Ένα εργαστήριο - Δύο σχολεία

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 22 Οκτ 2018, 02:03:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Διδάσκω σε 2 Δημοτικά τα οποία συστεγάζονται, μάλιστα τα εργαστήρια είναι στο κτήριο, ίδιο όροφο, απέναντι πόρτες (απόσταση 10 μέτρων περίπου) !!!

Κανένα από τα 2 εργαστήρια δεν είναι πλήρες. Αυτό του Α σχολείου είναι σε σαφώς καλύτερη κατάσταση (έχει αξιοπρεπή server με στημένο 18.04 και 8 fat + 2 thin clients με μικροπροβλήματα και 5 οθόνες crt. Το Β δεν έχει server  - η αγορά ενός έστω και refurbished καθυστερεί λόγω έλλειψης χρημάτων, έχει δε 8 μηχανάκια από τα οποία τα 4 μπορούν να γίνουν μια χαρά fat.

Προσπαθώ να πείσω τα σχολεία να συν-λειτουργήσω/συγχωνεύσω τα 2 εργαστήρια δημιουργώντας έτσι ένα εργαστήριο με 11 fat (τα χειρότερα με p4-2gb ram) που όλα θα έχουν οθόνες TFT.

Αν υποθέσουμε ότι τρέξει το παραπάνω σενάριο: θέλω να έχω για τους μαθητές του κάθε σχολείου λογαριασμούς ανά pc του τύπου a-1, a-2..., b-1,...,c-1 κλπ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μπλέκονται οι λογαριασμοί του ενός σχολείου με το άλλο - χωρίς την προφανή λύση οι λογαριασμοί να είναι της μορφής σχολείο-τμήμα-αριθμός πχ A-a-1, B-a-1 κλπ το οποίο θα ήταν πολύπλοκο για τα μικρά της Α, Β και κάποια της Γ τάξης - με κάποιο τρόπο δηλαδή να υπάρχουν διαφορετικά home;;

Υπάρχει τρόπος, οεο;;;

alkisg

Σε Γυμνάσια με λυκειακές τάξεις, βάλαμε a, b, c των Γυμνασίων και A, B, C των Λυκείων και δεν είχαν παράπονο. Ίσως δηλαδή τα πεζά/κεφαλαία να είναι αρκετά για διαχωρισμό.

Αν θες ξεχωριστά /home, ο πιο  απλός τρόπος είναι να κάνεις δύο εγκαταστάσεις. Στο /dev/sda1 να έχεις το ένα Δημοτικό μαζί με το /home του στο ίδιο partition, και στο /dev/sda2 να έχεις το άλλο Δημοτικό.
Το /dev/sda3 μπορεί να είναι κοινό swap και το /dev/sda4 να είναι Windows.

Βέβαια με λίγο scripting θα μπορούσαν να γίνουν πολλά κόλπα, αλλά οι πιο απλές λύσεις είναι συνήθως και οι πιο συντηρήσιμες...

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: alkisg στις 22 Οκτ 2018, 02:11:59 ΜΜ
... οι πιο απλές λύσεις είναι συνήθως και οι πιο συντηρήσιμες...
Τα πεζά/κεφαλαία είναι η πιο γρήγορη, απλή και εύκολα αναστρέψιμη λύση. Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό....
Ευχαριστώ ..... για άλλη μια φορά
Παραμένει βέβαια το δύσκολο κομμάτι: να συμφωνήσουν/συνεννοηθούν τα 2 σχολεία

za√‘ag

Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω (ελπίζω τουλ. να μην μπερδέψω)
Εχω κάνει την εγκατάσταση σε φορητό εξωτερικό δίσκο (λόγω μετακίνησης σε 3 σχολεία διαφορετικά) αλλά αν υπάρχει σερβερ βάζεις απλά το δίσκο σαν εσωτερικό. Εχω φτιάξει 3 partitions ... το /, το /home για τους χρήστες και ένα swap
Για να μην μπερδεύονται οι χρήστες βάζω στην αρχή του ονόματός τους καποια γράμματα του σχολείου πχ 3gath 5gthes 3lath μετά τάξη/τμήμα και a ή b αν σπάνε τμήματα και στο τέλος -01 έως -12
Πχ ένας χρήστης μπορέι να είναι ο:      3gathb3a-05 .... (3o γ/σιο Αθήνας τμήμα β3α και δουλεύει στον υπολογιστή 5)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