Το υπ. Παιδείας θα βραβεύσει τους «καινοτόμους» εκπαιδ

Ξεκίνησε από za√‘ag, 08 Φεβ 2010, 11:56:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Το υπ. Παιδείας θα βραβεύσει τους «καινοτόμους» εκπαιδευτικούς και τα σχολεία που ξεχωρίζουν
Ρεπορτάζ: Σωτήρης Σιακαβάρας  (esos.gr ΕΔΩ)

Οι εκπαιδευτικοί και τα σχολεία που ξεχωρίζουν για τις πρωτοβουλίες που αναλαμβάνουν θα βραβεύονται από δω και πέρα , με σχετική απόφαση που αναμένεται να υπογράψει τις επόμενες ημέρες η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, σύμφωνα με πληροφορίες του esos.gr.

Ετσι αναμένεται να σταλεί στα σχολεία πρόσκληση ενδιαφέροντος με την οποία θα καλούνται μεμονωμένα οι καθηγητές και δάσκαλοι , τάξεις ή σχολεία να παρουσιάσουν τις καινοτόμες δράσεις , προκειμένου να βραβευθούν απ το υπ. Παιδείας.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

Αυτό μου θυμίζει τον συγχωρεμένο τον παππού μου.
Επειδή πολέμησε γενναία στον 2ο παγκόσμιο στο Οχυρό της Δράμας τον "γεμίσανε" με ένα κάρο παράσημα ....και αν δεν είμασταν εμείς, η οικογένειά του, θα πέθαινε στην ψάθα ο άνθρωπος.
....
Ενώ κάτι άλλοι "αγωνιστές" μας αλλάξαν τον αδόξαστο..... και στις πολυτέλειες.

Προσέχετε λοιπόν γιατί το "παράσημο", αν κάποια στιγμή το βαρεθείς και θέλεις να το πουλήσεις "δεν κάνει ούτε ένα κουάρτο" όπως θα έλεγε και ο Καββαδίας.

dim

Παράθεση από: toufeki στις 09 Φεβ 2010, 12:07:20 ΠΜ
....
Το έχουμε πει πως χαίρομαι που υπάρχεις? Πολύ χαίρομαι!!
Μου αρέσει!!! άλλα fb!
Σωστόςςςςς!! άλλα by dim!!!!

toufeki

Δήμητρα. Ήηηηηρεμααααα. Όπως θα έλεγε και ο Παπαγιαννόπουλος. >:D

dim

 :-X
Διαβάζοντας και ξανά πάλι !!!! το πρώτο μύνημα απο za√'ag και ξανά πάλι την τοποθέτησή σου... πίστεψέ με αυτή η αντίδραση ήταν το ήρεμό μου!!!!

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: za√'ag στις 08 Φεβ 2010, 11:56:54 ΜΜ
Ετσι αναμένεται να σταλεί στα σχολεία πρόσκληση ενδιαφέροντος με την οποία θα καλούνται μεμονωμένα οι καθηγητές και δάσκαλοι , τάξεις ή σχολεία να παρουσιάσουν τις καινοτόμες δράσεις , προκειμένου να βραβευθούν απ το υπ. Παιδείας.

Επομένως όποιος θέλει να βραβευτεί ας κάνει μία αίτηση... Μην ξεχάσει όμως να πάρει και αριθμό πρωτοκόλλου!

poursali

προφανως ειναι μια κινηση για να αναπτερωσει το πεσμενο ηθικο των εκπαιδευτικων... οποτε απο δω και περα δεν υπαρχουν δικαιολογιες!
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ άμεσα εκπαιδευτικοί με φτερά για απονομή εύφημου μνείας από τη μικρή Αννούλα...  ::)
ΖΗΤΕΙΤΑΙ εμφανίσιμος δουλευταράς εκπαιδευτικός για σχεδιασμό της προτομής του έξω από το γραφείο της μικρής Αννούλας.  :o
ΖΗΤΕΙΤΑΙ εμφανίσιμη δουλευταρού εκπαιδευτικός για να φωτογραφηθεί δαφνοστεφανωμένη στο Έμφασις. :angel:
ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ όλοι οι μόνιμοι - αναπληρωτές - ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά της εργατικότητάς τους, ώστε να γίνει δίκαιη μοιρασιά αξιοπρέπειας από την ηγεσία του γλωσσοδέτη (ΥΠΔΒΜΘ... κάθε φορά που το λέω χάνω πολύ σάλιο)  :P

Μήπως το χόντρυνα; Συγνώμη...  :-[
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

nikos33

ok ok το κατάλαβα, αν σταματήσω να ξοδεύω τόσο χρόνο για το καταραμένο το μάθημα που έχω να κάνω κάθε μέρα και το ρίξω στα πρότζεκτς για προσωπικές επιβραβεύσεις θα πάρω και γω βραβείο !!  :angel:

λοιπόν από αύριο παιδιά ανοίξτε τους υπολογιστές και κάντε ότι θέλετε γιατί εγώ ψάχνω για καινοτομίες... 8)



za√‘ag

θα αντάλλαζα ευχαρίστως το βραβείο μου με μια άμεση μεταρρύθμιση στην Παιδεία
(http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6863:2010-02-11-13-08-00&catid=239:2009-12-01-15-36-00&Itemid=800)

«Κυρία υπουργέ θα αντάλλαζα ευχαρίστως το βραβείο μου με μια άμεση μεταρρύθμιση στην Παιδεία» είπε ένας αριστούχος μαθητής στην υπουργό παιδείας σήμερα κατά την απονομή βραβείων στους «πρώτους των πρώτων» ,  εκδήλωση της Eurobank.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, αρκεί να το φαντάστηκε μόνος του ή να εξέφρασε την άποψη των συμμαθητών του και να μην του το είπαν από κάποιο κόμμα...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Vangelis

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ θετική τη βράβευση των εκπαιδευτικών που κάνουν καινοτόμες δραστηριότητες.  Κάποτε πρέπει να ανταμείψουμε, έστω και ηθικά, τους συναδέλφους  που έχουν παραπάνω όρεξη για δουλεία.
Δεν βλέπω πως αυτή η ενέργεια επηρεάζει αρνητικά τις μεταρρυθμίσεις στην παιδεία αρκεί βέβαια να μην μείνουμε μόνος στις  βραβεύσεις.

Τουφέκι παρατηρώ ελλείψεις στην Ελληνική μουσική στιχογραφία :) Ο στίχος λέει "είναι ελαφρύ - για πιάσε το - δεν πάει ούτε ένα κουάρτο"  άρα το κουάρτο αναφέρεται σε βάρος και όχι σε αξία. Υποθέτω ότι εννοεί τέταρτο (250 γρ).  Παρακάτω μάλιστα αναφέρει και την άξιά του " Πόσο έχει; μόνο φράγκα 7"

Άντε καλό Πάσχα σε όλους