VBI-εναλλαγη παλιού-νέου συστήματος

Ξεκίνησε από format_m, 10 Νοε 2009, 06:02:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

format_m

Απο τους συναδέλφους που είναι χειριστές του VBI και έχουν παραλάβει το νέο σύστημα μέσα στο καλοκαίρι, γνωρίζει κάποιος πώς κάνω εναλλαγή στην οθόνη από το παλιό σύστημα στο νέο?Πρώτη φορά αναλαμβάνω το VBI. Από κάποια έγγραφα που έχει αφήσει στο σχολείο η ALTEC γράφει "Διπλό κλικ στο πλήκτρο scroll lock".

elias

Ακριβώς αυτό είναι. Διπλό πάτημα του scroll lock.

P.Tsiotakis


P.Tsiotakis

Παιδιά, έκανα το ΣΚ εξετάσεις ΚΠΓλωσσομάθειας με το νέο VBI. Τα είδα όλα τη βδομάδα των δοκιμών.

Να ξέρετε οτι:

1. Το splitter που μοιράζει το τηλεοπτικό σήμα σε παλιό και νέο pc, είναι προβληματικό και έχει απώλεια 4-5% στο σήμα.

2. το pci modem, έχει πρόβλημα στο συντριπτικό ποσοστό των μηχανημάτων. Ήρθε τεχνικός της ALtec και μετά από 2 απε-εγκαταστάσεις και αλλαγή του σε άλλο slot δούλεψε...

Laertis

Λέγε μας τέτοια Παναγιώτη , κι ότι σκεφτόμουν να μην μπω φέτος στο VBI γιατί το σιχάθηκα 10 χρόνια. Σε μένα ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί ο νέος αποκωδικοποιητής και δεν έχω σήμα, δουλεύει μόνο το παλιό σύστημα. Νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να αποχωρήσω  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

veni

Το νου σας επίσης με τον F1 της Fast hellas. Εάν σβήνουν τα ενδεικτικά online κλπ σημαίνει ότι χάνει επικοινωνία με τον decoder. Μετά από άπειρες δοκιμές, συνομιλίες στα τηλέφωνα με ΥΠΕΠΘ ,ALTEC  :'( και FAST ανακαλύψαμε πως κάτι τρέχει με τον  F1 (πρόβλημα στην τροφοδοσία).
Μετά από αποστολή και επισκευή τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.
Ο εναλλακτικός έχει σοβαρό πρόβλημα σε όλη την Ελλάδα απ' ότι κατάλαβα.
Όσον αφορά την ποιότητα σήματος μεγάλο ρόλο -εκτός της κεραίας - παίζει και ο αποκωδικοποιητής (ειδικά εάν ο αριθμός των λαθών αυξάνει με ρυθμό. Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ για να βρω αποκωδικοποιητή με καλή λήψη σήματος teletext.
Γενικότερα ενημερώθηκα πως οι Humax ή Samsung έχουν καλύτερη απόδοση στην παραπάνω λήψη.
Επειδή δεν κατάφερα να βρω κάποιον καλό επώνυμο μέχρις στιγμής , έχουμε συμβιβαστεί με κάποιον noname που αποδίδει καλύτερα απ'όλους τους επώνυμους (3) που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.

Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

P.Tsiotakis

Εμείς αλλάξαμε τον Samsung (10ετίας) και βάλαμε Strong και βγάλαμε τις εξετάσεις χωρίς λάθη CRC