Πρόβλημα με Javascript

Ξεκίνησε από themelis, 25 Νοε 2011, 08:30:34 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

themelis

Καλημέρα,

έχω εγκαταστήσει, από πέρυσι, στο εργαστήριο του σχολείου Ubuntu LTSP και γενικά δεν έχω προβλήματα με τη λειτουργία του. Έχω εντοπίσει όμως ένα σημαντικό πρόβλημα, όπου στους clients (είναι fat) δε λειτουργεί σωστά η Javascript. Για παράδειγμα, έχω εγκαταστήσει στο server το wordpress και ενώ από το server μπορώ να διαχειριστώ το blog χωρίς κανένα πρόβλημα, από τους client δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κάποιες ενέργειες (για παράδειγμα δε μπορώ να κάνω upload). Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με σελίδες που δεν είναι τοπικά στο server. Για παράδειγμα στο wikispaces οι clients δεν έχουν τη δυνατότητα να εκτελέσουν κάποιες ενέργειες που απαιτούν javascript.
Μετά από λίγο ψάξιμο, είδα ότι στο log του squid εμφανίζονται γραμμές με περιεχόμενο όπως το παρακάτω:

TCP_DENIED/403 2040 GET http://school-server/b3-pc1/wp-admin/load-scripts.php? - NONE/- text/html

Από ότι καταλαβαίνω το squid δεν επιτρέπει τη φόρτωση κάποιων script και το αποτέλεσμα είναι να μην λειτουργούν σωστά κάποιες σελίδες.

Προσπάθησα να βρω μια λύση, αλλά χωρίς επιτυχία. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alkisg

Δεν χρησιμοποιώ squid, αλλά αυτό μου ακούγεται σαν κάποιο από τα φίλτρα που έχεις ορίσει να κόβει περισσότερες σελίδες από ότι ήθελες.
Π.χ. αν έχεις βάλει να κόβεται το domain ad (και καλά για να κόψεις τις διαφημίσεις), θα μπλοκάρονται και όλες οι σελίδες που έχουν τη λέξη load-scripts.php.

Δοκίμασε να σβήσεις όλες τις γραμμές από το /etc/squid3/banned_domains.acl και να κάνεις μια επανεκκίνηση, και δες αν έτσι φτιάχνει, οπότε θα είναι σίγουρο ότι κάποιο φίλτρο είναι υπερβολικά γενικό.

apanagio

επίσης δοκίμασε από έναν υπολογιστή να βγεις κατευθείαν στο δίκτυο χωρίς proxy (μπορείς από τις ρυθμίσεις του firefox) και δες αν υπάρχει ακόμα το πρόβλημα

themelis

Καλημέρα,

πρώτα πρώτα να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις.

Βρήκα λύση στο πρόβλημά μου. Όλα λειτουργούν ομαλά.

apanagio

Παράθεση από: themelis στις 28 Νοε 2011, 09:47:10 ΠΜ
Βρήκα λύση στο πρόβλημά μου. Όλα λειτουργούν ομαλά.
Πολύ ευχάριστο αυτό,
Αν προλαβαίνεις, μπορείς να περιγράψεις τη λύση σε περίπτωση που κάποιος/α από εμάς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;

themelis

Καλημέρα,

η λύση ήταν η διαγραφή ορισμένων κανόνων που είχα βάλει στο /etc/squid3/banned_domains.acl. Ορισμένοι απ' αυτούς τους κανόνες είχαν σαν αποτέλεσμα τη φραγή χρήσιμων σελίδων. Τώρα προσέχω πολύ περισσότερο στους περιορισμούς που βάζω στο banned_domains.acl