Εκτέλεση Πράξεων μέσα στην εντολή ΓΡΑΨΕ

Ξεκίνησε από che, 10 Δεκ 2004, 10:23:07 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

che

Καλημέρα συνάδελφοι !
Αν και παρακολουθώ πολύ καιρό τις συζητήσεις του forum είναι η πρώτη φορά που μετέχω ενεργά.  :)

Θα ήθελα να θέσω το θέμα σχετικά με το αν επιτρέπεται ο υπολογισμός πράξεων μέσα σε μία εντολή ΓΡΑΨΕ ή αν αυτό αποτελεί λάθος για το Υπουργείο και συνάμα για τους βαθμολογητές των Πανελληνίων εξετάσεων.

Με λίγα λόγια ..
αν η εντολή
ΓΡΑΨΕ "Ο Μέσος όρος είναι:",(α+β)/2
είναι σωστή ...
Η γνώμη μου είναι πως η παραπάνω εντολή είναι εκτελέσιμη σε οποιοδήποτε προγραμματιστικό περιβάλλον
και δεν πιστεύω πως πρέπει να αφαιρούνται μονάδες από τους μαθητές που χρησιμοποιούν τον παραπάνω τρόπο.
Και το δικαιολογώ λέγοντας πως κανένα απαραίτητο κριτήριο αλγορίθμου δεν καταστρατηγείται αλλά και ο παραπάνω τρόπος εμφανίζεται σε πολλά βοηθήματα του μαθήματος όπως και στο βιβλίο καθηγητή του ΟΕΔΒ (λύση ΔΤ7 κεφ 2).

Αναρωτιέμαι λοιπόν για ποιο λόγο πρέπει να θεωρείται λάθος στα δημόσια σχολεία και να αφαιρούνται βαθμοί.

Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την άποψη σας

che

ΠαράθεσηΚαλημέρα συνάδελφοι !
Αν και παρακολουθώ πολύ καιρό τις συζητήσεις του forum είναι η πρώτη φορά που μετέχω ενεργά.  :)

Θα ήθελα να θέσω το θέμα σχετικά με το αν επιτρέπεται ο υπολογισμός πράξεων μέσα σε μία εντολή ΓΡΑΨΕ ή αν αυτό αποτελεί λάθος για το Υπουργείο και συνάμα για τους βαθμολογητές των Πανελληνίων εξετάσεων.

Με λίγα λόγια ..
αν η εντολή
ΓΡΑΨΕ "Ο Μέσος όρος είναι:",(α+β)/2
είναι σωστή ...
Η γνώμη μου είναι πως η παραπάνω εντολή είναι εκτελέσιμη σε οποιοδήποτε προγραμματιστικό περιβάλλον
και δεν πιστεύω πως πρέπει να αφαιρούνται μονάδες από τους μαθητές που χρησιμοποιούν τον παραπάνω τρόπο.
Και το δικαιολογώ λέγοντας πως κανένα απαραίτητο κριτήριο αλγορίθμου δεν καταστρατηγείται αλλά και ο παραπάνω τρόπος εμφανίζεται σε πολλά βοηθήματα του μαθήματος όπως και στο βιβλίο καθηγητή του ΟΕΔΒ (λύση ΔΤ7 κεφ 2).

Αναρωτιέμαι λοιπόν για ποιο λόγο πρέπει να θεωρείται λάθος στα δημόσια σχολεία και να αφαιρούνται βαθμοί.

Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την άποψη σας

P.Tsiotakis

 
 
Δεν είναι λάθος η χρήση της εντολής αφού το λέει το βιβλίο καθηγητή. Το οτι το λένε τα βοηθήματα δε λέει και τίποτα, έτσι?

Βέβαια, εγώ προσωπικά αποφεύγω να το χρησιμοποιώ (και οι μαθητές μου θέλω να το αποφεύγουν)

Είναι ντροπή που υπάρχουν καθηγητές που θεωρούν λάθος κάτι τέτοιο που δεν μπορούν καν να αξιολογήσουν τι γίνεται

Γι αυτό το λόγο εγώ και κάποιοι άλλοι δίνουμε τη μάχη μας "για την ομογενοποίηση της διδασκαλίας".
Μια μάχη με φαντάσματα και συμμάχους του καναπέ

Αγαπητέ che κουράγιο...

che

Σε ευχαριστώ πρώτα απ'ολα για την γρήγορη ανταπόκριση σου.
Είναι κάτι που και εγώ το αποφεύγω και επιμένω στην γραφή του τύπου :

ΜΟ <- (α+β)/2
ΓΡΑΨΕ "Ο μέσος όρος είναι:",ΜΟ

Αλλά δεν σου κρύβω πως έχει τύχει να λύσω 1 στις 20 ασκήσεις έτσι , μόνο και μόνο για να δούνε οι μαθητές ότι υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος γραφής.
Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω για ποιο λόγο πρέπει να θεωρείται λάθος και να τρομοκρατούνται τα παιδιά με φράσεις του στυλ : Μην τολμήσεις να το γράψεις στις πανελλήνιες γιατί θα σου πάρουν την άσκηση λάθος.
Με το πρόσχημα πως καταστρατηγήται το κριτήριο της αποτελεσματικότητας (κάτι που δεν ισχύει κατά την γνώμη μου) ).

Όλα τα παραπάνω μόνο άγνοια αποδεικνύουν .

Ο τρόπος γραφής ενός προγράμματος είναι κάτι τελείως υποκειμενικό, και όσοι έχουν ασχοληθεί με αυτόν γνωρίζουν πως δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος κατά την ανάπτυξη ενός προγράμματος/αλγορίθμου. Αρκεί βέβαια να τηρούνται κάποια κριτήρια, που στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως τηρούνται 100%.

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη ...

redhata

Εγώ νομίζω πως εξαρτάται από την εκφώνηση της άσκησης, αν λέει "υπολογίζει και εμφανίζει το μέσο όρο" τότε χρειάζεται και μια εντολή εκχώρησης, ενώ αν λέει μόνο "εμφανίζει το μέσο όρο" τότε η εντολή εκχώρησης δε χρειάζεται. Σε αντίθετες περιπτώσεις βέβαια δε σημαίνει ότι πρέπει να μηδενιστούν οι απαντήσεις. Σε αυτό το στιλ νομίζω ήταν το ΘΕΜΑ3 του 2001, με τα "διόδια", που έλεγε προς το τέλος "...αν δεν επαρκεί το υπόλοιπο της κάρτας τότε εμφανίζει τη διαφορά..."
rEdHaTa