ο λαός δεν αντιδράει

Ξεκίνησε από stpdt, 07 Αυγ 2013, 12:11:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stpdt

Ο λαός δεν αντιδράει, όσες και σφαλιάρες να φάει, γιατί έτσι είναι εκπαιδευμένος.

Και αυτό είναι μέσα μας.

Εδώ, σε αυτό το ελάχιστο φόρουμ, υπάρχουν δυο-τρεις που λογοκρίνουν εδώ και δύο χρόνια την πολιτική συζήτηση.
Αντέδρασε κανείς για αυτό;

Όχι. Και όμως, αν υπήρχε παιδεία ελευθέρων ανθρώπων, θα έπρεπε σε αυτό το φόρουμ να μην πατάει κανένας.


Διώξτε πρώτα τον δούλο και τον φασίστα από μέσα σας, εδώ στον μικρόκοσμό σας, και μετά να διαμαρτύρεστε για τα υπόλοιπα που συμβαίνουν στην κοινωνία μας, τα οποία είναι τα αποτελέσματα της δράσης των φασιστών και της αδράνειας των δούλων.

P.Tsiotakis

Σοβαρά τώρα, δε γράφεις κανένα ποίημα; Δεύτερη ανάθεση η Νεοελληνική Λογοτεχνία

stpdt

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Αυγ 2013, 12:18:25 ΜΜ
Σοβαρά τώρα, δε γράφεις κανένα ποίημα; Δεύτερη ανάθεση η Νεοελληνική Λογοτεχνία

Αυτό που λέω είναι η βαθύτερη εξήγηση, ο πραγματικός λόγος για τον οποίο το μάθημα της πληροφορικής καταργήθηκε.
Δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να διακρίνουν την μεγάλη εικόνα.

Εδώ σε αυτό τον τόπο χτυπούσε κάποτε η καρδιά του μαθήματος της πληροφορικής στο Λύκειο. Αλλά δυστυχώς οι λογοκριτές, με τις πράξεις και τις παραλήψεις τους, και με την αποδοχή του καθοδηγητικού ρόλου τους από τους εθελόδουλους υπόλοιπους, οδήγησαν το μάθημα σε καρδιακή ανακοπή.

Διότι, όσο και να λένε κάποιοι "γιατί δεν φτιάξατε ένα άλλο φόρουμ;", η αλήθεια είναι ότι αν μια κοινότητα χάσει το σημείο αναφοράς της,  δύσκολα ανασυντάσσεται.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stpdt στις 07 Αυγ 2013, 12:21:54 ΜΜ
Αυτό που λέω είναι η βαθύτερη εξήγηση, ο πραγματικός λόγος για τον οποίο το μάθημα της πληροφορικής καταργήθηκε.

"Δουλειά δεν είχε ο διάολος, ... "

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: stpdt στις 07 Αυγ 2013, 12:21:54 ΜΜ
Αυτό που λέω είναι η βαθύτερη εξήγηση, ο πραγματικός λόγος για τον οποίο το μάθημα της πληροφορικής καταργήθηκε.
Δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να διακρίνουν την μεγάλη εικόνα.

Εδώ σε αυτό τον τόπο χτυπούσε κάποτε η καρδιά του μαθήματος της πληροφορικής στο Λύκειο. Αλλά δυστυχώς οι λογοκριτές, με τις πράξεις και τις παραλήψεις τους, και με την αποδοχή του καθοδηγητικού ρόλου τους από τους εθελόδουλους υπόλοιπους, οδήγησαν το μάθημα σε καρδιακή ανακοπή.

Διότι, όσο και να λένε κάποιοι "γιατί δεν φτιάξατε ένα άλλο φόρουμ;", η αλήθεια είναι ότι αν μια κοινότητα χάσει το σημείο αναφοράς της,  δύσκολα ανασυντάσσεται.

Ειλικρινά, αν θες να συνεισφέρεις στην μάταιη προσπάθεια κάνε το....Σταμάτα όμως να 'επιβεβαιώνεσαι' για τους λόγους που το μάθημα δεν υπάρχει πλέον... Δεν έχει νόημα να πανηγυρίζεις επί πτωμάτων...


stpdt

Παράθεση από: janag79 στις 07 Αυγ 2013, 12:48:25 ΜΜ
Δεν έχει νόημα να πανηγυρίζεις επί πτωμάτων...

