Flow control: προσοχή στην αγορά switch και καρτών δικτύου

Ξεκίνησε από alkisg, 23 Δεκ 2010, 02:48:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gidarakos

teacher@server:~$ date
Δευ 14 Μάρ 2011 11:01:02 πμ EET
teacher@server:~$ grep 'flow control' /var/log/syslog
Mar 14 10:59:32 server sch-scripts: Successfully disabled flow control for interface eth1
teacher@server:~$ sudo ethtool -a eth1
[sudo] password for teacher: 
Pause parameters for eth1:
Autonegotiate:	off
RX:		off
TX:		on

teacher@server:~$ sudo ethtool -A eth1 autoneg off rx off
autoneg unmodified, ignoring
rx unmodified, ignoring
no pause parameters changed, aborting
teacher@server:~$ sudo ethtool -a eth1
Pause parameters for eth1:
Autonegotiate:	off
RX:		off
TX:		on


Πρέπει να είμαστε εντάξει..
Άρα θέλει επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση των sch-scripts;

Με την τρίτη παράμετρο (TX) τι γίνεται;
Σε εγκατάσταση σε Virtual box μου τη δείχνει OFF αλλά ο server παίζει κανονικά. Αν πάω να το αλλάξω, μετά από επανεκκίνηση το γυρνάει πάλι σε OFF.

alkisg

Παράθεση από: gidarakos στις 14 Μαρ 2011, 11:14:40 ΠΜ
Άρα θέλει επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση των sch-scripts;
Μετά την εγκατάσταση των sch-scripts, η απενεργοποίηση του flow control πραγματοποιείται την επόμενη φορά που θα γίνει σύνδεση δικτύου, είτε από τον NetworkManager, είτε από επανεκκίνηση.

Παράθεση από: gidarakos στις 14 Μαρ 2011, 11:14:40 ΠΜ
Με την τρίτη παράμετρο (TX) τι γίνεται;
Το TX θα σήμαινε ότι ο server παραπονιέται στο switch "μη μου στέλνεις δεδομένα τόσο γρήγορα".
Αυτό σε φυσιολογικές συνθήκες δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ και δεν έχουμε λόγο να το απενεργοποιήσουμε.

ChrsMel

Τοποθέτηση μικρού gigabit switch πάνω στο 100αρι για να μην αλλάζουμε τα καλώδια.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, υποβιβάζεται η ταχύτητα gigabit σε 100 ; αν ναι θα πρέπει να βρούμε το καλώδιο του server από το 100ρι και να το βάλουμε απ' ευθείας στη θύρα 1000ρα του μικρού switch ;

alkisg

Παράθεση από: vanitas στις 03 Οκτ 2011, 08:00:03 ΠΜ
Τοποθέτηση μικρού gigabit switch πάνω στο 100αρι για να μην αλλάζουμε τα καλώδια.

Σ' αυτήν την περίπτωση το μικρό gigabit switch πλέον λειτουργεί σαν κατοστάρι. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να αξιοποιήσουμε τις gigabit θύρες του, θα μπορούσαμε να είχαμε γλυτώσει κάποια λεφτά αγοράζοντας κατοστάρι switch χωρίς ουσιαστική διαφορά.

Γενικά τα μικρά gigabit switch δεν βολεύουν παρά μόνο στην περίπτωση που όντως έχουμε ελάχιστους clients και τους χωράνε όλους.

Οι παραπάνω προτάσεις δεν είναι 100% ακριβείς, υπάρχουν και κάποιες άλλες εξεζητημένες περιπτώσεις όπου τα μικρά gigabit switch μπορούν να βοηθήσουν, αλλά δεν έχουν εφαρμογή στα σχολικά εργαστήρια οπότε δεν τις αναφέρω για να μη δημιουργήσω σύγχιση.

aspd

Πρόκειται να αγοράσουμε δύο switches για να συνδεθούν κάποιες αίθουσες διδασκαλίας σε δίκτυο. Στις αίθουσες αυτές θελω να υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί υπολογιστής σα thin ή fat client με το server του εργαστηρίου πληροφορικής.

Ξέρετε αν τα παρακάτω switches παρουσιαζουν κανένα πρόβλημα;

TP-Link 8-port 10/100/1000 (TL-SG1008D)

TP-Link 5-Port Gigabit (TL-SG1005D)

apanagio

Είμαι στην ευχάριστη θέση να πρέπει να αγοράσω καινούριο switch για το σχολείο.

