Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: dora στις 04 Φεβ 2010, 02:31:11 ΜΜ
Άκουγα Θέμο το πρωί στο ραδιόφωνο. Σύμφωνα με ότι έλεγε η οικονομία της Ελλάδας είναι για 15 μέρες ακόμα. Μετά το χάος. ... :D :D :D...Έτσι όπως το έλεγε σκέφτομαι να βάλω τις καταθέσεις μου...................................κάτω από το στρώμα ή να γίνω πρόσφυγας.  :'(


Άντε, καλό ταξίδι χαχαχα Προτείνω να γίνεις πρόσφυγας στη Χαβάη!

Παράθεση από: dora στις 04 Φεβ 2010, 02:31:11 ΜΜ

Έχω μια απορία από μένα τα ζητούν,......  :oαπό τον συνταξιούχο τον πατέρα μου τα ζητούν, ............ :o.από τα παιδιά μου τα ζητούν ...... :o(καλά πρέπει να έχω πολλά λεφτά και δεν το ξέρω  >:D.......αλλά το ξέρουν αυτοί)..................η εκκλησία τι κάνει;;;;;;;;;
ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ;;;;;;;;;;;;;;;  ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  >:( >:( >:( >:(


Για τους γνώστες του θέματος, η εκκλησία φορολογείται.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: astefanogiannis στις 04 Φεβ 2010, 03:46:41 ΜΜ

Επίσης πριν λίγο έφτασε στα αυτιά μου ότι σε συνέντευξή του, ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης κ.Πάγκαλος είπε επί λέξη, ότι οι εκπαιδευτικοί κωλοβαράνε το πρωί στο σχολείο, παίρνουν 2.000Ευρώ για το κωλοβάρεμα αυτό και κάνοντας ιδιαίτερα το απόγευμα, φτάνουν σε ένα μηνιαίο εισόδημα 5000-6000Ευρώ!
Επιβεβαιώνει κανείς από εσάς συνάδελφοι, τα λεγόμενα στη συνέντευξη αυτή του κ.Αντιπροέδρου; Γιατί εαν είναι έτσι, τότε:
"Έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;"

Live your myth in Greece!

Υ.Γ. Ο δημοσιογράφος είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου!

Αν ο Πάγκαλος (ή οποιοσδήποτε) το είπε αυτό, τότε να τον τυλίξουμε με ένα κομμάτι πανί (δηλ. τη σημαία των Ιμίων) και να τον στείλουμε πακέτο στην Ουγκάντα. Εκεί οι συνάνθρωποί μας θα του μάθουν επιτέλους τρόπους...

Έχουμε για κυβερνήτες ό,τι μας αξίζει... Το λέω πάντα. Η χώρα μας πάσχει από το βαρύ σύνδρομο της αχαλίνωτης ανήθικης δημοκρατίας. Δε σχολιάζω το έργο της κυβέρνησης ούτε τη συγκεκριμένη πολιτική παράταξη (ποτέ δε με ενδιέφεραν τα κόμματα, εννοώ όπως έχουν γίνει). Μερικοί άνθρωποι όμως θεωρώ ότι είναι επικίνδυνοι για τη δημόσια υγεία και όταν ανοίγουν το στόμα τους, πρέπει να καλούμε βυτιοφόρο για να μαζέψει...

Έχουμε πλημμυρίσει από δημοσιογράφους - καταχραστές της εξουσίας τους... φίλοι των "πτωχών και καταφρονεμένων ελλήνων", που ωρύονται για τις κοινωνικές αδικίες και μετά το τέλος της εκπομπής, γεμίζουν όποια τσέπη είναι άδεια και φεύγουν με το κότερό τους, τη λιμουζίνα τους, την προσωπική τους ασφάλεια... και πάνε να τα ξανακάνουνε πλακάκια με τους πολιτικούς, που πριν λίγο έδωσαν μια πρώτης τάξεως "παράσταση" στα τηλεοπτικά panels...

ΦΤΑΝΕΙ πια. Νοιώθω καρπαζοεισπράκτορας με φαρδύ σβέρκο που κάνει στερεοφωνικό ήχο!!!

Στη δημοκρατία μας, που κυβερνούν οι 300 (αχ, βρε Λεωνίδα, τρίζουν τα κοκκαλάκια σου) βουλευτές ή πιο σωστά ΒΟλευτές και καμιά 100 δημοσιογράφοι και άλλοι τόσοι εφοπλιστές, η λύση - εξακολουθώ και πιστεύω - ΔΕΝ είναι οι δρόμοι. Μας βλέπουν και γελάνε, όπως γελάει ο ανιψιός μου με τα playmobile του.

