Διορθώσεις σχολικού βιβλίου

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 05 Σεπ 2008, 03:04:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis


Ενώ γνωρίζουμε όλοι, πως το σχολικό βιβλίο υπέστη κάποιες διορθώσεις, έστω και τυπογραφικές,
έστω και ανευ σημασίας, η Τενεούπολη κείται μακράν καθώς πήραμε την (περσινή) εκτύπωση του 2007.

Θεωρώ χρήσιμο, να αναρτηθεί μια λίστα με τις ΑΛΛΑΓΕΣ που προτάθηκαν και υλοποιήθηκαν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

sstergou

Πριν από λίγο κοίταξα όλες τις πιθανές διορθώσεις που προτάθηκαν σε αυτό https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1153.0 το θέμα και έκανα αντιπαραβολή με δύο βιβλία, ένα της έκδοσης Η 2007 και ένα άλλο της έκδοσης Θ 2008.

Οι αλλαγές που εντόπισα προέρχονται από τις προτάσεις του andreas_p και είναι οι εξής :

σημείοπαλιό κείμενονέο κείμενο
σελ.38 παρ.6Τέλος Παράδειγμα_5Τέλος Παράδειγμα_6
σελ.45 2η παρ. 6η γραμμήΠωςΠώς
σελ.45 3η παρ. 3η γραμμήενώ ο δεύτερος υποδιπλασιάζεταιενώ ο δεύτερος υποδιπλασιάζεται αγνοώντας το δεκαδικό μέρος
σελ.138 4η παρ. 2η γραμμήδεν περιέχει λάθηδεν περιέχει συντακτικά λάθη
σελ. 138 σχήμαΤελικό ΠρόγραμμαΑντικείμενο Πρόγραμμα
σελ.169ΑΝ_ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝΑΝ...ΤΟΤΕ...ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ
σελ.171 παράδειγμα=<<=
σελ.175ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΆθροισμαΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
σελ.177 παράδειγμαπροστέθηκε η εντολή ΑΡΧΗ

Αν και στις προτάσεις των υπολοίπων υπήρχαν και άλλες διορθώσεις που θα μπορούσαν να γίνουν εύκολα αποδεκτές ( όπως αυτές του ʼλκη στο κεφ.8 ) δεν έγιναν!

Στο σχολείο μου τα περισσότερα βιβλία που έχουν έρθει είναι του 2007 ενώ κάποια είναι του 2008.

P.Tsiotakis

Στάθη, είσαι σπουδαίος, σ' ευχαρισρώ πολύ.

Τελικά, με το να χαρακτηριστεί το μάθημα των θρησκευτικών προαιρετικό δε λύθηκαν τα προβλήματα της εκπαίδευσης ;  :angel:

ankard

Στο βιβλίο μαθητή έγιναν επίσης οι παρακάτω διορθώσεις:

Σημείο                                               Παλιό κείμενο                                                                             Νέο κείμενο
Κεφ.2 σ.37 παράδ.5                     Επίλεξε                                                                         Επίλεξε age
Κεφ.3 σ.68 τελευταία γραμμή        Εναλλακτικά αυτό μπορεί να αυτό μπορεί να γίνει με τις ….     Εναλλακτικά αυτό μπορεί να γίνει με τις …
Κεφ.6 σ.139 2η παραγρ.               … ανιχνεύει λοιπόν τα λάθη                                              … ανιχνεύει λοιπόν τα συντακτικά λάθη
Κεφ.7 σ.150 πορτοκαλί πλαίσιο      ΦΠΑ = 0.18                                                                   ΦΠΑ = 0.19
Κεφ.7 σ.150 πλαίσιο Ονόματα        ΑΚΕΡΑΙΟΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ                                                ΑΚΕΡΑΙΕΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ
Κεφ.7 σ.159 Ανακεφαλαίωση         ΤΕΛΟΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ                                                 ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Κεφ.8 σ.172 παράδειγμα               =< 100, =< 200                                                             <=100, <=200


P.Tsiotakis

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο και το χρόνο που διέθεσες.

Το τετράδιο μαθητή έχει υποστεί και αυτό αλλαγές;;

andreas_p

sstergou , καλημέρα.