Δεν πανηγυρίζω επί πτωμάτων. Προσπαθώ όμως να εξηγήσω τους λόγους που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Για μένα η θλιβερή κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε, έχει άμεση σχέση με το πως σκεφτόμαστε και με την παιδεία που έχουμε.

Αν αποκτήσουμε παιδεία ελευθέρων ανθρώπων, και την εφαρμόσουμε στον μικρόκοσμό μας, τότε τα πράγματα θα διορθωθούν.
Πρώτα εδώ, και μετά πιο μακριά.

Όχι (κρυφο-) φασίστας, όχι (εθελό-) δούλος λοιπόν. Εκεί είναι η ουσία των πραγμάτων. Προς τα εκεί πρέπει να κατευθυνθούμε. Προς την ανηφόρα, μετά τον κατήφορο στον οποίο κατρακυλήσαμε.

petrosp13

Τα μαθήματα πληροφορικής διαγραφήκαν από το λύκειο γιατί κάποιοι φίμωσαν εσένα. Μάλιστα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

stpdt

#7
Παράθεση από: petrosp13 στις 07 Αυγ 2013, 01:16:48 ΜΜ
Τα μαθήματα πληροφορικής διαγραφήκαν από το λύκειο γιατί κάποιοι φίμωσαν εσένα. Μάλιστα

Όχι εμένα. Την πολιτική συζήτηση φίμωσαν. Έτσι σταμάτησαν να υπάρχουν ζυμώσεις, σταμάτησε να υπάρχει οργάνωση και συστράτευση, που θα μπορούσε να πιέσει περισσότερο αποτελεσματικά προς την κατεύθυνση της διατήρησης του μαθήματος.

Κάποτε πριν δύο χρόνια, εδώ ήταν το επίσημο σαιτ της ΠΕΚΑΠ και δεν υπήρχε λογοκρισία. Κάποια στιγμή έγινε το πραξικόπημα, και λογοκρίθηκε η πολιτική συζήτηση. Η ΠΕΚΑΠ μέχρι πρόσφατα (1/6/2013) δεν φρόντισε να αντικαταστήσει το κενό με κάποιο άλλο ελεύθερο φόρουμ. Έτσι ο κόσμος διαλύθηκε.

Το γιατί το έκανε αυτό η ΠΕΚΑΠ χρήζει διερεύνησης. Μήπως γιατί προτιμά να λειτουργεί παρασκηνιακά; Δεν έχω κάτι άλλο να σκεφτώ.... :-\

ΑΝ (λέω ΑΝ) υποθέσουμε λοιπόν ότι η ΠΕΚΑΠ αρέσκεται στις παρασκηνιακές συναντήσεις, τότε εκεί ακριβώς είναι ο ρόλος των κρυφο-φασιστών που αποφασίζουν στο παρασκήνιο, και εμάς των εθελόδουλων που τους αποδέχονται και τους αναγνωρίζουν αυτό το δικαίωμα.

P.Tsiotakis

Η επανάσταση δε θα ηγηθεί απο εμένα, μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος, εγώ είμαι ιδιώτης (idiot).

O Παναγιώτης, αναφερόταν σε μια παλιά μου πρόταση που θα επαναφέρω

stpdt

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Αυγ 2013, 01:41:27 ΜΜ
Η επανάσταση δε θα ηγηθεί απο εμένα, μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος, εγώ είμαι ιδιώτης (idiot).

Αν κάποιος ηγείται της επανάστασης, τότε δεν είναι επανάσταση αλλά εκστρατευτικό σώμα.

Είναι αναμενόμενο να μην το αντιλαμβάνεσαι αυτό, εφόσον καταδέχεσαι να παραμένεις ιδιώτης.

P.Tsiotakis

αντιλαμβάνομαι πολλά περισσότερα από όσα νομίζεις...και οι υπόλοιποι....

stpdt

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Αυγ 2013, 02:05:01 ΜΜ
αντιλαμβάνομαι πολλά περισσότερα από όσα νομίζεις...και οι υπόλοιποι....

