιγει καθολου σε καποιους λογαριασμους μαθητων μετα απο επανεκκινηση που εγινε λογω κολληματος.
Το απεγκατεστησα και το εγκατεστησα ξανα από το server αλλα δεν ανοιγει μονο στους συγκεκριμενους χρηστες. Τι μπορει να φταιει;

alkisg

Μέσα από τον Επόπτη, επίλεξε τους χρήστες, και ενώ έχουν κλειστό το LibreOffice, στην Εκτέλεση εντολής δώσε:
rm -rf ~/.config/libreoffice/

Αυτό διαγράφει τις ρυθμίσεις του LibreOffice που υποθέτω ότι δημιουργούν το πρόβλημα.

pavlospan

Ευχαριστω, λυθηκε το προβλημα. Στον ιδιο χρηστη που παρουσιασε αυτο το προβλημα, εχει εξαφανιστει το μενου πανω δεξια που περιλαμβανει την ωρα, τις ρυθμισεις γλωσσας πληκτρολογιου και το κουμπι με το username και του τερματισμου (indicator plugin?).

elf

Συμβαίνει αρκετά συχνά και σε εμένα. Τότε πηγαίνω στον προσωπικό φάκελο του μαθητή και σβήνω όλα τα κρυφά αρχεία (που αρχίζουν με .) για να επανέλθουν όλα όπως ήταν πριν και λύνεται το θέμα. Φαντάζομαι όμως ότι αρκεί μόνο το .config ή όχι;

alkisg

Παράθεση από: pavlospan στις 14 Ιαν 2014, 11:19:22 ΠΜ
Ευχαριστω, λυθηκε το προβλημα. Στον ιδιο χρηστη που παρουσιασε αυτο το προβλημα, εχει εξαφανιστει το μενου πανω δεξια που περιλαμβανει την ωρα, τις ρυθμισεις γλωσσας πληκτρολογιου και το κουμπι με το username και του τερματισμου (indicator plugin?).

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4876.msg51815#msg51815

pavlospan

Ευχαριστώ και παλι, λυθηκε και αυτο  :)

alkisg

Παράθεση από: elf στις 14 Ιαν 2014, 11:30:13 ΠΜ
Συμβαίνει αρκετά συχνά και σε εμένα. Τότε πηγαίνω στον προσωπικό φάκελο του μαθητή και σβήνω όλα τα κρυφά αρχεία (που αρχίζουν με .) για να επανέλθουν όλα όπως ήταν πριν και λύνεται το θέμα. Φαντάζομαι όμως ότι αρκεί μόνο το .config ή όχι;

Το σωστό είναι τα προγράμματα να βάζουν τις ρυθμίσεις στο .config. Μερικά παλιότερα προγράμματα δεν ακολουθούν τον κανόνα και τις βάζουν σε φακέλους του στυλ .programma, οπότε σ' εκείνες τις περιπτώσεις κοιτάμε για τέτοιους φακέλους.
Εντωμεταξύ μέσα στο .config είναι και μια βάση ρυθμίσεων που λέγεται (στο περίπου) gsettings, αυτήν αν θέλουμε τη διαγράφουμε ολόκληρη σβήνοντας το .config, αλλά αν δεν θέλουμε τόσο δραστικές λύσεις, τότε βλέπουμε όλες τις καταχωρήσεις της με gsettings list-recursively, και μετά επιλέγουμε ποιες θα σβήσουμε πάλι με εντολές gsettings.

pavlospan

#7
υπαρχει καμια αλλη εντολη σε περιπτωση που αυτη που μου εδωσες δεν δουλευει; σε καποιες περιπτωσεις το libre εξακολουθει να μην  ανοιγει ,  και μαλιστα σε εναν και μονο συγκεκριμενο χρηστη. και τελος παντων υπαρχει καμια εναλλακτικη ; μηπως το openoffice δουλευει καλυτερα, γιατι το libre μου εχει βγαλει το λαδι

pavlospan

το προβλημα δε λυθηκε. ο συγκεκριμενος χρηστης δεν μπορει να ανοιξει το libreoffice ο,τι εντολες και να εχω δωσει. δεν ανοιγει καθολου. αυτος ο φακελος config που βρισκεται;

pavlospan

#9
οκ ευχαριστω