Απορία - Προτάσεις Σ-Λ

Ξεκίνησε από fan, 28 Σεπ 2007, 05:43:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fan

1.   Δομή ενός προβλήματος είναι η εύρεση του συνόλου των μερών που το απαρτίζουν
2.   Στη δομή ενός προβλήματος περιλαμβάνονται τα συστατικά του μέρη
3.   Ένας αλγόριθμος είναι μια πεπερασμένη σειρά ενεργειών
4.   Αλγόριθμος είναι μια σειρά ενεργειών που στοχεύει στην επίλυση προβλημάτων

Αυτές οι τέσσερις προτάσεις σωστού-λάθους με έχουν προβληματίσει
Όποιος έχει λίγο χρόνο ας τις δει και να μου πει την άποψη του.

(σε άλλα βιβλία τα βρίσκω σωστό και άλλα λάθος)

Ευχαριστώ

gouvasg

είναι θεωρία, άσε τι λένε τα άλλα βιβλία
σημασία έχει τι λέει το σχολικό! :)

http://www.pi-schools.gr/download/lessons/computers/lykeio/books/anap_bm/kef1.zip
Γεώργιος Γκούβας
Μηχ. Η/Υ-Σ
www.gouvas.eu

andreas_p

Αγαπητέ fan,  η Επιτροπή θεμάτων ΔΕΝ θα πέσει στο ολίσθημα να θέσει τέτοια θέματα (χωρίς σαφήνεια).  Αν το κάνει τότε θα πάρουμε θέση εμείς οι βαθμολογητές (υπέρ βέβαια των μαθητών).

Ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια η επιτροπή είναι πού προσεκτική στη διατύπωση των θεμάτων.

Ανδρέας

P.Tsiotakis

Γενικά όταν μια πρόταση περιέχει τη λέξη "είναι", μιλάει για τον ορισμό της έννοιας αυτής. Η λέξη "είναι" χρησιμοποιείται στους ορισμούς. Στις προτάσεις:

1. Δομή ενός προβλήματος είναι η εύρεση του συνόλου των μερών που το απαρτίζουν
Θεωρώ οτι είναι λάθος, γιατί δομή προβλήματος δεν είναί αυτό. Δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό. Είναι ΚΑΙ ο τρόπος που τα μέρη αυτά συνδέονται μεταξύ τους.

2. Στη δομή ενός προβλήματος περιλαμβάνονται τα συστατικά του μέρη
Είναι σωστό. Μπορεί να περιλαμβάνεται ΚΑΙ κάτι άλλο, αλλά περιλαμβάνει και αυτό

3. Ένας αλγόριθμος είναι μια πεπερασμένη σειρά ενεργειών
Αν και τη χρονιά που έπεσε, η "σωστή" λύση στη βαθμολόγηση θεωρήθηκε το σωστό, εγώ το έχω λύσει ως λάθος. Γιατί το "είναι" περιγράφει ορισμό και αλγόριθμος δεν είναι αυτό. Ο ορισμός έχει άλλα 4 σημεία, εξίσου σημαντικά.

4. Αλγόριθμος είναι μια σειρά ενεργειών που στοχεύει στην επίλυση προβλημάτων
Λάθος. οι ενέργειες πρέπει να είναι αυστηρά καθορισμένες, μπλα μπλα

Αυτή είναι η γνώμη μου, φίλοι μου

evry


  Παναγιώτη αυτό με το "είναι" νομίζω ότι δεν ισχύει απαραίτητα γιατί άλλο καταλαβαίνει κάποιος όταν διαβάζει τη φράση 4 και άλλο τη φράση 3. Όταν η φράση είναι "Άλγόριθμος είναι " τότε ακούγεται σαν ορισμός. Όταν όμως λες "Ένας αλγόριθμος είναι μια πεπερασμένη σειρά ενεργειών" δεν είναι ορισμός, απλά λέει ότι ένας αλγόριθμος έχει την ιδιότητα της πεπερασμένης σειράς ενεργειών. Το λάθος θα ήταν να πει κάποιος τη φράση "Μια πεπερασμένη σειρά ενεργειών είναι αλγόριθμος". Αυτό δεν ισχύει.
   
π.χ.

Η μπάλα του ποδοσφαίρου είναι στρογγυλή. Ότι όμως είναι στρογγυλό δεν είναι μπάλα ποδοσφαίρου.
Ένα ορθογώνιο τρίγωνο έχει τρεις πλευρές. Δεν είναι όμως όλα τα τρίγωνα ορθογώνια

και πάει λέγοντας



Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Σεπ 2007, 03:39:59 ΜΜ
Γενικά όταν μια πρόταση περιέχει τη λέξη "είναι", μιλάει για τον ορισμό της έννοιας αυτής. Η λέξη "είναι" χρησιμοποιείται στους ορισμούς. Στις προτάσεις:
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bagelis

Ακόμα και το (3) είναι σωστό. Δεν περιέχει τη λέξη ΜΟΝΟ, κατά συνέπεια όποιος απαντά λάθος εννοεί ότι "Ένας αλγόριθμος δεν είναι μια πεπερασμένη σειρά ενεργειών"

fan

Η δικιά μου λογική είναι η εξής(συμβαδίζει με Τσιωτάκη Π.)

3. Ένας αλγόριθμος είναι μια πεπερασμένη σειρά ενεργειών

Εάν δεχθώ την πρόταση και μόνο αυτήν τότε είναι σωστή. Δεν περιέχει λάθος έννοια.
Εάν όμως την δεχθώ ως έναν ορισμό(σε ευρύτερη έννοια) είναι λάθος διότι αν πεις στους μαθητές στην τάξη

«Ο αλγόριθμος είναι μια πεπερασμένη σειρά ενεργειών ;»

Θα σου απαντήσουν το 99% λάθος μιας και έχεις αναλύσει 5 κριτήρια τα οποία είναι πολύ σημαντικά και τα οποία θα τους συνοδέψουν μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Ομοίως και η πρόταση 1 είναι Λάθος

Τις άλλες δυο προτάσεις τις έβαλα για φανεί αυτό το πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις