Διδακτέα - Εξεταστέα Ύλη Δίκτυα Γ' ΕΠΑΛ

Ξεκίνησε από Γιάννης Σ., 23 Σεπ 2015, 04:21:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Σ.

Παιδιά εδώ και λίγες μέρες έχουν ανέβειο στο ΙΕΠ τα νέα βιβλία για το ΕΠΑΛ, εδώ:
http://www.iep.edu.gr/index.php/el/34-2015-09-04-11-38-44/315-vivlia-iep

Είμαι καινούργιος σε ΕΠΑΛ - μια ζωή σε γενικό. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:
- Υπάρχει διδακτέα - εξεταστεα ύλη για τα νέα βιβλία;
- Τα Δίκτυα της Γ΄ είναι 3 ώρες Θ και 1 Ε. Όσοι το διδάσκετε από παλιότερα το μάθημα κάνετε και εργαστήριο; Τι είδους;
;)

s_nick

Έχουν βγει τα προγράμματα σπουδών για τα νέα βιβλία.
http://blogs.sch.gr/idagkoulis/files/2015/09/programma-spoudon-epal2015-16.pdf
Επίσης έχουν βγει και κάποια νέα βιβλία στο site του ΙΕΠ.
Για τα Δίκτυα της Γ Επαλ δεν έχει βγεί ακόμα η εξεταστέα ύλη για τις Πανελλαδικές!!!
Έχω πάρει και εγώ φέτος, για πρώτη φορά, το μάθημα και δεν ξέρω από που να αρχίσω,
διότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο Αναλυτικό Πρόγραμμα και πολύ περισσότερη Ύλη, σε σχέση με πέρυσι.
Στο εργαστήριο από ότι έχω ακούσει από συναδέλφους δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα,
αφού πρέπει να καλυφθεί η ύλη των Πανελλαδικών.


Λαμπράκης Μανώλης

Οι σημειώσεις αυτές θα δωθούν αντί βιβλίο μαθητή ή παράλληλα με το παλιό βιβλίο ?? επίσης γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την εξεταστέα ύλη ??

ευχαριστώ

Γιάννης Σ.

Δυστυχώς εγώ δε μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις καθότι πρωτάρης σε ΕΠΑΛ. ;)
Θυμάμαι πριν καμιά 5ετία που είχα ξανακάνει, στα δίκτυα κάναμε τα τελευταία κεφάλαια του βιβλίου της Β΄, τ ώρα στα νέα βιβλία ξεκινάμε από το μηδέν;

s_nick

Δυστυχώς έχει φτάσει 25 Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν γνωρίζουμε την ύλη των Πανελλαδικών στα ΕΠΑΛ.
Τι να πει κανείς...
Εγώ ξεκίνησα με το παλιό βιβλίο από το 6ο κεφάλαιο και χθες είδα ότι βγήκε καινούριο βιβλίο.
Το αναλυτικό είναι διαφορετικό με πολύ περισσότερη ύλη. Για την ακρίβεια η ύλη είναι διπλάσια
στο νέο Π.Σ. Ενώ στο παλιό βιβλίο ήταν 130 περίπου σελίδες, το καινούριο βιβλίο είναι 270 σελίδες.
Πραγματικά απαράδεκτα πράγματα.
Η ύλη για τα ΓΕΛ έχει βγει από τις 22 Ιουνίου...

Γιάννης Σ.

Εγώ δεν έχω κάνει ούτε μία ώρα δίκτυα ακόμα, θα ξεκινήσω με βάση το φεκ για το νέο βιβλίο και ο θεός βοηθός... Η αδιαφορία πάντως του υπουργείου είναι προκλητική.

G.S.

Μια λογική προσεγγιση κατά την αποψη μου, είναι να κάνω την ύλη απο τα κεφάλαια 6-7-8 απο το βιβλίο, όπως ήταν δηλαδή κάθε χρόνο και να εμπλουτίσω αν είναι είναι δυνατόν με αυτά που λένε οι σημειώσεις μαθητή απο τη σελίδα 65 και μετά. Εκεί μπορείς να βρεις μια σχετική αντιστοιχία.

ΥΓ. Εκτός αν εχει βγει ή θα βγεί καποια καινουργια οδηγία
Σιαφάκας Γιώργος
ΠΕ19

s_nick

Πάντως η λογική του νέου βιβλίου είναι τελείως διαφορετική από το παλιό βιβλίο
και υπάρχει μία συνέχεια ανάμεσα σε κάθε κεφάλαιο. Για παράδειγμα στο xDSL είναι
τελείως διαφορετική η ύλη ανάμεσα στα δύο βιβλία. Νομίζω ότι όσον αφορά το
νέο βιβλίο πρέπει να διδαχθεί από την αρχή.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει άμεσα να βγει η ύλη και οι μαθητές να πάρουν το νέο βιβλίο.
 

granazis

#9
αν θεωρήσουμε ως ύλη τις σελίδες 7 ως 248 (χοντρικά)
τα 2/3 αυτής είναι 160 σελίδες (χοντρικά).
Αν υποθέσω ότι η ύλη θα πρέπει να είναι τα κεφάλαια 1,2,3,4,5 (το πολύ)  είμαι πολύ λάθος;

Λαμπράκης Μανώλης

Κάποια στιγμή πρέπει να μας πουν οι υπεύθυνοι του Υπουργείου ποια θα είναι τα βιβλία, ποια θα είναι η ύλη, τι θα διδάξουμε φέτος και ό,τι άλλο χρειαζόμαστε ... είναι απαράδεχτο να μην γνωρίζουμε τίποτα από αυτά και να μην μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας ... έχουν αργήσει πάρα μα πάρα πολύ για όλα αυτά

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 28 Σεπ 2015, 09:48:29 ΜΜ
Κάποια στιγμή πρέπει να μας πουν οι υπεύθυνοι του Υπουργείου ποια θα είναι τα βιβλία, ποια θα είναι η ύλη, τι θα διδάξουμε φέτος και ό,τι άλλο χρειαζόμαστε ... είναι απαράδεχτο να μην γνωρίζουμε τίποτα από αυτά και να μην μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας ... έχουν αργήσει πάρα μα πάρα πολύ για όλα αυτά

Ξεκινήστε με την περσινή....Μάλλον θα ναι η ίδια...

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 28 Σεπ 2015, 11:14:33 ΜΜ
Ξεκινήστε με την περσινή....Μάλλον θα ναι η ίδια...

Καλημέρα σε όλους

Γιάννη αυτό κάνουμε προς το παρόν, ειδικά σε κάποιους μαθητές που άρχισαν από καλοκαίρι είναι η μόνη λύση ... όπως και να χει πάντως πρέπει κάτι να γίνει, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά

Γιάννης Σ.


s_nick

Πάντως στον Προγραμματισμό η ύλη για τις Πανελλαδικές άλλαξε και την καθορίζει αναλυτικά το Π.Σ.
Τώρα θα αλλάξει στο ένα μάθημα και στο άλλο θα μείνει η ίδια;
Επίσης άλλαξε και η ονομασία του μαθήματος που εξετάζεται Πανελλαδικά από Δίκτυα ΙΙ
σε Δίκτυα Υπολογιστών. Εγώ είχα ξεκινήσει το 6ο Κεφ. από το παλιό και σήμερα "ξαναξεκίνησα" από
το νέο βιβλίο. Μας έχουν καταμπερδέψει... Και δε ξέρεις τι να πεις και στα παιδιά...