Μαθημα μεσα στο πασχα;

Ξεκίνησε από παρις, 10 Απρ 2020, 10:56:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

παρις

Καποιοι συναδελφοι θα κανουν μαθημα μεχρι Μ. Τεταρτη. Και καποιοι θα ξεκινησουν απο Πεμπτη του Πασχα ολα αυτα στο webex.
Στο e class θα ανεβασετε ασκησεις;
Τι σκοπευετε να κανετε;
Ειμαι σε Δημοτικο.

ilias_s

Είμαι (μόνος μου) στην "Ομ.Υποστήριξης " του σχολείου μου. Έστειλα e-mail την Παρασκευή το μεσημέρι πως εγώ μέσα στο Πάσχα υποστήριξη δεν παρέχω σε κανένα. Όποιος θέλει ας κάνει ό,τι θέλει αλλά εμένα να μην με υπολογίζουν έως τις 27 Απρίλη. Επειδή όμως πραγματικά με τρέλαναν οι πάντες και πήγαν τα δικά μου μαθήματα πίσω (υπάρχουν μαθήματα που δεν έχω αναρτήσει το υλικό που θα ήθελα) προσωπικά θα αναρτήσω κάποια πράγματα ακόμα. Όχι πολλά και κυρίως για χάρη των παιδιών...

Υ.Γ : Στη δική μου περίπτωση δε θα πει κανένας να πει κανένας τίποτα γιατί ..."συνάδελφος" έδωσε τον αριθμό του κινητού μου, χωρίς την άδειά μου(!), σε γονείς και είχα αναρίθμητα άγνωστα τηλέφωνα να βαράνε μέχρι και πριν τα μεσάνυχτα... Παραήταν χοντρό και πρέπει να μπουν κάποια όρια σε ΟΛΟΥΣ!!!

παρις

Παράθεση από: ilias_s στις 12 Απρ 2020, 02:21:29 ΜΜ
Είμαι (μόνος μου) στην "Ομ.Υποστήριξης " του σχολείου μου. Έστειλα e-mail την Παρασκευή το μεσημέρι πως εγώ μέσα στο Πάσχα υποστήριξη δεν παρέχω σε κανένα. Όποιος θέλει ας κάνει ό,τι θέλει αλλά εμένα να μην με υπολογίζουν έως τις 27 Απρίλη. Επειδή όμως πραγματικά με τρέλαναν οι πάντες και πήγαν τα δικά μου μαθήματα πίσω (υπάρχουν μαθήματα που δεν έχω αναρτήσει το υλικό που θα ήθελα) προσωπικά θα αναρτήσω κάποια πράγματα ακόμα. Όχι πολλά και κυρίως για χάρη των παιδιών...

Υ.Γ : Στη δική μου περίπτωση δε θα πει κανένας να πει κανένας τίποτα γιατί ..."συνάδελφος" έδωσε τον αριθμό του κινητού μου, χωρίς την άδειά μου(!), σε γονείς και είχα αναρίθμητα άγνωστα τηλέφωνα να βαράνε μέχρι και πριν τα μεσάνυχτα... Παραήταν χοντρό και πρέπει να μπουν κάποια όρια σε ΟΛΟΥΣ!!!
Συναδελφε μου ετυχε και μενα, ενας μουρλος συναδελφος εδωσε το τηλεφωνο μου σε γονεις, κατα συρροη κιολας.
Ενημερωσε τον διευθυντη του σχολειου, σηκωνει το συγκεκριμενο. Το εκανα εγω και τον ξεχεσε.
Αν δεν το εκανες, πιστευω ακομα και τωρα αξιζει.

Δεν εχω κανει δοκιμαστικη λειτουργια στο webex να κανω λες απο την Πεμπτη του πασχα και μετα; Ή μετα της 27?

Τελικα απ οτι καταλαβα θα αναρτησεις στο eclass πραγματα, και αυτο μαθημα ειναι συναδελφε.
Εγω τους εβαλα τυφλο συστημα με online προγραμμα για το πασχα. Καλο ειναι ή προχειρο; Ολες οι ταξεις απο Γ και πανω.

Αν θες στειλε μου με pm το σχολειο σου να μπω να δω τις ασκησεις σου να παρω ιδεες.

ilias_s


Διδάσκω σε ΓΕΛ. Προσωπικά σύγχρονη συνεδρία θα ξανακάνω από τις 27/4 και μετά. Δεν τρελαίνομαι κιόλας γιατί μη νομίζεις ότι η συμμετοχή είναι μεγάλη... περίπου τους μισούς της Γ' λυκείου μαζέυω. Στη Β' τάξη κανείς δεν ενδιαφέρεται.

Παράθεση από: παρις στις 12 Απρ 2020, 07:55:50 ΜΜ
...
Ενημερωσε τον διευθυντη του σχολειου, σηκωνει το συγκεκριμενο. Το εκανα εγω και τον ξεχεσε.
Αν δεν το εκανες, πιστευω ακομα και τωρα αξιζει.
...

