Πανελλαδικές 2011 - Πρώτη εκτίμηση

Ξεκίνησε από AlgoBill, 23 Μαΐου 2011, 10:29:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

"με παγίδες και για καλά διαβασμένους" είναι η φράση-κλειδί
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Stefevan

Μία μαθήτριά μου είπε ότι ήρθε διευκρίνιση, αναφέρθηκε κάπου εδώ?? Νομίζω έλεγε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένας επιτυχών στο Γ? Αν κάνω λάθος διορθώστε με

dimpapadop

Παράθεση από: Stefevan στις 23 Μαΐου 2011, 03:51:46 ΜΜ
Μία μαθήτριά μου είπε ότι ήρθε διευκρίνιση, αναφέρθηκε κάπου εδώ?? Νομίζω έλεγε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένας επιτυχών στο Γ? Αν κάνω λάθος διορθώστε με

ναί, ήρθε αυτή η διευκρίνηση, και για αυτό δεν ασχοληθήκαμε εδώ με την περίπτωση να μην υπάρχει κανεις με Omin κλπ κλπ
έλεγε ότι υπάρχει τλχστ 1 επιτυχών, όντως.

Stefevan

Οκ! Γιατί φαντάστηκα πως θα έλεγε Απολυτήριες <-- Πανελλήνιες  >:D

Δημήτρης Γκίνης

Ναι όντως ήρθε τέτοια διευκρίνιση. Να σας πω την αλήθεια, στο κέντρο εξέτασης φυσικώς αδυνάτων που ήμουν, το πρώτο που παρατήρησα γι'αυτό το θέμα ήταν ότι είναι κακογραμμένο και θα αναγκαστούν να στείλουν την διευκρίνηση που τελικά έστειλαν...
Θέμα α5: 12 μονάδες αποστήθιση. Σε λίγο θα ρωτάμε τους μαθητές πόσες σελίδες έχει το βιβλίο !!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!
Θέμα Β1: όπως και τις προηγούμενες χρονιές, έτσι και φέτος δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουν θέματα με ΔΡ, όταν το ίδιο το βιβλίο τα χαρακτηρίζει ξεπερασμένα, η δε σύγχρονη αλγοριθμική σκέψη και προγραμματιστική τακτική τα έχουν παντελώς ξεχάσει. Που στο καλό θα χρησιμοποιήσει κάποιος σήμερα ΔΡ??  Μα θα πούνε κάποιοι ότι υπάρχουν στο βιβλίο και άρα στην εξεταστέα ύλη. Σε αυτό έχω να πω ότι σκοπός του μαθήματος, των καθηγητών που το διδάσκουν και των επιτροπών που βάζουν θέματα δεν είναι να εκπαιδεύσουμε τους μαθητές στο να ξεκοκαλίζουν βιβλία.
Επίσης κακή εντύπωση μου έκανε το Β2: αντίθετα με την τακτική των τελευταίων ετών, που για να καταπολεμηθεί η αντιγραφή, δεν ζήταγε τον πίνακα παρά μόνο τις τιμές, φέτος επανήλθαμε σε παλιές και αποτυχημένες τακτικές. Είμαι σίγουρος ότι πήγε η αντιγραφή σύννεφο.
Αυτά.

ipoulis

Πάντως το 100 είναι λίγο δύσκολο λόγω
1. θεωρίας (πολλοί καλοί δεν αποστηθίζουν βλέποντας και τα περισινά) αν και εύκολης
2. λόγω της εκχώρηση σε μεταβλητή μιας λογικής έκφρασης
3. τελευταίου υποερ του Δ

Το 18 πολύ προσεγγίσιμο.


Stefevan

Γι'αυτό υπάρχουν και οι επιτηρητές...
Εγώ θα έλεγα να μπει το θέμα που είχε διαρρεύσει (χιουμοριστικό), να ξαναγραφεί το βιβλίοοοο!  :laugh:

bill_m

#37
ΠαράθεσηΘέμα α5: 12 μονάδες αποστήθιση. Σε λίγο θα ρωτάμε τους μαθητές πόσες σελίδες έχει το βιβλίο

σορρυ για τα γκρικλισ
απλα λεω προγραμματισμος = πράξη οχι θεωρια...
ελπιζω να μην απαιτούνταν αυτολεξεί οτι ελεγε το βιβλιο

Stefevan

bill m εσύ δεν είσαι που έγραφες ή όχι??

αν (εγραφες) τότε
   πως πήγες??
τέλος_αν

θέλω ύπνο  :D

Γιάννης Σ.

Κάθε χρόνο τα ίδια... Βγαίνουν δυο τρεις και λένε ότι τα θέματα είναι γελοία κτλ. και όταν ανακοινώνονται οι βαθμολογίες είναι όλα κάτω από τη βάση! Έχω να ρωτήσω, έχουν μπει ποτέ σε τάξη κανονική ή τη βγάζουν μόνο με ιδιαίτερα και φροντισήρια? Τι είναι τα παιδιά, προγραμματιστές? Όσο για τα άλλα ας πούμε τα μαθηματικά, ε αστους να τα χαζέψουν τα παιδιά, σε αυτό το τρυπάκι του να κάνεις προπαγάνδα για το φροντιστήριο στο σχολείο και μετά για το ιδιαίτερο εμείς οι πληροφορικοί ας μην μπούμε! Να τη βράσω την 'εκτίμηση' στο μάθημα που συνδυάζετε με ιδιαίτερα! Τώρα όσον αφορά τα σημερινά θέματα:
1. Υπάρχει και θεωρία, it's true!
2. Α4 κακώς μπήκε και στο 1ο θέμα, δεν έγινε πουθενά καμιά τέτοια άσκηση. Σπαζοκεφαλιές θα λύνουν τα παιδιά;
3. Το Α3 πολύ μ'άρεσε!
4. 'Δεν χρησιμοποιούνται τώρα ΔΡ' μη μου λες, λες και χρησιμοποιείται σήμερα στον προγραμματισμό κάτι απόα υτά που κάνουμε... Ας κάνουν java...
5. Το 3ο και το 4ο αρκετά καλά και πιστεύω ότι οι άριστοι - δε μιλάω για διάνειες - θα λύσουν όλα τα ερωτήματα σωστά, έτσι ακριβώς όπως πρέπει...

Και δεν πειράζει, του χρόνου ένα ιδιαίτερο λιγότερο για όλους μας, να γλυτώσουν και κάνα φράγκο οι γονείς!!!

Stefevan

Αν δεν ξεκινήσεις από τα απλά πως θα πας java????  :P

bill_m

ναι stefevan  εγω ειμαι αυτοσ που εδινε!! καλα τα πηγα, αν και δεν θυμόμουν τι ειναι τμηματικός προγραμματισμός και  αυτοσχεδίασα!!

Δημήτρης Γκίνης

@No Gods No Nations: Ελπίζω οι μπηχτές για ιδιαίτερα, να μην έχουν στόχο εμένα, ε??
Επίσης πολλά από αυτά που κάνουμε χρησιμοποιούνται και σήμερα.
Τέλος, ακόμη και αν οι απόψεις σου είναι διαφορετικές από τις δικές μου, μην με ειρωνεύεσαι.

Φιλικά, Δημήτρης

Γιάννης Σ.

Δημήτρης Γκίνης συγγνώμη αν ακούστηκε έτσι, δεν το εννοούσα, απλά είπα μια άποψη..
:angel:

Δημήτρης Γκίνης