Cisco Webex

Ξεκίνησε από aspd, 25 Μαρ 2020, 10:30:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Καλησπέρα συνάδελφοι!
Ελπίζω να είστε καλά και να περάσει γρήγορα αυτή η μπόρα!

Έχει νόημα να προσπαθήσω να εγκαταστήσω και να χρησιμοποιήσω σα διδάσκουσα το webex σε ubuntu 18.04, ή κάτι δε θα δουλεύει και θα παιδεύομαι;

Να είστε όλοι καλά!





evry

Δεν ξέρω σίγουρα αν δεν δουλεύει αλλά σίγουρα θα ... παιδευτείς  :laugh:
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Οι τεχνικοί της cisco στο αρχικό meeting είπαν ότι υποστηρίζουν και Linux.
Όταν πήγα να τρέξω το webex σε Ubuntu 18.04 64bit, μου έβγαλε ένα java webstart applet, το οποίο στη συνέχεια κατέβασε και μου άνοιξε το webex σαν εφαρμογή και όχι εντός του browser.

Για να γίνει αυτό όμως είχα εγκατεστημένη την oracle java,
sudo apt install oracle-java8-installer

Εν τέλει τότε δεν μου είχε δουλέψει ο ήχος και το webex με ...πήρε τηλέφωνο στο γραφείο, αλλά δεν ξαναασχολήθηκα να δω αν έφταιγε κάποια ρυθμισούλα, αφού ακόμα δεν έχουν στείλει καμία ενημέρωση στους ΠΛΗΝΕΤ.

aspd

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οπότε δεν ασχολούμαι με το θέμα. Θα το χρησιμοποιήσω από windows και βλέπουμε!


ioakyriazis

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις εγκατάσταση καμία εφαρμογή.
Εγώ του δούλεψα από τον browser χωρίς προβλήματα. Και ο διαχειριστής που φτιάχνει το δωμάτιο, και οι μαθητές, όλοι ήταν σε ubuntu και συνδέθηκαν από τον browser.


alkisg

Για το Webex υπάρχει και ειδικό google chrome extension.

Εγώ είχα δοκιμάσει με firefox γι' αυτό με παίδεψε. Με τον google chrome δεν είδα διαφορά από το desktop app, έπαιξαν όλα με τη μία.

aspd

Θα το δοκιμάσω και εγώ. Το να κάνω επανεκκινήσεις ubuntu-windows  το βαριέμαι!


aspd

Συνοψίζω τι κατάλαβα και τι πέτυχα
1)  Δεν ασχολούμαστε με desktop app.
2) Για web app χρησιμοποιούμε chromium έχοντας βάλει το  google chrome extension. To δοκίμασα και έχω εικόνα, ήχο, file και screen sharing. Με ακούν και με βλέπουν και τους ακούω και τους βλέπω. Όλα ΟΚ.

Βέβαια συστήνεται ο host να χρησιμοποιεί desktop app. Αλλά τουλάχιστον το web app σε ubuntu 18.04 δουλεύει μια χαρά.

Αυτά κατάλαβα!
Ευχαριστώ!

παρις

www.webex.com
Κανουμε απλα login με το account minedu και ξεκιναμε τηλεδιασκεψη;

Τα extensions τι τα θελουμε; Εβαλα και τα 2. Το ενα ηταν αναμενο και οταν εκανα login στο chrome με το gmail account μου μου ζητουσε webex link, γιατι εχω account με sch.gr.  Οταν το εβαλα εκανε loading και κολουσε εκει.
Τι κανω λαθος;

markakis

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει ένα εργαλείο annotation για linux (για χρήση με το webex και όχι μόνο), το gromit-mpx κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Εναλλαγή σχεδίασης/δείκτη ποντικιού με F9.
sudo apt-get install gromit-mpx

παρις

Ειναι ολα καλα με το webex και το ubuntu LTSP 18.04; Συστηνεται;