Εφόσον λοιπόν αντιλαμβάνεσαι, θα ήθελα και να μου εξηγήσεις και μένα που δεν αντιλαμβάνομαι.
Γιατί ποιο λόγο υπήρχε αυτή η δίχρονη απουσία ελεύθερου φόρουμ της ΠΕΚΑΠ;
Αυτή η αποκοπή της ΠΕΚΑΠ από την φωνή της βάσης της, αυτό το "πραξικόπημα", μήπως σχετίζεται τελικά με τις εξελίξεις που τώρα βιώνουμε;

Και πως γίνεται τώρα, ξαφνικά και ταυτόχρονα, να δημιουργείται και φόρουμ στην ΠΕΚΑΠ (1/6/2013), και να επιτρέπεται η πολιτική συζήτηση εδώ μέσα (9/6/2013);

P.Tsiotakis

εχω άποψη για όσα αναφέρεις δεν ειναι η ώρα ούτε το μερος

stpdt

#13
Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Αυγ 2013, 02:17:41 ΜΜ
εχω άποψη για όσα αναφέρεις δεν ειναι η ώρα ούτε το μερος

από το δελτίο τύπου της ΟΛΜΕ

Παράθεση
Απαιτήσαμε την άμεση ανάκληση αυτών των προγραμμάτων. Ο Υφυπουργός Παιδείας υποστήριξε πως δεν γνώριζε από πού στάλθηκαν αυτά τα προγράμματα. Δεν δεσμεύτηκε για την άμεση ανάκλησή τους.

Μια είναι η λύση. Να ξεβρακώσουμε τους παρασκηνιακούς που δρουν με φασιστικό τρόπο. Και εδώ, και αλλού. Και παντού, και πάντα. Έχουν ονοματεπώνυμο, και πρέπει να τους μάθουμε. Και όπως αυτοί έχουν βαλθεί να κάνουν κόλαση την ζωή μας, έτσι να κάνουμε και την δική τους.

Από τα μηνύματά σου που διαβάζω, αν και αυτοχαρακτηρίζεσαι ιδιώτης, νομίζω κινείσαι στην σωστή κατεύθυνση. Ήδη μας έχεις αποκαλύψει το όνομα ενός παρασκηνιακού. Η ΠΕΚΑΠ, με την ιδιότητά της ως επίσημη και αναγνωρισμένη επιστημονική ένωση, πρέπει να πάει ακάλεστη και να του ζητήσει τον λόγο. Και την απάντησή του και το πρόσωπό του να το καταγράψει, και να μας το γνωστοποιήσει επίσημα. Χαρακτηρίζοντας τον ως τον άνθρωπο που εισηγείται στον υπουργό την κατάργησή μας. Διότι αν δεν το κάνει αυτό η ΠΕΚΑΠ, τότε είναι και η ίδια μέρος και κομμάτι του παρασκηνίου.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stpdt στις 07 Αυγ 2013, 01:20:32 ΜΜ
Κάποτε πριν δύο χρόνια, εδώ ήταν το επίσημο σαιτ της ΠΕΚΑΠ και δεν υπήρχε λογοκρισία. Κάποια στιγμή έγινε το πραξικόπημα, και λογοκρίθηκε η πολιτική συζήτηση.

Επί της ουσίας στο Στέκι ποτέ δεν εμποδίστηκε κάποιος να εκφέρει τη γνώμη του και να γράψει ελεύθερα, εφόσον η λογική του ήταν να προωθήσει το διάλογο, να συμβάλει στη βελτίωση του επιπέδου και του κύρους του μαθήματος της Πληροφορικής και των συναδέλφων στην εκπαίδευση, αλλά ... χωρίς να προκαλέσει με τον τρόπο του την αποχώρηση των ενεργών μελών του forum ή/και στο τέλος το κλείσιμο του ίδιου του Στεκιού.

Μάλιστα εσύ ο ίδιος ήσουν που πριν από 2 χρόνια περίπου, εν μέσω της προσπάθειας που γινόταν τότε για την ανατροπή του προηγούμενου σχεδίου για το Νέο Λύκειο, "τρολάριζες" ασύστολα δημιουργώντας "θόρυβο" μέσα στις συζητήσεις, ανεβάζοντας απίθανες ψηφοφορίες και προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των άλλων μελών. Να θυμίσω παλιότερα ψευδώνυμα που χρησιμοποιήθηκαν, όπως arliba, mirtilo, escobr, και τώρα stpdt (άραγε από ποια λέξη εμπνεόμενος; Μάλλον μερικά φωνήεντα λείπουν μόνο!), των οποίων τα τότε γραφόμενα ταυτοποιούν την δυναμική επανακάθοδό σου στο Στέκι.