Όσο για τα "όρια" που είπα πιο πάνω... Κάνω κάποια πράγματα στο σχολείο μου για να βοηθήσω επειδή 10 άθρωποι είμαστε όλοι και όλοι και οι περισσότεροι δεν το κατέχουν το "άθλημα" καν. Ε, μετά από αυτό το σκηνικό απλά θα κάνω μόνο όσα ορίζει ο νόμος... (ως υπεύθυνος 2 εργαστηρίων απαλλάσομαι από τα πάντα)! Αφού λοιπόν δεν υπάρχει σεβασμός δεν θα υπάρχει και βοήθεια.

Το μόνο που έχω να πω σε όλους είναι να μην με ενοχλήσουν ξανά για αυτά τα πράγματα! ...δυστυχώς κάποιες φορές μόνο έτσι καταλαβαίνουν!

sensible

Παράθεση από: ilias_s στις 16 Απρ 2020, 02:35:50 ΜΜ
.. (ως υπεύθυνος 2 εργαστηρίων απαλλάσομαι από τα πάντα)! Αφού λοιπόν δεν υπάρχει σεβασμός δεν θα υπάρχει και βοήθεια.

Το μόνο που έχω να πω σε όλους είναι να μην με ενοχλήσουν ξανά για αυτά τα πράγματα! ...δυστυχώς κάποιες φορές μόνο έτσι καταλαβαίνουν!

Εννοείται συνάδελφε...και άργησες να το κάνεις! Άλλη μία περίπτωση που τη φιλοτιμία την διαδέχθηκε η καρπαζιά! Μόνο έτσι στρώνουν χαρακτήρα. Εγώ φέτος τους έχω γειώσει κανονικά. Και εγώ σε ΓΕΛ είμαι. τηρώ τις τυπικές μου υποχρεώσεις και τα άκυρα πέφτουν βροχή. Με τον καιρό κατάλαβαν και δε με ζαλίζουν...θα έλεγα με φοβούνται πλέον ότι θα ρίξω καντήλια έτσι και διακόψουν τον καφεδάκο μου σε ένα κενό μου (παλιά έτρεχα). Όταν η διοίκηση αρχίσει τα τρελά επικαλούμαι την εγκύκλιο υπευθύνου εργαστηρίου ή κάνω την παλαβή! Να δεις τι ωραία όλοι έστρωσαν τον απ' αυτό τους και έμαθαν eclass και WEBEX, χωρίς να μου κάνουν ούτε αναπάντητη (Εγώ βέβαια προσφέρθηκα να λύσω απορίες...αλλά πλέον με τρέμουν...χαχαχαχα).
Και να σου πω κάτι. Είμαστε ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ όχι τεχνικοί και υποστηρικτές των άλλων εκπαιδευτικών.

Πραγματικό γεγονός: Ζήτησα μία μέρα να πάρω (ΠΡΟΣΟΧΗ να πάρω...να αυξήσω το ωράριο μου δηλαδή...όχι να ξεφορτωθώ) μία ώρα από συνάδελφο φιλόλογο για να γίνει 3ωρο το ΑΕΠΠ και να γράψουν τα παιδιά ένα σωστό διαγώνισμα. Δε μου την έδωσε, χωρίς να μου εξηγήσει γιατί. τον ίδιο άνθρωπο που την προηγούμενη μέρα του έφτιαξα το laptop για να δείξει κάτι στη Β ΓΕΛ. Για πες μου εσύ συμπέρασμα;

Και με τα μαθήματα, εννοείται σταματάμε για το ΠΑΣΧΑ. Έτσι όπως το πάνε η Κερά θα την λειτουργήσει την Γ' ΓΕΛ μετά τις 10/5. Για 2-3 εβδομάδες έτσι ώστε να καλύψουν την μειωμένη ύλη όσοι δεν το είχαν κάνει. Εμείς που καλύψαμε την ύλη...επαναλήψεις φαντάζομαι...ότι κάνουμε και τώρα με WEBEX. Άρα με μέτρο το WEBEX, γιατί μετά απλά θα κοιταζόμαστε με τα παιδιά!

ilias_s

@sensible

Έχεις απόλυτο δίκιο! Όποια βοήθεια παρείχα δεν το έκανα για τους συναδέλφους. Τα πολλά τους τα έχω κόψει εδώ και χρόνια! Το έκανα βασικά γιατί τα παδιά δεν φταίνε σε τίποτα να ταλαιπωρούνται και επίσης δε φταίω και εγώ σε τίποτα να κάνω το τηλέφωνο "σκουλαρίκι" για 2 ώρες κάθε φορά που κάποιος πρέπει να κάνει δουλειά 20 λεπτών...

Τώρα ούτε τη δουλειά θα κάνω, που ούτως ή άλλως δεν ήταν υποχρέωσή μου, ούτε "τεχνογνωσία" θα παρέχω, γιατί πάλι κάποιος "καλοθελητής" θα στείλει τον οποιοδήποτε στον "γνώστη"... Ε, ας ταλαιπωρηθούν και λίγο οι γονείς και οι λοιποί συνάδελφοι! Εμένα τη δικαιολογία μου την "σέρβιραν" έτοιμη στο πιάτο...