Για το βιβλίο :   Έκδοση  Θ 2008   

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι ;

Μπορείς να μου στείλεις (pian2@sch.gr)  μόνο την τελευταία σελίδα που αναφέρει την έκδοση ;


Ευχαριστώ

sstergou

Γεια σου Αντρέα, βρίσκομαι στη Ρόδο.

Η τελευταία σελίδα αναφέρει:
ΕΚΔΟΣΗ Θ' 2008-ΑΝΤΙΤΥΠΑ :53.000-ΑΡ.ΣΥΜΒΑΣΗΣ 26/21-03-08
ΕΚΤΥΠΩΣΗ:ΠΡΕΣΠΑΚ Α.Ε.-ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑ:ΤΑΧΥΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ-ΓΡΑΒΑΝΗΣ Ε.Π.Ε.

Δυστυχώς δεν έχω σκάνερ για να σου τη στείλω...

sstergou

Παναγιώτη, όσα τετράδια έχω δει μέχρι στιγμής είναι της παλιάς έκδοσης....

VAIOS

Πήρα το νέο βιβλίο, εντάξει με τις διορθώσεις αλλά πολύ ψεύτικο δέσιμο, με τα από μία μέρα δουλειάς άρχισε να διαλύεται!!

P.Tsiotakis

και αυτό της έκδοσης 2007, διαλύθηκε ήδη!!!

P.Tsiotakis

Με κάποιο τρόπο, απέκτησα ένα βιβλίο της τελευταίας έκδοσης και θα κοιτάξω τις αλλαγές που καταγράφηκαν. Αν εντοπίσω κάποια άλλη, θα την καταθέσω.

Πάντως, διαλύθηκε το βιβλίο στο κεφάλαιο 1 !!!!
Το copyright στην τελευταία σελίδα τους μάρανε..

andreas_p

Καλημέρα σας.

Χθες (7/10) παραλάβαμε 10 βιβλία ΑΕΠΠ. (Συμπληρωματική παραγγελία).

ΕΚΔΟΣΗ  Θ 2008    ΒιΒΛΙΟ   ΜΑΘΗΤΗ 

Έγιναν οι δορθώσεις στις παρακάτω σελίδες (όπως προτείναμε) :

37, 38, 45, 138, 139, 150, 169, 171, 175, 177, 212

ΔΕΝ έγιναν   : 

46, 178, 179, 189, 193.

Ίσως να μου ξέφυγε και κάτι ...

Και κάτι άσχετο αλλά ανθρώπινο.

Χθες  (7/10)  ήταν του  Οσίου ή Αγίου .... ΣΕΡΓΙΟΥ.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ  λοιπόν στο φίλο και εκλεκτό συνάδελφο  Σέργιο.

Ανδρέας

alkisg

Παράθεση από: andreas_p στις 08 Οκτ 2008, 09:43:04 ΠΜ
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ  λοιπόν στο φίλο και εκλεκτό συνάδελφο  Σέργιο.

Σέργιος = Αστέριος = 30 Οκτωβρίου αν δεν κάνω λάθος! :)

Όποιος βρει πότε γιορτάζει ο Όσιος Άλκης (σκέτο, όχι υποκοριστικό) τον κερνάω μια ηλεκτρονική μπύρα! (μου πήρε χρόνια να το βρω αλλά και πάλι ούτε η γυναίκα μου δεν τη θυμάται... :P  ;D  :D)

Για τις διορθώσεις, λέω να ξανακάνουμε μια προσπάθεια για τα σημαντικά ζητήματα μέσω σχολικών συμβούλων (αφού απαντήσαν για τα div/mod, ίσως απαντήσουν και σε άλλες...)

andreas_p

και πάλι ούτε η γυναίκα μου δεν τη θυμάται...

Ε, καλά τώρα Άλκη !!!

Με τα δικτυακά σου φιλαράκια σαφώς και έχεις καλύτερη σχέση ...  Θα τη βρούμε και  θα τη θυμηθούμε τη γιορτή σου.

(Το ʼλκης όμως από πού βγαίνει ; )

Τώρα με τους περιβόητους  σΥΜΒΟΥΛΟΥΣ άσε με να είμαι ... κουμπωμένος (επιφυλακτικός).

