Epoptes/epoptes-client

Ξεκίνησε από Χρήστος, 09 Φεβ 2012, 01:21:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Χρήστος

Σε σχολικό εργαστήριο με 10 pc (P4 1.7GHz, 256MB RAM) standalone με λειτουργικό LUbuntu 11.10 LXDE εγκατέστησα σύμφωνα με τις οδηγίες την τελευταία έκδοση του epoptes-client 0.4.2. Σε προσωπικό laptop (Intel Core 2 Duo, 2GB RAM) που τρέχει Ubuntu 11.04 GNOME έβαλα επίσης την τελευταία έκδοση του epoptes. Έχω καρφώσει στο laptop (το οποίο θέλω να δουλέψει ως server) την IP 10.71.73.129 και στο /etc/default/epoptes-client έχω απο-σχολιάσει και γράψει: SERVER=10.71.73.129 και στο /etc/default/epoptes απο-σχολίασα SOCKET_GROUP=epoptes
Το πρόβλημά μου είναι στην εντολή "epoptes-client -c" στον client (στον οποίο επίσης έχω στο /etc/default/epoptes-client δηλώσει την IP του server), η οποία εντολή αδυνατεί να πάρει το πιστοποιητικό με μήνυμα λάθους:
gethostbyname failure
failed to fetch certificate from server 789
Καμμιά ιδέα-βοήθεια πως να μεταφέρω το πιστοποιητικό manually?

aspd

Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος άλλος με περισσότερη ακρίβεια δε δοκιμάζεις
epoptes-client -c localhost

Στις δοκιμές που είχα κάνει στο σπίτι με το epoptes-client -c δεν έπαιρνε το πιστοποιητικό, ενώ με epoptes-client -c localhost
το πήρε.

Χρήστος

στην εντολή epoptes-client -c localhost που έχω δοκιμάσει βγάζει :
connection refused
failed to fetch certificate from localhost 789

apapakL

Ίσως αν βάλεις αντί για localhost την ip του server σου;

alkisg

Δεν κατάλαβα τι πήγε στραβά στην περίπτωσή σου, θα ήθελα να το δω μέσω IRC, αλλά δεν πειράζει.
Παντού, και στο laptop και στους clients, επανέφερε όλα τα αρχεία ρυθμίσεων όπως ήταν. Όλα.
Στους clients, άνοιξε το αρχείο /etc/hosts, και πρόσθεσε τη γραμμή
10.71.73.129    server


Μετά στους clients δώσε sudo epoptes-client -c, χωρίς να βάλεις σαν παράμετρο το όνομα ή την IP του server.
Εάν σου ξαναβγάλει το ίδιο μήνυμα, έλεγξε ότι η υπηρεσία τρέχει στον server, με sudo service epoptes status.

Χρήστος

Το πρόβλημα λύθηκε, τελικά ακολούθησα τη συμβουλή του alkisg (τα ξήλωσα και τα επανέφερα στην αρχική εγκατάσταση) και το περιβόητο πιστοποιητικό εγκαταστάθηκε επιτυχώς. Πλέον έχω εντοπισμένους και τους 10 σταθμούς εργασίας στην κονσόλα του epoptes.
Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!