Μου άρεσε πολύ αυτό το live your myth in greece... Νομίζω ότι η μόνη σοβαρή λύση βρίσκεται μέσα μας. Επίσης είναι και στο χέρι μας: μη βλέπεις πλέον τηλεόραση (ή αν σου πέφτει βαρύ, κάνε μετρημένες σοβαρές επιλογές) και μη ψηφίζεις όποιον λάχει!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Χ.Μοτσενίγος στις 04 Φεβ 2010, 05:14:37 ΜΜ
Παραθέτω το μήνυμα που έστειλα στο "ΕΘΝΟΣ", όχι ότι πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι, αλλά για να μη νομίζουν ότι τρώμε κουτόχορτο ή ότι μπορούν να περνάνε ότι μηνύματα θέλουν στον κόσμο χωρίς να αντιδράσει κανείς.. Ευχαριστώ το συνάδελφο astefanogiani για την ενημέρωση.
Ακολουθεί το μήνυμα στην εφημερίδα "ΕΘΝΟΣ"

Τα στοιχεία μισθοδοσίας για τους εκπαιδευτικούς τα οποία δημοσιεύετε σήμερα 4/02/2010, είναι αποκυήματα της φαντασίας του "δημοσιογράφου" σας. Άκου υπερωρίες 200 ευρώ! Άκου ειδικό επίδομα 176 ευρώ! Άκου κίνητρο απόδοσης 160 ευρώ! Δύο τινά συμβάινουν: ή κάποιος δούλεψε κανονικά το "δημοσιογράφο" σας  (καλά κι αυτός δεν ήξερε, δεν το ' ψαχνε;), ή λειτουργείτε ως θρυαλλίδα του "κοινωνικού αυτοματισμού". "Τα παίρνουνε χοντρά οι εκπαιδευτικοί, καλά κάνουνε και τους κόβουνε τα επιδόματα".

Ένα έχω να πω, αν οι πολιτικοί σε αυτή τη χώρα λειτουργήσουν και τώρα όπως ο εν λόγω δημοσιογράφος σας, με προχειρότητα και πιθανό δόλο δηλαδή ζήτω που καήκαμε.
Λυπάμαι πραγματικά.

Χρήστος Μοτσενίγος εκπαιδευτικός ΔΕ


Εύγε κ. Μοτσενίγο! Οι απόψεις σου με εκφράζουν απόλυτα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: astefanogiannis στις 04 Φεβ 2010, 05:56:45 ΜΜ
Ίσως είναι καλύτερο πάνω στο κείμενό του Μοτσενίγου να γίνουν κάποιες προσθήκες, να πέσουν κάποιες υπογραφές (ονόματα) από εμάς και μετά να σταλεί σε alfavita, esos και ΕΘΝΟΣ εναντίον της εφημερίδας και των δημοσιογράφων (Κώστας Τσαχάκης, Κατερίνα Κοκκαλιάρη) που το υπογράφουν μαζί με την επιφύλαξή μας για κάθε νόμιμη ενέργειά στην οποία θα προβούμε προς αποκατάσταση της αλήθειας.
Τί λετε;

Κι εγώ μέσα είμαι.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

toufeki

έβαλα και γω το παρακάτω λιθαράκι:

Είναι πολύ εύκολο για εσάς να σηκώνετε την γραφίδα σας και να τσακίζετε την αλήθεια.
Όχι όλοι σας (θέλω να πιστεύω).
Πιστεύετε ότι έτσι βοηθάτε; Εκτός και αν αυτό συμβαίνει για να βοηθήσετε τους "άλλους" με τις "άλλες" βλέψεις και πολιτικές.
...
Ελπίζω μόνο(για όλους τους έντιμους πολίτες) κάποτε να ξυπνήσουμε από τις παραισθήσεις που προκαλεί το κουτόχορτο και να πάψουμε πια να το τρώμε.

Με απογοήτευση.
Παναγιώτης Πέντσας Εκπαιδευτικός ΔΕ.

toufeki

"ΦΤΑΝΕΙ πια. Νοιώθω καρπαζοεισπράκτορας με φαρδύ σβέρκο που κάνει στερεοφωνικό ήχο!!!"

