Αξιοποίηση της δωρεάς Η/Υ στους μαθητές

Ξεκίνησε από apanagio, 14 Σεπ 2009, 01:00:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apanagio

Γεια σας και καλή σχολική χρονιά,

Για την αξιοποίηση της δωρεάς Η/Υ στους μαθητές της Α' Γυμνασίου θα ήθελα να προτείνω το εξής:

Αντί να στείλουμε τα παιδιά σαν τα πρόβατα να αγοράσουν υπολογιστή ένα - ένα, καθένας/μια από εμάς να μαζέψει τα παιδιά και να ζητήσει προσφορές από τα μαγαζιά που πουλάνε Η/Υ για ομαδική αγορά.
Σίγουρα ένα μαγαζί για να του πας 50 αγοραστές θα μπορεί να κάνει μια καλή προσφορά.
Η προσφορά θα μπορεί να είναι καλύτερος εξοπλισμός για τα παιδιά ή μια δωρεά στο σχολείο.

Πιστεύω επίσης ότι αν κάνει κάποιος/α κάτι τέτοιο καλό θα είναι να το κάνει με εθελοντική συμμετοχή των παιδιών και των γονέων.
Ένα παράπλευρο όφελος από αυτήν την ενέργεια θα είναι ότι θα μπρούμε να αποφύγουμε γνωστά σε εμάς χαμηλής ποιότητας προιόντα (πχ. acer) και επίσης θα μπορούμε να προτείνουμε υλικό και λογισμικό που προτιμάμε (ελεύθερο λογισμικό)

τι λέτε;

sstergou

Και μετά ότι και να γίνει θα είσαι υπεύθυνος εσύ...

Δεν είμαι σε γυμνάσιο αλλά δεν θα ήθελα να έχω καμία σχέση με το προεκλογικό δώρο στις αλυσίδες ηλεκτρονικών.

Corwin

Παράθεση από: sstergou στις 14 Σεπ 2009, 01:23:26 ΜΜ
Και μετά ότι και να γίνει θα είσαι υπεύθυνος εσύ...

Δεν είμαι σε γυμνάσιο αλλά δεν θα ήθελα να έχω καμία σχέση με το προεκλογικό δώρο στις αλυσίδες ηλεκτρονικών.

Συμφωνώ, προς θεού μη!!!! Και όλα καλά να πάνε θα σου βγει το όνομα ότι τα παίρνεις από το τάδε μαγαζί.

Ας κρατηθούμε μακριά απ' όλα αυτά, συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τον sstergou. Η όλη ιστορία είναι τόσο στραβή και βρώμικη που όποιος ανακατευτεί μ' αυτήν θα λερωθεί σίγουρα όσο καλές κι αν είναι οι προθέσεις του.

P.Tsiotakis

συνέδελφε, αν και αναμφισβήτητα έχεις τις καλύτερες προθέσεις, θα βρεις τελικά το μπελά σου.
Πάντως, δε νομιζω οτι μπορείς να ζητήσεις προσφορά (μαζική) απο αλυσίδες ηλεκτρικών ειδών...θα σου πουν αυτό που μου έλεγαν σε κατάστημα "έτσι μου βγάζει το κομπιουτερ"

Καρκαμάνης Γεώργιος

Συνάδερφοι γιατί να ψάχουμε για προσφορές;
Απ'ότι διάβασα θα κυκλοφοροήσουν συγκεκριμένα μοντέλα laptop από συγκεκριμένες εταιρείες που θα κοστίζουν ακριβώς 450 € και τα παιδιά θα διαλέγουν μόνο απο αυτά και δεν θα έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν κάποιο άλλο πιο ακριβό.