Για την ιστορία και για να ευθυμήσουμε λιγάκι, να παραθέσω μερικά αποσπάσματα:

Παράθεση από: mirtilo στις 10 Ιαν 2011, 01:06:59 ΠΜ
Παράθεση από: evry στις 10 Ιαν 2011, 12:16:41 ΠΜ
Οι αναγνώστες του φόρουμ έχουν τη στοιχειώδη ευφυϊα να αποφασίσουν μόνοι τους τι θα κάνουν, δεν χρειάζονται κανέναν καθοδηγητή
Ακριβώς. Δεν χρειάζομαστε κανέναν καθοδηγητή.
Ο άνθρωπος κατα Αριστοτέλη είναι ζώον πολιτικόν.
Υπάρχουν κάποιοι καθοδηγητές που θέλουν να μας μετατρέψουν σε ζώα σκέτα, ή σε ιδιώτες (idiots).
Αλλά δεν θα τους περάσει.

Κι άλλο

Παράθεση από: mirtilo στις 10 Ιαν 2011, 06:40:22 ΜΜ
Ας φτιαχτεί ένα φόρουμ στην ΠΕΚΑΠ και ας μας κάνει redirect ο alkisg εκεί.
Δεν νομίζω η επιτροπή δεοντολογίας να τολμήσει να κατηγορήσει τον alkisg οτι κάνει redirect στην ΠΕΚΑΠ.

Κι άλλο

Παράθεση από: mirtilo στις 11 Ιαν 2011, 12:19:58 ΠΜ

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 11 Ιαν 2011, 12:09:50 ΠΜ
Μην το βάζεις κάτω! Δείξε λίγο υπομονή ακόμα... και κοντεύεις να τινάξεις ολόκληρο τον κλάδο στον αέρα!

;D ;D

δεν νομίζω ότι μπορώ να τινάξω οτιδήποτε στον αέρα.
Αν κάτι τινάχτει τελικά στον αέρα, αυτό συμβαίνει απλά γιατί είναι έτοιμο να εκραγεί.
ούτε εγώ θα φταίω για την έκρηξη, ούτε και το troll του alkisg.

η έκρηξη θα ερχόταν ούτως η άλλως, αργά ή γρήγορα....

Κι άλλο

Παράθεση από: mirtilo στις 23 Φεβ 2011, 05:28:12 ΜΜ
Έχω πάντα μια απορία σχετικά με αυτές τις συναντήσεις "εκπροσώπων" με υπουργούς.

Αυτές οι συναντήσεις είναι δημόσιες συναντήσεις, που αφορούν όλους.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΝΕ ΜΕ ΒΙΝΤΕΟ Η ΜΕ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΑΚΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ;
ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ;

Κι άλλο

Παράθεση από: arliba στις 21 Δεκ 2011, 12:22:46 ΜΜ
Να στο αντιστρέψω το ερώτημα και με ελαφριά troll διάθεση.

Κι άλλο

Παράθεση από: arliba στις 16 Δεκ 2011, 10:23:25 ΜΜ
Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 16 Δεκ 2011, 10:20:17 ΜΜ
Έχω μια αίσθηση (μπορεί και υποψία) ότι ο mirtilo μπορεί να ζει ανάμεσά μας...

εγώ είμαι το Mirtilo. Άλλαξα ψευδόνυμο. Έχεις κανεις πρόβλημα;
κάτσε να δω αν θυμάμαι τον κωδικό του Mirtilo. Μπα....τον ξέχασα...sorry.

αλλά αλήθεια, εγώ είμαι. Ως απόδειξη, αυτή ήταν η τελευταία κουβέντα του.

Και το αξέχαστο:

Παράθεση από: escobr στις 04 Φεβ 2012, 06:19:09 ΜΜ
Και όμως αυτό το "ναρκωτικό" της μουσικής, τα τελευταία 80 χρόνια έχει εξαπλωθεί και έχει κατακλύσει το ανθρώπινο γένος.
Ο άνθρωπος από την φύση του, δεν είναι φτιαγμένος να ακούει μουσική, είναι φτιαγμένος για να ακούει τους ήχους της φύσης, τον αέρα και το θρόισμα των φύλλων.
Η συνεχής μουσική τον κάνει να χάνει το πραγματικό εσωτερικό του συναίσθημα. Η συνεχής αυτή υποβολή συναισθημάτων ξένων προς το πραγματικό του συναίσθημα του δημιουργεί μέχρι και ψυχολογικά προβλήματα.

Η μουσική είναι χρήσιμη μόνο όταν είναι για να εκφράσει τα συναισθήματα που βγαίνουν από μέσα μας.
Είναι όμως απολύτως επιζήμια όταν λειτουργεί ως μέσο για να μας εισάγει συναισθήματα που δεν θα έπρεπε κανονικά να έχουμε.