Χρειαζόμαστε ένα ισχυρό σύνδεσμο ανάμεσα σε μας τους μάχιμους και τους  1. Παιδαγωγικό  και 2.  Συγγραφική ομάδα.

Ανδρέας

EleniK

ο Άγιος Αλκιβιάδης είναι ʼγιος που μαρτύρησε δια πυρός. Εορτάζεται μαζί με τους:
Ο ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΜΗΔΗΣ

Ο ΟΣΙΟΣ ΧΑΙΡΗΜΩΝ

Ο ΑΓΙΟΣ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ

ΟΙ ΑΓΙΟΙ 33 ΜΑΡΤΥΡΕΣ από την Παλαιστίνη

"Τη αυτή ήμερα ή ανάμνησης τής εισόδου της αχειροτεύκτου μορφής του Κυρίου και Θεού και Σωτήρος ημών ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ (δηλαδή το άγιο Μανδήλιο) εκ της Έδεσσηνών πόλεως, εις ταύτην την θεοφύλακτον Βασιλίδα (Κων/πολη) ανακομισθείσης".

"Ή εν τω Ναώ της Ζωοδόχου ΠΗΓΗΣ έξάντλησις του αγιασμού και αύθις άνάδοσις".

"Τη αυτή ήμερα συνέφθασε και ή μνήμη της μετ' οϊκτιρμών έπενεχθείσης ημίν εν τοις πάλαι χρόνοις φοβέρας απειλής του σεισμού, ης παρ' ελπίδα πάσαν έλυτρώσατο ημάς ό πανοικτίρμων ΘΕΟΣ".

Ο ΑΓΙΟΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ Αρχιεπίσκοπος

Ο ΟΣΙΟΣ ΝΕΙΛΟΣ ό Ερικούσιος

Ο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ό Μοναχός, ό εκ Μετεώρων

Ο ΟΣΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ό νέος ασκητής, πού ασκήτευσε στη νήσο Κεφαλληνία

Ο ΑΓΙΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ από τον Βόλο

Ο ΑΓΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ό Νέος

ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΣΕΡΑΦΕΙΜ, ΔΩΡΟΘΕΟΣ, ΙΑΚΩΒΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ και ΣΑΡΑΝΤΗΣ - εύρεση των τιμίων λειψάνων τους

Ο ΟΣΙΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΣ επίσκοπος Ευρίπου κτίτορας της Ιεράς Μονής Πεντέλης.

[Ο ΟΣΙΟΣ ΔΑΝΙΗΛ ό Μετεωρίτης]



την 16ην Αυγούστου. ʼλκη θα πρεπει να περιμένεις μέχρι του χρόνου γιανα σου πούμε χρόνια πολλά!!!
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

alkisg

Χε... δυστυχώς είναι πιο δύσκολο! :)
Είναι σκέτο Άλκης (Όσιος αν δεν κάνω λάθος), όχι Αλκιβιάδης, και γιορτάζει στις 14 Αυγούστου. Το είχανε βρει κάπου οι δικοί μου πριν από ...εχμ, 35 χρόνια, αλλά από τότε δεν το έχω ξαναβρεί σε καμία σύνοψη ή άλλο εορτολόγιο. Το έχω διασταυρώσει όμως από άλλους 2 σκέτους ʼλκηδες που ξέρω, ότι είναι στις 14 Αυγούστου...

Σχετικό / άσχετο, να βάλω ένα εορτολόγιο στην αρχική σελίδα;

P.Tsiotakis

μου κάνατε το θέμα
#%&**(()&^&^%^%$$#

EleniK

Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

alpapanto

Γνωρίζει κάποιος αν άλλαξε το σχολικό βιβλίο;

EleniK

Οπτικά μόνο άλλαξε, ουσιαστικά δε νομίζω με μια γρήγορη ματιά το ίδιο είναι.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

pmouz

Προσοχή συνάδελφοι. Με τις αλλαγές που κάνανε στη μορφοποίηση και στα χρώματα, έχει αλλάξει η αρίθμηση του βιβλίου.

akis_taz

Καλησπέρα σε όλους,
υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με το καινούργιο βιβλίο σε ψηφιακή μορφή για download;
pdf, word?
ευχαριστώ!