Έχει κάποιος / κάποια να μου προτείνει ένα καλό + φτηνό  :) 16άρι managed switch, για τη λειτουργία του εργαστηρίου με thin και fat clients;

Επίσης στον router του εργαστηρίου θα πέφτουν και 2 (όσο πιο φτηνά γίνεται) 16/άρια switches με γραμμές για το υπόλοιπο σχολείο.
Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσουν τη λειτουργία του εργαστηρίου;

alkisg

Φτηνό και managed δε νομίζω να πάνε μαζί...
Αλλά αφού το πρόβλημα flow control φαίνεται να λύθηκε για τις Realtec κάρτες στην 12.04, εγώ θα πρότεινα κάποιο φτηνιάρικο unmanaged:
52€ - http://www.skroutz.gr/s/313579/TP-LINK-16-1G-Unmanaged-Gigabit-Uplink-Switch.html
75€ - http://www.skroutz.gr/s/313566/TP-LINK-16-2G-Gigabit-Uplink-Web-Smart-Switch.html
93€ - http://www.skroutz.gr/s/313512/TP-LINK-16-port-Unmanaged-Gigabit-Rackmount-Switch.html

apanagio

Παράθεση από: alkisg στις 15 Νοε 2012, 10:49:15 ΠΜ
Αλλά αφού το πρόβλημα flow control φαίνεται να λύθηκε για τις Realtec κάρτες στην 12.04
Πολύ ευχάριστο αυτό.
Πώς μπορώ να βεβαιωθώ ότι το flow control  είναι απενεργοποιημένο;
η εντολή
ethtool -a eth0
μου επιστρέφει
Cannot get device pause settings: Operation not supported


η κάρτα μου είναι: Realtek rtl8111/8168B


alkisg

Η παρακάτω κάρτα φέρεται υπερβολικά άσχημα σε σχέση με το flow control. Σε 100ρι switch πιάνει 100 Mbps, αλλά σε gigabit switch πιάνει μόνο 20 (!!!) Mbps, όταν οι clients είναι 100ρηδες.
Αν και οι clients είναι gigabit λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Κώδικας: shell
$ lspci -nn -k | grep -A 2 Ethernet
01:00.0 Ethernet controller [0200]: Atheros Communications Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
	Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device [1043:831c]
	Kernel driver in use: ATL1E

fkoutsakas

Καλημέρα, καλή και παραγωγική χρονιά, με υγεία και ευτυχία.

Για 24-αρι switch δεν είδα κάποιον να ρωτάει ;-)

Λοιπόν στο switch του εργαστηρίου, εκτός από τους 14 υπολογιστές του ΣΕΠΕΗΥ, συνδέονται και διάφοροι άλλοι υπολογιστές και switches (οι οποίοι δεν θα συμμετάσχουν στο LTSP) οπότε οι 16 θύρες μου είναι λίγες.

Η παρακάτω λύση είναι καλή;

TP-LINK 24+2G Gigabit-Uplink Switch TL-SL1226

σπό το http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=59518&category_id=165&manufacturer_id=312

Τέλος, από όσο κατάλαβα, αν την συνδυάσω με κάποια intel κάρτα δικτύου δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Φιλικά
Φίλιππος

alkisg

Ναι μια χαρά είναι...
http://www.skroutz.gr/c/124/network-switch.html?from=most-popular&keyphrase=24+switch+gigabit
Επίσης οι realtek κάρτες φαίνονται να πάνε καλά στην 12.04, αν έχεις realtek κάνε πρώτα μια δοκιμή με αυτή χωρίς να πάρεις intel.

Βέβαια θα μπορούσες να πάρεις και 16ρι και να συνδέσεις τους άλλους clients (γραμματεία, router, αίθουσες...) σε άλλο υπάρχον switch, και να βραχυκυκλώσεις τα 2 switch.


mkassapakis

Έχω βάλει πρόσφατα στο εργαστήριο την έκδοση 12.04 και έχω πάρει 24-άρι Full Gigabit Switch της Netgear. Οι clients έχουν 100-άρες κάρτες ενώ στο server δοκίμασα δύο κάρτες Gigabit (Realtek και D-Link), με καμία όμως δεν κατάφερα να πιάσω υψηλό bandwidth, διότι δεν υποστηρίζουν απενεργοποίηση του flow control. Συγκεκριμένα στην εντολή
sudo ethtool -A eth1 autoneg off rx off

επιστρέφουν
Cannot get device pause settings: Operation not supported


Το ίδιο συμπέρανα και από τις εγγραφές στο σχετικό syslog.
Επισυνάπτω τα χαρακτηριστικά των 2 καρτών.
Σημείωση: Παρατηρώ ότι και στις δύο κάρτες, αν και έχουν διαφορετικό chipset, ο kernel χρησιμοποιεί τον ίδιο driver r8169.

Ένα περίεργο που παρατήρησα είναι ότι όταν οι clients είναι στην οθόνη εισόδου και κάνω τη μέτρηση ταχύτητας (iperf -s -xS και sudo iperf -c server -r) για 8 τερματικά παίρνω περίπου 80Mbits/sec bandwidth.
Ενώ, όταν τα τερματικά έχουν κάνει login, το bandwidth πέφτει περίπου στο 50Mbits/sec.

Είμαι λοιπόν τόσο άτυχος που ακόμη και με την έκδοση 12.04 δύο διαφορετικές κάρτες δικτύου δεν δουλεύουν;
Αγοράζοντας μία intel είναι 100% σίγουρο ότι θα δω επιτέλους "φως";
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

alkisg

Μιχάλη μπορείς να επισυνάψεις ολόκληρο το output από τη μέτρηση ταχύτητας δικτύου δύο φορές,
μία για όλους τους clients,
και μία με επιλεγμένο έναν μόνο client;