Λάμπρο, εδώ που τα λέμε, μου θυμίζεις λίγο τον Βέγγο. >:D

astef

Οι δηλώσεις του Αντιπροέδρου της Κυβερνήσεως κ.Πάγκαλου, ισχύουν τελικά!
Αναδημοσιεύω αυτούσιο email συναδέλφου σε λίστα διανομής όπου συμμετέχω:
"Τα περί "κ....βαρέματος" τα είπε ο, πάντα με λεπτότητα, Πάγκαλος στον Αντ1 (στους Αδαμόπουλο -Χωμενίδη)
Ψάχνω να το βρω σε ηχητικό αλλά πουθενά .....
http://proinesdiadromes.blogspot.com/
Ποιος και ποιοι τα λένε???
Οι άνθρωποι που δεν ξέρουν τι θα πει ένσημο.
Ο άνθρωπος που είπε ότι οι αγρότες είναι χοντροί γιατί δεν δουλεύουν
(Ενώ ο ίδιος που κουράζεται είναι στιλάκι)
Σαν δεν ντρέπονται.....
Μου κάνει εντύπωση που δεν τον "κράζει" κανείς και συγκεκριμένα η ΟΛΜΕ
Δεν είναι κανένας τυχαίος. Αντιπρόεδρος κυβέρνησης.
Μάλλον φτιάχνει ατμόσφαιρα απαξιώνοντας όσους θα αντιδράσουν.
Γνωστό και παλιό το κόλπο αλλά δυστυχώς ακόμα πιάνει
Και για να μην ξεχνιόμαστε ο ίδιος είχε πει παλαιότερα κάτι για το ντύσιμο των εκπαιδευτικών και για την εμφάνισή τους καθώς και για το βάρος τους (με αυτό έχει ένα μικρό κόλλημα  - γιατί άραγε) αν δεν κάνω λάθος.
Πως είναι χάλια και υποβιβάζει τον ρόλο τους και διάφορες άλλες παγκαλίες.
Τώρα πως γίνεται golden boys με 5.000-6.000 να είναι χάλια μόνο αυτός το ξέρει."
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

toufeki

Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω και να μου απαντήσετε ειλικρινά:
ΕΣΕΙΣ ΔΕ ΘΙΓΕΣΤΕ  ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ Κ.Κ.ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ;

Διότι εάν δεν θίγεστε 3 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
1) Ή να λέει αλήθεια(και γιαυτό δεν αντιδράτε).
2) Ή να μην λέει αλήθεια και να μην τον πιστεύετε(οπότε ή κοιμάστε και δεν τον ακούτε, ή τον ακούτε και έχετε άλλα πράγματα να κάνετε, σοβαρότερα).
3) Ή η γή είναι επίπεδη και το κέντρο του κόσμου και περιμένετε κάποιον να ανακαλύψει ότι δεν είναι έτσι.(με άλλα λόγια, έ κάποιος θα βγάλει το φίδι από την τρύπα. Γιατί να είμαι εγώ αυτός;)

Απογοήτευση. :'(

poursali

δυστυχως Παναγιωτη ετσι εκαναν παντα, ετσι θα συνεχισουν... απο οτι φαινεται πιανει το κολπο... ειναι απλο αλλωστε... στους εκπαιδευτικους μιλας για τους κακους εφοριακους, στους εφοριακους για τους κακους εκπαιδευτικους... διαιρει και βασιλευε...

μονο με την ψηφο, αλλα τα αποτελεσματα ΜΑΣ απο τις τελευταιες εκλογες τα ειδατε?
τωρα πως γινεται το 70% να δυσανασχετει με δαυτους και παρολα αυτα μαζι να παιρνου 70-80% ειναι ενας γριφος που ποτε δεν θα λυσω... τελικα δεν ειμαστε ψηφοφοροι, αλλα οπαδοι, οπως στο ποδοσφαιρο... ο προεδρος εχει παντα δικιο
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

..να συμπεράνω ότι δεν ζεις στα λιβάδια, αλλά στην θάλασσα Κώστα. Εκεί δίπλα με τις σαρδέλες και τις ζαργάνες. >:D >:D

...αν είναι έτσι... και άλλη απογοήτευση. :'( >:D >:D >:D

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ


toufeki

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ...

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=522294

.."Αυτοί" παίζουν: http://www.youtube.com/watch?v=ZDWn2GzQuH4&feature=related

...και μεις χορεύουμε. Έ ρε γλέντια.  >:(

toufeki

Κώστας Αξελός: «Αυτό που επέρχεται».... Νίκησε η τεχνική τις ιδεολογίες!!
"Η εποχή μας είναι η εποχή του μυθολογικο-τεχνολογικού πολιτισμού"
«Δεξιά και Αριστερά είναι φθαρμένες και δεν αναδύεται ένας δρόμος»...
«Η εποχή μας έχει πέσει χαμηλά και η φιλοσοφία ζει το τέλος της». «Θα έπρεπε να ξεπεράσουν οι έλληνες πολιτικοί τον στενό πολιτικαντισμό. Είναι όμως αυτό δυνατό»;
Κώστας Αξελός.

Κάτι ήξερε και τα έλεγε. Ποιος σ' ακούει όμως ΜΕΓΑΛΕ.

toufeki

..Ένας αγανακτισμένος περικοπούμενος έγραψε:

"Ανώνυμος είπε...

    ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΤΩΝ ΠΕΡΙΚΟΠΩΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ, Η ΠΡΟΕΔΡΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΟΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΕΣ, Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΟΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ? ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΚΕ ΥΠΟΥΡΓΕ(ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΑΣ ΜΟΡΦΩΣΗΣ)ΤΟΣΟ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ? ΓΙΑΤΙ ΝΕΟΙ ΜΕ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ Ή ΕΧΟΥΝ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ? ΑΡΧΙΣΤΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΕΝΤΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΤΕ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ!! ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΥΠΕΡΒΕΙ. ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΤΟΥ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗΣ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΑΛΓΗΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ"