Διδακτέα - Εξεταστέα Ύλη Δίκτυα Γ' ΕΠΑΛ

Ξεκίνησε από Γιάννης Σ., 23 Σεπ 2015, 04:21:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Αναγνωστάκης


granazis


Γιάννης Σ.

Παράθεση από: s_nick στις 29 Σεπ 2015, 04:02:52 ΜΜ
Πάντως στον Προγραμματισμό η ύλη για τις Πανελλαδικές άλλαξε και την καθορίζει αναλυτικά το Π.Σ.
Τώρα θα αλλάξει στο ένα μάθημα και στο άλλο θα μείνει η ίδια;
Επίσης άλλαξε και η ονομασία του μαθήματος που εξετάζεται Πανελλαδικά από Δίκτυα ΙΙ
σε Δίκτυα Υπολογιστών. Εγώ είχα ξεκινήσει το 6ο Κεφ. από το παλιό και σήμερα "ξαναξεκίνησα" από
το νέο βιβλίο. Μας έχουν καταμπερδέψει... Και δε ξέρεις τι να πεις και στα παιδιά... 

Έτσι κάναμε όλοι ;) Κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος που στις πανελλήνιες ήταν τα κεφάλαια 6,7 και 8 καθώς τα παιδιά δεν έδιναν σημασία στο μάθημα της Β΄ (τα πρώτα 5 κεφάλαια) με αποτέλεσμα να έρχονται με μηδενικές γνώσεις και απλά να αποστηθίζουν δύσκολες έννοιες χωρίς να καταλαβαίνουν. Γι' αυτό και το ποσοστό επιτυχίας στο μάθημα δίκτυα είναι μικρό. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να δοθούν στην εξεταστέα ύλη και τα πρώτα κεφάλαια του νέου βιβλίου και ας αφαιρεθούν τα τελευταία ή να μειωθεί η ύλη. Πρέπει να έχει μια λογική το μάθημα....

s_nick

Δεν υπάρχει κάποιος Σύμβουλος που να μπαίνει στο Στέκι, μήπως και μάθουμε τίποτα νεό;
Ίσως κάποιος από εδώ να μπορεί να επικοινωνήσει με κάποιον Σύμβουλο και να μας ενημερώσει.
Εγώ έστειλα e-mail στον δικό μας και δεν μου απάντησε...

Γιάννης Σ.

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 29 Σεπ 2015, 06:48:43 ΜΜ
Αλήθεια; Που το λέει αυτό;;;

Σε διάφορα εκπαιδευτικά σάιτ το διάβασα, σύμφωνα με... έγκυρες πληροφορίες όπως έλεγαν. Μάλλον δεν ήταν και τόσο έγκυρες.. ;)


Γιάννης Αναγνωστάκης


geopapa

Οχι μόνο έχουν προσθέσει ύλη απο αυτήν που διδασκόταν στην Β΄ (ώς διδακτέα αλλά αναγκαστικά τα παιδιά θα πρέπει να έχουν ακούσει για αρχιτεκτονική δικτίου και OSI πριν διδαχθούν το κεφάλαιο 7) αλλα εχουν προσθέσει και επιπλέον ενότητες όπως την 7.10 (στην εξεταστέα ύλη...).
Με ποιά λογική επιβαρύνουν με περισσότερη (και κατα τη γνώμη μου ανούσια) θεωρία ενα μαθημα που είναι ήδη πολύ θεωρητικό;;;
Όλα στο πόδι
Ελεος! >:(

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: geopapa στις 02 Οκτ 2015, 01:45:18 ΜΜ
Οχι μόνο έχουν προσθέσει ύλη απο αυτήν που διδασκόταν στην Β΄ αλλα εχουν προσθέσει και επιπλέον κεφάλαια ενότητες όπως 7.10 και  8.2.2(!). 
Με ποιά λογική επιβαρύνουν με πολύ περισσότερη (και κατα τη γνώμη μου ανούσια) θεωρία ενα μαθημα που είναι ήδη πολύ θεωρητικό;;;
Όλα στο πόδι
Ελεος!

Άλλο η διδακτέα και άλλο η εξεταστέα...π.χ το 8.2.2 δεν ειναι στην εξετεστέα

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: geopapa στις 02 Οκτ 2015, 01:45:18 ΜΜ
Οχι μόνο έχουν προσθέσει ύλη απο αυτήν που διδασκόταν στην Β΄ αλλα εχουν προσθέσει και επιπλέον κεφάλαια ενότητες όπως 7.10 και  8.2.2(!). 
Με ποιά λογική επιβαρύνουν με πολύ περισσότερη (και κατα τη γνώμη μου ανούσια) θεωρία ενα μαθημα που είναι ήδη πολύ θεωρητικό;;;
Όλα στο πόδι
Ελεος!

Δεν είναι όμως εξεταστέα ύλη, είνια διδακτέα ..  πρόσθεσαν μόνο το 7.10 στις εξετάσεις  και τους μονοδιάστατους στον προγραμματισμό.. ακριβώς κάτω λέει την εξεταστέα ύλη

geopapa

Συνάδελφοι το είδα και διορθωσα την ανάρτηση μου επιμένω ομως οτι εχουν επιβαρύνει πολυ ένα ήδη προβληματικό μάθημα.

Λαμπράκης Μανώλης

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα το άλλο... όλη αυτή η φασαρία με τις σημειώσεις, και δίκτυα και προγραμματισμό, στην ουσία έγινε για το τίποτα ??? απλά θα υπάρχουν κάποιες σημειώσεις στο σχολείο επιπλέον ?? και δεν θα χρησιμοποιηθούν κάπου στις εξετάσεις?

geopapa

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 02 Οκτ 2015, 01:58:07 ΜΜ
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα το άλλο... όλη αυτή η φασαρία με τις σημειώσεις, και δίκτυα και προγραμματισμό, στην ουσία έγινε για το τίποτα ??? απλά θα υπάρχουν κάποιες σημειώσεις στο σχολείο επιπλέον ?? και δεν θα χρησιμοποιηθούν κάπου στις εξετάσεις?
Όσον αφορά αυτό εγώ πιστεύω ότι απλά δεν πρόλαβαν να το τυπώσουν (το νέο βιβλίο ή σημειώσεις μαθήματος όπως το ονομάζουν). Του χρόνου έχει ο θεός..

Γιάννης Αναγνωστάκης

Για τον προγραμματισμό τουλάχιστον, θα ξεκινήσει απο την φετινή Β Λυκείου

Για τα δίκτυα της Γ, απο του χρόνου


Γιάννης Σ.

Να ρωτήσω παιδιά εγώ ο νέος (στα ΕΠΑΛ), τη διδακτέα που είναι εκτός εξέτασης θα τη διδάξετε; Επίσης πως διδάσκετε  το μάθημα; Ότιδήποτε έχει στο βίβλίο, όλα ή επιλέγετε τα κυριότερα με ερωτήσεις; Επίσης από ασκήσεις, είναι κάποιες συγκεκριμένες; Υπάρχουν στο βιβλίο ή πρέπει να τις ψάξω αλλού; ;)