csd τι ειναι?

Ξεκίνησε από mihalaras11, 07 Σεπ 2016, 12:21:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mihalaras11

γεια σας,
ειμαι μαθητης 3ης λυκειου και θελω να γινω προγραμματιστης. επειδη ομως υπαρχουν πολλες σχολες και ολες ειναι σε διαφορετικα πεδια πρεπει να διαλεξω μια για να επιλεξω και την αναλογη κατευθυνση στο φροντηστηριο/σχολειο. ειχα κανει παλαιοτερα μια ερευνα (μπορει να ειναι και λαθος) και εφτασα στο συμερασμα οτι οι σχολες ηχανολογων/μηχανικων ασχολουνται περισσοτερο με Hardware οποτε ενας φιλους μου μου ειπε οτι για προγραμματισμο ειναι το csd ηρακλειου το οποιο ειναι και κοντα στο σπιτι μου.. το θεμα ειναι οτι χθες που εκανα μια ερευνα ειδα οτι ο"επιστημονας" υπολογιστων δουλευει σε εργαστηρια και δεν ασχολειτε με προγραμματισμο απλα κανει ερυενα πανω στους υπολογιστες και ο μονος κωδικας που γραφει ειναι μικρα scripts για να τον βοηθησουν με την ερευνα του. ισχυει κατι τετοιο? επισης τα μαθηματικα που κανουν ειναι πολυ δυσκολα? ποιες αλλες εναλακτικες εχω για προγραμματιστης?

σας ευχαριστω!

dkontos

Καλησπέρα,
η επιστήμη της Πληροφορικής (Computer Science) περιλαμβάνει την μελάτη και του Λογισμικού (Software) και το Υλισμικού (Hardware).
Οποιοδήποτε τμήμα Πληροφορικής ή Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ή Επιστήμης Υπολογιστών (CSD: Computer Science Department) ή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ή Πληροφορικής & Τηλεματικής ή Μηχανικών Πληροφορικής Τ.Ε., σίγουρα θα διδακτείς τις βασικές γνώσεις προγραμματισμού που σε ενδιαφέρουν. Όλες αυτές οι σχολές πλέον μπορούν να επιλεγούν από την Ομάδα Προσανατολισμού "Οικονομίας & Πληροφορικής" χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ακόμη και οι πολυτεχνικές σχολές - τμήματα Μηχανικών Υπολογιστών & Πληροφορικής και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Μπορούν να επιλεγούν μόνο από την "Θετική" Ο.Π.) θα σου διδάξουν αυτό που θέλεις αλλά και πολλά επιπλέον θέματα που ίσως δεν είναι της αρεσκείας σου. Σίγουρα σε αυτά τα πολυτεχνειακά τμήματα θα έχεις πολλά μαθήματα που θα αφορούν το Hardware αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και στα πανεπιστημιακά τμήματα Πληροφορικής που προανέφερε δεν θα έχεις αντίστοιχα μαθήματα.
Οι βασικές γνώσεις προγραμματισμού που θα πάρεις από  όλα τα παραπάνω τμήματα θα σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις για να φτάσεις εκεί που θέλεις στον προγραμματισμό. Πόσο μακριά θέλεις να φτάσεις εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα.
Τα μαθηματικά και η επιστήμη της Πληροφορικής είναι οι δύο όψεις του ΙΔΙΟΥ νομίσματος. Δεν μπορείς να σπουδάσεις το ένα χωρίς να ασχοληθείς με το άλλο, επομένως από την στιγμή που αποφασίζεις να ασχοληθείς με αυτή την επιστήμη θα πρέπει να δεις τα μαθηματικά με "άλλο μάτι¨.
Στα τετραετή πανεπιστημιακά τμήματα που ανέφερα στην αρχή τα τμήματα Πληροφορικής των Οικονομικών Πανεπιστημίων (ΟΠΑ, ΠαΠει & ΠαΜακ) σου δίνουν και παράλληλες γνώσεις Οικονομικών Επιστημών. Το τμήμα επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης είναι από τα καλύτερα τμήματα που έχουμε στα Ελληνικά Πανεπιστήμια. 

mihalaras11

γενικα σε ολες τις σχολες πληροφορικης θα κανω μαθηματικα? για πολυτεχνειο δεν το πολυσκευτομαι γιατι μου ειναι καπως δυσκολο να ταγραψω καλα πιστευω ενω η πληροφορικη μου φαινετε πανευκολη... οποτε αυτα που διαβασα οτι τ Csd ειναι διαφορετικο απο τον προγραμματισμο ηταν βλακείες?

dkontos

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ένα μεγάλο πλήθος από τα μαθήματα που θα κάνεις, θα είναι καθαρά μαθήματα μαθηματικών.
Στο συγκεκριμένο τμήμα που αναφέρεις περίπου το 1/3 των μαθημάτων κορμού είναι μαθήματα μαθηματικών.
Μπορείς να δεις τον οδηγό σπουδών στο link: http://www.csd.uoc.gr/files/items/1/1188/spoudvn-ypologistwn_gr.pdf.

mihalaras11

#4
οποτε αν καταλαβα καλα: 1)σε οποια σχολη και να περασω τα μαθηματικα δεν τα γλυτωνω και 2)ο "επιστημονας" υπολογιστων ειναι το ιδιο με το προγραμματιστης σωστα?

dkontos

Το πρώτο σωστά,
το δεύτερο ο προγραμματιστής είναι υποσύνολο του επιστήμονα Πληροφορικής!!!

mihalaras11

ευχαριστω με καλυψες  :D